späť na zoznam článkov

Domáca liečba akné? Ako sa ho zbaviť s najlepšími prírodnými receptami

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Domáca liečba akné? Ako sa ho zbaviť s najlepšími prírodnými receptami
Zdroj foto: Getty images

Neexistuje človek, ktorého by aspoň raz počas života nepotrápilo akné. Toto zápalové ochorenie mazových žliaz sa vyskytuje v prevažnej miere v mladom veku a to v období puberty.


Akné trápi ľudí všetkých generácií a to tak dlho ako je ľudstvo. Za ten čas už bolo vyskúšaných množstvo bylín, extraktov či liekov. Niektoré z nich sa osvedčili a používajú sa dodnes.

U niektorých jedincov má len mierne formy, u iných ťažké formy so zanechaním jaziev a u hŕstky smoliarov pretrváva aj po 30-tom roku života.

Akné znepríjemňuje život človeka bolesťou ale hlavne neestetickosťou.
Môže výrazne podlomiť sebavedomie jedinca.

V dnešnej modernej dobe máme na výber široké spektrum metód a liečby akné. Niekomu postačia domáce recepty, ktoré pomohli už nejednému nešťastníkovi. Pri ťažších či pretrvávajúcich formách zápalu je lepšia lieková terapia alebo korekčná liečba.

Čo je to akné a ako vzniká?

Akné (acne) je veľmi rozšírené zápalové ochorenie kože postihujúce prevažne mladých ľudí so zvýšenou incidenciou v období puberty. Na jeho vzniku sa podieľa mnoho faktorov, preto o ňom niekedy hovoríme, že je to polyetiologické ochorenie (ochorenie z viacerých príčin). U každého však príčiny vzniku môžu byť rôzne a rôzne kombinované.

žena v ružovom turbane z uteráka si pred zrkadlom vytláča akné na tvári
Vznik akné trápi ľudí v každom veku

Najčastejšie príčiny vzniku akné:

 • dedičné faktory (ťažko ovplyvniteľné)
 • hormonálne vplyvy (pubertálny vek, menštruácia, gravidita, menopauza)
 • nadprodukcia kožného mazu
 • bakteriálne infekcie kože
 • mykotické infekcie kože
 • zlé hygienické návyky (u sociálne slabších vrstiev)

Formy (štádiá) akné

Jednotlivé formy akné sú vlastne jeho štádia. Najľahšou formou sú komedóny, ktoré môžu progredovať, vzniká zápal v ich okolí, pľuzgiere naplnené hnisom až abcesy. Najťažšie formy sú charakteristické vznikom cýst (spočiatku ojedinele, neskor polycystické útvary) a výskytom všetkých štádií akné, ktoré môžno pozorovať na koži súčasne.

 • acne comedonica - ide o najľahšiu formu akné, kedy vznikajú na koži komedóny. Ich vznik je podmienený poruchami rohovatenia vo vnútri folikulov (vlasových/chlpových vačkov). Hyperkeratóza (nadmerné rohovatenie buniek) zapríčiňuje upchávanie folikulov, čo navonok pozorujeme ako bodkovité čierne útvary, ktoré sa dajú vytlačiť.
 • acne papulopustulosa - komedóny sa spolu s kožným mazom a vplyvom pôsobenia mikroorganizmov (väčšinou baktérie) začínajú zapaľovať. Okolie komedónu sčervenie, mierne opuchne, stáva sa bolestivým za súčasného vzniku resp. vývoja papulóznych (pľuzgierovitých) útvarov, ktoré sú naplnené hnisom. Vizuálne ide o typickú bolestivú vyrážku kruhovitého tvaru, pričom vonkajšia časť je sýto ružová až červená a v strede dominuje bielo - žltý pľuzgier.
 • acne indurata - je ťažšou formou akné a pokračovaním alebo progresívnym procesom acne papulopustulosa. Z pľuzgierov sa tvoria uzlíky tuhšej konzistencie, ktoré sú na pohmat tvrdé a majú hnedú až červenkastú farbu. Časom mäknú s následným vznikom abcesov.
 • acne abscendens - Po zmäknutí acne indurata vzniká v tejto lokalizácii kožný abces, ktorý dosahuje väčších rozmerov. Je veľmi bolestivý, vyčnieva výrazne nad povrch kože a jeho obsah je septický - tvorený hnisom. Jeho odstánenie býva zložité. Odstraňuje sa chirurgicky punkciou alebo narezaním a evakuáciou hnisavého ložiska. Nesprávne ošetrené abcesy zanechávajú nepekné jazvy.
 • acne cystica - ich zákernosť spočíva v tvorbe cystidných útvarov, ktoré sú uložené v hlbších vrstvách kože, preto je najvhodnejším spôsobom odstánenia cýst malý chirurgický výkon rezom a evakuáciou cysty.
 • acne conglobata - je najťažšou formou akné spomedzi všetkých, pri ktorej súčasne pozorujeme zväčša na tvári ale aj iných častiach tela komedóny, pľuzgiere, abcesy, cysty a jazvy po predchádzajúcich akné.
 • acne fulminans - je celkový stav kedy má pacient okrem nepekných vyrážok aj zvýšené teploty, bolesti kĺbov a opuchy

Najlepšie domáce recepty v liečbe akné

V dnešnej dobe existujú rôzne možnosti liečby akné. Ide o pomerne známy a v drvivej väčšine prípadov dobre riešiteľný problém. Vzhľadom na multifaktoriálne príčiny vzniku si správna liečba vyžaduje individuálny prístup k pacientovi.

Napriek modernej terapii, ktorá vie byť niekedy finančne dosť náročná v závislosti od špecifických potrieb pacienta, je tu ešte jedna možnosť, ktorá je ekonomicky dostupná takmer každému.

Hovoríme o liečivých zdrojoch akné priamo z prírody. Tieto bylinné zázraky by sa dali nazvať rovnocenným partnerom moderných možností. Hlavnou zásadou terapie je minimalizovanie zvýšeného rohovatenia kože, liečba už vzniknutých komedónov a zápalových procesov, redukcia nadmerného vzniku mazového sekrétu.

žena v bielej čelenke si dáva čistiť tvár prístrojom
Prírodné čistenie pleti má niekedy lepšie účinky

Čistenie pleti

Citrónová šťava - je plná vitamínov hlavne vitamínu C. Pôsobí antibakteriálne, čistí tvár, sťahuje póry a dodáva pleti dokonalú výživu a hydratáciu. Pôsobí aj ako chemický peeling, pretože odstraňuje odmureté kožné bunky vzniknuté hyperkeratózou.

Vínny ocot - je vhodný na čistenie pleti ráno aj večer. Obsahuje minerálne látky, kyselinu octovú a enzýmy, ktoré napomáhajú v boji proti ničeniu baktérií ale aj plesní. Pleť dôkladne zbavuje nečistôt a tonizuje. Tá pôsobí a aj je zdravšia a oddýchnutejšia.

Čajovník austrálsky - je známym olejom, ktorý ničí mikroorganizmy a pôsobí protizápalovo. Pri zriedení s vodou je vhodný na dokonalé vyčistenie pleti, ktorú zbavuje baktérií či plesní. Okrem iného príjemne vonia, osviežuje a revitalizuje unavenú pleť.

Domáci peeling

Peeling je jedna z metód odstránenia odumretých zrohovatených vrstiev kože, ku ktorej dochádza pri hyperkeratóze. Zároveň ním jemne masírujeme krúživými pohybmi postihnutú časť kože a zvyšujeme tak jej prekrvenie (nikdy nie násilím a tlakom).

Toto základné ošetrenie pleti by sa malo aplikovať maximálne 1X týždenne (nie viacej) aby sme mali tvár alebo inú časť tela pripravenú na ďalšie nasledujúce kroky. Pleť je po peelingu akoby znovuzrodená, pôsobí mladšie, zdravšie a je rozjasnená. V prípade veľmi poškodenej pleti ho aplikujte až po jej zhojení aby ste nerozniesli infekciu z nedobre zhojených či septických ložísk.

Medový peeling s kávovými zrnkami - blahodárne účinky tejto zlatej viskóznej tekutiny nie sú ničím neznámym. Med má mnoho prívlastkov ako napríklad pokrm bohov, elixír života, tekuté zlato či hojivý zázrak. Neboli mu pridelené bezdôvodne. Má hojivé a protizápalové účinky. Podporuje hojenie, predchádza hnisavému procesu a zjemňuje.

Medový peeling si pripravíme veľmi jednoducho. Do medu (môžeme ho zmiešať aj s vaječným bielkom) pridáme čerstvo pomleté zrniečka kávy, prípadne pomleté ovsené vločky. Zamiešame a aplikujeme na tvár jemnými krúživými pohybmi.

Peeling zo zeleného čaju s citrónovou šťavou - stačí nám na to jedno vrecúško kvalitného zeleného čaju, ktoré roztrháme a zmes vrecúška zmiešame buď s trochou vody prípadne malým množstvom citrónovej šťavy. Zelený čaj obsahuje bioflavonoid, ktorý ma antibakteriálne a detoxikačné účinky.

Niektoré zdroje hovoria aj o protirakovinových účinkoch. V kombinácii s citrónom, ktorý má taktiež antibakteriálne účinky a vysoké množstvo vitamínu C napomáha v liečbe akné. Citrón sám pôsobí ako chemický peeling a uzatvára rozšírené póry.

Citrónový peeling s soľnými minerálmi - citrónová šťava ako chemický peeling a zdroj vitamínu C v kombinácii s kryštálikmi soli pomáha dostatočne odstrániť odumreté vrstvy kože a dodáva pleti potrebné vitamíny a minerálne látky. Neodporúča sa však jej pravidelné používanie pretože by mohla pleť nadmerne vysušovať. to hrozí aj pri jej nedostatočnom opláchnutí po tomto druhu peelingu.

POZOR:
Na internete možno nájdete domáce recepty na masky na tvár s jogurtom, mliekom či tvarohom. V tomto prípade zvýšte opatrnosť, pretože mliečne produkty obsahujú živé kultúry (kvasinky a baktérie), čo môže zhoršiť bakteriálny proces aknematóznej pleti. Mali by sme obmedziť aj ich príjem v strave.

Naparovanie urýchľuje liečbu

Každý z nás občas využije túto techniku pri nádche, chrípke, virózach, plnom nose či sínusitídach. Vdychovanie výparov solí a liečivých bylín používali už naše staré mami. Ľudia však majú túto techniku zafixovanú len v spojitosti s nachladnutím.

Horúce výpary však už svojou teplotou prekrvujú ošetrovanú časť (zväčša tvár), otvárajú upchaté póry a dovoľujú liečivým látkam preniknúť hlbšie do pokožky.

Bylinky, krémy a tinktúra v nádobe na stole
Výťažky z rastlín majú nezastupiteľné miesto

Repík lekársky - jeho priaznivé účinky poznali už naši predkovia pred 1500 rokmi. Jeho účinky sú detoxikačné a protizápalové. Z bylín je číslom jedna v liečbe zápalových ochorení kože.

Zmierňuje a hojí zápal, upokojuje postihnutú časť tela, "vyťahuje" hnis, zmierňuje opuch a tým aj bolestivosť.

Možno ho použiť vo forme naparovania a inhalácie, vnútorne ale aj vo forme vlažných obkladov na postihnuté miesta.

Žihľava dvojdomá - táto rastlina má silné detoxikačné účinky a ľudia o nej v minulosti vravievali, že čistí krv, čo je v konečnom dôsledku aj pravda. Žihľava je veľmi známa ako stimulant rastu vlasov ale pomáha aj v liečbe kožných ochorení a rán, ktoré hojí.

Obsahuje vyššie množstvo vitamínu C ako citrón a má aj analgetický účinok (proti bolesti). Nie len v minulosti ale aj dnes sa jej analgetický účinok využíva v liečbe reumatických bolestí.

Rumanček kamilkový - už ako deti sme na lúkach zbierali drobné kvietky bielej farby so žltým stredom a babičky nám z nich pripravovali čaj. Hovoríme o rumančeku alebo ak chcete - kamilkách, harmančeku. Má silný detoxikačný, antiseptický a dokonca antibiotický účinok.

Napomáha okrem iného aj v liečbe a v skorom zhojení rán alebo kožných ochorení. Zmierňuje bolestivosť, opuchy a dokonca eliminuje tvorbu jaziev. Preto ak máte problémy s akné mali by ste ho používať z vonka ale aj zvnútra.

Zelený čaj - je produktom čajovníka čínskeho. Poznajú ho hlavne tí, ktorí bojujú s obezitou.

To však nie je ani zďaleka jeho jediným pozitívom. Jedným z jeho druhu je tzv Matcha, ktorý je 13X silnejší ako bežný zelený čaj. Ďalšími podkategóriami sú Sencha, Bancha a Kukicha. Každopádne pôsobia detoxikačne, antisepticky, protirakovinotvorne a čo je dôležité spomaľujú proces starnutia.

Čaj Lapacho - (juhoamerický dub) je známy aj ako všeliek, pretože pozitívne pôsobí na všetky orgány a časti tela. Ľudia ho pijú dlhé roky z dôvodu liečby rôznych chorôb ale aj preventívne.

Známe sú jeho detoxikačné, antibakteriálne, antimykotické, antibiotické ale aj protirakovinotvorné účinky. Na liečbu akné môžete použiť jeho výpary pri inhalácii a naparovaní, môžete ho užiť vnútorne prípadne vo forme obkladov. častejšie ako listy sa využíva kôra zo stromu Lapacho tam kde je dostupná.

Masky na tvár

Masky na tvár sa používajú na hydratáciu a vyživenie pleti. Dodávajú jej potrebné látky a vitamíny. Aplikujú sa na tvár za pomoci štetca, ktorým sa rovnomerne rozotrú. Vynecháva sa jemná pokožka v okolí očí. Nechávajú sa pôsobiť asi 10 až 15minút, aby látky obsiahnuté v maske mali dostatočný čas preniknúť do pokožky.

Následne sa maska oplachuje čistou vodou.

žena s turbanom na hlave a zelenou prírodnou maskou na tvári, v pozadí je rozkrojené avokádo
Domáce masky na tvár sa používajú roky

Medovo škoricová maska - aj med aj škorica majú detoxikačné a protizápalové účinky, ktoré sa pri ich vzájomné kombinácii znásobujú. Škorica obsahuje vitamín A, B6, horčík, železo, vápnik a vlákninu.

Med obsahuje B-komplex, vitamín C, D, E, organické kyseliny, aminokyseliny, enzýmy, aromatické látky a antioxidanty. Dohromady vytvárajú unikátnu zmes, ktorá dodá pleti široké spektrum vitamín, ničí mikroorganizmy na jej povrchu, zjemňuje, zvláčňuje a revitalizuje namáhanú pokožku.

Kokosová maska - bežne dostupný kokosový olej je známy pre svoje široké využitie.

V liečbe akné je nezastúpiteľnou zložkou práve kyselina laurová, ktorá pôsobí protizápalovo a hojivo čím napomáha liečbe kožných ochorení. Vitamíny a mastné kyseliny zase pomáhajú pleť vyživiť a dodávajú jej potrebné látky. Kokosový olej môžeme použiť ako masku samotný, prípadne pridávame pár kvapiek citrónovej šťavy hlavne ak máte problém s rozšírenými pórmi, ktoré sťahuje.

Lokálna liečba akné

Lokálna alebo miestna liečba znamená, že konkrétny produkt, bylinu či tinktúru nenanášame na celú tvár ale iba na pupenec. Cieľom je hojenie a vysúšanie konkrétneho miesta, na ktoré pôsobia liečivé látky vo zvýšenej koncentrácii a nenamáhajú tak nepoškodené časti kože.

Cesnak kuchynský - má detoxikačný, antiseptický, antimykotický, protirakovinotvorný a antibiotický účinok. Cesnak obsahuje tiosulfináty, ktoré pôsobia ako prírodné antibiotikum. Zabíjajú mikroorganizmy dokonca s vyššou účinnosťou ako lieky, ktoré bežne poznáme v dnešnej dobe. Využíval sa už v minulosti pred objavením penicilínu Flemingom.

Cesnak tiež obsahuje alicín, ktorý svojím protizápalovým účinkom zmierňuje opuch a začervenanie. Tieto dve látky Vás zbavia akné. Tiosulfináty zničia baktérie a alicín mierni zápal a zmenšuje pupenec. Stačí použiť trochu cesnakovej šťavy, ktorou si potrieme konkrétne miesto alebo prerezaný plátok aplikovaný na vyrážku.

Nedoporučuje sa potierať si cesnakom celú tvár. Látky v ňom obsiahnuté sú natoľko silné, že na zdravej pokožke môžu spôsobiť až popálenie.

Cibuľa alebo aj cesnak cibuľový (starší názov) - má rovnako ako aj cesnak detoxikačné, antiseptické a antibiotické účinky. Vhodné je používať pri liečbe čerstvú cibuľu alebo jej šťavu. Odložená nakrájaná cibuľa po 24 hodinách stráca svoje účinky a môže na človeka pôsobiť negatívne až toxicky.

Pôsobí proti zápalom kože od akné až po vážne vredovité ochorenia. Zmierňuje zápal, ťahá hnis, lieči rany a dokonca zamedzuje následnej tvorbe jaziev či už po vyrážkach alebo iných ochoreniach a kožných problémoch. Vhodná je aj na zapálené rany po úraze.

Takisto sa nanáša len na postihnuté miesto šťava z cibule alebo jemný plátok priložený na ranu.

Rajčiak jedlý - možno pre niekoho dosť neznáma praktika v liečbe akné, iní zase veľmi dobre vedia o čom je reč. Rajčina sa na lokálnu liečbu akné používa už veľmi dlho.

Najvhodnejšie je prikladať na problematické miesto vnútornú stranu šupky rajčiaku. Obsahuje veľa vitamínov, minerálov a antioxidanty, ktoré čistia. Známy je aj jej andstringentné účinky, ktoré sťahujú póry, preto jej dužina je vhodná aj ako maska na tvár u ľudí, ktorý majú problém s čiernymi bodkami.

Ďalej pôsobí priaznivo proti starnutiu pokožky, celkovo ju vyhladzuje a rozjasňuje.

Ľalia biela - tento voňavý kvet teda jeho listy sa využívajú ako prísada v mnohých krémoch. Listy ľalie poznajú hlavne starý ľudia, ktorí ich dávali do sklenených fliaš s alkoholom, skladovali a v prípade potreby využívali na rôzne poranenia, kožné ochorenia alebo popáleniny.

Listy ľalie regenerujú pokožku, pôsobia priaznivo pri spálení kože slnkom ale aj pri lokálnych popáleninách. Hoja rany, vredy, kožné choroby, preležaniny alebo aj opar. Majú využitie aj pre alergikov pri kožnej alergii a poštipnutí včelou.

Použiť môžete čerstvý ľaliový list, šťavu z listu alebo list namočený v alkohole.

Dobré rady na záver

žena v ružovom turbane na hlave si aplikuje krém na tvár pred zrkadlom
Všetko pre zdravú a vyživenú pleť

Niekedy je dôležitejšie ako robiť to čo je správne, nerobiť to, čo sa robiť nemá. Ľudia majú tendenciu akné vytláčať čo je zásadne nesprávne.

Treba si uvedomiť, že vyrážka je vlastne zápalový proces a vriedok je plný baktérií. Tlakom dosiahneme iba to, že infekcia sa rozšíri jednak do hĺbky a do okolia. To isté sa stane ak pupenec prepichujeme.

Ďalšou zásadnou chybou je neustále dotýkanie sa tváre a škrabanie, čím infekciu rozširujeme a predlžujeme hojenie zápalového procesu. Nesprávnym postupom môžeme docieliť vznik jaziev, ktoré by inak nemuseli vzniknúť.

 • Nechytať !
 • Nevytláčať !
 • Neprepichovať !
 • Neškrabať !
 • Ošetrovať jemne !
 • Hygiena !

 

Otestujte sa

1. Čo je to akné?

2. Čo ho najčastejšie spôsobuje?

3. Ktoré miesta najčastejšie postihuje?

4. Aká je najľahšia forma akné?

5. Aká je najťažšia forma akné?

6. Čo sa považuje za domáci chemický peeling?

7. Čomu hovoríme žlté zlato?

8. Ktorá z týchto rastlín eliminuje tvorbu jaziev?

9. Ktorej rastline hovoríme ,,prírodné antibiotikum"?

10. V akom veku je akné najčastejšie?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 29.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Ideálne riešenie, ako sa zbaviť tukov, ak nemáte čas a priestor na cvičenie Ideálne riešenie, ako sa zbaviť tukov, ak nemáte čas a priestor na cvičenie

Ak vás zaujala titulka tohto článku, pravdepodobne ste sa rozhodli, že kilá navyše by mali ísť konečne dolu. Alebo vás zaujíma, ako si udržať ideálnu váhu bez starostí? V oboch...

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
ewa 29.11.2021 18:28

pre mňa úplne najlepšia vec na čistenie pórov a akné je peeling s kyselinou mliečnou, mandľovou a glykolovou https://www.iuvenio.com/restart/