Bechterevova choroba: Aké má príčiny či príznaky vedúce k invalidite?

Bechterevova choroba: Aké má príčiny či príznaky vedúce k invalidite?
Zdroj foto: Getty images

Bechterevova choroba je reumatické zápalové ochorenie kĺbov, ktoré je chronické. Postihuje najmä chrbticu. Častejšie postihuje mužov než ženy. Jeho nástup je v mladšom veku, a to do 30 rokov.

Charakteristika

Odhaduje sa, že chorobou trpí zhruba jedno percento populácie, pričom dôvod ochorenia a príčina sú stále nejasné.

Súčasná medicína pokročila pri jeho objasňovaní. Ochorenie je pomenované podľa ruského neurológa Vladimíra Bechtereva.

Odborne sa ochoreniu hovorí aj ankylozujúca spondylitída alebo jednoducho Bechterev. Iné označenia sú napríklad morbus Bechterev, spondylitis ankylosans.

Bechterev je systémové zápalové ochorenie reumatického typu. Postihuje hlavne chrbticu. Často aj ramenný a bedrový kĺb. Naopak, menej často aj ostatné kĺby.

Ankylozujúca spondylitída = rádiografická axiálna spondylartritída
Spadá pod skupinu spondylartritíd.

Presná príčina ochorenia nie je známa. Pravdepodobne sa na vzniku choroby podieľajú aj rizikové faktory. A to sú napríklad genetické, imunologické faktory a infekčné ochorenia. Dokonca je pri ochorení dokázaný aj dedičný výskyt.

Zistila sa súvislosť medzi prítomnosťou špecifického antigénu HLA-B27, pričom nejde, samozrejme, o kauzálny vzťah. Pretože, prítomnosť tohto antigénu, ešte neznamená nutnosť ochorenia. Ale akurát skôr zvyšuje riziko.

Príznaky ochorenia nastupujú len veľmi pozvoľne.

Vďaka čomu ho veľa ľudí prehliadne. Najčastejšie sa prejavuje choroba tuhnutím kĺbov. Pričom, toto ochorenie je chronické a kĺby trpia zápalom, ktorý súvisí aj s prejavmi a symptómami choroby.

Postihnutie pohybového aparátu tohto typu sa zvyčajne začne prejavovať už pred dosiahnutím veku 30 rokov. Na druhú stranu, len málokedy u dospievajúcich a u detí. Postihuje približne 1 % populácie.

Ankylozujúca spondylitída postihuje:

  • viac mužov ako ženy, v pomere 7 : 1
  • najčastejšie sa začína prejavovať od 20. - 30. roku života
  • po 35. roku je vznik menej častý
  • choroba po 40. roku u väčšinou nevzniká
  • postihuje približne 0,2 - 0,9 % populácie
    Mladý muž má bolesti chrbtice pre bechtereva
    Postihuje mladú populáciu a hlavne mužov

Najčastejšie zasahuje chrbticu. A to hlavne jej bedrovú časť.

Ale tento chronický zápal spôsobuje problémy aj v ostatnej časti chrbtice. Okrem chrbtici zasahuje aj kĺby v oblasti ramena, bedra. Menej často i ostatné kĺby.

Zápalový proces postihuje oblasť kĺbu, väzy, medzistavcové platničky a ostatné kĺbové a blízke štruktúry. Časom dochádza v týchto miestach k osifikácii, teda kostnateniu.

Kostnatenie má za následok stuhnutie chrbtice, a to v akomkoľvek postavení.

Okrem ťažkostí s pohybovým aparátom sa bechterev môže prejaviť aj na iných orgánových systémoch. Choroba zasahuje oko, a to ako zápal oka, dúhovky, ale aj tráviaci trakt. Postihnutý môže byť aj kardiovaskulárny systém (perikarditída, endokarditída, chlopňové chyby), pľúca či obličky.

Príčiny

Vplyv na vznik choroby má prítomnosť antigénu HLA-B27. Avšak, tento antigén sa vyskytuje u menej ako 10 percent populácie. Antigén typu HLA sú molekuly na povrchu buniek. Podľa týchto molekúl imunitný systém rozpoznáva vlastné bunky od cudzorodých.

Prítomnosť tohto antigénu nezaručuje, že ochorenie vypukne. Ale pravdepodobnosť s jeho prítomnosťou narastá až tristokrát. Až v 90 % prípadov je dokázaný HLA.

Rizikovým faktorom pre vznik ochorenia je aj dedičnosť. Bechterev ale nie je priamo dedičné ochorenie. Avšak, určitá dedičná súvislosť je dokázaná. A to opäť v spojení s antigénom HLA - B27. Pričom, zvyšuje riziko pre vznik ochorenia.

Príznaky

Typicky sa toto ochorenie prejavuje najmä na kĺboch, ktoré sú stuhnuté a bolia. Veľmi často sa človek s týmto ochorením na stuhnutosť a bolesť kĺbov budí aj zo spánku.

Ochorenie sprevádza chronická bolesť v chrbtici.

Chrbtica sa v dôsledku kostnatenia, a teda tuhnutia stáva čoraz menej ohybná. Progres je pomerne pomalý, avšak, u niektorých ľudí postihnutých týmto ochorením môže prísť k úplnému znehybneniu chrbtice.

V niektorých prípadoch sú príznaky badateľné aj na veľkých kĺboch, napríklad bedrových alebo kolenných. Menej často aj malých kĺboch ako sú kĺby prstov.

Medzi symptómy, ktoré ochorenie sprevádzajú, patria aj únava, horúčka, bolesti na hrudníku pri hlbokom dýchaní, opuchy veľkých kĺbov. Nad postihnutým kĺbom môže byť koža začervenaná a môže prichádzať aj k deformáciám. 

Niektorí ľudia s týmto ochorením majú zápaly očnej dúhovky.

Bechterev - mladý muž má rannú bolestivú a stuhnutú chrbticu
Ranná bolesť a stuhnutá chrbtica

Zhrnutie príznakov pri Bechterevovej chorobe:

  • chronická bolesť chrbtice, časté sú nočné a ranné bolesti
  • dlhodobé bolesti kĺbov
  • bolesť päty
  • bolesť hrudného koša, a teda bolesť na hrudi
  • nočné, pokojové bolesti, ustupujú po rozhýbaní
  • porucha hybnosti chrbtice až do rozcvičenia
  • pri ťažkom a neskorom stupni úplné obmedzenie pohybu chrbtice, a tým pádom invalidita
  • ranná stuhnutosť, môže pretrvávať hodinu
  • poškodenie kĺbov, deformity, tvorba guľatého chrbtu
  • poškodenie iných systémových orgánov a z toho vyplývajúce ťažkosti
    • srdcovo - cievny systém (perikarditída, endokarditída, chlopňové chyby)
    • pľúca
    • tráviaci trakt
    • obličky
    • oko, vyskytuje sa zápal oka, dúhovky, citlivosť na svetlo
  • únava
  • zvýšenie telesnej teploty
  • opuchy v oblasti veľkých kĺbov
  • začervenanie kože nad kĺbom
  • odlučovanie nechtov
    Starý muž so zahnutou chrbticou
    Postupná deformácia chrbtice a postoj bechterevika

Pri Bechterevovej chorobe je typické prehnutie chrbtice a aj postoj, a to:

  • postoj v predklone
  • vysunutá hlava
  • zaoblené ramená
  • sploštený a prehnutý hrudník (kyfóza, teda prehnutie chrbtice)

Diagnostika

Ochorenie sa nediagnostikuje rýchlo aj vzhľadom na to, že napríklad ranná stuhnutosť alebo bolesti kĺbov spolu s ich možnou deformáciou sú pomerne neurčité príznaky.

Vyšetrenie zahŕňa anamnézu, odber krvi a preukázanie prítomnosti antigénu HLA-B27, laboratórne testy na zistenie imunitnej reakcie organizmu a tiež sa vykonáva fyziologické vyšetrenie jednotlivých kĺbov a ich ohybnosti.

Taktiež sa realizujú pravidelne RTG vyšetrenia kvôli pozorovaniu priebehu choroby.

Pri určovaní diagnózy sa využívajú aj takzvané modifikované newyorské kritériá,  a to z roku 1984. Ich cieľom je určiť 3 klinické prejavy a jeden objektívny RTG nález.

Tabuľka znázorňuje newyorské kritériá hodnotenia Bechterevovej choroby

Kritériá Popis 
1. bolesť chrbtice, ktorá pretrváva viac ako 3 mesiace a zlepšuje sa pohybom, 
2. obmedzenie pohyblivosti chrbtice v oblasti drieku
3. stuhnutie hrudníka a tým obmedzenie pohyblivosti pri dýchaní
RTG nález prvé rtg zmeny nastávajú po 3 - 5 rokoch

Následne sa diagnostika opiera o prítomnosť bolestí chrbtice, rodinnú anamnézu, zápal rohovky, zápal kĺbov a šliach. Dopomocná je aj dobrá reakcia ťažkostí na nesteroidné antiflogistiká, čo sú lieky s analgetickým, antipyretickým a protizápalovým účinkom.

Pri identifikácii Bechterevovej choroby sa využíva aj magnetická rezonancia, čiže MRI. V prípade vypuknutia ochorenia v období dospievania, teda vo veku nižšom ako 16 rokov, predpokladá sa zhoršený priebeh.

Horší priebeh predurčuje aj výskyt zápalov kĺbov mimo chrbticu, zápal oka či čreva a psoriáza.

Priebeh

Pre ochorenie je typický pomalý, postupný nástup.

Prvým príznakom je stuhnutie chrbtice v oblasti drieku a krížov. V tomto období sa nemusia pridružovať ostatné ťažkosti. Ochorenie sa môže prejaviť aj atypicky. A to bolestivou formou v epizódach.

Model chrbtice zvýraznená spodná časť
Typická bolesť v spodnej časti chrbtu

Bolestivá forma pripomína akútne lumbago alebo LIS, čo je lumboischalgický syndróm. Prípadne aj s celkovým prejavom horúčky a zápalom kĺbov.

Postupom času sa do popredia dostávajú príznaky tuhnutia chrbtice, a teda bolesti a ostatné ťažkosti vyplývajúce z degeneratívnych zmien.

Bolesť je prvotne najmä ráno.

Po rozcvičení človek pociťuje zlepšenie a ústup bolesti. Táto stuhnutosť pretrváva zväčša do jednej hodiny.

Bolesť zhoršuje pokoj, pasivita. 

Rozvoj ochorenia je obvykle záležitosť rokov. Avšak, vo vzácnych prípadoch môže prebiehať za pár mesiacov.

Problémy s pohyblivosťou chrbtice a kĺbov sa zhoršujú. Bolestivosť je čoraz intenzívnejšia. A vo väčšine prípadov končí choroba úplným znehybnením postihnutých štruktúr, a to znamená invaliditu.

Ak sa ochorenie izolovalo iba na postihnutie chrbtice, označuje sa ako spondylarthrosis ankylopoetica simplex. A táto sa ďalej delí na dve formy.

Ascendentná forma, tá klasická, postihuje primárne kĺby v oblasti krížovej kosti, takzvané SI kĺby, čo sú sakrálno - iliakálne kĺby.

Postupom času sa postihnutie rozširuje na ostatné časti. A teda driekovú (lumbálnu), hrudnú aj krčnú chrbticu. Descendentná forma sa vyskytuje hlavne u žien a je menej častá. Postihuje prevažne chrbát.

Čo pomáha pri ochorení?

Ako je uvádzané v časti s liečbou, dôležitá je úprava životného prostredia, životosprávy, pri obezite zníženie váhy, prípadne vyvarovanie sa priberaniu. Pohybová aktivita je základom. Pri ochorení sú vhodné rôzne cviky, aplikácia tepla či biolampy.

Užitočné informácie sa dajú získať aj v kluboch a na fórach na internete. Poskytujú ich odborníci a aj ľudia, ktorí majú osobnú skúsenosť. Každá informácia môže byť nápomocná v boji proti zhoršeniu ťažkostí. V nasledujúcej infografike uvádzame, čo pomôže pri tomto progredujúcom ochorení.

Infografika uvádza čo pomáha pri bechterevovej chorobe
Čo pomáha pri bechterevovej chorobe

Ako sa lieči: Bechterevova choroba - ankylozujúca spondylitída

Liečba Bechterevovej choroby: Lieky i cvičenie a rehabilitácia

Zobraziť viac

Video o ochorení

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané