Enterobióza

Enterobióza
Zdroj foto: Getty images

Enterobióza, nazývaná ľudovo aj mrle, je parazitárne ochorenie a infekcia spôsobená červom zvaným Enterobius vermicularis, ktorý žije v tenkom a hrubom čreve človeka. Táto choroba postihuje len ľudí a najčastejšie malé deti v predškolskom a školskom veku, pričom u nás ide o najčastejšie črevné parazitárne ochorenie vôbec. Človek sa ním nakazí pri priamom kontakte s vajíčkami a pri nedostatočnej hygiene, pričom niekedy môžu byť vajíčka roznesené kvôli nízkej hmotnosti aj vzduchom.

Charakteristika

Táto parazitárna choroba je najviac infekčná v kolektívoch detí, ale nakaziť sa ňou môže aj dospelý človek, pokiaľ sa dostane vajíčko parazita priamo do jeho organizmu. parazit ako taký je belavej farby, má vretenovitý tvar a prežíva v čreve tak, že sa prichytí na vnútornú výstelku. Samičky putujú až ku konečníku a následne von z tela, pričom v okolí konečníka ukladajú vajíčka. Enterobióza sa tak typicky prejavuje práve nepríjemným svrbením okolo konečníka.

K nákaze prichádza pri kontakte s vajíčkami a v dôsledku nedostatočnej hygieny, deti sa môžu nakaziť napríklad aj dotykom hračiek, na ktorých sa vajíčka nachádzajú. Veľmi nebezpečná je choroba u žien, kedy môže dokonca dlhodobo neliečená spôsobiť neplodnosť ak sa vajíčka dostanú z okolia konečníka až do pošvy. Inak nie je choroba príliš nebezpečná a je viac nepríjemná. Dôležitá pri prevencii je dostatočná hygiena a tiež pranie šatstva na vysokých teplotách, ktoré ničia vajíčka.

Príčiny

Chorobu spôsobuje parazitický hlíst Enterobius vermicularis, ktorý je belavej farby a žije u človeka v hrubom a tenkom čreve. Samička je väčšia ako samec a na rozdiel od neho kladie vajíčka pri vyústení čreva, konkrétne pri konečníku a v okolí ritného otvoru. Tieto vajíčka totiž môžu dozrievať iba na vzduchu a v čreve na to nemajú ideálne prostredie. Okrem toho pre svoje prežitie potrebujú parazity aj cukor, takže najviac ohrozené sú deti, ľudia s nízkou hygienou a tiež s nedostatočnou imunitou.

Príznaky

Vzhľadom na to, že sa parazit zameriava na kladenie vajíčok v okolí konečníka, medzi charakteristické symptómy choroby patria svrbenie konečníka a pocity pálenia vo vnútri ako aj v okolí konečníka. Okrem toho parazity prežívajú v tenkom a hrubom čreve, kedy sa prisajú na jeho vnútornú sliznicu, takže sa enterobióza prejavuje aj tráviacimi ťažkosťami a to chudnutím, zníženou chuťou do jedla, nadúvaním, bolesťami brucha, ale aj častou potrebou na stolicu a hnačkami.

Medzi symptómy patria aj príznaky infekčného charakteru ako takého, čiže únava, zvýšená telesná teplota, prípadne sa môže vyskytnúť aj ekzém na pokožke. V dôsledku nákazy v okolí konečníka môže byť človek celkovo nekľudný, pociťovať nervozitu a v dôsledku pocitu svrbenia vznikajú pri častom škrabaní na pokožke v okolí ritného otvoru škrabance. Deti môžu byť v priebehu dňa nevyspaté, keďže mrle sa prejavujú najviac v období kľudu počas noci.

Diagnostika

Choroba sa diagnostikuje jednak na základe anamnézy a príznakov, ale tiež je nutné získať z okolia konečníka vajíčka pre preskúmanie a potvrdenie nákazy mrlami. Priamy dôkaz sa vykonáva u detí pomocou Grahamovej metódy, u dospelých Schueffnerovou odbernou tyčinkou. Obe metódy sa vykonávajú najlepšie hneď ráno po prebudení ešte pred vykonaním hygieny. Následne je možné vzorky získané z konečníka v laboratóriu preskúmať a potvrdiť prítomnosť vajíčok.

Priebeh

Ochorenie sa dostane do organizmu priamym kontaktom s vajíčkami a je typické pre deti v kolektívoch, kedy sa nákaza veľmi rýchlo šíri. Požitím vajíčok sa dostane parazit do tela, kde sa rozvíja v hrubom a tenkom čreve. Následne samička v okolí konečníka kladie ďalšie vajíčka, čo sa prejavuje bolesťami a pálením v okolí konečníka. Ochorenie nie je životu nebezpečné, ale je veľmi nepríjemné a znižuje kvalitu života, spôsobuje poruchy spánku a sústredenia a preto je dôležité ho čo najskôr preliečiť.

Ako sa lieči: Enterobióza

Ako sa liečia mrle - enterobióza?

Zobraziť viac

Klinické prejavy enterobiózy

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané