Pedikulóza: Ako sa prejavujú a vyzerajú vši? Čo proti nim pomôže?

Pedikulóza: Ako sa prejavujú a vyzerajú vši? Čo proti nim pomôže?
Zdroj foto: Getty images

Pedikulóza je prenosné a infekčné ochorenie, ktoré sa objavuje najviac u detí v školskom veku. Prejavuje sa svrbením, kedy sa vši prichytávajú na pokožku človeka, kladú vajíčka (hnidy) a množia sa.

Charakteristika

Pedikulóza je infekčné a prenosné parazitárne ochorenie. Spôsobuje ju parazit - voš a prenáša sa blízkym telesným kontaktom, teda z človeka na človeka. Ak ním dieťa trpí, nesmie navštevovať školu ani materskú školu a musí sa liečiť.

Vyskytuje sa na celom svete, postihuje ľudí všetkých vekových skupín, hlavne však deti. Pôvodca pedikulózy voš detská (Pediculus capitis), cudzopasník živiaci sa krvou hostiteľa, je schopný parazitovať iba na človeku.

Voš detská sa nepodieľa na prenose choroboplodných zárodkov. Vyšší výskyt vši detskej je spôsobený tým, že napadnuté deti nie sú včas a v potrebných intervaloch odvšivované.

Hanbou nie je dostať vši, problémom je zotrvať v stave zavšivavenia a nedbať o čistotu.

Príčiny

Čo treba vedieť o príčinách, a teda o vši?

Čo je voš? Čo spôsobuje pedikulózu?

Pôvodca pedikulózy voš detská (Pediculus capitis). Je to cudzopasník živiaci sa krvou hostiteľa, ktorý je schopný parazitovať iba na človeku. Parazituje vo vlasoch, ale môže byť aj v obočí, vo fúzoch a v brade.

Vši sú dokonale prispôsobené na tento život, pretože majú na nohách zvláštny pazúrik, ktorý môžu ohnúť proti chodidlu a pevne zovrieť vlas alebo chlp, po ktorom voš lezie.

Vši sa stávajú rezistentné (odolné) voči odvšivovacím prípravkom.

Prenáša sa kontaktom, ale keďže vie plávať, teoreticky je možné sa ňou nakaziť aj v bazéne. Možno ju dostať aj zo slúchadiel, z tapacírovaných stoličiek a opierok, či z posteľnej bielizne a oblečenia.

Voš detská má ústne ústroje prispôsobené na bodanie a cicanie. Živí sa prúdiacou krvou, za prirodzených podmienok prijíma potravu každé 2 – 3 hodiny.

Vši sa živia krvou človeka cicaním.

Samičky kladú 3 – 4 vajíčka (hnidy) ku koreňom vlasov pevným, prakticky nerozpustným tmelom, ale aj na odev, pričom obvykle sú vši veľké od 2 mm do 5 mm, čo umožňuje vidieť ich voľným okom. Samček dosahuje veľkosť 2 – 3 mm, samička 2,9 – 3,5 mm.

Z vajíčok sa liahnu larvy (pri teplote 25 °C za 13 – 19 dní, pri teplote 30 °C za 7 – 14 dní).

Vývoj vší z vajíčok cez larválne štádiá až k dospelému jedincovi trvá priemerne 20 dní, jeho dĺžka závisí od teploty (pri teplote 28 – 30 °C trvá vývoj 18 – 22 dní, pri 37 °C 14 – 15 dní).

Vajíčka (hnidy) zostávajú na vlasoch i po vyliahnutí vší. Sú len kozmetickou chybou, môžu však byť príčinou nesprávnej diagnózy a dôvodom k zbytočnej a opakovanej aplikácii odvšivovacích prostriedkov.

Hnidy na vlasoch odrastú za niekoľko mesiacov. Živé hnidy sú žltobiele s rozmermi 0,8 x 0,3 mm, po vyliahnutí sú priesvitné. Na vrchole hnidy je viečko, ktorým vyliahnutá voš vylezie.

Dospelé samičky žijú priemerne 3 týždne a za život nakladú asi 100 – 140 vajíčok.

Keďže voš detská parazituje len na človeku, zdrojom nákazy je vždy zavšivený človek. Od zavšiveného zdroja je možný prechod na nového hostiteľa od začiatku zavšivenia až do doby jeho likvidácie. Vo väčšine prípadov počet lezúcich vší neprevyšuje vo vlasoch číslo 10.

Lezúce vši sa zdržujú na celej hlave, ale predovšetkým na vlasoch v spánkovej oblasti v záhlaví a okolo uší, kde si tiež najčastejšie pripevňujú vajíčka.

Vši na vlasoch trvale kratších než 1 cm nie sú schopné prežiť.

Vši sa šíria v ľudskej populácii hlavne pri priamom styku, pri fyzickom kontakte hláv zväčša v kolektívoch (rodina, predškolské a školské zariadenia, ubytovne).

Prostredie mimo vlasovej prikrývky človeka je pre voš detskú zreteľne veľmi nepriaznivé, preto vši vlasy dobrovoľne neopúšťajú.

Letmý dotyk hláv je spravidla nedostatočný pre prenos a iný spôsob prenosu zatiaľ nebol dokázaný.

Život vší je pomerne krátky, obvykle len 30 dní, počas ktorých však jedna voš nakladie desiatky až stovky hníd, ktoré sa ďalej množia.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už asi pred 20 rokmi odhadovala, že ročne je na celom svete napadnutých všou detskou (Pediculus capitis) okolo 370 miliónov ľudí, predovšetkým detí.

Závisí ich výskyt od ročného obdobia?

Problém so zavšivením je najvypuklejší na jeseň, keď sa deti vracajú z prázdnin do školských lavíc. V zimnom období je výskyt vší tiež vyšší.

Pravdepodobne je to spôsobené tým, že predovšetkým v zime sa nosia pokrývky hlavy, ktoré si deti pri hrách aj vymieňajú, a tým sa vši môžu prenášať. V letnom období sa čapice nenosia a viac sa aj strihajú vlasy.

Voš vo vlasoch
Vyšší výskyt hlavne v chladných mesiacoch. Zdroj foto: Getty Images

Príznaky

Ako sa voš vo vlasoch prejavuje? Ako zistím, že mám vši?

Prvých 30 dní sa zvyčajne ochorenie v polovici prípadov infekcie neprejavuje nijako, pretože vši sa ešte len začínajú množiť.

Následne však už prichádza k svrbeniu a páleniu kože v dôsledku uhryznutia a cicania krvi, ktorou sa vši živia.

V miestach, kde voš cicia krv, sa nachádzajú petéchie a papuly.

U ľudí s dlhším nakazením dochádza aj ku komplikáciám so zápalom kože a k celkovému nepokoju či k poruchám spánku.

Pri dlhotrvajúcom zavšivení môžu vzniknúť výrazné zmeny zo škrabania prejavujúce sa vo forme lineárnych exkoriácií (škrabancov), ktoré sa môžu komplikovať ďalšou infekciou a vznikom ekzémov.

Hlavné príznaky:

  • svrbenie pokožky hlavy – vši sa priciciavajú na pokožku
  • škrabance na koži
  • nepokoj
  • nervozita
  • poruchy spánku, prípadne nespavosť
  • poruchy koncentrácie

V dôsledku hlavných príznakov býva niekedy zvýšená aj telesná teplota a zväčšené lymfatické uzliny, a to najmä v prípade, že sa objaví nejaký zápal v dôsledku narušenia pokožky všami.

Taktiež pri detailnom pohľade na vlasy, pokožku alebo do šiat je možné nájsť dospelé aj mŕtve vši, lupou aj ich vajíčka.

Vši, nymfy, vajíčka vo vlasoch
Okrem samotných vší, je možné vo vlasoch nájsť aj vajíčka a nymfy. Zdroj foto: Getty Images

Diagnostika

Na pedikulózu upozorní silné svrbenie postihnutej časti hlavy a samotný nález vší, prípadne hníd. Voš hlavová sa vyskytuje len vo vlasoch, kde možno pozorovať lezúce dospelé jedince, ako aj hnidy.

Záchyt vší sa zvýši pri prečesávaní vlasov pomocou hustého hrebeňa. Hnidy, ktoré vyzerajú ako drobné svetlé bodky, prilepujú vši na vlasy.

Najskôr ich možno nájsť v spánkovej oblasti za ušami. Hnidy lipnú k vlasom veľmi pevne a nemožno ich ľahko odstrániť.

Zavšivenie je ochorenie zaradené do Medzinárodnej klasifikácie chorôb pod označením B85.

Diferenciálna diagnostika

Hlavným príznakom zavšivenia je pruritus (svrbenie), ktorý núti jedinca k neustálemu škrabaniu.

Diferenciálne diagnosticky treba odlíšiť kožné ochorenie (ekzém, prurigo, seboroickú dermatitídu, psoriázu), iné parazitózy (svrab), prípadne mykózy a kandidózy, respektíve systémové ochorenie.

Typickým znakom, ktorý potvrdí pedikulózu, je nález živých vší, prípadne hníd vo vlasatej časti hlavy.

Pediculosis capitis − diagnóza sa stanoví na základe silného svrbenia vo vlasatej časti hlavy a dôkazom dospelých jedincov vši či hnid.

Pediculosis corporis − nález vší a hnid na odeve, lezú po celom tele a najmä v miestach tesného priľnutia odevu k telu.

Pediculosis pubis – svrbivé šedomodré makuly typicky v oblasti genitálie, resp. dôkaz dospelých jedincov alebo hnid.

Na diagnostiku zavšivenia slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši. Charakteristickým miestom nálezu hníd je hlavne časť hlavy za ušnicami a v spánkovej oblasti v záhlaví.

Jediným spoľahlivým dôkazom trvajúcej zavšivenosti je nález živých lezúcich vší. V prípadoch , keď sú vajíčka (hnidy) na vlasoch vzdialené od pokožky menej ako 8 mm, je prítomnosť živých lezúcich vší pravdepodobná.

Lezúce vši možno nájsť vizuálnou prehliadkou vlasov, pri dobrom osvetlení.

Ako vyčesávať vši?

Citlivejšou metódou diagnózy je suché vyčesávanie, (spoľahlivosť metódy je asi 87%).

Ešte citlivejšie je vlhké vyčesávanie, pri ktorom sú vlasy najskôr mierne zvlhčené šampónom s kondicionérom. Tým sú vši znehybnené a ľahšie sa vyčešú.

V oboch prípadoch je nutné použiť hustý hrebeň (všiváček), kde vzdialenosť jednotlivých zubov je 0,2 – 0,3 mm.

Inštrukcie pre vlhké česanie:

  • Najprv vlhké vlasy učešte obyčajným hrebeňom na odstránenie uzlov a spletencov.
  • Použite vlasový kondicionér alebo olivový olej na ľahšie česanie vlasov s hrebeňom s jemnými vidlicami.
  • Vyčesávanie vší vykonávajte nad bielym papierom, ktorý ste položili na stôl, hlava majte sklonenú a vyčesávanie začínajte od zátylku.
  • Češte hrebeňom s jemnými vidlicami všetky vlasy, ťahajúc hrebeň od pokožky až po končeky vlasov. Po každom jednotlivom prečesaní skontrolujte a umyte hrebeň. Použite starú kefku na zuby alebo na nechty na odstránenie vší a hníd z hrebeňa a opláchnite ich do umývadla. Učešte všetky vlasy aspoň dvakrát a zmyte každú objavenú voš. Potom opláchnite z vlasov kondicionér alebo olej.
  • Vyčesávanie je potrebné vykonať do vypadnutia prvých niekoľko vší alebo po dobu 5 minút. Ak ani po tejto dobe nebola žiadna voš vyčesaná, dieťa možno považovať za negatívne, nezavšivené. Vyčesávanie je treba vykonať každé 3 – 4 dni po dobu 2 týždňov.
  • Symptómy svrbenia môžu pretrvať bez prítomnosti vší i týždeň po eliminácii.

Recepty na prípravu zmesí na odstránenie vší: Čo pomôže?

Dievča s umytými vlasmi a vyčesávanie vší špeciálnym hrebeňom na to určeným
Bežnému postupu odstraňovania vší môžu dopomôcť "domáce rady". Zdroj foto: Getty Images

Tabuľka úvádza čo je účinné a čo neúčinné na vši

Účinné Neúčinné
olivový a mandľový olej petrolej
ocot (octové zábaly) fén
Tea Tree olej ALPA

RASTLINNÁ LIEČBA

  • insekticídny prostriedok - kôra z kvasie horkej (surinamské horké drevo) alebo vratič obyčajný - pripravte si dvojnásobné silný odvar (varte 20 minút), šálku odvaru zmiešajte s bežnou dávkou kondicionéru a použite na opláchnutie hlavy po umytí šampónom

OLEJOVÁ ZMES

  • ALPA Francovka
  • slnečnicový olej
  • tea tree olej

V kompótovej miske zmiešajte ingrediencie v pomere: 3 polievkové lyžice slnečnicový olej, 2 polievkové lyžice Francovky (namiesto Francovky možno použiť napr. Vodku, slivovicu alebo iný čistý alkohol) a pár kvapiek tea tree oleja.

Všetko premiešajte. Na ruku si nasaďte igelitové rukavice (postačí aj obyčajný igelitové vrecko). Zmes nanášajte na vlasy opatrne a votrite do vlasov rovnakým spôsobom ako napr. šampón.

Takto postupujte, kým nemáte vo vlasoch nanesenú celú zmes.

Potom zakryte vlasy (i s ušami) potravinárskou fóliou. Na fóliu dajte ešte starý uterák, aby zmes nenatiekla do očí. Zábal nechajte pôsobiť najmenej 90 minút. Maximálna doba pôsobenia je 120 minút.

Po uplynutí doby pôsobenia zábalu, z hlavy všetko zložte a vlasy umyte bežným šampónom. Dobré je hlavu umyť dvakrát, aby vlasy nezostali mastné.

Na stredne dlhé vlasy odporúčam použiť dvojnásobnú dávku a na dlhé vlasy: 6 cl (3 panáky) slnečnicového oleja, 4 cl (2 panáky) Francovky a pár kvapiek tea tree oleja.

AROMATERAPIA

  • na zničenie vší a zmiernenie svrbenia - do lyžičky neparfumovaného telového mlieka pridajte dve kvapky eukalyptového oleja a po jednej kvapke levanduľového a geraniového oleja - zmes vmasírujte do kože hlavy a nechajte pol hodiny pôsobiť. Pred umytím prečešte hlavu hustým hrebeňom, potom olej dôkladne vymyte a vlasy opláchnite
  • antiseptický roztok - do šálky vody pridajte dve a pol lyžičky octu a po dve kvapky eukalyptového, levanduľového, rozmarínového a geraniového oleja - hlavu opláchnite a nechajte uschnúť na vzduchu, postup denne opakujte
  • na prevenciu infekcie - do pol litra vlažnej vody dajte šesť kvapiek tymianového a šesť kvapiek rozmarínového oleja

Existuje účinná prevencia?

Na trhu je aj preventívny sprej, ktorý obsahuje repelentnú zložku a esenciálne oleje a chráni pred parazitmi až 24 hodín.

Najmä v školských zariadeniach je dôležitá častá výmena osobnej a posteľnej bielizne, udržiavanie poriadku v skriniach na šaty, čisté hrebene, kefy, uteráky, tepláky, čiapky a šály. 

Každý člen kolektívu musí používať vlastné predmety osobnej hygieny (uterák, hrebeň) a pokrývky hlavy.

Hnidy a vši sa viacero ľudí pokúša odstrániť aj v domácom prostredí a to rôznymi „zaručenými receptami“. Niekto účinkujú viac, iné menej.

Ako sa lieči: Pedikulóza - vši

Aká je liečba pedikulózy/zavšivenia? Lieky, šampón, vyčesávanie

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • unilabs.sk - Zavšivenie - pedikulóza
  • ruvzds.sk - Pedikulóza - zavšivenie
  • amedi.sk  - Pedikulóza u detí
  • sestra.sk – Pedikulóza
  • ealth.harvard.edu - Head Lice
  • Gratz N. G., Human lice, their prevalence, control and re sistance to insecticides. A review 1985–1997, WHO/CTD/ WHOPES, 1997; 8: 1 – 61.
  • Rupeš V., Vlčková J., Veš dětská, pedikulóza a možnosti odvšivování. New EU Magazine of Medicine: odborný časopis o evropské medicíně, 2011, roč. 6, č. 3 – 4, s. 5 – 11. ISSN 1802-1298.
  • Beneš J. et al., Infekční lékařství. Vyd. Galén, 2009, s. 368 – 369. ISBN 9788072626441.
  • Štork, J. et al., Dermatovenerologie. 1. vyd. Praha: Galén, 2008. 502 s. ISBN 978-80-7262-371-6.
  • Burgess I. F., Brown C. M., Lee P. N., Treatment of head louse infestation with 4 % dimeticone lotion: randomised controlled e quivalence trial. British Med. J. 2005, 330, pp. 1423 – 1425.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Odporúčané