späť na zoznam článkov

Leto, slnko, teplo, voda, naše zdravie a úrazy, ochorenia či ostatné typické letné problémy?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Leto, slnko, teplo, voda, naše zdravie a úrazy, ochorenia či ostatné typické letné problémy?
Zdroj foto: Getty images

Slnko je zdrojom energie, zahrieva nás a dobíja. V lete si doprajeme viac odpočinku. Prirodzene. Avšak, v tomto období sa typicky zvyšuje úrazovosť či výskyt niektorých ochorení. Na aké letné problémy si treba dať pozor?


Zdravie v lete posilňuje slnečné žiarenie, ktoré nám okrem energie dodáva chuť i odvahu. Avšak, v niektorých prípadoch nastáva konflikt. Ten môže mať negatívny dopad na našu kondíciu a zdravie.

S akými problémami sa môžeme počas leta stretnúť a na čo si treba dávať pozor?

Letné slnko nás napĺňa energiou, dodáva nám silu, chuť a mnohokrát aj odvahu. A to najmä v spojení s alkoholom. Teplé počasie nám umožňuje rôzne formy odpočinku. Avšak, teplo a slnečné lúče útočia na naše zdravie.

V tomto období je typické, že stúpa úrazovosť, ale aj výskyt určitých ochorení. Trávime viac času vonku, v prírode, turistikou. Cestujeme a dovolenkujeme.

Naše okolie je mierumilovné, zároveň plné nástrah.

Ponúkame vám súhrn všetkých letných tém.
Oboznámime sa o sile slnka.
O tom, na čo treba myslieť.
Na čo by sme nemali zabudnúť.
Akú ochranu a bezpečnosť voliť.

Teplo, slnečné lúče PLUS ochrana

Slnečné lúče nás naplnia energiou. Vyhrievame sa na slnku, chytáme bronz. Letné obdobie je mocné a na človeka vplýva pozitívne. Avšak, aj dobrého veľa škodí, a preto by sme nemali zabudnúť na negatíva.

Infografika k téme o teple a slnečnom žiarení, potrebe ochrany
Zdroj foto: canva.com

Slnko nám môže spáliť kožu. Lekári varujú aj pred nárastom výskytu kožných ochorení. Pokožku môžeme opaľovať do farby, ale treba ju aj ochrániť. Nezabudnime na opaľovací krém.

Nezabúdajme na pravidlá, aby sme si neuškodili.

 

Vysoká teplota upáli a vysaje z nás vodu

Človek sa potí, organizmus chladí. Námaha na slnku? Stačí pasivita a z tela nám vysaje posledné kvapky vody a sily. Pobyt na slnku má svoje pravidlá.

infografika k téme vysoká teplota a úpal a úžeh, kolaps či potenie
Zdroj foto: canva.com

Skôr ako zatvoríme dvere príbytku, mali by sme vedieť, že pohyb a pobyt na slnku má svoje pravidlá. Myslime preto na dostatočnú ochranu. Nebezpečie odpadnutia na ulici, riziko následného úrazu a kolapsu organizmu, to asi nechceme.

Dôležitá je ochrana a prevencia. Inak hrozí...

 

Dehydratácia útočí.
Nezabúdajme na pitný režim

Naše telo prichádza o tekutiny rôznymi spôsobmi a v horúčavách ešte viac. Čo je to dehydratácia? Vieme, že u detí môže nastúpiť veľmi rýchlo. Aké sú jej príčiny? Dostatok vody je prevenciou pred ťažkosťami ako je mdloba či kolaps.

Infografika k téme dehydratácie a pitný režim
Zdroj foto: canva.com

Aj dostatočné prijímanie tekutín, hlavne počas horúčav, je potrebnou prevenciou zhoršenia zdravotného stavu. Tak prečo vedome zanedbávať niečo, čo by malo byť samozrejmé a automatické?

Pitný režim? Počuli sme o ňom, ale...

 

Zdravá a svieža strava

Počas horúcich dní nám lepšie padne osviežujúca pochúťka. Nezaťaží nám telo ani trávenie. Smoothie môže byť vhodnou formou. Vitamíny, minerály, energia v ovocí a zelenine alebo vitamín D zo slnka.

infografika k téme zdravo, sviežo, vitamíny, déčko
Zdroj foto: canva.com

Energia hneď z rána, miesto desiaty či olovrantu. Ťažké jedlo nahradí svieži nápoj či skôr pokrm. Smoothie je vhodnou voľbou. Aj v horúčavách sú dôležité vitamíny, minerály, ľahká a nezaťažujúca strava.

Dôležité vitamíny a ľahká strava v horúci deň.

 

Odpočinok, pre všetkých dôležitý

Záťaž na organizmus či už vo forme fyzickej, alebo psychickej, treba ventilovať. Odpočinok môže mať rôznu formu.

Infografika k téme oddych a relax
Zdroj foto: canva.com

Odpoveď na otázku, ako správne oddychovať, si musí zodpovedať každý sám. Téma relaxu je vysoko individuálna, a teda aj špecifická. Poznáme rôzne formy odreagovania sapasívne či aktívne. V niektorých prípadoch treba zachovať opatrnosť.

Uvoľniť sa, avšak, bezpečne.

 

Ochladím si byt či pracovisko klimatizáciou.
Pozor však na...

Horúce prostredie v domácnosti alebo na pracovisku z nás robí nepoužiteľných. Teplo nás pripraví o posledné zvyšky energie. Ako sa sústrediť na domáce a pracovné povinnosti? A v aute je teplo ako v skleníku.

Infografika k téme klimatizácia a jej nastavenie
Zdroj foto: canva.com

Klimatizáciu v dnešnej dobe využíva čoraz viac ľudí. Avšak, vieme ako ju používať správne? Sme si vedomí toho, že potrebuje pravidelnú údržbu. Inak je zdrojom problémov. Aj jej zlé nastavenie je skôr negatívom.

Človek vymyslel klimatizáciu. Ale, ako ju používať aby nám neškodila?

 

Cestujeme na dovolenku

Dovolenka je najlepšou formou ako sa odreagovať od práce, ale aj domácich povinností. V dnešnej dobe sú čoraz viac moderné exotické destinácie. Do Egypta sa lieta už dlho, tak už ste zaiste počuli o rôznych črevných nepríjemnostiach.

Infografika k téme cestujeme na dovolenku, kinetóza, očkovanie a faraónová pomsta
Zdroj foto: canva.com

Niekto má strach a rešpekt z lietania. Inému robí problém dlhá jazda v aute. V exotických krajinách nám hrozia ťažkosti v spojitosti s konzumáciou pouličného jedla a pitia vody z vodovodu. Hnačka a črevné ochorenia je to posledné, čo si na dovolenke prajeme.

Prevencia, očkovanie a dôležité informácie pred cestou za relaxom.

 

Sexturizmus?
Poznajte, čo hrozí pri striedaní partnerov

Leto sa spája so slovíčkami ako je napríklad festival, alkohol, drogy alebo aj sexturizmus.

Infografika k téme sexturizmus, čo hrozí pri striedaní sexuálnych partnerov
Zdroj foto: canva.com

Alkohol dodáva odvahu ku rôznym činom. Podobne aj k náhodným blízkym splynutiam. Rána bývajú ťažké. Horúčka letného večera môže spôsobiť závažné problémy. Informujme sa, vyhýbajme a chráňme. Zdravie máme iba jedno.

Hladina alkoholu v krvi a náhodné stretnutia.

 

Najčastejšie letné úrazy a nástrahy tepla

Rýchla jazda, alkohol a nezodpovedné správanie. To nie je iba dopravná nehoda. Z médií nám v ušiach rezonujú správy o utopení alebo závažnom úraze dieťaťa.

Infografika k téme najčastejšie letné úrazy, detí a dospelých, topenie a tetanus
Zdroj foto: canva.com

Tak ako deti, aj my dospelí, sa tešíme z leta. Väčšinu času trávime vonku. Nevinne vyzerajúce pády a úrazy môžu mať následky.

Úrazy detí, voda, alkohol a topenie.

 

Otrávil som sa?

Otrava môže byť náhodná a neúmyselná. Smutnejšiu stránku zastupuje tá s úmyslom. Niekedy je za otravou jedlo, ako napríklad huby či špinavé ruky. Intoxikovať sa dá aj alkoholom.

Infografika k téme otrava, intoxikácia, hubami, alkoholom
Zdroj foto: canva.com

Alkohol je ľahko dostupný už v mladom veku. A práve prvá skúsenosť býva náročná, niekedy aj fatálna. Druhou skupinou je otrava hubami. Tie nás tešia už dlhšiu dobu, avšak, neskúsený hubár = problém.

Huby či alkohol.

 

Najčastejšie letné ochorenia sú

Už na jar, rovnako v lete, sa stretávame s typickými ochoreniami. Tie sa vo vyššej miere vyskytujú aj pre vyššie stupne na teplomeri. Avšak, niekedy zohrá úlohu menšia miera pozornosti, aká by bola treba.

Infografika k téme najčastejšie letné ochorenia
Zdroj foto: canva.com

Ľadové nápoje nás rýchlo schladia, tak ako aj zmrzlina či nanuk. Náhle ochladenie nám vyrobí zápal hrdla či mandlí. Horúčava je hrozbou pre potraviny. Skazená strava je príčinou hnačky alebo zvracania.

Informácie od hlavy až po pätu.
Hlava, ramená, kolená, palce. Oči, uši, ústa, nos.
Hrdlo, pokazené potraviny či hnačka.

 

Spoznajme i časté brušné ťažkosti...

 

Komáre, kliešte a ostatné nástrahy zverí

Štípance od komárov, kliešte na každom kroku. A v záhrade možno stretneme aj hada. V mori medúzu.

Infografika k téme hmyz, komáre, kliešte, hady a parazity
Zdroj foto: canva.com

Hmyz má v prírode svoje miesto. Avšak, niektoré druhy nám robia viac starostí, ako by sme chceli. Komáre sú otravné, ale tak ako kliešte môžu byť príčinou nákazy. Uštipnutie osou či včelou býva dôvodom alergie a had obáv.

Medúza, krásna, pláva si vznešene, hladí - nepríjemne, bolestivo až smrteľne.

Komár, osa, včela, kliešť či had, koho sa skôr báť?
Stretli ste sa už s medúzou?

Naposledy aktualizované 18.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 21. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 21. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 21. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 21. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 21. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 21. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 21. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 21. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 21. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 21. 1. 2022

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
rumia 04.06.2021 11:14

MOOOOJ NAJVACSI LETNY PROBLEM - POT ... TENTO ROK PORIESENY S CITYZEN TRICKOM, KTORE RYCHLO SCHNO A SAJE POT