Liečba syndrómu spánkového apnoe: Lieky, hmotnosť a prístroje

Terapia spánkového apnoe závisí od príčiny jeho vzniku a stupňa závažnosti ochorenia. V ľahších prípadoch spánkového apnoe bude k náprave stačiť aj zmena životného štýlu. Pri spánkovom apnoe a nadváhe je prvoradá strata hmotnosti.

Dôležitou zmenou je tiež prestať fajčiť, piť alkohol pred spánkom, užívať myorelaxanciá a lieky na spanie

Zmierniť príznaky spánkového apnoe môže aj pravidelné cvičenie. Úspech môže mať aj 30 minút miernej aktivity, ako je napr. rýchla chôdza, v denných intervaloch.

Pri spánku sa odporúča poloha na boku alebo na bruchu. Overeným typom ako sa nepretočiť na chrbát, je napr. tenisová loptička pod pyžamom alebo špeciálne vibračné podložky, ktoré zavibrujú, keď sa pacient pretočí na chrbát. 

Pri známych alergiách sa odporúča liečba alergie a odstránenie alergénu z prostredia. 

Prístrojová liečba spánkového apnoe

Pri stredne závažných a ťažkých formách spánkového apnoe je vhodný špeciálny prístroj, ktorý dopomáha k lepšiemu dýchaniu počas spánku.

  • Kontinuálny pozitívny tlak v dýchacích cestách (CPAP)

Tento prístroj sa používa iba počas spánku. Princípom jeho terapeutického účinku je dodávanie vzduchu s vyšším tlakom ako je tlak vzduchu okolitého prostredia.

Cez noc je na tvári nasadená maska, cez ktorú pacient takýto vysokotlakový vzduch vdychuje. Keďže vzduch vytvára v dýchacích cestách väčší tlak na okolité tkanivá, udržuje tak dýchacie cesty stále otvorené. Takto zabraňuje chrápaniu a apnoe.

CPAP je najbežnejšou a najspoľahlivejšou metódou liečby spánkového apnoe. Avšak pre mnohých ľudí je nepohodlné mať na tvári masku, s ktorou nevedia zaspať.

Preto sa mnoho pacientov vzdá používania  prístroja CPAP, ale pri trpezlivosti a nadobudnutou praxou sa nakoniec väčšina ľudí naučí masku používať a správne nastaviť napr. napätie popruhov na maske.

Existuje mnoho tvarov masky a taktiež aj stupňov tlaku prístroja CPAP. Ak sa počas používania prístroja opäť objaví chrápanie alebo apnoe, je potrebné len prenastaviť úroveň tlaku vzduchu, ktorý prístroj vháňa do dýchacích ciest. 

Na trhu je dostupné aj zariadenie, ktoré meria tlak v dýchacích cestách a automaticky nastavuje tlak vzduchu, ktorý pacient vdychuje. Nazýva sa auto-CPAP. 

K dispozícii sú aj prístroje s  dvojúrovňovým pozitívnym tlakom v dýchacích cestách tzv. BPAP. Tie fungujú s väčším tlakom pri nádychu, ktorý udržuje otvorené dýchacie cesty a naopak, pri výdychu poskytujú nižší tlak, ktorý uľahčuje výdychy.

CPAP maska na tvári muža so spánkovým apnoe
CPAC maska na udržanie tlaku počas spánku. Zdroj foto: Getty images
  • Adaptívna servo-ventilácia (ASV) 

Ide o pomerne novú liečbu. Toto zariadenie, ktoré využíva prúdenie vzduchu podobne ako ostatné prístroje, sa odlišuje v tom, že sa samé ,,naučí” pacientov bežný dýchací vzorec. Tieto informácie spracuje a uloží do vstavaného počítača.

Keď pacient zaspí, prístroj použije vyhodnotené informácie a nastaví tlak vzduchu tak, aby sa patologický dýchací vzorec normalizoval. Týmto spôsobom zabraňuje apnoickým prestávkam počas spánku.

  • Ústne pomôcky

Ďalšou možnosťou liečby je nosenie ústnej pomôcky, ktorá je  navrhnutá a vyrobená na mieru a to tak, aby udržala otvorené hrdlo a priechodné dýchacie cesty.

Napríklad sú navrhnuté tak, aby posúvali spodnú čeľusť dopredu, čo napomáha k otvorenému hrdlu a zabraňuje chrápaniu a miernemu obštrukčnému spánkovému apnoe.

Pomôcky sa navrhujú a vyrábajú v spolupráci so zubným lekárom, ktorý nasledovne v pravidelných kontrolách sleduje stav dutiny ústnej a vhodnosť pomôcky počas celej liečby.

Liečba centrálneho spánkového apnoe

  • Terapia chronických zdravotných problémov 

Častými príčinami centrálneho spánkového apnoe sú najmä  srdcové alebo neuromuskulárne ochorenia. Včasná a riadna  liečba týchto ochorení môže zmierniť a vyliečiť aj centrálne spánkové apnoe.

  • Prístroje s doplnkovým kyslíkom

Ide o používanie dýchacích prístrojov, ktoré sa používajú počas spánku a obohacujú vzduch o kyslík. Dýchanie vzduchu, ktoré obsahuje vyššie koncentrácie kyslíka môže pomôcť zmierniť centrálne spánkové apnoe.

Chirurgická terapia

Chirurgická liečba je ďalšou možnosťou liečby, ku ktorej sa pristupuje zvyčajne po zlyhaní konzervatívnych liečebných postupov. 

Vo všeobecnosti sa odporúča trojmesačná konzervatívna terapia a až potom zváženie prípadnej operácie. Avšak niektorí pacienti trpia anatomickými prekážkami v dýchacích cestách, vtedy je operácia prvým krokom v liečbe spánkového apnoe. 

  • Rádiofrekvenčná ablácia

Ide o odstránenie tkanív zo zadnej časti dutiny ústnej a hrdla pomocou rádiofrekvenčnej ablácie. Prichádza do úvahy vtedy, keď pacient netoleruje CPAP alebo ústne pomôcky.

Ďalšou možnosťou je tkanivo v zadnej časti úst a v zadnej časti hrdla iba zmenšiť pomocou rádiofrekvenčnej ablácie. Táto metóda sa preferuje pri miernejších až strede závažných formách spánkového apnoe. 

  • Posun čeluste

Pri tomto chirurgickom zákroku sa spodná čeľusť posunie smerom dopredu oproti zvyšku kostí tváre. Týmto spôsobom vznikne väčší priestor za jazykom a mäkkým podnebím.

Voľnejšie dýchacie cesty znamenajú menšiu pravdepodobnosť vzniku prekážky pri dýchaní počas spánku, keď steny hrdla ochabnú. Operácia má názov maxilomandibulárny posun.

fzdieľaj na Facebooku