Giardióza

Giardióza
Zdroj foto: Getty images

Giardióza je parazitárne ochorenie infekčného charakteru, ktoré postihuje tenké črevo človeka a nazýva sa inak aj lamblióza, podľa parazita, ktorý ochorenie spôsobuje. Ide o bičíkovca Giardia lamblia, ktorý bol objavený už v 17. storočí. Tento bičíkovec môže postihnúť ale nielen človeka, ale známy je aj prenos na zvieratá a vyskytuje sa buď vo vegetatívnej alebo cystickej forme, pričom ochorenie môže mať v prípade chronického štádia a neliečenia pomerne vážne následky na organizmus.

Charakteristika

Giardia lamblia môže byť vo dvoch formách, pričom prvá je vegetatívna, kedy je bičíkovec vo forme trofozoitu, ktorý sa môže prichytiť na sliznicu čreva a vyvolať zápaly. Druhá forma je cystická, kedy je bičíkovec vo forme cysty. Nákaza sa obvykle šíri kontaminovanou vodou alebo potravou, ktorá obsahuje cysty, ale môže sa šíriť aj fekálne - orálnou cestou. Po tom, ako sa Giardia lamblia dostane do ľudského organizmu, prejde žalúdkom a keďže je odolná voči žalúdočným šťavám, dostane sa až do čriev.

Vplyvom zmeny pH excystuje a v trofoidnej forme sa pohybuje v čreve, kde sa prichytí na sliznicu klkov a tu sa naďalej rozmnožuje. Cysty sa potom vylučujú stolicou, pričom ale namnožené bičíkovce zostávajú v samotnom čreve, kde spôsobujú problémy absorbcie tenkého čreva a tým aj problémy s trávením, ktoré sa prejavujú vonkajšími príznakmi choroby. Giardióza je síce rozšírená po celom svete, u nás sa ale vyskytuje najmä vďaka prenosu choroby zo zahraničných oblastí.

Príčiny

Ochorenie spôsobuje bičíkovec Giardia lamblia, ktorí sa v cystickej forme nachádza napríklad v kontaminovanej pôde, alebo potrave, pričom nákaza je prenosná aj z človeka na človeka a to orálne - fekálnou formou. Tento bičíkovec sa v cystickej forme dostane do organizmu človeka, kde je odolný voči žalúdočným šťavám a dostane sa až do tenkého čreva, kde sa prichytí na sliznicu a spôsobuje problémy absorbcie viacerých látok, pričom uvoľňuje do stolice ďalšie cysty, kým sa v čreve rozmnožuje.

Príznaky

Giardióza sa prejavuje väčšinou asymptoticky a len 1 z 10 postihnutých jedincov má klinické prejavy a symptómy. Inkubačná doba akútnej fázy má len od 1 do 3 týždňov, pričom trvanie akútnej fázy je obvykle do 4 dní. Počas tohto obdobia sa prejavuje ochorenie náhlymi hnačkami, nevoľnosťou, zvracaním, zvýšenou plynatosťou, pričom samotná stolica je vodnatá a s prímesou hlienu. V prípade prechodu do chronickej formy sa prejavuje chronická fáza mierne inými príznakmi.

V tomto prípade je postihnutý jednotlivec vo fáze, kedy sa striedajú hnačky so zápchou a zvyčajne po jedle sa môžu dostaviť bolesti v oblasti brucha. Vzhľadom na to, že väčšina ochorení pri akútnej fázy je bez viditeľných symptómov, je pomerne časté, že lamblióza sa dostane do chronickej formy bez viditeľného prejavu. Vzhľadom na to, že neexistuje účinná vakcinácia, je najlepšie sa chorobe vyhýbať najmä dodržiavaním hygienických zásad a dávať si pozor na možnosť kontaminácie potravinami a vodou.

Diagnostika

Vzhľadom na väčšinou asymptomatický priebeh choroby je ťažké spozorovať a určiť diagnostiku bez detailnejších vyšetrení. Tie sa vykonávajú laboratórnou formou po odbere biologického materiálu od jedinca podozrivého na giardiózu, pričom sa vyšetruje prítomnosť parazita najmä v stolici. Vyšetrenie stolice sa opakuje viackrát, minimálne však trikrát. Testuje sa aj prítomnosť antigénu v stolici. Okrem toho sa využíva aj mikroskopické a biologické vyšetrenie duodenálnej šťavy.

Priebeh

V prípade akútnej formy ochorenia je možné pozorovať príznaky len v menšine prípadov ochorení, pričom ide najmä o hnačky, plynatosť, nevoľnosť, nechuť do jedla a zvracanie. Následkom týchto symptómov dochádza tiež k strate váhy a dehydratácii. Choroba môže prejsť aj do chronického štádia, kedy sa po jedle dostavujú bolesti v brušnej dutine a taktiež sa strieda zápcha a hnačka. Zanedbanie liečby vedie k trvalému narušeniu absorbcie čriev, ktoré tak neabsorbujú rôzne živiny a látky z potravy.

Ako sa lieči: Giardióza

Liečba Giardiózy

Zobraziť viac

Všetko o parazite spôsobujúcom chorobu

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Odporúčané