Pór: aké má účinky a benefity na zdravie? + Pestovanie

Pór: aké má účinky a benefity na zdravie? + Pestovanie
Zdroj foto: Canva

Pór je chutná aromatická zelenina s množstvom zdravotných benefitov. Je nenáročný na pestovanie, no o to účinnejší na naše zdravie. Poznáte účinky póru a jeho využitie?

Charakteristika

Pór záhradný nedodáva jedlám iba špecifickú dobrú chuť, ale aj množstvo vitamínov potrebných pre posilnenie celkového zdravia. História pestovania póru siaha až do stredovekej Ázie.

Existuje niekoľko druhov póru na pestovanie. Poznáme letný, zimný aj divoký. V každom prípade ide o zeleninu podobnú cibuli, keďže je rovnako vrstvený a aj chute sú veľmi podobné.

Chuť póru je sladšia a hlavne nezapácha ani neštípe.

Pór je valcovitého tvaru, nemá teda guľatú cibuľku s cíbikmi. Cibuľka s listami splýva, mení sa len farba, od koreňa ide biela a listy sú už zelené. Listy zároveň idú od vonkajšej vrstvy cibuľky.

Spracováva sa takmer celý, použiť sa dajú až dve tretiny.

Dorastá sa do veľkých rozmerov, pričom listy siahajú aj až jeden meter nad zemou. Plody sú zas po jej povrchom, tak ako cibuľa.

Jeho priaznivý vplyv na zdravie objavili už starí Rimania či Gréci, ktorí odvar z póru používali napríklad aj pri otrave alkoholom.

Táto zázračná zelenina napomáha pri diétach na prečistenie organizmu. Dobre totiž vplýva na trávenie, imunitu, srdce a cievy.

Je vhodné ho používať do šalátov, omáčok, aj liečivých vývarov a polievok. Najviac živín však obsahuje v surovom čerstvom stave.

Obsah živín a zloženie

Pór poskytne organizmu sacharidy, bielkoviny i vlákninu. Vitamíny skupiny A, B, C, E i K. Z minerálov je zastúpený draslík, vápnik, fosfor, železo, mangán či selén.

Okrem toho obsahuje pór aj prospešné antioxidanty karotény, luteín, zeaxantín, alicíny (sírne silice) či kyselina listová.

Pór je tiež výbornou zložkou diétnej stravy, keďže obsahuje množtvo živín, no zároveň minimum tukov, cukrov a teda i kalórií.

Skvelo pomáha zahnať hlad a navodzuje pocit plnosti.

Tabuľka uvádza nutričné hodnoty na 100 g čertvého póru

Energia 61 kcal
Sacharidy 14,2 g
Vláknina 1,8 g
Tuky 0,3 g
Bielkoviny 1,5 g

Tabuľka uvádza hodnoty vitamínov a minerálov na 100 g čerstvého póru

Vitamín A 83 mcg Draslík  180 mg
Vitamín B1 0,06 mg Horčík 28 mg
Vitamín B2 0,03 mg Vápnik 59 mg
Vitamín B3 0,4 mg Železo 2,1 mg
Vitamín B5 0,14 mg Zinok 0,12 mg
Vitamín B6 0,233 mg Fosfor 35 mg
Vitamín B9 64 mcg Meď 0,12 mg
Vitamín C 12 mg Mangán 0,481 mg
Vitamín K 47 mcg Sodík 20 mg
Selén 1 mcg
Nakrájaný surový pór
Nakrájaný surový pór. Zdroj foto: Canva.

Vnútorné použitie

Podpora srdcovocievnej sústavy

Vďaka obsahu flavonoidov pomáha pór znižovať riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení tým, že podporujú relaxáciu krvných ciev, znižujú krvný tlak a bojujú proti vzniku krvných zrazenín.

Tak isto v kombinácií s cesnakom bojujú proti vysokému cholesterolu. Pozor by si mali dať ľudia s nízkym tlakom, pretože táto dvojka krvný tlak znižuje.

Je nápomocný pri úprave hladiny cholesterolu a glykémie - cukru v krvi.

Podpora imunity a obranyschopnosti

V rámci imunity zlepšuje celkovú obranyschopnosť. Vďaka vitamínom a antioxidantom bojuje proti nádche, chrípke aj infekciám.

Póry obsahujú zlúčeniny ako allicín, ktoré majú silné protizápalové vlastnosti a môžu pomôcť znižovať zápalový proces v tele.

Vedľa cibule a cesnaku sa pór zaraďuje k prírodným antibiotikám. Obsahuje totižto významné množstvo látky alicín, ktorá vykazuje prírodné antivirotické, antibakteriálne a antimykotické účinky. 

Podpora trávenia a črevnej mikroflóry

Kombinácia vitamínov a minerálov v póre je vhodná aj na očistu čriev od baktérií a kvasiniek. Konzumujeme ho teda počas nadúvadnia, zápche a dokonca napomáha aj pri črevných kolikách.

Póry sú dobrým zdrojom vlákniny, ktorá pomáha zlepšovať tráviaci systém, stav črevného mikrobiómu a podporuje pravidelnú stolicu.

Výskumy naznačujú, že zelenina zo skupiny Allium, vrátane póru, môže napomáhať znižovať riziko vzniku niektorých typov rakoviny, napríklad rakoviny žalúdka a čreva.

Podpora kostí a hojenia

Póry sú dobrým zdrojom vitamínu K, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí, pretože pomáha pri mineralizácii kostí a znižuje riziko vzniku zlomenín. Vysoký obsah vitamínu K v póre aktivuje  bielkovinu, ktorá je významne dôležitá pre zdravie kostí.

Pór pre tehotné

Pór je bohatý na vitamín B9, tiež známy pod názvom ako kyselina listová. Kyselina listová tvorí dôležitú súčasť stravy tehotných žien. Je nevyhnutná pre produkciu novej DNA, ktorá je potrebná na tvorbu buniek.

B9 podporuje zdravú tvorbu nervovej trubice, reguluje primeranú pôrodnú hmotnosť a správny rozvoj chrbtice a orgánov vrátane mozgu dieťaťa..

Podpora zraku a očí

Pór je dobrým zdrojom vitamínu A, antioxidantu luteínu a zeaxantínu. Tieto zlúčeniny sú nevyhnutné pre zdravý zrak. Chránia naše očné tkanivá pred škodlivou oxidáciou DNA.

Nežiadúce účinky a kontraindikácie

Pór nemusí byť pre niekoho vhodný vo veľkých množstvách, nakoľko môže nadmerná konzumácia póru spôsobiť plynatosť alebo iné tráviace problémy.

Niektorí jedinci môžu byť alergickí na pór alebo iné potraviny z čeľade Allium, ako sú cibule a cesnak. Alergické reakcie môžu zahŕňať kožné vyrážky, svrbenie, tráviace obtiaže alebo dokonca anafylaxiu.

Interakcia s liekmi - pór môže teoreticky ovplyvniť účinnosť určitých typov liekov, najmä tých, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi.

Zber a skladovanie

Pestovanie

Je rozdiel pri pestovaní letnej a zimnej odrody.

Odporúča sa predpestovať. Predpestovaný pór má byť veľkosti približne ako ceruzka. Keď je dostatočne veľký, odstrihneme vňať a skrátime korene. Potom ich môžeme zasadiť o čosi hlbšie.

Letný pór je aj vzhľadom odlišný od zimného. Je o poznanie tenší a dlhší. Vysádza sa v 15 cm rozostupoch. Zimný má byť od seba vzdialený 25 až 30 cm.

Letný pór sa odporúča vysievať na prelome marca a apríla, zimný v máji až júni. Taktiež je letný pór menej odolný voči zime, čo je možné predpokladať aj z jeho názvu.

Pestovatelia odporúčajú pestovať ho v pôde po zemiakoch či uhorkách.

Pór je potrebné prihŕňať zeminou a záhon zakryť netkanou textíliou. To je dôležité ako ochrana proti škodcom. Prípadne sa škodcov zbavíme a pór ochránime aj postrekovaním.

Kvalita pestovaného póru sa odzrkadľuje aj pravidelným zalievaním, ktoré je veľmi potrebné a to najmä v začiatku vegetačného obdobia.

Zber póru by mal prebehnúť do prvých mrazov. Trvať však môže niekoľko mesiacov, teda nie je to zelenina, ktorú je potrebné vybrať presne v konkrétnom období.

Zo záhradky ho teda zbierame, keď naň máme chuť, pričom ostatné v zemi kľudne vydržia. 

Keď už ale pór zo záhrady vyzbierame, orezávame korene na maximálnu dĺžku 2 cm. Taktiež ho poriadne rukou očistíme od zeminy a prípadných nečistôt. Nikdy však nie vodou.

Orezávame tiež listy, teda zelenú časť a to v časti, kde už nie je spojený s cibuľkou. Teda orezávame len samotné zelené listy.

Pór skladujeme v chladnej a dostatočne vlhkej pivnici. Vlhkosť zabezpečuje jeho dlhšiu čerstvosť.

Niektorí záhradníci tiež odporúčajú skladovanie v kalcinovanom hrubozrnnom piesku. V tomto prípade pór do piesku umiesňujeme zvisle s tým, že zelenina je zasypaná v dĺžke stonky.

Využitie v kuchyni

Ako sme už písali, pór sa dá spracovať takmer celý. Využijeme bielu, ale aj zelenú časť.

Najlepšie je samozrejme využiteľný v kuchyni a to za surova aj tepelne upravený.

Hlavne v surovom stave účinkuje na naše telo veľmi blahodárne. V takomto prípade je vhodné ho očistený a umytý nakrájať napríklad na zdravý chlebík, prípadne pridať ho do výbornej nátierky.

Ako sme už spomínali, z hľadiska zdravia a využitia živín je najvhodnejšie zjesť ho v surovom stave. Používame celý pór. Zelená časť póru je však štipľsvejšia, preto nie je pre každého. 

Použiť ho v surovom stave môžeme aj v nátierkach, ako náhradu za cibuľku. Napríklad vo vajíčkovej nátierke je výborný. Tak isto môžeme pór použiť v syrovej alebo rybacej nátierke.

Veľmi obľúbeným receptom je pórová polievka. Dá sa pripraviť na niekoľko spôsobov. Poznáme ju vo variantoch so zeleninovým vývarom alebo v krémovej podobe.

Pór je skvelý aj pod mäso alebo do rizota. Pre kuchynských experimentátorov existujú aj recepty na slané koláče.

V domácej medicíne sa využíva aj silný vývar z póru bez použitia korenín. Ten za horúca scedíme a zmiešame s medom. Takýto liečivý sirup môžeme použiť ako pomoc pri kašli a bolestiach hrdla.

Ako sa vyberá a uchováva pór?

- Pri výbere póru by ste mali hľadať pevné a priamé stopky s čistou, bielou dolnou časťou a čerstvo vyzerajúcimi zelenými listami. Uchovávať by ste ho mali v chladničke, kde vydrží niekoľko týždňov.

Ako sa pór čistí?

- Pri čistení póru je dôležité ho dôkladne umyť, pretože medzi listami sa môže zachytiť nečistota a piesok. Listy je potrebné rozdeliť a vypláchnuť pod tečúcou vodou.

Pórová polievka
Pórová polievka. Zdroj foto: Canva.
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.