Čo sú parasomnie: Námesačníctvo, nočný des, spánková paralýza a iné?

Čo sú parasomnie: Námesačníctvo, nočný des, spánková paralýza a iné?
Zdroj foto: Getty images

Parasomnie sú poruchy spánku, ktoré sa prejavujú pohybmi, rozprávaním a rôznymi prejavmi počas spánku.

Charakteristika

Parasomnieporuchy, ktoré súvisia so spánkom a sú viazané na rôzne fázy spánku. Ide o abnormálne pohyby, rozprávanie zo spánku, prejav emócií a iné komplexné činy, ktoré sa dejú počas spánku. 

Partner spiaci v jednej miestnosti s jedincom trpiacim parasomniami si často myslí, že je bdelý. Môže tiež nadväzovať kontakt, na ten ale parasomnik nereaguje.

Príklady zahŕňajú nočný des, námesačnosť, nočné mory, poruchu príjmu potravy súvisiacu so spánkom, spánkovú paralýzu a iné. 

Charakteristika a rozdelenie parasaomnií

Parasomnia je porucha spánku. Počas spánku sa odohrávajú nezvyčajné a nežiaduce fyzické udalosti. Pacient môže tiež zažívať situácie, ktoré narušujú jeho spánok a spánok partnera. 

Parasomnia sa vyskytuje pred zaspatím, počas hlbokého spánku, alebo krátko pred prebudením zo spánku. 

Táto porucha zahŕňa:

  • vykonávanie automatických pohybov, napr. končatinami,
  • rozprávanie, 
  • prejavy emócií ako smiech, plač, krik,
  • poruchu správania,
  • komplexné zložité úkony ako napr. sťahovanie nábytku, či dokonca šoférovanie.

Existujú rôzne typy parasomnií. Rozdelené sú podľa štádia spánku, v ktorom sa vyskytujú. 

Spánok má dve hlavné fázy, a to spánok bez rýchleho pohybu očí (Non-REM) a spánok s rýchlym pohybom očí (REM). Tieto fázy sa počas spánku striedajú v tzv. spánkových cykloch. Jeden opakujúci sa cyklus trvá približne 90 - 110 minút. 

V týchto dvoch fázach sa vyskytujú rôzne parasomnie. Existujú ešte aj iné parasomnie, ktoré sa neviažu na spánkovú fázu a patria jednoducho do skupiny „iné”. 

Rapid Eye Movement - REM - spánok s rýchlym pohybom očí. 
Non Rapid Eye Movement - Non-REM - bez rýchleho pohybu očí. 

Zaujímavé informácie nájdete tiež v článku: 
Aký dlhý spánok je potrebný? Čo je REM, NON REM a prečo musíme snívať?

Spánok bez rýchlych pohybov očí - Non-REM

Táto fáza zahŕňa prvé tri štádiá spánku a to od prvotného ľahkého spánku počas zaspávania po približne prvú polovicu noci. 

Prvé štádium je zaspávanie ľahkým spánkom tzv. štádium N1. Nasleduje prehlbovanie spánku do štádia N2. Hlboký spánok prevláda najmä v prvej polovici noci a je označovaný ako štádium N3. 

Parasomnie viazané na Non-REM spánok 

Non-REM parasomnie sa vyznačujú fyzickou a verbálnou aktivitou, ktorá sa odohráva prvú tretinu spánku. 

Počas týchto komplexných aktivít jedinec nie je úplne bdelí alebo pri vedomí aj keď tak vyzerá. Nereaguje na pokusy ostatných o kontakt, neodpovedá, nemusí reagovať ani na dotyk. Zvyčajne si na tieto udalosti na nasledujúci deň nepamätá alebo si ju pamätá len útržkovito a často si to zamieňa za sen. 

Non-REM parasomnie sa typicky vyskytujú v mladšom veku, často u detí a pretrvávajú maximálne do mladej dospelosti, približne od veku 5 až do 25 rokov. 

Zaujímavosťou je, že Non-REM parasomnie majú rodinný výskyt a sú teda dedičné.

Nočný des

Ide o  poruchu spánku, kedy sa človek náhle zobudí vo  vydesenom stave. Môže nahlas kričať alebo dokonca úporne plakať od strachu. Nočný des je zvyčajne krátky a trvá približne 30 sekúnd, ale v ojedinelých prípadoch môže trvať až niekoľko minút, niekedy až štvrť hodinu. 

Ďalšími znakmi tohto typu poruchy sú:

  • zrýchlená srdcová frekvencia, 
  • doširoka otvorené oči s rozšírenými zreničkami, 
  • zrýchlené a sťažené dýchanie,
  • potenie.
Animácia - Dieťa stojí vo dverách, má nočné mory, des
U detí sú časté, čo platí aj pre nočný des. Zdroj foto: Getty images

Námesačnosť (somnambulizmus)

Námesačný človek vstane z postele, pohybuje sa po miestnosti s očami otvorenými dokorán, ale v skutočnosti hlboko spí.

Môže si nezmyselne mumlať popod nos, ale môže aj úplne súvislo a zrozumiteľne rozprávať.

Výnimočným nie je ani vykonávanie zložitých činností ako napríklad šoférovanie, hranie na hudobnom nástroji, vykonávanie zvláštnych činností ako močenie do skrine alebo presúvanie nábytku.

Námesačnosť môže byť však veľmi nebezpečná a viesť k zraneniam, nie len námesačnej osoby, ale aj jeho partnera. Takýto človek si počas námesačníctva vôbec neuvedomuje svoje okolie, aj keď má otvorené oči, nevidí a preto môže naraziť do predmetov, spadnúť, nechtiac udrieť partnera a podobne. 

Námesačná žena, vstávanie z postele počas spánku, žena s prekrytými očami
Námesačnosť či somnambulizmus sa vyznačuje aktivitami počas spánku, no človek vskutku spí. Avšak, pozor na riziká

Prebudenie so zmätenosťou

Pri tejto poruche spánku, sa môže zdať, že jedinec je čiastočne bdelý, ale zobudí sa zmätený a dezorientovaný v čase a priestore

Po prebudení zostanete v posteli, alebo si sadne, môže mať otvorené oči a tiež môže začať zúfalo plakať. Často hovorí veľmi pomaly, má problém porozumieť otázkam, alebo na ne bizardne a nesúvislo odpovedá. 

Takáto epizóda trvá zvyčajne niekoľko minút, ale môže mať až hodiny. 

Zmätené prebúdzanie je porucha s typickým výskytom v detstve a má tendenciu klesať s pokročilejším vekom.

Porucha príjmu potravy súvisiaca so spánkom

Parasomnia s poruchou príjmu potravy je charakteristická jedením a pitím, keď je človek čiastočne bdelý. Takýto jedinec môžete jesť jedlá alebo kombinácie jedál, ktoré by za normálnych okolností pri vedomí nikdy nezjedol, napríklad tepelne neupravené kuracie mäso alebo plátky masla. 

Porucha však môže byť veľmi nebezpečná. Nebezpečenstvo spočíva najmä v skonzumovaní nepožívateľných alebo toxických potravín, jedenie nezdravého alebo príliš veľkého množstva jedla a taktiež môže dôjsť k zraneniam a úrazom pri príprave či dokonca varení jedla.

Spánok s rýchlym pohybom očí (REM)

REM spánok prichádza po približne 60 - 110 minútach od zaspatia.

V prvom spánkovom cykle niekedy chýba, alebo je len veľmi krátky. Postupne počas noci pribúda a v poslednej tretine spánku prevláda. Preto sa parasomnie viazané na REM spánok vyskytujú nadránom v poslednej tretine noci. 

Počas REM spánku sa oči rýchlo pohybujú, čo je viditeľné aj pod zavretými  viečkami. Zrýchlená je aj srdcová frekvencia, dýchanie a krvný tlak je zvýšený. 

Zároveň je toto čas, kedy sa objavujú živé sny.

Ak sa človek prebudí počas takéhoto živého sna je vysoko pravdepodobné, že si bude môcť spomenúť na časť alebo celý sen. Rovnako si môže pamätať aj na prekonanú parasomniu počas REM spánku. 

Parasomnie, ktoré sa vyskytujú počas REM spánku

Nočné mory

Ide o veľmi živé sny, ktoré vyvolávajú silné emócie ako pocit strachu, hrôzy alebo úzkosti. Človek sa počas nočnej mory cíti ohrozený na živote alebo má strach z nebezpečenstva.

Ak sa zobudí počas takejto nočnej mory, presne si na ňu pamätá a dokáže svoj sen podrobne opísať. Často nasleduje strach a problém znovu zaspať. 

Nočné mory sa najbežnejšie vyskytujú v stresovom období alebo po prekonaní traumatickej udalosti. Taktiež sú časté počas infekčných ochorení sprevádzaných vysokou horúčkou. Bežne ich ľudia zažívajú aj po extrémnej únave alebo po požití alkoholu.

Nočná mora a žena ležiaca a vystrašená v posteli
Kto ešte nemal nočnú moru, neprebudil sa so strachom? Zdroj foto: Getty images

Opakujúca sa izolovaná spánková paralýza

Veľmi nepríjemná parasomnia, počas ktorej nemôže jedinec pohnúť telom ani končatinami. Takáto  paralýza je najpravdepodobnejšie spôsobená predĺžením REM spánku - štádia, v ktorom sú svaly atonické, teda úplne uvoľnené

K takejto poruche dochádza buď predtým, ako človek zaspí, alebo k nej dôjde pri prebúdzaní.

Epizóda spánkovej paralýzy trvá niekoľko sekúnd až niekoľko minút.

Ide o veľmi znepokojujúci stav, človek je vystrašený, úzkostný, často trpí strachom zo spánku aj nasledujúce dni. 

Spánková paralýza sa preruší, ak sa postihnutého niekto dotkne alebo na neho prehovorí. 

Porucha správania v REM spánku 

Táto porucha je charakterizovaná stratou atónie (uvoľnenia) svalov počas REM fázy spánku.

Následkom je abnormálne správanie, ktoré je odpoveďou na sny, ktoré jedinec v tom čase prežíva. Zvyčajne ide o motorické prejavy, rôzne zaháňanie sa končatinami, kopanie, hlasné rozprávanie, kričanie, nadávanie, smiech, plač a podobne. 

Sny sú väčšinou veľmi násilné.

Ak sa človek počas sna prebudí, je orientovaný, na sen si pamätá a opisuje rôzne prenasledovanie zvieraťom alebo nebezpečnou osobou.

Počas tejto parasomnie sú oči zatvorené, nedochádza k nejakým zvlášť výnimočným zmenám v srdcovej aktivite alebo dýchaní. 

Nebezpečenstvo tejto poruchy spočíva v riziku z pádu alebo úderu seba či partnera, keďže sa pacient riadi podľa prostredia v sne a nie reálnym pristorom postele.

Táto porucha spánku je bežnejšia u starších ľudí. Niektorí ľudia trpia touto poruchou pri neurodegeneratívnom ochorení, napr. pri Parkinsonovej chorobe, demencii s Lewyho telieskami, alebo po prekonaní náhlej cievnej mozgovej príhody

Iné parasomnie bez vzťahu k spánkovej fáze

Syndróm explodujúcej hlavy

Vyskytuje sa počas zaspávania alebo prebúdzania.

Vtedy jedinec vo svojej hlave počuje hlasný zvuk, hlučnú explóziu alebo výbušné buchnutie.

Sprevádzané môže byť dokonca aj vizuálnym imaginárny zábleskom svetla. Nasleduje prudké trhnutie svalov a definitívne prebudenie s vyľakaním.

Spánková enuréza (nočné pomočovanie)

Nejde o nočné pomočovanie, ktoré sa vyskytuje u malých detí, ktoré je do istého veku fyziologické.

Aby sme pomočenie mohli klasifikovať ako parasomniu, musí sa vyskytnúť u detí vo veku minimálne päť rokov a starších. Taktiež sa musí prejaviť aspoň dvakrát týždenne a to po dobu najmenej troch mesiacov a viac.

Halucinácie súvisiace so spánkom

Pri tomto type parasomnií človek prežíva počas zaspávania alebo prebúdzania halucinácie.

Najčastejšie ide o zrakové či sluchové halucinácie, ale jedinec môže niektoré veci aj cítiť, napríklad pohyb či prítomnosť osôb, ktoré neexistujú.  

Niekedy človek v strachu opustí posteľ, aby unikol tomu čo vidí či zažíva.

Stonanie súvisiace so spánkom (katatrénia) 

Charakteristické pre túto poruchu je stonanie počas spánku. Vyskytuje sa v epizódach dlhého stonania so vzdychmi či chrčaním

Sexsomnia

Osoby s touto poruchou spánku majú sexuálne prejavy a správanie počas spánku. Dochádza k masturbácii, maznaniu sa s partnerom v posteli, môže dôjsť aj k pohlavnému styku či dokonca k sexuálnemu napadnutiu. 

Výskyt parasomnii podľa veku a pohlavia

Nočné mory sa častejšie vyskytujú u žien, ale taká sexsomnia je naopak častejšia u mužov. 

Čo sa týka porúch správania REM spánku, zvýšený výskyt je zaznamenaný u mužov nad 50 rokov. 

Nočný des, prebúdzanie so zmätenosťou a námesačnosť majú približne rovnakú prevalenciu u mužov aj žien.

Najčastejšie sa parasomnie vyskytujú u detí. Bežnejšie sú u nich Non-REM poruchy spánku.

Drvivá väčšina detí trpí poruchami spánku do 15 rokov, ale niekedy môžu pretrvávať až do mladej dospelosti. 

Vyšší výskyt parasomnii je u detí, ktoré majú neurologické alebo psychiatrické ochorenie, napr. epilepsiu, hyperaktívnu poruchu s deficitom pozornosti (ADHD) alebo vývojovú vadu. 

Poruchy spánku a parasomnie - animácia znázorňuje strach zo spánku, zlé sny, desy, čierne veľké strašidlo a bielu postavu malého človeka
Parasomnie majú rozličné podoby a môžu v človeku vzbudiť až strach zo spánku. Zdroj foto: Getty images

Príčiny

Príčiny, ktoré vyvolávajú parasomnie môžeme rozdeliť na dva druhy a to tie, ktoré narúšajú spánok ako taký a iné všeobecné zdravotné ťažkosti.

1. Problémy s narušením spánku:

  • nekompletný prechod z bdelého stavu do štádia spánku,
  • nedostatok spánku,
  • nepravidelný režim spánku a bdenia (jet-leg alebo práca na zmeny).
  • lieky napr. aj tie, ktoré majú spánok navodiť  (benzodiazepíny, zolpidem), 
  • liečba depresie (amitriptylín, bupropión, paroxetín, mirtazapín), 
  • liečba psychotických porúch (kvetiapín, olanzapín), 
  • liečba vysokého krvného tlaku (propranolol, metoprolol),
  • liečba záchvatov (topiramát), 
  • liečba astmy a alergie (montelukast)
  • antibiotiká (fluorochinolóny).
  • syndróm nepokojných nôh, 
  • obštrukčné spánkové apnoe, 
  • chronická alebo akútna bolesť, 
  • narkolepsia, 
  • poruchy cirkadiánneho rytmu,
  • periodické poruchy pohybu končatín.
  • nedostatočná zrelosť cirkadiánneho cyklu spánku a bdenia u detí

2. Všeobecné zdravotné ťažkosti:

  • horúčka,
  • stres,
  • nadužívanie alkoholu či závislosť,
  • drogy,
  • úraz hlavy,
  • tehotenstvo alebo menštruácia,
  • genetická predispozícia, 
  • zápalové ochorenie CNS napr. encefalitída,
  • psychiatrické ochorenia vrátane depresie, úzkosti a posttraumatickej stresovej poruchy,
  • neurologické ochorenia, napr. Parkinsonova choroba, demencie s Lewyho telieskami, náhla cievna mozgová príhoda, atrofia mozgu, roztrúsená skleróza, mozgové nádory, migréna a spinocerebelárna ataxia

Príznaky

Každý typ parasomnie sa prejavuje inými príznakmi a vlastnosťami. Podrobne sa im venujeme v časti Charakteristika. 

Zhrnutie niektorých symptómov, ktoré napovedia, že môže ísť o parasomniu 

  • problémy so zaspávaním, udržaním spánku a prebúdzaním
  • zmätené prebúdzanie, po prebudení nasleduje dezorientácia
  • výrazná únava počas dňa
  • modriny na tele, rezné a iné rany, ktoré sa objavujú zo dňa na deň, nepamätáte si kedy vznikli
  • váš partner vám hovorí a napodobňuje pohyby, výraz, hlasový prejav alebo činnosti, ktoré robíte cez noc počas spánku a nepamätáte sa na ne, neviete o nich

Diagnostika

Diagnostika spánkových porúch prebieha v špecializovaných spánkových centrách, kde majú potrebné prístrojové vybavenie a odborníkov, ktorí sa poruchám venujú. 

Dôležitou súčasťou vyšetrenia je podrobná anamnéza od vás a od vášho partnera alebo osoby, ktorá zdieľa rovnakú miestnosť kde spíte. 

Otázky budú zamerané na vašu osobnú anamnézu, rodinnú anamnézu, užívanie alkoholu, liekov či užívanie drog.

Lekár navrhne vedenie spánkového denníka.

Veľmi prínosné je zapojenie partnera do zaznamenávania všetkých udalostí, ktoré sa cez noc stali, alebo sa odohrávajú pri rannom prebúdzaní. 

Medicínske testy porúch spánku

  • Spánková štúdia (polysomnogram) 

Ide o vyšetrenie v spánkovom laboratóriu. Počas spánku bedete sledovaný, budú sa zaznamenávať vaše mozgové vlny, srdcový tep, pohyby očí a dýchanie. Na videozáznam sa budú nahrávať všetky vaše pohyby a správanie. 

Niekedy je možné previesť štúdiu aj v domácom prostredí, pri závažnejších parasomniách je potrebné navštíviť špecializované pracovisko.

  • Spánkový elektoencefalogram (EEG)

Ide o klasické EEG vyšetrenie s elektródami prichytenými na povrch hlavy. Tieto elektródy  snímajú mozgové vlny počas spánku a tým informujú o mozgovej aktivite počas spánku a prebúdzania.

  • Zobrazovacie vyšetrenie

Najprínosnejšie je CT alebo MRI vyšetrenie, ktoré môže preukázať organickú príčinu ťažkostí so spánkom, napr. atrofiu mozgovej kôry,  degenaratívne ochorenie, cievnu mozgovú príhodu, tumor mozgu a iné. 

  • Vyšetrenie neurológom a psychiatrom

Priebeh

Priebeh parasomnii závisí od typu a fázy spánku, v ktorej prebiehajú. Bližšie sa im venujeme v sekcii Charakteristika.

Ako sa lieči: Parasomnie a námesačníctvo

Liečba parasomnií: Lieky, spánková hygiena i psychoterapia

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané