Refluxná choroba pažeráka je stav, kedy dochádza k dráždeniu sliznice pažeráka v dôsledku preniknutiu obsahu žalúdka do pažeráka. Obvykle takto prenikajú už natrávená potrava a žalúdočné šťavy, ktoré obsahujú kyselinu chlorovodíkovú, ktorá na sliznicu pažeráka pôsobí veľmi deštrukčne. Toto ochorenie je spôsobené teda patologickým gastroezofageálnym refluxom, pričom dochádza k poškodzovaniu dlaždicového epitelu a výstelky pažeráka v postihnutej oblasti.
Príznaky Refluxnej choroby pažeráka
Charakteristika
Refluxná choroba pažeráka znamená patologické a chronické prenikanie žalúdočných kyselín do oblasti pažeráka, pričom krátkodobé a ojedinelé epizódy ešte nie sú považované za chorobný stav, pretože k nim dochádza celkom prirodzene aj u úplne zdravých ľudí. K tomu dochádza vplyvom napríklad korenistých jedál, sladkých pokrmov alebo alkoholu. Pokiaľ však ide o dlhodobý stav, je to už choroba, kedy je dráždenie výstelky pažeráka zdravotným problémom.
Ten môže dokonca prerásť až do refluxnej ezofagitíde, čiže k zápalu pažeráka. Tento stav je obmedzený obvykle len na spodnú časť pažeráka, pričom najčastejšie k nemu dochádza v noci počas spánku, kedy príde k prechodnému uvoľneniu dolného zvierača pažeráka. Celkovo je reflux pažeráka zapríčinený práve poruchou tohto zvierača, ktorý dovoľuje prenikaniu obsahu žalúdka do pažeráka a pokiaľ je toto prenikanie príliš časté, sliznica sa nemôže obnoviť a dochádza k patologickému stavu. Môže dochádzať k tomuto stavu tak u mladších aj starších detí, ako aj v tehotenstve. Taktiež sa niekedy spolu s týmto ochorením vyskytuje aj refluxná choroba žalúdka.
Príčiny
Reflux pažeráka je spôsobený patologickou a dlhodobou poruchou dolného zvierača, vďaka čomu prichádza k chronickému prenikaniu žalúdočných štiav a natrávenej časti potravy do pažeráka. Tieto stavy dráždia jeho sliznicu a pôsobia deštrukčne na vnútornú výstelku. Tento stav môže byť podporovaný napríklad aj liekmi, hormonálnymi zmenami, zlou potravou plnou korenia, častým požívaním alkoholu, koncentrovaných džúsov, nadmerným požívaním kávy ale aj psychickým stresom.
Príznaky
Charakteristickým príznakom pre refluxnú chorobu pažeráka je pálenie záhy, odborne nazývané aj pyróza. Ide o pocit pálenia akoby za hrudnou kosťou, ktorý postupne siaha od žalúdku až po krk. Neskôr dochádza dokonca k horkokyslému pocitu v ústach, pričom v prípade patologického stavu je pálenie záhy aj pocit kyslosti prítomný po každom jedle, niekedy dokonca aj nalačno a to najmä v noci. Spolu s týmto pocitom sa vyskytuje aj bolesť na hrudníku.
Okrem týchto príznakov môžu ľudí s dlhodobým refluxom trápiť aj suchý kašeľ, problémy s prehĺtaním alebo dokonca bolesť pri prehĺtaní, čo je spôsobené chronickým zápalom a podráždením epitelu pažeráka, prípadne sa dostaví nadmerné kazenie zubov. To vyplýva práve z toho pocitu kyslosti, ktorý dlhodobo preniká až do úst, kde narušuje zubnú sklovinu, ktorá je tak náchylnejšia na napadnutie baktériami, tvorbu zubného povlaku a tým pádom častejší výskyt kazu. Reflux žalúdka má väčšinou príznaky podobné a to preto, že sa zvykne viazať aj na reflux pažeráka.
Diagnostika
- Na základe príznakov a tiež anamnézy vykoná lekár z odboru gastroenterológie najčastejšie endoskopické vyšetrenie pažeráka, kedy je do pažeráka zavedená sonda a je možné si detailne prezrieť sliznicu a jej prípadné zmeny v dôsledku dlhodobého dráždenia
- Okrem toho je možné odobrať aj vzorku z postihnutého tkaniva a vykonať ďalšie laboratórne cesty
- Niekedy sa vykonávajú aj iné zobrazovacie vyšetrenie, najčastejšie scintigrafia, niekedy aj RTG, ktoré ale nie je také detailné
Pozrite sa na video o GERD
Pozrite sa na video o GERD
Priebeh
Ochorenie vzniká nie na základe občasného, ale dlhodobého prechodu a návratu žalúdočných štiav a kyselín do pažeráka a to vplyvom narušenia funkcie dolného zvierača. V tomto prípade dochádza k dlhodobému dráždeniu sliznice pažeráka najmä kyselinou chlorovodíkovou, ktorá je obsiahnutá v žalúdočných šťavách nachádzajúcich sa v pažeráku. Prichádza tak k chronickému dráždeniu sliznice, ktoré sa prejavuje najmä pálením záhy a pocitmi kyslosti od pažeráka až do ústnej dutiny.