späť na zoznam článkov

Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Martina Šmidova
Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa?
Zdroj foto: Getty images

Výskyt ekzémov vo svete celosvetovo narastá. Ich nárast súvisí s neustálym zhoršovaním podmienok životného prostredia, kvality potravín, používaním kozmetických a čistiacich prostriedkov, prašnosťou prostredia. Ekzém je ochorenie kože, ktoré postihuje rôzne vekové kategórie, prejavuje sa zmenami na koži a svrbením. 


Atopický ekzém vzniká na podklade alergií. U detí sa môžeme stretnúť okrem atopického ekzému s kontaktným ekzémom, alergickým ekzémom, plienkovou dermatitídou a seboroickým ekzémom. Ako ich odlíšíť, aké sú prejavy a ako liečiť atopický ekzém? 

Atopický ekzém - atopická dermatitída

Atopia znamená druh alergickej reakcie, zahŕňa atopický ekzém, astmu a sennú nádchu.

Atopický ekzém je chronické, opakujúce sa , zápalové ochorenie kože, ktoré výrazne svrbí. Na tele má typické miesta výskytu, koža je suchá. Okrem nepríjemných telesných prejavov spôsobuje aj psychosociálne problémy, pocity menejcennosti, nižšie sebavedomie zvlášť v čase dospievania.

Postihuje všetky vekové kategórie, o niečo viac ženy, najčastejšie sa prejaví u detí v kojeneckom veku, trpí ním až 15 - 20 % detskej populácie, vekom sa prejavy zmierňujú až úplne vymiznú. Len v 3. - 5. % pretrváva až do dospelosti.

Asi u 1/3 postihnutých sa vyvinie aj astma, alebo alergická nádcha. Liečba je dlhodobá.

Faktory ovplyvňujúce vznik atopického ekzému

 • genetika - má veľký podiel pri vzniku, až 70 % pacientov s atopickou dermatitídou má v rodinnej anamnéze niektoré z atopických ochorení
 • imunologická odpoveď
 • defekt kožnej bariéry - v rohovej vrstve epidermy je znížený obsah tukov, čo sa prejavuje ako suchá koža, cez ktorú ľahšie prenikajú alergény a dráždivé látky

Spúšťačmi môžu byť

 • alergény v ovzduší - prach, plesne, roztoče, baktérie, kvasinky, vírusy, kontakt so zvieratami
 • alergény v potrave - citrusové plody, kakao, orechy, kravské mlieko, vajíčka, mak
 • mechanické dráždenie - tesné, priliehavé odevy
 • stres
 • hormonálne zmeny u žien
 • vplyv vonkajšieho prostredia - zima, teplo
 • nedostatok spánku
 • fajčenie

Prejavy atopického akzému

Priebeh ochorenia sa typicky mení vekom, avšak niektoré fázy môžu chýbať. Striedajú sa obdobia zhoršenia a zlepšenia ochorenia.

1.fáza - atopický ekzém u dojčiat - vzniká okolo 3. - 6. mesiaca, trvá niekoľko mesiacov až do 2. rokov. 

Prvé príznaky vznikajú na tvári, začervenanie, vznik pľuzgierov, mokvanie, tvoria sa chrastičky. Postihnutá koža výrazne svrbí, dieťatko sa škriabe, je nepokojné, zle spí. Rozškriabané miesta sa môžu ľahko infikovať.

Prejavy sa môžu ďaľej šíriť na celú tvár, do vlasov, na predlaktia, predkolenia a niekedy aj na trup.

2.fáza -  od detského veku do puberty postihnuté miesta sa menia. Ekzém sa najčastejšie vyskytuje v miestach hybov končatín, na krku a chrbtovej strane rúk a nôh.

lichenifikácia- zhrubnutie kože pri atopickom ekzéme
lichenifikácia- zhrubnutie kože pri atopickom ekzéme. Foto: Thinkstock

Miesta sú červené, neostro ohraničené, vznikajú pľuzgiere, koža je rozškriabaná, s chrastičkami. Nechty dokonca môžu byť výrazne lesklé z neustáleho škriabania sa. 

Vzniká lichenifikácia - koža je výrazne zhrubnutá s výrazným reliéfom, najmä v lakťových a podkolenných jamách.

Pri zápaloch sa niekedy vyskytujú aj zmeny farby kože, časom po ústupe zápalu, sa upravia

3.fáza - po puberte u dospelých - postihnuté miesta sú čelo, okolie očí, šija, ruky, predkolenia, hrudník. Ložiská sú hnedočervené, neostro ohraničené, koža je suchá s bielymi šupinkami, rozškriabaná, s pľuzgierikmi, chrastičkami a lichenifikáciami. Nepostihnutá koža je nápadne bledá, vlasy môžu byť redšie v dôsledku zápalu.

Atopický ekzém môže spôsobiť podráždenie spojiviek, šedý zákal s odchlípením sietnice.

Komplikáciami sú rôzne infekcie spôsobené napr. stafylokokom alebo herpesom.

Liečba atopického ekzému

Diagnóza sa stanoví podľa osobnej a rodinnej anamnézy, zhodnotí sa priebeh ochorenia a vyšetrí sa koža.

Liečba je komplikovaná a dlhodobá. Spočíva v dodržiavaní zásad v oblasti vylúčenia alergénov z potravy, prostredia, eliminácii stresov. Vhodné je nosenie voľného odevu.Potrebné je naučiť sa dodržiavať správne hygienu, základom je hydratovať a premasťovať pokožku, napr. olejovými kúpeľmi.

V akútnom štádiu ochorenia sa aplikujú obklady so skľudňujúcim a vysušujúcim účinkom, kortikoidové maste, antibiotiká pri zápaloch a antihistaminiká proti svrbeniu.

Využívajú sa aj iné liečebné postupy, najmä fototerapia, kúpeľná liečba - napr. v Smrdákoch.

Vhodné je naučiť sa sledovať, čo vyvolalo zhoršenie ochorenia, čím sa dá zabrániť v budúcnosti recidíve ochorenia.

Nie každý ekzém je atopický

začervenanie kože pri kontaktnom ekzéme
Začervenanie. Foto: Thinkstock

Plienková dermatitída

U detí sa s ňou stretávame asi najčastejšie. Koža pod plienkou je neustále dráždená vlhkom, teplom, ľahko sa preto zaparí.

Vzniká začervenanie, sprvu hladké, neskôr je koža drsná. Môžu sa vytvoriť až pľuzgieriky.

Zo začiatku postihnuté miesto svrbí, neskôr bolí, štípe. Ekzém je lokalizovaný len v miestach pod plienkou, nerozširuje sa.

Kontakný ekzém

Je alergické zápalové ochorenie kože, vznikne za niekoľko hodín až dní v mieste, ktoré je v kontakte s alergénom, po opakovanom styku s pokožkou napr. po použití kozmetiky, kontakte s chemikáliami, kovmi, farmaceutickými prípravkami, rastlinami.

Koža je červená, svrbí, môžu sa vytvoriť pľuzgiere.

Seboroická dermatitída

žihľavka alergický ekzém - malé pupence vystupujú nad úroveň pokožky
Žihľavka. Foto: Thinkstock

Postihuje pokožku hlavy, tváre a trupu, vzniká v miestach bohatých na mazové žľazy. Je to chronické zápalové ochorenie kože. Prejavuje sa u detí žltými šupinkami, ktoré pevne priliehajú na pokožku, u dospelých sú šupinky belavé, suché.

Zvyčajne nesvrbí.

Tip: Seboroická dermatitída: Ako sa prejavuje, lieči? Ako poraziť seboreu? 

Alergický ekzém - žihľavka

Vzniká veľmi rýchlo, šíry sa do okolia v priebehu niekoľkých minút až hodín, histamín ktorý sa uvoľní pri alergickej reakcii spôsobuje začervenanie, vznik malých pupencov, ktoré vystupujú nad úroveň kože a miesto intenzívne svrbí.

Naposledy aktualizované 19.01.2022

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Martina Šmidova

Zdravotnícky pracovník Bc. Martina Šmidova

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu a Urgentnú zdravotnú starostlivosť na UKF. Pracovala vo FN Motol na onkológii, v PN Bohunice a Veľké Zálužie, na KAIM v Nitre a OAIM Zlaté Moravce. Od roku 2010 pôsobí ako zdravotnícky záchranár

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich? Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich?

Prázdniny a leto je bezpochybne obdobie rôznych detských aktivít. Nie len školopovinným deťom začína najkrajšie obdobie roka. Detský smiech a zábava sa však ľahko môže premeniť na plač a...

Prudké pohyby či natriasanie bábätka? Pozor na syndróm traseného dieťaťa Prudké pohyby či natriasanie bábätka? Pozor na syndróm traseného dieťaťa

Shaken Baby Syndrome, alebo syndróm trasenia dieťaťom. Niekedy vedomé týranie, často však nevedomé, no závažné ublíženie dieťaťu.

Je váš škôlkar často chorý? Ako posilniť imunitu detí? Je váš škôlkar často chorý? Ako posilniť imunitu detí?

Nástup dieťaťa do škôlky býva začiatkom častej chorobnosti. Prečo je to tak a ako sa dá tomu zabrániť?

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...

Ako rozpoznať otras mozgu u detí? Ako sa prejavuje a prečo spozornieť? Ako rozpoznať otras mozgu u detí? Ako sa prejavuje a prečo spozornieť?

Ak ste rodič, určite mi dáte za pravdu, že akékoľvek zdravotné ťažkosti svojho dieťaťa prežívate 100% intenzívnejšie, ako keby sa jedná o kohokoľvek iného. Nie je sa čomu čudovať, je to...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Eva 30.06.2019 22:18

Nášmu malému sa urobili suché červené šupinkaté fľaky na lícach a chrbátiku. Prešli sme na oblečenie z organickej bavlny, kúpali sme sa vo vlažnej vode s olejčekom protopan a po kúpeli sme sa potierali mliečkom protopan a upravili sme stravu bez čokolády, citrusov a červeného ovocia a ekzém pekne postupne zmizol

Júlia 23.06.2019 21:59

Dcéra má extrémne suchú pokožku s nábehom na ekzém. Vždy sa to zhorší v lete pri kúpaní v bazénoch. Pred každým kúpaním pomáhá natrieť mastným krémom, prírodným a neparfémovaným.

Lena 22.05.2019 19:39

Malý mal červenú podráždenú pokožku na čele a ručičkách. Vynechali sme vlnené oblečenie, všetko len bavlna. Hrozili atopickým ekzémom. Používali sme prírodnú kozmetiku a opatrne s príkrmom. Našťastie to ustúpilo a syn teraz trpí len suchou pokožkou.