Periorálna dermatitída: Aké má príznaky? Aké sú príčiny ochorenia?

Periorálna dermatitída: Aké má príznaky? Aké sú príčiny ochorenia?
Zdroj foto: Getty images

Periorálna dermatitída je častým kožným ochorením. Niektorí si ju mýlia s rozáceou. Poďme sa bližšie pozrieť na jej príčiny a prejavy.

Charakteristika

Periorálna dermatitída je definovaná ako chronické, často recidivujúce kožné ochorenie. Postihuje približne 0,5 – 1 % populácie. Najčastejšie sa vyskytuje u žien  (90 %) vo veku 20 až 45 rokov. Čoraz častejšie týmto ochorením trpia deti. V posledných rokoch je zaznamenaný zvyšujúci sa výskyt u mužov.

Toto ochorenie po prvý raz opísali Frumes a Levis v roku 1957. V tom období bolo známe pod názvom light-sensitive seborrhoide. Dnešný názov bol vytvorený v roku 1964. Periorálna dermatitída sa do povedomia dostala v rokoch 1966 – 1967. V tom čase bola zaznamenaná hromadná epidémia v priemyselných štátoch. Na Slovensku bola zaznamenaná prvá vzostupná krivka od roku 1969.

Synonymum:

  • choroba letušiek
  • rozaceiformná dermatitída
  • light-sensitive seborrhoid
  • periorificiálna dermatitída

Príčiny

Príčiny vzniku periorálnej dermatitídy nie sú celkom objasnené.

Predpokladá sa, že pôvod ochorenia je multifaktoriálny. Z toho vyplýva, že ochorenie vzniká kombináciou genetickej predispozície, prostredia a odpoveďou na rôzne stimuly. Periorálnu dermatitídu môžu zapríčiňovať a zhoršovať vonkajšie faktory.

Medzi najčastejšie faktory, ktoré vyvolávajú ochorenie patria:

suchá koža na tvári
Názorné zobrazenie ako vyzerá suchá koža na tvári. Zdroj foto: Getty Images

Hlavným rizikovým faktorom je dlhodobá aplikácia lokálnych kortikosteroidov (masti, krémy). V praxi sa stretávame s prípadmi, kedy ochorenie vzniká po inhalačnom, nazálnom alebo perorálnom užití kortikosteroidov.

Častou príčinou vzniku ochorenia je aplikácia hydratačných krémov. V tomto prípade zohráva dôležitú úlohu spôsob nanášania krému. To znamená, že ochorenie vyvoláva častá aplikácia hydratačného krému. Dlhodobou hydratáciou rohovej vrstvy kože dochádza k poškodeniu kožnej bariéry.

Výsledkom je suchá, podráždená a zapálená pokožka.

Na vzniku periorálnej dermatitídy sa môže podieľať aj aplikácia kozmetických prípravkov s obsahom izopropylmyristátu. Táto látka sa nachádza v niektorých nočných krémoch proti vráskam, make-upe a  hydratačných krémoch.

Významnú úlohu pri vzniku ochorenia majú aj niektoré mikroorganizmy:

  • kvasinky Candida species
  • baktérie fusiformné spirily
  • roztoče Demodex foliculorum

Periorálnu dermatitídu môže spôsobiť aj kontakt s partnerovými fúzami. Trenie, ktoré je spôsobené pri takomto kontakte je zaradené medzi mechanické faktory vyvolávajúce periorálnu dermatitídu.

Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu zhoršiť priebeh periorálnej dermatitídy môžeme zaradiť:

  • prípravky a voda obsahujúce fluór
  • dentálne výplne
  • antikoncepciu
  • tehotenstvo
  • vrodenú poruchu kožnej bariéry
  • Crohnovu chorobu
  • Myastheniu gravis
  • UV žiarenie
  • vietor
  • zanedbávanie umývania tváre

Príznaky

Medzi príznaky periorálnej dermatitídy patria:

  • jednostranné alebo obojstranné vypuknutie prejavov na brade, okolo hornej pery, očných viečkach, lícach a na čele
  • periorálny výbled
  • zhluky 1 -2 mm veľkých ružových papúl a pustúl
  • suchá pokožka
  • pálenie kože
  • štípanie kože
  • svrbenie (veľmi zriedkavo)

Papuly sú charakterizované ako zápalové lézie, ktoré sa navzájom odlišujú veľkosťou a stupňom zápalového postihnutia.

papula na koži
Znázornenie ako vyzerá papula na koži. Zdroj foto: Getty Images

Pustuly sú definované ako vyrážky belavej farby s červeným zápalovým olemovaním, ktoré sú naplnené hnisom.

ako vyzerá pustula na koži a ako sa vytvára
Znázornenie ako vyzerá pustula na koži a ako sa vytvára. Zdroj foto: Getty Images

Diagnostika

Diagnostika periorálnej dermatitídy je daná klinickým obrazom. Veľmi dôležitá je anamnéza zameraná na použité kozmetické prípravky.

V diferenciálnej diagnóze musíme odlíšiť akné, rozáceu, demodikózu, seboroickú dermatitídu a atopický ekzém.

Tabuľka: Prejavy jednotlivých ochorení

OCHORENIE PREJAVY
Akné Diagnóza akné je obvykle jednoduchá. Ochorenie je charakterizované tvorbou komedónov, papúl, pustúl, cýst a jaziev.
Rozácea Typickou lokalizáciou rozácey je tvár. Medzi prejavy rozácey patrí začervenanie, tvorba teleangiektázii, papúl a pustúl. Príčina ochorenia nie je jasná.
Demodikóza Vyvolávateľom ochorenia je roztoč Demodex folliculorum. Prejavy sa objavujú najmä na tvári. Prejavuje sa jednostrannou lokalizáciou. Diagnóza je potvrdená prítomnosťou roztočov vytlačených z folikúl.
Seboroická dermatitída Typickými prejavmi ochorenia sú šupinaté plôšky na rôznych častiach tváre a na trupe. Pre seboroickú dermatitídu je typická symetria prejavov. Vyvolávateľom ochorenia je kvasinka Malassezia spp.

Priebeh

Trvanie periorálnej dermatitídy je rôzne. U detí býva priebeh ochorenia v porovnaní s dospelými krátkodobejší (týždne, mesiace). Choroba môže recidivovať.

Prejavy ochorenia nie sú infekčné.

Typickým príznakom sú malé červeno sfarbené papuly, papulovezikuly až pa­pulopustuly. Vznikajú na začervenanom podklade. Začervenanie vynecháva oblasť tesne okolo pier, tento jav nazývame periorálny výbled.

Prejavy sa najčastejšie vyskytujú v okolí hornej pery, na brade a očných viečkach. U detí býva väčšia pravdepodobnosť k rozšíreniu do perinazálnych a periorbitálnych oblastí.

Špecifickou je granulomaózna forma periorálnej dermatitídy. Vyskytuje sa najmä v prepubertálnom období u Afroameričanov.

Poznáte lupoidnú periorálnu dermatitídu?

Prejavy ochorenia sú charakterizované ako husté zhlukovanie väčších papúl. Pri vyšetrení je vidno typický lupoidný infiltrát. Táto forma ochorenia sa vyskytuje po dlhodobom lokálnom ošetrovaní kortikosteroidmi.

Prejavy lupoidnej periorálnej dermatitídy spravidla nesvrbia, zriedkavo pacienti pociťujú pálenie alebo pichanie. Prejavy ochorenia zvyčajne zmiznú za niekoľko týždňov až mesiacov. Bohužiaľ, recidívy ochorenia sú pomerne časté.

Ako vplýva nosenie rúšok na priebeh ochorenia?

Predpokladá sa, že mikroprostredie pod rúškom/respirátorom má negatívny vplyv na priebeh periorálnej dermatitídy.

V istej talianskej štúdii autori hodnotili závažnosť príznakov ochorenia počas nosenia rúšok/respirátorov. Pozorovanie prebiehalo v šesťtýždňovom nosení rúška/respirátora aspoň 6 hodín denne. Výsledkom štúdie bolo skonštatovanie, že u pacientov došlo k zhoršeniu klinického obrazu.

Aké sú preventívne opatrenia?

Pri každodennom nosení rúšok/respirátorov dochádza k tlakovým poškodeniam v oblasti nosa a lícnych kostí. Ako prevenciu môžeme využiť rôzne spôsoby. Jedným z nich sú náplasti. Tie prilepíme ako súvislý pás na chrbát nosa alebo infraorbitálnu oblasť.

Na trhu máme k dispozícii náplasti:

  • hydrokoloidné
  • hydrogélové
  • silikónové
  • z elastickej peny

Ďalším preventívnym opatrením je použitie tekutého bariérového polymérneho filmu v spreji. Ten vytvára len minimálne riziko zníženia tesnosti nasadenia rúšok/respirátorov. Bariérový film by mal byť prvou voľbou v prevencii účinkov tlaku rúška/respirátora.

Nosenie rúšok/respirátorov môže spôsobiť porušenie epidermálnej bariéry v teplom a vlhkom mikroprostredí. V prevencii sa využívajú hydratačné a zvláčňujúce prípravky.

Ako sa lieči: Periorálna dermatitída

Liečba periorálnej dermatitídy: Lieky, lokálna liečba, krémy, gély a iné

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané