Pamajorán obyčajný

Pamajorán obyčajný
Zdroj foto: Getty images

Pamajorán obyčajný je trvalková bylina vyskytujúca sa najmä v Európe a Ázii, pričom ľudovo sa nazýva aj oregáno. Najčastejšie v prirodzenom prostredí rastie na slnečných lúkach alebo vo svetlých lesoch a má charakteristickú vôňu. Bežne sa však pestuje aj v záhradách a na liečebné či gastronomické účely ako príchuť do jedál. Listy aj vňať sa totiž používajú čerstvé ale aj sušené ako jedno z najviac aromatických korenín, avšak už od pradávna má aj liečebné účinky.

Charakteristika

Pamajorán obyčajný je rastlina z čeľade hluchavkovité, ktorá rastie do výšky 20 až 60 cm a ide o trvácu bylinu s pomerne vysokou a rozkonárenou stonkou. Rastlina veľmi príjemne a aromaticky vonia, je medonosná, pričom má stopkaté a protinosné listy, ktoré sú vajcovitého a pozdĺžneho tvaru. V hornej časti rastliny sa stonka rozkonáruje, pričom na každom konári je hneď niekoľko zväzkov kvetov, ktoré majú typickú bielu až bielo-fialkastú farbu.

Kým listy sú zelené, plodom pamajoránu sú hnedé tvrdky. Na liečiví účinky ale aj pre použitie v gastronómii sa zbierajú ale lístky, pričom na tieto účely sa u nás pestuje aj v záhradkách, prípadne v kvetináčoch, ak sú na to vytvorené priaznivé podmienky. Bylina ako taká je v kuchyni známa skôr pod pojmom oregáno, pričom sa najviac používa v talianskej a francúzskej kuchyni. Liečivé účinky sa využívajú tak pri vonkajšom použití, napríklad na kúpele, ako aj pri vnútornom užívaní.

Vnútorné použitie

Na vnútorné použitie sa pamajorán používa najmä formou čaju a účinkuje proti prechladnutiu, pri zápaloch dýchacích ciest a prínosových dutín, je dobrý aj pri bolestiach hlavy, mierni suchý silný kašeľ, ktorý je dráždivý a bez hlienu a pomáha aj pri nechutenstve do jedla. Zároveň pomáha aj celkovo pri tráviacich problémoch a uvoľňuje kŕče, či už žalúdočné alebo črevné. Ženy môžu takýto čaj piť aj pri menštruačných kŕčoch a ťažkostiach s vynechaním menštruácie alebo pri klimaktériu.

Veľmi dobre pôsobí pamajorán aj na ukľudnenie nervovej sústavy, pri poruchách spánku a celkovo zlepšuje náladu a môže byť istou formou antidepresíva. Populárny je aj aromatický čaj, ktorý sa spraví z kombinácie vňati pamajoránu, mäty piepornej, šalvie a materinej dúšky, pričom sa čaj zaleje štvrť litrom vriacej vody a nechá 15 minúť luhovať. Pri zápche a žlčníkových kameňoch sa robí len čisto pamajoránový čaj, ktorý sa varí 2 minúty a po luhovaní sa scedí.

Vonkajšie použitie

Utišujúce a ukľudňujúce účinky pamajoránu sa využívajú aj pri vonkajšom použití byliny na liečivé účinky. Napríklad je možné z neho spraviť spolu s harmančekom a mätou kúpeľ na celkové ukľudnenie organizmu alebo posilňujúci kúpeľ na regeneráciu v prípade čisto použitia len vňate pamajoránu, ale napríklad sa používa aj odvar z 2 lyžíc sušenej vňate, ktorý sa povarí zhruba dve minúty a nechá luhovať ďalších 15 ako kloktadlo, na vyplachovanie úst alebo na inhaláciu.

Okrem toho je možné použiť takýto odvar aj pri zápaloch priamo v ústnej dutine alebo pri zápale ďasna, prípadne pri bolestiach krku. Obklady z odvaru je možné využiť aj na zle sa hojace rany, prípadne sa pamajorán využíva aj v kozmetike a prípravkoch na vlasy. Na posilňujúci kúpeľ pre organizmus sa používa 300 gramov sušeného a nadrveného lístia, ktoré sa sparí v 3 litroch vody a nechá sa 30 minút luhovať. Následne sa to scedí a môže priliať priamo do vody do kúpeľa.

Zber a skladovanie

Od júna do augusta je hlavná sezóna na zber pamajoránu, pričom sa zbiera vňať a listy a to za slnečného počasia, ideálne v doobedňajších hodinách. Sušenie je potrebné vykonávať na vzdušných miestach a to buď vo zväzkoch alebo jednotlivo, pričom je lepšie sušiť na mieste s väčším tieňom. Pri umelom sušení nesmie presiahnuť teplota 35 stupňov Celzia. Správne usušené lístky a vňať by mali mať tmavozelenú farbu a typickú arómu, skladovanie má byť na suchom a tmavom mieste.

Pamajorán obyčajný a pestovanie

Výhodou tejto rastliny je, že sa dá pestovať v záhrade ale aj v kvetináči na parapete okna, samozrejme, pokiaľ má dobrú a kvalitnú pôdu a dostatok svetla. Najlepšie sa pamajorány ale pestujú priamo v záhrade v záhonoch, kde majú dostatok tepla a slnka, pretože najmä slnečné lúče a svetlo pomáhajú v kvitnutí. Nie je treba ich priveľmi zalievať, pričom nie sú ani iné špeciálne požiadavky na starostlivosť a pestovanie. Základom je dostatočne priepustný a zásaditý substrát.

Užívanie v tehotenstve

Použitie oregana počas tehotenstva by malo byť veľmi obmedzené, napríklad klasický čaj by sa v tehotenstve nemal piť. Množstvo užívania pamajoránu by malo byť len v nevyhnutnej a minimálnej miere a to aj pri kojení, pretože táto bylina vo väčšom množstve blokuje účinok hormónu progesterónu a napríklad v raných fázach tehotenstva môže byť rizikovým faktorom pre potrat. Hoci má dezinfekčné účinky, na vnútorné použitie treba byť opatrný, veľké množstvo môže byť rizikom aj pre anémiu.

Využitie v kuchyni

V kuchyni patrí oregáno, čiže pamajorán, medzi najviac využívané bylinky a to najmä platí o stredomorskej kuchyni. Využívajú sa celé listy a niekedy aj s kvetmi, veľmi obľúbená je kombinácia oregána a paradajok, ale napríklad sa pridáva aj do kečupov, na pizzu, do pesta, do cestovín, sušeným aj čerstvým oregánom sa sype pizza, rôzne druhy mäsa a jedál, ale tiež aj polievky. Toto korenie je typické svojou originálnou arómou, ktorá pôsobí napríklad aj dlho po uvarení alebo upečení.

Ako sa starať o pamajorán

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.