späť na zoznam bylín

Divozel veľkokvetý

Autor: Michal Hrebík , Redaktor
Divozel veľkokvetý
Zdroj foto: Getty images

Divozel veľkokvetý je dvojročná bylina, ktorá dorastá niekedy až do výšky 2 metrov a je typická veľkými žltými kvetmi. Obvykle je možné nájsť rásť divozel popri cestách, na okraji lúk, pri kamenistých stráňach, prípadne popri viniciach a cestách a už v antike poznali ľudia jeho liečivé účinky, najmä v rámci respiračných problémov. Obsahuje viaceré prospešné látky, napríklad triesloviny, saponíny, silicu, sacharidy, horčiny alebo flavonoidy a najčastejšie sa využívajú jeho listy a kvety.

Charakteristika

Divozel má vretenovitý koreň, pričom v prvom roku z neho vyrastá ružica veľkých a podlhovastých plstnaných listov, ktoré prezimujú a na jar nasledujúceho roku vyrastie priama stonka, vysoká až do výšky dvoch metrov, na ktorej sú široké kopijovité žlté kvety. Na konci stopky sa vytvorí husté a strapcovité súkvetie. Kvety rozkvitajú postupne a to v priebehu až dvoch mesiacov. Plodmi divozelu sú tobolky, pričom najčastejšie sa zbierajú práve kvety.

Celkovo kvitne divozel od začiatku júna až po koniec septembra, kedy sa aj najviac zbiera, pričom po vysemenení rastlina uhynie ešte v tom istom roku. Už od staroveku sa rastlina používa pre svoje liečebné účinky a to navonok aj vnútorne, pričom sa využívajú aj obklady z kvetov, ale tiež spracovanie listov. Listy aj kvety sa sušia a využitie divozelu je naozaj veľmi široké, či už ide o problémy dýchacieho aparátu, vredy na pokožke až po zažívacie problémy a trávenie.

Vnútorné použitie

Vnútorné využitie divozelu spočíva napríklad v rôznych čajoch, ktoré sa používajú pri ochoreniach dýchacej sústavy a pri kašli na jeho zmiernenie. Účinné látky v kvetoch totiž umožňujú napríklad odkašliavanie a zmierňujú aj nepríjemný dráždivý kašeľ. Aj preto sa používajú čaje z kvetov divozelu napríklad pri ochoreniach spojených so suchým kašľom a pri zápaloch horných dýchacích ciest. Používa sa pri astme, zápale priedušiek alebo pri nadmernom chrapote.

Okrem toho čaj z  kvetov pomáha zosilniť slabú menštruáciu u žien, taktiež divozel pôsobí močopudne a protizápalovo a to tak v ústnej dutine a hrtane, ako aj v črevách. Pri problémoch s tráviacim systémom uvoľní kŕče a používa sa aj pri zápaloch v žalúdku, pažeráku alebo črevách a pri poruchách spojených s hnačkami. Nálev alebo čaj je ale dôležité pred vnútorným požitím precediť, pretože kvety obsahujú veľké množstvo menších chĺpkov, ktoré by mohli podráždiť sliznicu.

Vonkajšie použitie

Čo sa týka vonkajšieho použitia divozelu, napríklad z listov alebo kvetov je možné spraviť odvar, ktorý sa dá použiť na obklady napríklad pri reumatizme, svalových bolestiach, bolestiach kĺbov a pri zhoršení hybnosti končatín. Pri respiračných ochoreniach a chorobách horných dýchacích ciest je možné zo sušených kvetov pripraviť zmes, ktorej inhalácia pomôže napríklad uvoľniť príliš zahlienený nos. Použiť sa dajú ale nielen sušené, ale aj čerstvé produkty divozelu.

Napríklad kašovité obklady z kvetov sa dajú použiť pri liečbe kŕčových žíl a na hojenie rôznych vredov alebo pomaly a ťažko hojacich sa rán, sušené listy sa dajú vo forme odvaru použiť na obklady na opuchy, ale aj čerstvé listy pripravené spolu s teplým olejom je možné použiť na opuchy a otvorené rany. Odvar z listov sa pripravuje tak, že sa hrsť sušených listov zaleje pol litrom vody, varí sa zhruba 5 minút, potom sa 10 minút nechá luhovať a na záver sa musí precediť.

Zber a skladovanie

Kvety divozelu sa zbierajú od júla do septembra, pričom by sa mali zbierať v momente, keď sú už jasno žlté a zbierajú sa len kvety s tyčinkami, čiže bez kalichov. Zbierať treba kvety počas suchého počasia, najlepšie doobeda, ale nie pred dažďom alebo tesne po daždi. Čo sa týka sušenia, treba kvety usušiť čo najskôr, najlepšie do 24 hodín po zbere a to počas dňa na teplom slnku. Najlepšie je kvety rozprestrieť po jednom vedľa seba na čierny plech. Listy sa sušia podobne. Skladovanie je nutné na suchom mieste bez svetla a vlhkosti.

Pestovanie divozelu

Divozel si vyžaduje miesto s dostatkom slnečného svetla a žiarenia a je ideálny do záhrady, no nie do kvetináča vo vnútri interiéru. Najvhodnejším obdobím sú mesiace apríl až jún, pričom ide o dvojročnú rastlinu. Pôda by mala byť priepustná a nesmie byť vápencová, pričom divozel sa sadí tak, aby mal okolo seba aspoň pol metra priestoru. Zároveň ale treba, aby mal dostatok priestoru aj nad sebou, pretože vyrastá až do dvojmetrovej výšky a nie je vhodné ho ani sadiť blízko obydlia.

Využitie v kuchyni

Divozel sa môže niekedy použiť aj v kuchyni, napríklad ako súčasť rôznych polievok vhodných na leto, ktoré pomáhajú napríklad aj na prečistenie čriev. Malo by ísť ale len o obmedzené množstvo. Taktiež sa robia aj čaje z kvetov divozelu, ktoré priaznivo pôsobia proti nachladnutiu a celkovo pomáhajú regenerovať dýchaciu sústavu, ale aj tu platí, že by sa nemal takýto čaj konzumovať dlhodobo a vo veľkom množstve, hoci má priaznivé účinky na imunitný systém.

Užívanie počas tehotenstva

Divozel v tehotenstve nemusí byť problém, napríklad je možné ho použiť aj na tlmenie kašľu alebo pri astme a to aj vnútorne. Nemal by sa ale užívať dlhodobo a vo veľkom množstve, pretože obsahuje saponíny, ktoré môžu spôsobiť rozklad červených krviniek a tým pádom aj nejakú formu chudokrvnosti. Taktiež aj z dôvodu, že by mohlo prísť k vplyvom na svalstvo maternice alebo nadmernému prekrveniu orgánov malej panvy by sa nemal divozel užívať dlhodobejšie v tehotenstve.

Ako vyzerá divozel a kde ho hľadať

Ako vyzerá divozel a kde ho hľadať

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc? Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc?

Zápal pľúc je závažné ochorenie bez ohľadu na príčinu jeho vzniku. Jeho liečba by sa nemala podceňovať. V rámci prevencie a doplnenia terapie sú vhodnou alternatívou byliny a bylinné...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Zdravím - erôčka 23.07.2020 22:58

Ja by som chcela upresniť informáciu o pestovaní divozelu. Uvádza sa, že rastie v nevápenatej pôde. Možno je to pravda, lebo v našej záhrade je skôr menej vápna, a úspešne mi rastie , dokonca už pomaly ako burina, ale viem určite, že rastie na tzv. škrapoch v Slovenskom krase. Teda určite znáša aj vápenatú pôdu. A tiež si myslím, že na obrázku je divozel malokvetý. Kvety divozelu zbieram a suším, ale je naozaj veľmi náchylný na zvlhnutie a zhnednutie pri minimálnej vlhkosti a už neviem ako ho schovať, aby zostal v suchu a pekný žltý a krehký. Ja som si z neho doteraz varila len čaj, ale určite vyskúšam aj tu spomínané využitie. Keď som bola dieťa, tak sme si z kvetov divozelu vyrábali náhrdelníky aké sa robia napr. na Havaji :-) .

Lucia 15.03.2018 15:11

Na obrazku je divozel malokvety, divozel velkokvety ma len jednu vysoku byl pokrytu kvetmi.

Divozel na vlasy - Hanita 06.03.2016 10:45

Znova som sa nieco naucila a dozvedela.Moja mamka ,ked sme boli male nam oplachovala vlasy z odvaru tejto byliny a tak nam rychlo rastli a mali sme ich krasne a leskle.Ja dnes pokracujem v tom co ma mamicka a tatko naucili o lese a o bylinkach ,ale to som nevedela ze sa pouziva aj na kase a na odhlienenie nosa .Urcite si divozel nazbieram a vyskusam......dakujem za informacie......

Anna 30.07.2020 05:07

Ja dávam každý deň kvety do pohára a zasýpam cukrom, vždy premiešam, nechám luhovať, tvorí sa šťava, ktorá pribúda, keď je pohár plný kvetov ponechám ešte aspoň tri dni, vytlačím šťavu, precedím cez vatu, pridám cukor a prevarím, ten čo zovrie, lejem po malých pohárikov a dám sterilizovať aby sa chytil vršok, výborný sirup proti kašľu. Netreba sa báť zmes v pohári stmavne a akoby kysne ale dostatok cukru zamedzí plesneniu, vodu nepridávajte.