ZZ - Astma bronchiale - MICHAL - NNN

ZZ - Astma bronchiale - MICHAL - NNN
Zdroj foto: Getty images

Čo je astma? Astma bronchiale, čiže priedušková astma, je ochorenie dýchacích ciest, ktoré vo väčšine prípadov spôsobuje porucha imunitného systému a toto ochorenie postihuje dolné dýchacie cesty, konkrétne priedušky. Aj keď sa zatiaľ nedarí úplne vyliečiť toto ochorenie, vďaka pokroku v medicíne je možné znížiť jeho prejavy u ľudí postihnutých astmou na minimum. Najviac sa táto choroba prejavuje tzv. astmatickými záchvatmi, pri ktorých príde k zúženiu priedušiek a ťažkostiam s dýchaním.

Charakteristika

Ochorenie je chronické a zápalové, pričom má charakteristické variabilne sa opakujúce prejavy a záchvaty. Choroba je najviac rozšírená v západnej Európe a Austrálii, kde podľa štatistík postihuje skoro 20 percent detí a tento počet neustále stúpa. Astma je ochorenie prejavujúce sa najmä chronickými ťažkosťami s dýchaním a týka sa najmä priedušiek, no zasahuje aj priedušnice a priedušničky. Počas astmatického záchvatu môže byť dýchanie sťažené ešte viac.

Tieto záchvaty sa vyskytujú aj v pokoji, takže nesúvisia so zvýšenou fyzickou námahou. Veľakrát prichádza k týmto záchvatom napríklad aj počas spánku, pričom z tohto dôvodu musia mať astmatici pri sebe vždy prístroj s možnosťou inhalovania beta-2 agonistických látok (cez sprej-inhalátor), ktoré stimulujú beta bunky uvoľňujúce hladké svalstvo dýchacích ciest, aby sa opäť obnovil dostatočný prísun kyslíka. Počas astmatického záchvatu sa totiž dýchacie cesty akútne stiahnu a je treba ich uvoľniť.

Príčiny

Astma bronchiale je síce ochorenie respiračného systému, ale vzniká väčšinou na podklade alergie, čiže poruchy imunitného systému, ktorý nesprávne vyhodnotí nejakú látku, v tomto prípade vdýchnutú do organizmu, ako nebezpečnú a zareaguje na ňu. Okrem toho sú ale známe aj iné rizikové faktory, napríklad fajčenie, znečistené životné prostredie, niekedy môže mať svoj vplyv aj dlhodobý stres a ide aj o kombináciu genetických faktorov, čiže tiež dedičnosť. Astmu môžu spustiť aj zvieracia srsť či parfémy, kedy nastáva astma z alergie, čiže alergická astma. Niekedy sa môže vyskytnúť aj zmiešaná astma.

Príznaky

Ako sa prejavuje astma? Keďže ide o ochorenie respiračného systému, typické prejavy a symptómy sú najmä problémy s dýchaním. Tie sú chronické, pričom ochorenie sprevádzajú akútne a krátkodobé záchvaty nemožnosti dýchania v dôsledku stiahnutia svalstva dolných ciest dýchacích. Medzi typické príznaky tak patrí ťažké dýchanie, kašeľ, pocit ťažkosti na hrudníku, pričom najmä kašeľ je suchý a dráždivý a najčastejšie počas noci narúša kľudný spánok, čím môže spôsobiť aj nevyspatosť a únavu.

Problémy môžu nastať aj pri vydýchnutí, ktoré niekedy sprevádzajú pískajúce zvuky. Charakteristické sú aj astmatické záchvaty, pri ktorých môže hroziť aj udusenie, pokiaľ nepríde včas k uvoľneniu hladkého svalstva dýchacích ciest. U každého astmatika môže byť ale miera závažnosti týchto symptómov rozdielna, niekto môže trpieť aj problémami s rečou počas záchvatov, iný človek ich ale nemusí mať až také ťažké. Najdôležitejšie je sa vyhýbať rizikovým faktorom pre spúšťanie problémov s dýchaním.

Diagnostika

  • Vyšetrenie spočíva najmä v anamnéze a tiež vo vyšetrení pľúc a srdca
  • Lekár si najprv vypočuje ich činnosť a neskôr sa vykonáva spirometria, čo je test, ktorý zmeria parametre pľúc. Tento test meria, akou rýchlosťou prúdi vzduch pri nádychu a pri výdychu a zistí aj dychový objem vašich pľúc
  • Okrem toho pri atopickej astme, ktorá nastáva pri alergiách, sa zisťuje aj príčina astmy, teda konkrétny druh alergie, pri neatopickej sa pozoruje dlhodobo reakcia organizmu na podnety a liečbu

Priebeh

Astma vznikne obvykle na podklade nejakej alergie, napríklad pri alergii na peľ, trávu, roztoče, zvieraciu srsť alebo iný podklad, ktorý sa dostane do organizmu vdýchnutím do pľúc. V tomto prípade môže vzniknúť astma aj za pomerne krátku dobu. V prípade iných príčin, ako sú fajčenie alebo znečistené ovzdušie, ide o proces dlhodobý. Ochorenie nie je progresívne a prejavuje sa počas celého priebehu rovnako, čiže ťažkosťami s dýchaním (to sa prejaví napríklad aj vtedy, ak človek robí šport náročný na dýchanie). Pokiaľ sa nelieči, môže pri niektorých záchvatoch prísť aj k ohrozeniu života.

Astma u detí

Detská astma sa vyskytuje štatisticky častejšie u chlapcov ako u dievčat a to najmä pri deťoch do veku 14 rokov. U starších deťoch, kedy sa už dá hovoriť o doraste, je potom výskyt u oboch pohlaví vyrovnaný. Ak existuje pozitívna rodinná anamnéza a typické prejavy ako je hvízdavé dýchanie, záchvaty kašľa v noci a po záťaži alebo časté opakovanie dlhodobého kašľa bez zvýšenej teploty, treba vykonať diagnostické vyšetrenia. Funkčné vyšetrenie pľúc sa dá s akou-takou istotou spraviť ale až u detí nad 5 rokov.

Medzi najčastejšie spúšťače astmy nielen u detí patria:

  • respiračné infekcie
  • nadmerná fyzická záťaž
  • zmeny počasia
  • gastroezofageálny reflux
  • alergény
  • znečistené ovzdušie a cigaretový dym
  • stres
  • niektoré potraviny
  • niektoré lieky

Bronchiálna astma v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobie, kedy je zdravie ženy oveľa náchylné na rôzne druhy ochorení alebo zdravotných problémov. Astma patrí pritom medzi najčastejšie vážnejšie ochorenia v tehotenstve a postihuje skoro každú 10. ženu v gravidite. Priebeh astmy počas tehotenstva je oveľa ťažšie odhadnúť, pričom u väčšiny žien sa počas tehotenstva astma zhorší a to najmä v poslednom trimestri - našťastie po skončení tehotenstva sa zvykne do pár mesiacov stav vrátiť do pôvodnej polohy.

Ak je astma správne kontrolovaná a liečená, nehrozia obvykle žiadne riziká, avšak ak tomu tak nie je, môže to viesť k týmto komplikáciam počas tehotenstva:

  • predčasný pôrod
  • nízka hmotnosť dieťaťa po pôrode
  • vyššie riziko úmrtia dieťaťa počas pôrodu
  • nutnosť na vykonanie pôrodu cisárskym rezom

Prvá pomoc, ak nastane astmatický záchvat

Čo robiť a ako vôbec rozoznať záchvat astmy? Astmatický záchvat má určité typické príznaky, ktoré sa odlišujú od bežného priebehu astmy. Medzi tieto symptómy patria náhly pocit nedostatku vzduchu, silné dráždenie na kašeľ, zovretie hrudníka a pískavý zvuk pri dýchaní. Niekedy sa môže vyskytnúť aj pískavý vzduch, tras alebo svalové kŕče. Najčastejšie sa astmatické záchvaty u astmatikov objavujú v ranných hodinách alebo počas noci, čo súvisí s určitými procesmi v tele, ktoré ich môžu spustiť.

Ak sa objaví astmatický záchvat, tu je postup, čo robiť a ako pomôcť pacientovi:

  1. Treba zabezpečiť dostatok čerstvého vzduchu a to buď otvorením okna alebo opustením interiéru a výjdením do exteriéru
  2. Postihnutý človek musí zaujať polohu najefektívnejšiu pre pohyby hrudníka a dýchanie, čo znamená posadiť sa do mierneho predklonu a oprieť sa lakťami o kolená
  3. Treba použiť inhalátor, ktorý musí mať astmatik vždy pri sebe; ak nestačí obvyklá dávka, je možné zvýšiť dávku kortikoidov opätovným použitím inhalátora v sprejovej forme, prípadne užiť tablety

Ako sa lieči: ZZ - Astma bronchiale - MICHAL - NNN

Astma bronchiale a čo by ste o nej mali vedieť

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu