Kivi je ovocie plné liečivých látok. Dá sa pestovať aj u nás?

Kivi je ovocie plné liečivých látok. Dá sa pestovať aj u nás?
Zdroj foto: Getty images

Kivi je nenápadné ovocie, ktoré však obsahuje veľké množstvo antioxidantov či fitolátok, ktoré pomáhajú v boji proti rakovine či ochoreniam srdca.

Charakteristika

Kivi, alebo aj kiwi, je ovocie vajcovitého tvaru s chĺpkami, ktoré buď milujete alebo nenávadíte. Pre jeho netradičný tvar, šupku, ale aj chuť rozdeľuje maškrtníkov na dva tábory.

Má hnedú šupku s chĺpkami a vo vnútri sa nachádza zelený poklad. Zelená dužina v strede ukrýva biele jadro, ale aj malé, čierne a jedlé semienka. Odporúča sa kivi nešúpať, len rozkrojiť na polovicu a zjesť lyžičkou. Niektorí ho však radšej ošúpajú a krájajú, iní ho zasa zjedia celé aj so šupkou.

Najskôr ho ľudia po ochutnaní priradili k egrešom, tie však s nimi nemajú nič spoločné. V minulosti sa kivi dokonca ľudovo nazývalo čínsky egreš či egreš Číňana

Zaujímavosťou kivi je, že má rovnaký názov ako novozélandský vták kivi. Je vraj preto, že majú rovnaký vzhľad. Svoje meno oficiálne získalo v roku 1974.

Vďaka svojej odolnosti sa kivi dostalo do zoznamu najmenej kontaminovaných potravín pesticídmi, za rok 2003.

Obsahuje množstvo vitamínu C. Jeden kus obsahuje celodennú dávku pre dospelého človeka. Ďalšie vitamíny v kivi sú aj A, B1, B2, E a K. Taktiež obsahuje minerály ako vápnik, fosfor, horčík, železo, draslík, zo skupiny karotenoidov lutein a zeaxanthin. Kivi má v sebe tiež dostatok zinku, ktorý je prospešný pre kvalitu vlasov, nechtov, kože ale aj zubov.

Vďaka železu, medi a vitamínu C podporuje tvorbu červených krviniek, čo je výbornou pomocou pri anémii. Celkovo kombináciou zdraviu prospešných látok posilňuje imunitu a jeho pravidelná konzumácia blahodárne vplýva na človeka s akoukoľvek infekčnou chorobou.

Tabuľka uvádza nutričné hodnoty na 100 g zeleného kivi

Energia 61 kcal
Sacharidy 14,7 g
Vláknina 3 g
Tuky 0,52 g
Bielkoviny 1,14 g

Tabuľka uvádza hodnoty vitamínov a minerálov na 100 g zeleného kivi

Vitamín A 87 IU Draslík 312 mg
Vitamín B1 0,027 mg Horčík 17 mg
Vitamín B2 0,025 mg Vápnik 34 mg
Vitamín B3 0,341 mg Sodík 3 mg
Vitamín B5 0,183 mg Železo 0,31 mg
Vitamín B6 0,063 mg Zinok 0,14 mg
Vitamín B9 25 mcg Fosfor 34 mg
Vitamín C 92,7 mg Meď 0,13 mg
Vitamín E 1,46 mg Mangán 0,098 mg
Vitamín K 40,3 mcg Selén 0,2 mcg

Vnútorné použitie

  • Vďaka antioxidantom, ktoré obsahuje, pomáha napríklad pri rakovine.
  • Posilňuje imunitu.
  • Pomáha astmatikom pri znižovaní frekvencie a závažnosti záchvatov.
  • Zvyšuje odolnosť voči  infekciám dýchacích ciest. 
  • Napomáha pri trávení a prečisťuje črevá.
  • Podporuje činnosť srdca, upravuje tlak a spevňuje cievy.
  • Posilňuje kosti a svaly, ich zdravie a pevnosť.
  • Pomáha proti paradentóze.
  • Podporuje tvorbu kolagénu, napomáha teda aj regenerácií pokožky.
  • Napomáha aj zo psychickej stránky:
    • Zvyšuje sústredenosť.
    • Odbúrava stres.
    • Bojuje proti únave.
  • Pozitívny vplyv pre tehotné ženy - pomáha plodu rozvíjať a udržiavať ho zdravý.

Zber a skladovanie

Pôvodne kivi pochádza zo subtropických oblastí, predpokladá sa, že z Číny. Dopestovať sa však dá už aj u nás. Záhradkári by mali pre pestovanie kivi pripraviť kyslosť pôdy s hodnotou pH okolo 5,5 až 6,5. Pôda by mala byť dostatočne vlhká a bohatá na humus.

Vedeli ste, že plody pochádzajú z liany aktíndie čínskej (Actinidia chinensis)?

U nás ku kvitnutiu plodov dochádza v období máj až jún. Môže sa teda stať, že ich zasiahnu jarné mrazy, preto ich treba pred nimi chrániť. Plody sa objavujú obyčajne v septembri až decembri.

Pestovatelia prezradili, že plody po dozretí vydržia na kríku aj niekoľko týždňov. Je však dobré ich odtrhnúť včas, pretože časom strácajú chuť i vitamín C.

Kivi v tehotenstve

Ako sme už vyššie spomínali, kivi je v tehotenstve viac než odporúčané. Je plné vitamínov a antioxidantov, čo prospieva nie len matke, ale aj dieťaťu. Obsahuje tiež kyselinu listovú, ktorá prospieva správnemu vývoju orgánov babätka. Celkovo posilňuje imunitu mamičky s bábätkom. 

Dokonca pri pravidelnej konzumácií minimalizuje riziko vzniku krvných zrazenín.

Je však potrebné dávať si pozor na alergie. V prípade, že máte alergiu na papáju, ananás či banány, je pravdepodobné, že máte alergiu aj na kivi.

Prejavuje sa tŕpnutím či brnením jazyka a úst, svrbením a bolesti v hrdle a ústach. Reakcie sú však len prechodné. Alergické reakcie u niektorých ľudí sposobuje enzým aktinidín.

Využitie v kuchyni

Kivi je vhodné pripraviť v rôznych kombináciách. Milovníci fit raňajok si ním môžu obohatiť šalát z ovocia alebo obyčajné vločky. Tí, ktorí raňajkujú smoothie si ho môžu primiešať medzi zelené potraviny, prípadne sa hodí aj s banánom mangom, jablkom či kokosovým mliekom.

Šikovné pekárky a pekári môžu zapojiť fantáziu a upiecť kivi tortu či zákusok, prípadne ním len ozdobiť dezert. Pochutia si na ňom aj milovníci palaciniek, ku ktorým sa skvelo hodí spolu s ostatným ovocím.

Extrémni maškrtníci dokážu z kivi dokonca uvariť džem. Fantázií sa medze nekladú.

Vďaka svojej chuti je skvelo kombinovateľné a pre výnimočnú farbu osvieži každý pokrm.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.