späť na zoznam článkov

Je váš škôlkar často chorý? Ako posilniť imunitu detí?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Je váš škôlkar často chorý? Ako posilniť imunitu detí?
Zdroj foto: Getty images

Nástup dieťaťa do škôlky býva začiatkom častej chorobnosti. Prečo je to tak a ako sa dá tomu zabrániť?


Funkcia imunity je udržanie homeostázy, živého organizmu. Znamená to udržanie stálosti vnútorného prostredia.  S tým súvisí i ochrana pred patogénnymi mikroorganizmy. Na to slúžia mechanizmy vrodenej a získanej imunity.

Obe tieto zložky imunity, hoci majú odlišné funkcie, pôsobia ako ochrana pred infekciou. Vrodený imunitný systém rýchlo reaguje pri napadnutí tela mikroorganizmami.

Získaný imunitný systém má zas takzvanú imunologickú pamäť. Vďaka nej si pamätá, ak sa v minulosti s určitým mikroorganizmom stretol. Pri ďalšom kontakte tak reaguje rýchlejšie.

Na človeka od narodenia vplývajú rôzne mikroorganizmy. Vďaka imunite, ktorá sa postupne vyvíja, je organizmus pred nimi chránený.

Už v období pred narodením sa formujú bunky imunitnej reakcie. Detstvo je obdobie, kedy dozrievajú a v období puberty, alebo dospelosti dosahujú plnú funkciu.

 

Faktory ovplyvňujúce detskú imunitu:

 • kojenie
 • vyvážená a plnohodnotná strava
 • pitný režim
 • hygiena
 • dostatok spánku
 • strach, úzkosť

Imunita škôlkara

Chorobnosť dieťaťa býva výrazne väčšia, po nástupe do kolektívu. Tento jav je pomerne bežný. Dieťa sa totiž po prvý krát dostáva do bližšieho kontaktu s rôznymi infekciami, ktoré doteraz jeho imunita nepoznala. Detský imunitný systém, ktorý sa ešte stále len vyvíja, tak ľahko podľahne.

Toto obdobie je však zväčša prechodné.

Tento stav trvá, kým nedôjde k takzvanej imunitnej pamäti. Pokiaľ však máte akékoľvek pochybnosti, poraďte sa so svojím lekárom. 

V kolektíve nastáva vzájomná výmena vírusov a baktérií, čo vedie k väčšej chorobnosti dieťaťa.

Najčastejším ochorením v tomto období je zápal sliznice horných dýchacích ciest. Často sú sprevádzané i pokašliavaním, upchatým nosom i zvýšenou teplotou.

Medzi ostatné časté ochorenia patria zápaly prínosových dutínstredného uchanosohltanu, priedušiek či pľúc.

 

Prečítajte si tiež naše magazínové články:

.

Pôvodcami sú najčastejšie vírusy, ktoré sa šíria kvapôčkovou infekciou. Teda kašlaním, kýchaním a smrkaním. Takto sa škodlivé a choroboplodné zárodky, v kolektíve detí, veľmi ľahko prenášajú.

Imunita dieťaťa je úzko spojená s nervovým systémom. Preto stres spôsobený nástupom do škôlky a odlúčenie od matky, výrazne vplýva na chorobnosť v tomto období.

Prečítajte si tiež náš magazínový článok s podobnou tematikou: Vši a iné parazity, či choroby v našich školách a škôlkach.

 

Ako na škôlkarské choroby?

Na prvom mieste je prevencia. Je to však vec, dlhodobejšieho charakteru. Správna životospráva či vyvážená strava, by mali byť súčasťou každodenného života. Nielen otázkou niekoľkých dní, pred nástupom do škôlky.

 

Vhodná strava

Po narodení dieťaťa je materské mlieko najideálnejšie pre naštartovanie jeho imunity. Okrem živín a iných pre dieťa dôležitých zložiek, obsahuje materské mlieko množstvo protilátok.

Tieto protilátky získané od matky sa postupom času spotrebujú a dieťa si buduje svoju imunitu samo. Imunita dieťaťa sa rozvíja i na základe kontaktubaktériami, vírusmi či plesňami. Postupne sa učí proti nim brániť.

Výrazné rozvinutie imunitného systému nastáva už okolo roku dieťaťa. Plnú imunitu však docieli až niekedy v období puberty.

Väčšina imunitných buniek sa nachádza v črevách. Preto má strava na imunitný systém veľký vplyv. Dôležitý je celý komplex minerálov, vitamínov, enzýmovprobiotík.

 

Prečítajte si tiež zaujímavé články:

 

Pestrávyvážená strava je na podporu imunity dôležitá. Mala by obsahovať dostatok ovocia, zeleniny, rýb, obilnín, strukovín, ale i mäsa, vajec a mliečnych výrobkov.

Dieťa potrebuje veľa vitamínov, minerálov a menej tučných a sladkých jedál. I správny pitný režim je mimoriadne dôležitý.

 

Strava prospešná a naopak nevhodná pre podporu imunity

Strava pre podporu imunity Strava, ktorej sa radšej vyhnite
zelenina a ovocie umelé farbivá
morské ryby konzervanty 
vajcia sladké jedlá 
strukoviny biela múka 
orechy rafinovaný cukor 
kefír vysmážané jedlá
zázvor  

 

Doplnenie zložiek, potrbných pre správnu imunitu, nedosiahnete za týždeň. Je to vec životného štýlu. Nikdy však nieje neskoro. Nastavte si domácnosť a zvyky tak, aby strava dieťaťa zodpovedala jeho potrebám. K zdravej výžive veďte i dieťa samé.

Nechajte sa inšpirovať článkom: Ako viesť deti k zdravému životnému štýlu.

Pitný režim

Dostatok tekutín a správny pitný režim sa týka všetkých vekových skupín. Deti a starší ľudia nepociťujú smäd tak ako dospelí. Ponúkajte preto deťom tekutiny, aj vtedy keď ich sami nevyžadujú.

Pocit smädu je oneskorený príznak, ktorý by sa pri správnom pitnom režime nemal vyskytnúť.

 

Približná potreba tekutín na deň, podľa veku dieťaťa

dojča 150 ml/kg/deň
1 rok 120 ml/kg/deň
6 rokov 90 ml/kg/deň
10 rokov 70 ml/kg/deň
18 rokov 40ml/kg/deň

 

Dostatok vody predstavuje dôležitú súčasť podpory imunity. Deti často inklinujú k ochutený sladkým vodám. Tie nielen že deťom nezabezpečia dostatočnú hydratáciu, ale často prispievajú i k vzniku rôznym ochoreniam. Najvhodnejšie je pre nich, tak ako u dospelých, čistá voda

 

Stručný prehľad vhodných a nevhodných tekutín pre deti

vhodné tekutiny nevhodné tekutiny
čistá voda sladké vody
bylinkové a ovocné čaje ochutené minerálky
ovocný džús limonády
minerálne vody - neperlivé, s obmedzeným množstvom minerálov silné čaje, káva, energetické nápoje

 

Prečítajte si tiež články:

 

Prípravky na podporu imunity

Doplnky stravy a rôzne prípravky na posilnenie imunity nenahradia pestrúvyváženú stravu. Najlepším spôsobom, pre dodanie potrebných látok, je podávanie v ich prirodzenej forme.

Sú však situácie, kedy je doplnenie látok pre podporu imunity vo forme doplnkov vhodné. Je to napríklad:

 • obdobie chrípok
 • nástup do kolektívu
 • oslabená imunita v dôsledku choroby

Ak čaká vaše dieťa nástup do školy, či škôlky a chcete posilniť jeho imunitu rôznymi doplnkami,  je vhodné ak tak spravíte dostatočne vopred. Poraďte sa so svojim lekárom alebo lekárnikom, ktorý vám pomôžu s výberom produktu i správnym postupom.

 

Hygiena

Pestovanie správnych hygienických návykov je dôležité nielen v spoločenskej oblasti, ale i z hľadiska zdravia. Dieťa si v tomto veku osvojuje množstvo zručností. Správnou technikou umývania rúk a dodržiavaním hygieny, eliminujeme množstvo patogénov, ako aj ich šírenie.

Hygiena a jej návyky sú dôležitou súčasťou detského veku. Treba si však uvedomiť, že hygiena ako taká, imunitu u dieťaťa neposilní. Ide skôr o zamedzenie šírenia rôznych choroboplodných mikroorganizmov.

Odborníci tvrdia, že nadmerná a prehnaná snaha o dokonalú čistotu, vedie k ešte väčšej chorobnosti, či dokonca alergiám.

Spánok a oddych

Dostatok kvalitného spánku je tiež výrazným faktorom, ovplyvňujúcim silu imunity. Dieťa by malo mať dostatok spánku.

Deti prichádzajú do škôl, či škôlok najmä po prázdninách nevyspanéunavené. Príčinou je prázdninový režim, ktorý dovolil deťom neskorý spánok i neskoré ranné budenie.

Posuňte teda režim spánku už niekoľko dní pred koncom prázdnin. Telo si tak ľahšie zvykne a ranné vstávanie nebude tak náročné.

Faktory, ako sledovanie televízie, či trávenie času za počítačom tesne pred spaním, spôsobuje najmä u detí ťažkosti pri zaspávaní a menej hodnotný spánok. V súvislosti s kvalitou spánku, sa odporúča i to, aby dieťa pred spaním nejedlo ťažké, alebo tučné jedlá.

 

Pohyb na vzduchu i slnku

Pobyt na čerstvom vzduchu, i v chladnejšomsychravom počasí, je pre deti určitá forma otužovania.

Čas trávení vonku, treba samozrejme prispôsobiť poveternostným podmienkam. Rovnako ako i oblečenie. Odporúča sa miesto jednej hrubej vrstvy obliecť dieťaťu viac vrstiev tenšieho oblečenia. Takéto vrstvenie pri obliekaní zabezpečí lepšiu izoláciu, teda udržanie telesnej teploty a ľahšie odparovanie potu.

Slnko a jeho lúče zabezpečujú pre náš organizmus vitamín D. Ten sa vytvára v koži pôsobením slnečného žiarenia. Vitamín D je okrem iného, dôležitou súčasťou imunity.

Dostatok slnka je dôležitá najmä v zimných mesiacoch, kedy je slnečných dní menej. V lete treba byť zas opatrný a nespôsobiť popálenie či úpal. 

Funkcia vitamínu D:

 • vstrebávanie a využitie vápnika v tele
 • stavba kostí
 • podpora imunitného systému
 • ochrana pred rozvojom zápalu
 • ochrana pred onkologickými ochoreniami
 • správne delenie buniek
 • správna sekrécia inzulínu
 • regulácia krvného tlaku

Prečítajte si viac v článku: Vitamín D, jar, leto a slnko. Naše zdravie, pevné kosti či silná imunita.

 

Faktory, ktoré negatívne pôsobia na imunitu škôlkara

Sú vplyvy, ktoré imunitu posilňujú, avšak sú i také, ktoré ju ľahko oslabia. Okrem nedostatku vhodnej stravy či vody, to môžu byť faktory ako napríklad stres, strach, alebo zlá rodinná atmosféra.

Pod imunitu sa negatívne podpíše i spomínaný nedostatok slnka, čerstvého vzduchu, alebo fajčenie v domácnosti.

Počas chrípkového obdobia, sa podľa možnosti vyhýbajte preplneným nákupným strediskám a podobným zariadeniam plným ľudí. Na nákup choďte radšej bez detí, alebo požiadajte partnera.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje:

 • amedi.sk - Vývoj imunitného systému detí a možnosti jeho ovplyvnenia
 • solen.sk - Pitný režim u detí
 • solen.sk - Vitamín D - hormón, ktorý nám chýba

Naposledy aktualizované 16.10.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Prudké pohyby či natriasanie bábätka? Pozor na syndróm traseného dieťaťa Prudké pohyby či natriasanie bábätka? Pozor na syndróm traseného dieťaťa

Shaken Baby Syndrome, alebo syndróm trasenia dieťaťom. Niekedy vedomé týranie, často však nevedomé, no závažné ublíženie dieťaťu.

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...

Ako rozpoznať otras mozgu u detí? Ako sa prejavuje a prečo spozornieť? Ako rozpoznať otras mozgu u detí? Ako sa prejavuje a prečo spozornieť?

Ak ste rodič, určite mi dáte za pravdu, že akékoľvek zdravotné ťažkosti svojho dieťaťa prežívate 100% intenzívnejšie, ako keby sa jedná o kohokoľvek iného. Nie je sa čomu čudovať, je to...

Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich? Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich?

Prázdniny a leto je bezpochybne obdobie rôznych detských aktivít. Nie len školopovinným deťom začína najkrajšie obdobie roka. Detský smiech a zábava sa však ľahko môže premeniť na plač a...

Ako zastaviť hnačku u detí a čo pri nej treba robiť? (lieky + strava) Ako zastaviť hnačku u detí a čo pri nej treba robiť? (lieky + strava)

Opäť zažívame obdobie viróz a sezónnych ochorení. Jednou komplikáciou týchto dní býva hnačka. Príčiny hnačky sú rôznorodé.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
olinka 28.09.2020 13:43

nam velmi pomohla pani doktorka ked nam odporucila pre ceru wobenzym ale vzdy sa treba informovat a nenechat problem s imunitou len tak

eliska40 28.09.2020 13:17

nam (synovi)odporucil lekar wobenzym a je kluuud :)

Lea 02.03.2020 09:52

u mojich detí (5 a 3 roky) sa k posilneniu imunity perfektne hodili tenoros pastilky pharmaselectu, vyvážená strava a dlhé prechádzky vonku za každého počasia