Liečba eryzipelu, ruže: Lieky - antibiotiká a lokálne masti

Liečba eryzipelu musí byť komplexná. Základom je antibiotická liečba.

Vo všeobecnosti sa v terapii eryzipelu dodržiavajú tieto princípy:

  1. antibiotická liečba
  2. hydratácia pacienta
  3. tlmenie bolesti
  4. prevencia recidív
  5. prevencia tromboembolickej choroby

V prípade nekomplikovaného eryzipelu je prvou voľbou penicilín G.

Pri alergii na penicilín sa v liečbe eryzipelu používajú:

  • makrolidy (azitromycín)
  • chinolóny (ciprofloxacín, levofloxacín)
  • linkozamidy (klindamycín)

V prípade, ak je v anamnéze nezávažná alergická reakcia na penicilín alebo alergia aj na iné antibiotiká, môžeme zvážiť podanie cefalosporínov (cefalexín, cefadroxil, cefuroxim).

V praxi lekár zvolí perorálne alebo parenterálne podanie lieku podľa závažnosti a lokality postihnutia. Napríklad, v ľahších prípadoch sa antibiotiká podávajú perorálne. Pri rozsiahlejšom eryzipele sa antibiotiká podávajú intramuskulárne alebo intravenózne.

Parenterálna liečba je vhodná pre pacientov, u ktorých sa eryzipel vyskytuje v špecifických lokalitách (tvár). Parenterálna liečba je indikovaná u všetkých pacientov s imunosupresiou (po transplantácii, s neutropéniou, hematologickým ochorením, HIV pozitivitou).

U pacientov dochádza k zlepšeniu stavu za 24 až 48 hodín po začatí liečby antibiotikami s baktericídnym účinkom. V prípade zvolenia antibiotík s bakteriostatickým účinkom dochádza k zlepšeniu za 3 až 4 dni.

Pacienti by sa nemali zľaknúť, keď spozorujú zvýraznené začervenanie postihnutého miesta. Takýto stav je zapríčinený deštrukciou patogénu a uvoľnením enzýmov, ktoré podporujú rozvoj zápalu.

Antibiotiká s bakteriostatickým účinkom - zastavujú rast a množenie mikrobiálnych buniek (chloramfenikol, tetracyklíny, makrolidy, linkozamidy a iné).

Antibiotiká s baktericídnym účinkom – usmrcujú mikroorganizmy (beta-laktámové antibiotiká, aminoglykozidy a iné).

Antibiotická liečba by mala trvať aspoň 10 dní, kým nedôjde k vymiznutiu začervenania a zápalu. Pri rozsiahlejšom náleze a pomalšom ustupovaní príznakov sa môže liečba predĺžiť na 15 – 17 dní.

Po ukončení antibiotickej liečby je vhodné zrealizovať kontrolné vyšetrenie (o 1 – 2 týždne).

Lokálna liečba

Neoddeliteľnou súčasťou úspešnej liečby je pokoj na lôžku, imobilizácia pacienta a udržiavanie postihnutej časti tela vo vyvýšenej polohe. Spánok na opačnom boku (pri lokalizácii na tvári) zmenšuje edém a zmierňuje bolesť.

Lokálna liečba má podporný charakter.

Aplikujú sa najmä studené obklady a protizápalovo pôsobiace masti. Tie zmierňujú pocity pálenia a napätia. Lokálna aplikácia antiseptík zabráni vzniku sekundárnej (obvykle stafylokokovej) infekcii.

V praxi sa používajú vlhké obklady s dezinfekčným roztokom. Pri gangrénach je často potrebná nekrolytická liečba a chirurgické ošetrenie.

fzdieľaj na Facebooku