Mužská neplodnosť: Čo spôsobuje neplodnosť mužov? Ako ju zistiť

Mužská neplodnosť: Čo spôsobuje neplodnosť mužov? Ako ju zistiť
Zdroj foto: Getty images

Neplodnosť postihuje až 15 % párov, pričom neplodnosť u mužov začína byť každým rokom častejším problémom. Aké sú všetky možné príčiny zníženia mužskej plodnosti?

Charakteristika

Plodnosť mužského pohlavia sa počas posledných rokov výrazne znižuje. Príčinou je viacero vplyvov, a to od fyziologických, cez psychické až po nezdravý životný štýl a externé faktory.

Mužská neplodnosť je rovnako častá ako neplodnosť na strane žien. Aké sú príčiny infertility, možnosti liečby a prevencie sa dozviete pokračovaním v článku.

Neplodnosť u muža

Neplodnosť je stav, kedy žena nie je schopná otehotnieť po pravidelnom nechránenom pohlavnom styku počas jedného roka.

Na to, aby mužské pohlavné bunky spermie disponovali kvalitným genetickým materiálom, musia spĺňať určité kritériá: dostatočná produkcia počet, správny tvar a schopnosť motility správnym smerom.

Najčastejšou príčinou neplodnosti je práve je nízka kvalita spermií.

Ďalším kľúčovým bodom k oplodneniu ženy je erektilná schopnosť penisu s možnosťou ejakulácie. Na mužskú plodnosť okrem fyzického zdravia významne vplýva psychický stav, životný štýl, jedálniček a množstvo externých faktorov.

Častou príčinou neplodnosti je porucha fyziológie stavu spermii. Možné sú vrodené vady a deformácie reprodukčných orgánov, nepriechodnosť semenovodov, nezostup semenníkov do mieška, varikokéla, hormonálne či imunulogické poruchy a mnohé iné.

Článok o: Ženská neplodnosť: Čo so sebou prináša a akú má príčinu? + Diagnostika

Príčiny

Príčina neplodnosti závisí od samotnej fyziológie spermií, erektilnej a ejakulačnej funkčnosti, hormonálnej rovnováhy, psychosomatiky, životosprávy a vplyvu externých faktoroch.

Porucha fyziológie spermií

Jeden z najčastejších dôvodov zníženej plodnosti je nedostatočný klesajúci počet spermií, pričom sa zároveň znižuje šanca oplodnenia vajíčka. V 1 ml ejakulátu by malo fyziologicky byť aspoň 15 miliónov spermií. Ak je ich menej, hovoríme o oligospermii.

Vážnejším problémom je však azoospermia, kedy sa v ejakuláte muža nenachádza žiadna spermia a dieťa tak nie je možné počať prirodzenou cestou.

Dôležitá je aj kvalita spermií, nie len samotný počet. Nedostatočná motilita (pohyblivosť spermií) či určité morfologické defekty bunky spermie môžu byť ďalším z dôvodov neplodnosti. Po 45. roku u muža výrazne klesá kvalita spermií.

Rastúcim vekom muža dochádza k zhoršovaniu krvného obehu a poklesu hladiny hormónu testosterónu. Ten je veľmi dôležitý pre libido, sexuálny apetít, tvorbu i kvalitu spermií a erektilnú funkčnosť.

Najdôležitejšou funkciou hormónu testosterónu je stimulácia tvorby spermii v semenníkoch – spermatogenéza. Najvýraznejší pokles testosterónu nastáva po päťdesiatom roku života muža. Toto obdobie je nazývané aj ako andropauza.

Kvalitu spermií okrem genetického faktoru (chromozómové defekty, vrodené vady) a zdravotných diagnóz (diabetes mellitus, obezita, hormonálne poruchy, srdcovocievne poruchy, onkologické ochorenie..) negatívne ovplyvňuje aj nezdravý životný štýl: nadmerný stres, konzumácia alkoholu či fajčenie tabakových výrobkov a užívanie drog.

Vývojové vady a genetický faktor

Výrazný negatívny vplyv na plodnosť môžu mať poruchy vonkajšieho genitálu. Genetické príčiny sú zodpovedné za neplodnosť v približne 5 % zistenej mužskej neplodnosti.

Abnormity na chromozóme Y sú najčastejšou príčinou azoospermie či ťažkej oligozoospermie s koncentráciou spermií menej než 5 mil/ml.

Možnou genetickou príčinou je aj epispadia a hypospádia, poruchy vyústenia močovej trubice, pri ktorých nie je vytvorený dostatočný kopulačný orgán.

Porucha erekcie a ejakulácie

Absolutná erektilná dysfunkcia je neschopnosť dosiahnuť erekciu – stoporenie penisu, pričom nemôže dôjsť k ejakulácii.

Erektilná dysfunkcia, impotencia, je porucha procesu pohlavného vzrušenia muža, pričom nesprávne dochádza k rozšíreniu ciev a naplneniu penisu krvou.

Poruchy erekcie a ejakulácie sa prejavujú v rôznych formách, ako je chýbajúca ejakulácia označovaná ako suchý orgazmus, pričom ejakulát sa nedostáva von z pohlavného údu.

Retrográdna ejakulácia označuje naopak stav, kedy pri pohlavnom styku dôjde k vyvrcholeniu, no ejakulát sa nedostáva von z tela, ale putuje do močového mechúra.

Porucha semennníkov

Jednostranná či obojstranná porucha semenníkov je častým faktorom zníženia plodnosti muža. Poškodenie semenníkov môže súvisieť najmä s poruchou zostupu semenníku a kryptorchizmom, zápalovým procesom semenníku, infekciou, hypopláziou či varikokélou (zväčšenia a dilatácia ciev semenníka).

V rámci diagnostiky je možné vykonať extrakciu buniek spermií a punkciu nadsemenníka a objasniť stav spermatongenézy.

Neplodnosť a iné diagnózy

Neplodnosť a znížená plodnosť môže súvisieť s inými zdravotnými diagnózami.

Zníženie fertility je v určitých prípadoch spájané s cukrovkou, endokrinologickými poruchami, kardiovaskulárnymi ochoreniami (vysoký krvný tlak, cholesterol), neurologickými ochoreniami či obezitou.

Negatívnym faktorom je najmä užívanie liekov s nežiadúcimi účinkami, ako sú napríklad liečivá na vysoký krvný tlak či antidepresíva.

Rizikovým faktorom sú zranenia chrbtice, panvy, opakované infekcie či sexuálne prenosné ochorenia.

Nezdravý životný štýl a jedálniček

Dlhodobo nezdravý životný štýl je rizikovým faktorom pre vznik mnohých ochorení. Výnimkou nie je ani samotná plodnosť a kvalita spermií.

Dlhodobé pôsobenie stresu, nevhodná nevyvážená strava, nedostatočný pohyb, nadmerná konzumácia alkoholu, kofeínu, fajčenie či užívanie drog.

Rizikovým faktorom pre plodnosť je užívanie anabolických steroidov, drog, marihuany i psychotropných látok. Negatívny vplyv ďalej môže mať aj nadmerné vystavenie organizmu rôznym pesticídom, chemikáliám, ťažkým kovom či nebezpečnému žiareniu.

Negatívnym faktorom je lokálne zvýšená teplota oblasti semenníkov. Môže byť spôsobená tesným oblečením, dlhodobým pôsobením tepla či častou a dlhodobou prácou na notebooku položeným na panve.

U fajčiarov sa často krát objavuje problém s krvným tokom do penisu v dôsledku zanášania ciev. Toxické látky z cigaretového dymu taktiež poškodzujú dozrievanie mužských spermií, ktoré následne strácajú potrebnú mobilitu.

Významnú úlohu pri erektilnej funkcii hrá práve psychogénny faktor. Často je spojovaná impotencia s psychologickými poruchami, ako je depresia, úzkosť či nadmerné dlhodobé pôsobenie stresu.

Psychogénny faktor sa týka okrem kvality erekcie aj samotného sexuálneho apetítu, plodnosti a dosiahnutia ejakulácie.

Faktory ovplyvňujúce plodnosť:

  • Vyšší vek
  • Erektilná dysfunkcia
  • Porucha ejakulácie
  • Úbytok hormónu testosterónu
  • Hormonálne poruchy a dysbalancie
  • Vrodené a vývojové vady
  • Mechanické poškodenie
  • Kardiovaskulárne ochorenia
  • Neurologické ochorenia
  • Obezita
  • Diabetes mellitus
  • Farmakologická liečba
  • Fajčenie tabakových výrobkov
  • Konzumácia alkoholu a drog
Fyziologický a abnormálny stav spermií. Morfológia, počet a motilita
Fyziologický a abnormálny stav spermií. Morfológia, počet a motilita. Zdroj foto: Getty Images

Príznaky

Diagnostika

Diagnostika vo väčšine prípadov prebieha u urológa, prípadne andrológa. Vyšetrenie neplodnosti spočíva v odobratí komplexnej anamnézy o pacientových ochoreniach, diagnózach, prejavoch, užívaných liekoch, životospráve a iných faktoroch vplývajúce na plodnosť muža.

Základným prvkom je vyšetrenie pohlavných orgánov pohmatom a pohľadom. Súčasťou je i palpačné vyšetrenie prostaty per rectum (prstom lekára cez konečník pacienta).

Bežný je povrchový ultrazvuk močo-pohlavnej sústavy pre detailnejšie zobrazenie vnútorných štruktúr orgánov.

Pri erektilných poruchách sa vykonáva špecifický ultrazvuk tepien penisu a vyšetrenie tlaku a prietoku krvi vpenise. Aplikované látky prostaglandínu do organizmu umelo vyvolajú erekciu. Ultrazvuk sa využije na zobrazenie schopnosti cievnej dilatácie penisu.

Súčasťou základnej diagnostiky je spermiogram. Jedná sa o základné vyšetrenie vzorky semena pre stanovenie hodnôt a kvality spermií muža (pohyblivosť, počet, morfológia).

Pri patologickom náleze v rámci spermiogramu je potrebné kontrolné vyšetrenie s odstupom približne 2 – 3 týždňov.

Pri poruchách oblasti semenníkov je možné vykonať extrakciu spermií zo semenníka a punkciu a objasniť tak stav chybnej spermatogenézy.

Kultivačným vyostrením ejakulátu je možné zistiť prítomnosť infekčného ochorenia znižujúceho plodnosť a kvalitu spermií.

V niektorých prípadoch je možné indikovať hormonálne vyšetrenie zo vzorky krvi pre zistenie hladiny pohlavných hormónov v tele.

Urológ môže vzhľadom na rozsiahlosť faktorov neplodnosti odporučiť pacientovi návštevu iného doktora špecialistu – endokrinológa, neurológa, psychiatra a podobne.

Ako sa lieči: Mužská neplodnosť

Liečba zníženej plodnosti a neplodnosti: Čo na plodnosť mužov?

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.cz - Poruchy mužské plodnosti. Solen. doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
  • ŠTUDENT, Vladimír, František ZÁŤURA a Zdeněk MUCHA. Základy urologické andrologie. Praha: Galén, 2003. ISBN 80-7262-224-2
  • urologiepropraxi.cz - Léčba neplodného muže. Urologie pro praxi. MUDr. Vladimír Kubíček, CSc.
  • urologyhealth.org - What is Male Infertility? Urology Care Foundation
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané