späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 13. 7. 2020

Autor: Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 13. 7. 2020
Zdroj foto: Getty images

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.


Cestovanie počas pandémie

Cyprus sľubuje, že uhradí náklady za pobyt pre každého, u koho sa zistí koronavírus počas dovolenky v krajine. Cyperská vláda uviedla, že zaplatí ubytovanie, stravu, nápoje a lieky pre pacientov s Covid-19 a ich rodiny.

Najnavštevovanejšie pamiatky Francúzska, medzi nimi Louvre, Eiffelova veža i Versailles, ostanú aj v najbližšej budúcnosti zatvorené

Chorvátsko sa chystá otvoriť svoje hranice pre občanov desiatich štátov Európskej únie. Cestovné obmedzenia, ktoré krajina zaviedla pre pandémiu nového koronavírusu, sa po novom nebudú týkať občanov Slovenska, Rakúska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Slovinska, Nemecka, Estónska, Litvy a Lotyšska. Zoznam krajín plánujú neskôr rozšíriť.

Grécko v piatok 29. mája zverejnilo zoznam 29 krajín, z ktorých od 15. júna privíta potenciálnych turistov. Na zozname krajín figuruje Albánsko, Austrália, Rakúsko, Severné Macedónsko, Bulharsko, Nemecko, Dánsko, Švajčiarsko, Estónsko, Japonsko, Izrael, Čína, Chorvátsko, Cyprus, Lotyšsko, Libanon, Nový Zéland, Litva, Malta, Čierna Hora, Nórsko, Južná Kórea, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Česká republika a Fínsko.

Nórsko a Dánsko oznámili, že od 15. júna otvoria hranice pre vzájomný turizmus, pre Švédov však ostávajú cestovné reštrikcie naďalej v platnosti.

Trump stopol WHO

Americký prezident Donald Trump oznámil, že ukončuje spoluprácu krajiny so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorú obviňuje, že v súvislosti s pandémiou koronavírusu nepodnikla kroky voči Číne.

Skupina opíc ukradla z vládnej nemocnice v indickom štáte Uttarpradéš vzorky krvi pacientov s podozrením na koronavírus

Belgický princ Joachim sa nakazil koronavírusom, keď sa v čase obmedzení v Španielsku zúčastnil na večierku.

Pápež František v nedeľu 31. mája prvý raz od marcového zavedenia opatrení proti šíreniu koronavírusu v Taliansku pozdravil veriacich na vatikánskom námestí sv. Petra

Predĺženie núdzového stavu

Španielsky premiér Pedro Sánchez požiada parlament o posledné predĺženie núdzového stavu v krajine. Malo by to podľa neho byť "definitívne posledné predĺženie o 15 dní".

V tureckom Istanbule v nedeľu otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom. Krajina pritom zaznamenala najnižší nárast nových prípadov od vypuknutia pandémie.

V Brazílii prežilo bábätko 32 dní v kóme a pripojené na pľúcnu ventiláciu po tom, ako mu v Riu de Janeiro diagnostikovali COVID-19. Chlapček menom Dom je už doma, kde 14. júna oslávi šesť mesiacov na svete.

Moskva začala v pondelok 1. júna po viac než dvoch mesiacoch uvoľňovať niektoré opatrenia zavedené proti pandémii koronavírusu. Pandémia koronavírusu bude pôsobiť ako brzda americkej ekonomiky takmer celú dekádu. Vyplýva to z prognózy, ktorú zverejnil v utorok Rozpočtový výbor Kongresu (CBO). 

Príchod turistov

Čierna Hora ako prvá európska krajina, ktorá vyhlásila, že je "bez prítomnosti koronavírusu", umožňuje príchod zahraničných turistov, keďže sa snaží zachrániť turistickú sezónu.

Španielska ministerka turizmu María Reyes Marotová spochybnila perspektívu skorého návratu dovolenkárov z Veľkej Británie na španielske pláže

Úrady v japonskom Tokiu vydali výstrahu pred koronavírusom po tom, čo v utorok potvrdili 34 nových prípadov nákazy. Podľa tokijskej guvernérky Juriko Koike má výstraha upozorniť ľudí na "našu neistú situáciu a vyzvať ich, aby boli opatrní". 

V čínskom Wu-chane otestovali takmer desať miliónov obyvateľov, pričom odhalili 300 asymptomatických osôb s koronavírusom. Všetkých nakazených aj 1 174 osôb, s ktorými boli v úzkom kontakte, už izolovali a momentálne sú pod lekárskym dohľadom, informovali v utorok miestne úrady.

Britskí vedci uskutočňujú testy s cieľom zistiť, či by ibuprofén mohol pomôcť pacientom s koronavírusom

Vzájomná pomoc

Španielsko zruší obmedzenia na svojich pozemných hraniciach s Francúzskom a Portugalskom 22. júna.

Spojené štáty dodali Rusku ďalšiu zásielku pľúcnych ventilátorov v rámci humanitárnej pomoci v hodnote 5,6 milióna dolárov (takmer 5 miliónov eur), ktorá má pomôcť krajine vysporiadať sa s pandémiou koronavírusu.

Brazília zaznamenala vo štvrtok 4. júna ďalší rekordný počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v priebehu 24 hodín. Tamojšie úrady v stredu oznámili prírastok 1 349 úmrtí, čím celkový počet obetí v krajine presiahol 32 500.

Dva milióny ľudí s respiračnými ochoreniami zaregistrovali vo Veľkej Británii počas pandémie koronavírusu zmiernenie príznakov. Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca začína vyrábať potenciálnu vakcínu proti koronavírusu. 

Obnova schengenu

Európa by mohla svoju zónu voľného pohybu obnoviť do konca júna, avšak cestujúci mimo územia schengenu doňho nebudú mať povolený vstup skôr než v júli.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zmenila svoje odporúčanie týkajúce sa rúšok na tvár a najnovšie radí, aby ich ľudia na verejnosti nosili a pomohli tak zastaviť šírenie koronavírusu.

Britský princ William prezradil, že počas pandémie koronavírusu anonymne vypomáha na krízovej linke pomoci

Počet potvrdených obetí koronavírusu vo svete presiahol v nedeľu 7. júna 400-tisícBrazílska vláda prestala zverejňovať celkový počet obetí a infikovaných v súvislosti s novým koronavírusom. Kritici označili tento krok za neobvyklý pokus zakryť skutočný dopad pandémie na juhoamerickú krajinu.

Pápežova výzva

Pápež František vyzval ľudí v krajinách, ktoré sa pomaly zotavujú z pandémie koronavírusu, aby dodržiavali opatrenia zamerané na potlačenie nákazy

Nový Zéland zrejme eradikoval koronavírus - aspoň pre túto chvíľu - vyjadrili sa v pondelok 8. júna tamojšie úrady po tom, ako potvrdili vyliečenie poslednej známej nakazenej osoby. Nový Zéland obmedzí výskum na Antarktíde, aby zabránil prenosu koronavírusu na kontinent.

Moskva 8. júna ruší prísne obmedzenia pohybu, ktoré zaviedla pred viac ako dvomi mesiacmi v snahe spomaliť šírenie nového koronavírusu.

Možno tu bol skôr

Zjavný nárast intenzity dopravy pred nemocnicami v čínskom Wu-chane od augusta 2019 by mohol naznačovať, že koronavírus zasiahol mesto skôr, ako uvádzajú oficiálne informácie. Vyplýva to z novej štúdie amerických vedcov.

Nemecko predĺžilo varovanie pred cestovaním do viac než 160 krajín mimo Európy až do konca augusta.

Rakúsko otvorí 16. júna svoje hranice pre občanov väčšiny európskych krajín. Výnimkami budú len Španielsko, Portugalsko, Švédsko a Veľká Británia. Otvorenie hraníc pre návštevníkov z 31 krajín znamená, že už nemusia absolvovať dvojtýždňovú karanténu.

India vo štvrtok 11. júna ohlásila ďalších 10-tisíc nakazených koronavírusom. Najviac postihnuté sú oblasti Bombaj, Naí Dillí a Chennai.

Pokuta pre princa

Belgický princ Joachim, ktorý sa nakazil koronavírusom, keď sa v čase obmedzení v Španielsku zúčastnil na večierku, dostal pokutu 10 400 eur.

Počet obetí koronavírusu vo Veľkej Británii mohol byť o polovicu nižší, pokiaľ by krajina zaviedla potrebné opatrenia o týždeň skôr. Uviedol to vedec, ktorý sa podieľal na formovaní stratégie boja proti epidémii. Avšak v čase, keď sa v marci prijímali kľúčové rozhodnutia, vedci vtedajší rozsah rozšírenia vírusu v krajine podcenili, povedal poslancom Neil Ferguson, epidemiológ z univerzity Imperial College London.

Egypt od 1. júla pre charterové lety otvorí niektoré odľahlé turistické destinácie a umožní návštevníkom zo zahraničia vrátiť sa do tých častí krajiny, ktoré sú menej zasiahnuté koronavírusom.

Aktivisti rozhnevaní na reakciu Brazílie na pandémiu koronavírusu vytvorili na známej pláži Copacabana v Riu de Janeiro 100 hrobov na pamiatku viac ako 40-tisíc obetí ochorenia COVID-19.

Druhá visí na vlásku

Čína, Južná Kórea i Egypt hlásia na nedeľu 14. júna nárast počtu infikovaných. Bangladéš v nedeľu oznámil ďalších 3141 infikovaných novým koronavírusom. V krajine takisto zomrelo ďalších 32 ľudí. Od vypuknutia pandémie tam zaregistrovali 87 520 infikovaných a 1171 mŕtvych.

Španielsko 21. júna otvorí hranice pre turistov z krajín Schengenského priestoru, s výnimkou Portugalska. Posunulo tak pôvodný plánovaný dátum o desať dní.

Čínske úrady od utorka 16. júna znovu zavádzajú niektoré cestovné obmedzenia v hlavnom meste v súvislosti so snahami zabrániť šíreniu novej epidémie koronavírusu. Dva nové prípady sa objavili aj na Novom Zélande, kde už vyše troch týždňov nepribudol žiadny nakazený a krajina tiež hlásila, že sa vyliečil posledný pacient.

Manželku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského hospitalizovali s obojstranným zápalom pľúc po tom, čo sa nakazila novým koronavírusom.

Cestovanie a turizmus

Najlepšou ochranou proti šíreniu koronavírusu je nosenie rúšok, tvrdí nová štúdia.

Grécko sa v pondelok oficiálne otvorilo turistom. Prvé medzinárodné lety očakávajú v Aténach a druhom najväčšom meste Solún, kde však pasažieri nebudú musieť absolvovať povinné testy na koronavírus.

Paríž viditeľne ožil, keď sa v pondelok 15. júna znovu otvorili tamojšie kaviarne a reštaurácie. Stalo sa tak prvýkrát, odkedy 14. marca museli zatvoriť v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Experimentálna vakcína

Vedci z londýnskej Imperial College začnú tento týždeň s imunizáciou ľudí vo Veľkej Británii svojou experimentálnou vakcínou. Britská vláda oznámila, že 300 zdravých ľudí dostane po dve dávky potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíja Imperial College s vládnou finančnou podporou vo výške 41 miliónov libier.

Maďarský parlament v utorok 16. júna hlasoval za výzvu vláde, aby zrušila núdzový stav vyhlásený pre pandémiu koronavírusu.

Prezident Severného Macedónska vyhlásil pred predčasnými parlamentnými voľbami osemdňový mimoriadny stav. Politickí lídri sa dohodli, že voľby sa uskutočnia 15. júla.

Prísnejšie opatrenia

Peking zavádza prísnejšie opatrenia súvisiace s koronavírusom po tom, ako sa objavujú nové prípady nákazy. Mesto v stredu oznámilo ďalších 31 nakazených, pričom za uplynulý týždeň zaregistrovalo celkovo 137 infikovaných. Predtým sa v meste nový prípad neobjavil 57 dní.

Španielsko si uctí svojich viac než 27-tisíc obetí pandémie koronavírusu počas ceremónie, ktorá sa uskutoční 16. júla. Oznámil to v stredu 17. júna španielsky premiér Pedro Sánchez. 

Nový koronavírus bol v odpadovej vode v severotalianskych mestách Miláno a Turín už v decembri 2019, teda najmenej o dva mesiace skôr, ako sa potvrdilo jeho lokálne rozšírenie v populácii. 

Španielske úrady aktualizovali po takmer dvoch týždňoch počet obetí nového koronavírusu a prirátali viac ako tisíc ďalších úmrtí. Po revízii nejednotných dát informovali, že do piatka v krajine zomrelo prinajmenšom 28 313 ľudí, ktorým diagnostikovali ochorenie COVID-19. 

Rýchly rast koronavírusu

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus 19. júna vyhlásil, že pandémia nového koronavírusu sa "zrýchľuje", pričom vo štvrtok ohlásili 150-tisíc nových prípadov, čo je doteraz najvyšší denný nárast.

Brazília už má k 20. júnu viac ako milión prípadov nákazy novým koronavírusom.

Americký prezident Donald Trump požiadal svoju administratívu, aby spomalila testovanie na koronavírus, pretože rozsiahle testovanie odhalí príliš veľa prípadov COVID-19. Vyhlásil to v sobotu na predvolebnom zhromaždení v Tulse v štáte Oklahoma.

V Španielsku sa 21. júna skončil núdzový stav, ktorý vláda vyhlásila 14. marca v rámci úsilia zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19. Od nedele sa Španieli môžu slobodne pohybovať po celej krajine.

India za uplynulých 24 hodín zaregistrovala ďalších takmer 15-tisíc infikovaných koronavírusom. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva v utorok 23. júna informovalo, že od vypuknutia pandémie zaznamenali 440 215 prípadov a 14 011 mŕtvych. 

Prísne opatrenia aj znovuotvorenie

Nemecké úrady v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko v utorok 23. júna na jeden týždeň znovu zaviedli prísne obmedzenia pre okres Gütersloh. Stalo sa tak po tom, čo testy potvrdili koronavírus u 1 500 osôb v jednom z najväčších nemeckých bitúnkov v meste Rheda-Wiedenbrück.

V Moskve v utorok 23. júna opäť otvorili reštaurácie, posilňovne, plavárne, knižnice a škôlky. Stalo sa tak prvý raz od zavedenia prísnych obmedzení súvisiacich s pandémiou koronavírusu koncom marca. 

Britský premiér Boris Johnson oznámil uvoľnenie opatrení, ktoré zaviedli v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu. Od 4. júla môžu v Anglicku otvoriť krčmy, reštaurácie, hotely, kaderníctva či parky pre karavany.

Znovu zavedenie opatrení

Krajiny Európskej únie (EÚ) postupne uvoľňujú opatrenia a znovu otvárajú hranice, no zároveň v tejto súvislosti zvažujú zakázať vstup návštevníkom z niektorých krajín, vrátane Spojených štátov.

Chorvátsko oznámilo, že na hraniciach znovu zavádza opatrenia proti šíreniu koronavírusu zamerané na obyvateľov viacerých balkánskych krajín. Stalo sa tak po tom, ako zaznamenali nárast nových prípadov nákazy.

Švajčiarska federálna vláda začne od štvrtka 25. júna platiť za všetky testy na koronavírus v krajine. Až doteraz testy platili švajčiarske regióny a súkromné zdravotné poisťovne.

Testovanie vakcíny

Vo Veľkej Británii začali testovať na ľuďoch vakcínu proti novému koronavírusu. Počas nasledujúcich týždňov látku podajú približne 300 dobrovoľníkom.

V Paríži vo štvrtok 25. júna otvorili Eiffelovu vežu po tom, ako si pandémia koronavírusu vyžiadala jej najdlhšie zatvorenie od druhej svetovej vojny, a to konkrétne na 104 dní. Francúzsko stupňuje svoje úsilie o vykorenenie skrytých zhlukov nákazy a ponúklo preto, že otestuje na koronavírus takmer 1,3 milióna ľudí v parížskom regióne.

Polícia v okolí juhoanglického pobrežného mesta Bournemouth vo štvrtok 25. júna vyzvala ľudí, aby nechodili na tamojšie pláže, ktoré počas aktuálnych horúčav doslova zaplavili masy kúpajúcich a slniacich sa Britov. Úrady v mestách Bournemouth, Christchurch and Poole uviedli, že sú zo situácie úplne zúfalé.

V Spojených štátoch sa už mohlo novým koronavírusom nakaziť najmenej 20 miliónov ľudí. Vyplýva to z najnovšieho odhadu Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré uvádza, že skutočný počet nakazených Američanov môže byť až 10-krát vyšší, ako hovoria oficiálne údaje o potvrdených prípadoch. 

Rast nakazených

Počet ľudí infikovaných novým koronavírusom v Indii prekročil v sobotu 27. júna pol milióna, keď za posledných 24 hodín pribudlo v krajine rekordných 18 552 prípadov. Indické ministerstvo zdravotníctva tiež informovalo o 384 nových úmrtiach, čím stúpol ich celkový počet na 15 685.

Spojené štáty majú "vážny problém" s koronavírusom. Uviedol to americký odborník na infekčné choroby Anthony Fauci. Vyjadril sa tak po tom, čo nárast počtu prípadov zaznamenalo 16 amerických štátov. Americký štát Florida zakázal od piatku 26. júna konzumáciu alkoholu v baroch. Stalo sa tak po tom, čo sa tam denný počet potvrdených prípadov koronavírusu priblížil k 9 000. 

V Českej republike pribudlo v sobotu 27. júna 260 nových prípadov koronavírusu, čo je najviac za posledné tri mesiace. Celkový počet nakazených tak stúpol na 11 306, z ktorých sa 7 682 už vyliečilo, 117 ich ostáva v nemocnici. Ochoreniu COVID-19 v krajine doteraz podľahlo 347 ľudí.

Počet potvrdených prípadov koronavírusu vo svete presiahol hranicu desať miliónov. Oznámila to v nedeľu 28. júna Johns Hopkins University. 

Odložené voľby

Vo Francúzsku sa koná druhé kolo komunálnych volieb, ktoré museli úrady predtým odložiť z dôvodu pandémie koronavírusu. Okrem starostov si Francúzi v nedeľu 28. júna volia aj členov zastupiteľstiev, pričom hlasovanie sprevádzajú prísne hygienické opatrenia. Voliči musia mať na tvárach ochranné rúška, dodržiavať predpísané rozstupy a priniesť si aj vlastné pero. 

Britská vláda zvažuje takzvaný "lockdown" pre anglické mesto Leicester. Dôvodom je tamojší vysoký nárast počtu prípadov nového koronavírusu.

V Singapure začali 29. júna používať zariadenie určené na boj proti šíreniu nového koronavírusu. Takzvané TraceTogether prístroje sú určené najmä pre ľudí, ktorí nevlastnia alebo nepoužívajú smartfóny. 

Ochranné rúška opäť v hre

V Belehrade je znovu povinné nosenie ochranných rúšok vo všetkých uzavretých priestoroch. Srbské úrady tak rozhodli 29. júna v reakcii na opätovný nárast počtu prípadov koronavírusu.

Britská regulačná agentúra povolila obnovenie testovania, či by hydroxychlorochín mohol pomôcť zdravotníckym pracovníkom ako prevencia proti nákaze novým koronavírusom.

Európska únia (EÚ) v utorok 30. júna oznámila, že otvorí svoje hranice cestovateľom zo 14 krajín. Väčšina Američanov si však v súvislosti s nárastom počtu nových prípadov ochorenia COVID-19 v Spojených štátoch bude musieť ešte minimálne dva týždne počkať. Podobne sú na tom občania Ruska, Brazílie a Indie.

Hostina v Prahe

Výrobca lietadiel Airbus pre škody, ktoré mu spôsobuje pandémia koronavírusu, oznámil, že musí zrušiť 15-tis. pracovných miest, väčšinou v Európe.

V utorok 30. júna večer sa na Karlovom moste v Prahe uskutočnila hostina, prostredníctvom ktorej sa verejnosť symbolicky rozlúčila s obdobím krízy spôsobenej novým koronavírusom a privítala prázdniny. 

Zdravotnícki experti v stredu 1. júla skritizovali Spojené štáty americké za to, že sa rozhodli kúpiť takmer všetky svetové zásoby remdesiviru, ktorý je zatiaľ jediným liekom povoleným na liečbu ochorenia COVID-19. Odborníci varujú, že takéto sebecké správanie sa predstavuje nebezpečný precedens pre pokusy o delenie sa s nedostatkovými spôsobmi liečby počas pandémie.

Nárast infikovaných

Hlavné mesto Japonska potvrdilo 2. jpla ďalších 107 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku mája. Zvyšujú sa tak obavy z oživenia epidémie práve v čase, keď sa spoločnosť pomaly vracia do normálu.

Spojené štáty americké zaznamenali nový rekord v dennom náraste potvrdených prípadov infekcie novým koronavírusom. Podľa Johns Hopkins University za uplynulých 24 hodín pribudlo viac ako 50 700 nakazených.

Pandémia koronavírusu spôsobila španielskemu odvetviu turizmu za dva mesiace výpadok príjmov v sume 15 mld. eur. Turizmus pritom patrí ku kľúčovým sektorom španielskej ekonomiky.

Znečistenie ovzdušia zrejme zvyšuje počet a závažnosť prípadov súvisiacich s ochorením COVID-19. Odborní poradcovia britskej vlády to uviedli v správe, ktorú zverejnili v stredu 1. júla. Dodali, že tento vzťah je treba okamžite skúmať, pričom podrobnejšia analýza môže pomôcť pri zvládaní pandémie. 

Koniec karantény aj prerušenie prevádzky

Povinnosť absolvovať karanténu po príchode do Veľkej Británie by sa mala v pondelok 6. júla prestať vzťahovať na občanov desiatok krajín, naznačili podľa spravodajského portálu BBC vládne zdroje.

Česká ťažobná spoločnosť OKD od piatka 3. júla v dôsledku nového koronavírusu prerušuje ťažbu vo všetkých svojich štyroch baniach

Španielska vláda vyčlenila ďalších 50 mld. eur pre pomoc firmám, ktoré majú ťažkosti pri prekonávaní ekonomických problémov vyvolaných pandémiou nového koronavírusu.

Spoločná smrť

V texaskej nemocnici zomreli niekoľko minút po sebe na COVID-19 Betty a Curtis Tarpleyovci, ktorí boli zosobášení 53 rokov. Dvojica chodila na rovnakú strednú školu v Illinois, ako dospelí sa do seba zaľúbili v Kalifornii, vzali sa a vychovali spolu dve deti. Zomreli 18. júna, pričom posledné chvíle života strávili spolu, držiac sa za ruky. Pre CNN to uviedol ich syn Tim Tarpley.

Guvernér talianskeho regiónu Benátsko plánuje zaviesť nové opatrenia týkajúce sa ľudí, ktorí majú pozitívy test na nový koronavírus, no odmietajú ísť do karantény alebo poskytnúť zdravotníckym orgánom detaily o svojich nedávnych kontaktoch.

Regionálna vláda v Katalánsku rozhodla v súvislosti s prudkým nárastom prípadov nákazy novým koronavírusom o znovuzavedení opatrení proti jeho šíreniu v oblasti, kde žije asi 210-tisíc ľudí.  Úrady v španielskej Galícii uzavreli v súvislosti so šírením nového koronavírusu aj oblasť so 70-tisíc ľuďmi. 

Nová forma koronavírusu

Z Európy do Spojených štátov sa rozšírila nová forma koronavírusu, vyplýva z výsledkov globálnej štúdie. Nová mutácia je nákazlivejšia, nevyvoláva však ťažšiu formu ochorenia ako predchádzajúce variácie vírusu, konštatuje medzinárodný tím vedcov podľa CNN.

Parížske múzeum Louvre v pondelok 6. júla opäť otvorili po tom, ako bolo v dôsledku šírenia nového koronavírusu štyri mesiace zatvorené. Môže ho navštíviť obmedzený počet ľudí, ktorí musia mať rezerváciu a tvárové masky.

Austrálska vláda zatvorí hranice medzi dvoma najľudnatejšími štátmi po tom, čo v pondelok 6. júla v druhom najväčšom meste Melbourne zaznamenali dve úmrtia a doteraz najvyšší nárast počtu prípadov nového koronavírusu.

Zasiahnutá India

India v počte nakazených koronavírusom predbehla Rusko a stala sa tak treťou najzasiahnutejšou krajinou na svete. V pondelok 6. júla pribudlo v Indii 24 248 nových prípadov, čím sa celkový počet infikovaných vyšplhal na 697 413, z ktorých 19 693 už zomrelo.

V hlavnom meste Srbska postavili vojaci v rámci športovej haly dočasnú nemocnicu pre pacientov s koronavírusom. K dispozícii je 500 lôžok.

Rozsiahla španielska štúdia naznačuje, že protilátky proti koronavírusu si vytvorilo len 5 % populácie, čo podporuje predpoklady niektorých vedcov, že takzvaná kolektívna imunita, známa aj ako stádová imunita, voči ochoreniu COVID-19 je nedosiahnuteľná. Štúdiu zverejnili v pondelok v odbornom časopise Lancet.

Každý človek by sa mal chrániť rúškom, keď opustí svoj domov, aby tak predišiel nákaze koronavírusom. Uviedol to predseda britskej Kráľovskej spoločnosti Venki Ramakrishnan. Ochranné rúška by podľa jeho slov mali ľudia nosiť "vždy, keď sa nachádzajú v preplnených verejných priestoroch".

Púť do Mekky aj pokuta pre mnícha

Saudská Arábia vydala inštrukcie pre púť hadždž do Mekky, ktorá by sa mala uskutočniť koncom júla. Púť bude pre pandémiu koronavírusu veľmi obmedzená a po prvý raz sa na nej nezúčastnia pútnici prichádzajúci z iných štátov.

Ruský súd potrestal pokutou mnícha - popierača koronavírusu za to, že odmietal vládne nariadenia a šíril falošné informácie o pandémii. Súd na Urale v utorok rozhodol, že otec Sergej musí zaplatiť pokutu vo výške 90-tisíc rubľov (1 113 eur). 

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro mal pozitívny test na koronavírus. Ochorenie COVID-19 nazval "chrípočkou" a tiež povedal, že ho vážne nepostihne. Na mnohých verejných podujatiach sa zúčastňoval bez ochrany tváre, ktorú vyžadujú miestne orgány.

V austrálskom meste Melbourne opäť zaviedli prísne obmedzenia v rámci snahy úradov zabrániť druhej vlne šírenia nového koronavírusu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vzala na vedomie pribúdajúce dôkazy o tom, že koronavírus sa môže šíriť aj malými čiastočkami, ktoré sa držia vo vzduchu.

Obrovský nárast v Afrike

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Afrike presiahol pol milióna. Africké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb v stredu oznámilo, že doteraz zaevidovali viac ako 508-tisíc infikovaných, pričom Juhoafrická republika ohlásila denný nárast o vyše 10-tisíc prípadov.

Úrady na španielskych Baleárskych ostrovoch plánujú od víkendu zaviesť povinnosť nosiť vo vonkajších priestoroch ochranné rúška. Po celom Španielsku sú rúška povinné v spoločných vnútorných priestoroch a vonku, ak sa nedá dodržiavať sociálny odstup.

Grécke úrady pohrozili opätovným zavedením verejných a cestovných obmedzení. Varujú, že nariadenia týkajúce sa koronakrízy ľudia často ignorujú. Hovorca vlády Stelios Petsas povedal, že "úrady sú odhodlané chrániť väčšinu spoločnosti pred tými neopatrnými"

Nový vírus

India hlási ďalší rekordný denný nárast infikovaných novým koronavírusom. V piatok 10. júla oznámili 26 506 prípadov, čím sa celkový počet vyšplhal na 793 802. 

Zdravotnícke orgány v Kazachstane v piatok popreli varovanie Číny, že sa v krajine šíri zápal pľúc smrteľnejší ako nový koronavírus.

 

Spojené štáty americké ohlásili rekordný denný nárast infikovaných novým koronavírusom. V sobotu 11. júla zaregistrovali ďalších 66 528 nakazených.

India ohlásila 12. júla rekordný denný nárast infikovaných novým koronavírusom. Za uplynulých 24 hodín tam pribudlo 28 637 potvrdených prípadov, čím sa ich celkový počet vyšplhal na 849 553 a radí sa na tretie miesto medzi krajinami najhoršie zasiahnutými pandémiou, za Spojené štáty a Brazíliu. 

Pokles emisií

Maďarská vláda v nedeľu 12. júla oznámila, že opäť zavedie niektoré cestovné obmedzenia v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

Pandémia koronavírusu priniesla rekordný globálny pokles emisií v histórii ľudstva. Tvrdí to nová štúdia University of Sydney zverejnená v žurnále Plos One. Rozličné obmedzenia sa postarali o 4,6 % pokles emisií, čo predstavuje 2,5 gigaton.

Počet obetí ochorenia COVID-19 v Mexiku k 13. júlu presiahol 35-tisíc. Podľa Johns Hopkins University má krajina štvrtý najvyšší počet mŕtvych na svete, za USA, Brazíliou a Veľkou Britániou. V nedeľu potvrdili, že celkový počet mŕtvych sa vyšplhal na 35 006, čím Mexiko predbehlo Taliansko.

 

Viac o novom koronavíruse vám ponúkame i v článkoch:

Zdroj

  • SITA
  • WebNoviny

Naposledy aktualizované 13.07.2020

Autor článku

Simona Morvayová

Simona Morvayová

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 13. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 13. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 13. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 13. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku, časť 1. Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku, časť 1.

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení

Koronavírus COVID-19 sa šíri „rýchlosťou svetla”. Vakcína zatiaľ neexistuje, a napriek opatreniam zo strany vlád jednotlivých štátov, zdravotníckych organizácií a individuálnym...

Aký respirátor je účinný proti koronavírusu / COVID-19? Je potrebná ochrana FFP1, FFP2 či FFP3? Alebo postačuje maska, rúško? Aký respirátor je účinný proti koronavírusu / COVID-19? Je potrebná ochrana FFP1, FFP2 či FFP3? Alebo postačuje maska, rúško?

SARS-CoV-2 sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Z infikovaného človeka do zdravého organizmu preniká dýchacími cestami v podobe drobných kvapôčok. Aký respirátor nás dokáže ochrániť?


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.