späť na zoznam článkov

Slnko a pigmentové škvrny: Čo pomáha na ich odstránenie? + Príčiny

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Slnko a pigmentové škvrny: Čo pomáha na ich odstránenie? + Príčiny
Zdroj foto: Getty images

Objavujú sa na tele, zväčša na tvári, krku, ramenách a dekolte. Nepekné pigmentové škvrny patria medzi poruchy pigmentácie melanínu (kožného farbiva). Najčastejšie sa stretávame s hyperpigmentáciou (nadbytok kožného farbiva), ktorá spôsobuje fľaky žlto hnedej až hnedej farby. Vzácnejšie sú hypopigmentácie (málo kožného farbiva) až depigmentácie (strata kožného farbiva), ktorá vytvára biele ostrovčeky na koži. Tmavé či svetlé, vedia skaziť náladu.


S prvými slnečnými lúčmi sa začínajú objavovať nepekné pigmentové škvrny. Sú stále výraznejšie a neskryjete ich ani pod vrstvou kvalitného make-upu. Prečo vznikajú je dobre známe a príčin je hneď niekoľko. Ťažšie je to s liečbou.

Koža a jej sfarbenie

To akú máme farbu kože závisí od hnedých až čiernych pigmentových zŕn kožného farbiva nazývaného melanín. Nachádza sa vo väzivových kožných bunkách v hlbších vrstvách pokožky - melanocytoch, a do istej miery chráni pokožku pred nebezpečným UV-žiarením a vznikom voľných radikálov.

Nachádza sa aj vo vlasoch a v sietnici oka, kde určuje farbu vlasov a očí. Rôzne ľudské rasy majú rozdielne zastúpenie množstva a druhu pigmentov v tele. Aj u ľudí rovnakej rasy závisí tmavosť kože od množstva pigmentových zŕn, hĺbky ich uloženia a od prekrvenia pokožky.

Melanín rozdeľujeme na dva základné druhy pigmentu, ktoré sa vyskytujú u rôznych ľudí v rôznom množstve.

  • Eumelanín je tmavo hnedý až čierny pigment a dominuje u ľudí s tmavším fototypom pokožky, ktorú chráni pred žiarením.
  • Feomelanín je hnedo červený až červený pigment, vo zvýšenej miere sa vyskytuje u ľudí so svetlým fototypom pokožky a u ryšavých ľudí. Tento typ pigmentu nechráni pokožku pred žiarením, tvorí voľné radikály a je pre človeka nebezpečný.

Ako reaguje pokožka na slnečné žiarenie?

Slnečné žiarenie je zdrojom nebezpečných UV-lúčov. Tie prenikajú do hlbších vrstiev pokožky a pôsobia na ňu (spálenie, pigmentové škvrny, rakovina kože).

Okrem syntézy (tvorby) vitamínu D, ktorý chráni kožu pred voľnými radikálmi, majú aj škodlivé účinky, ktoré sa prejavujú pri nadmernom slnení za súčasného vzniku alergie na slnko a iných kožných ochorení.

Slnečné lúče (aj žiarenie v soláriu) spôsobujú zmeny v DNA poškodením báz a polynukleotidových reťazcov. Spomaľujú bunkové delenie (množenie buniek) za súčasného vzniku mutácií a chromozómových aberácií.

Deaktivujú enzýmy vo vnútri buniek a sú zodpovedné za denaturáciu bielkovín.

Poškodenie DNA sa prejavuje nadmernou tvorbou melanínu, ktorý sa v pokožke ukladá nerovnomerne. Cieľom tejto nadprodukcie kožného farbiva je ochrana kože hlavne v miestach, ktoré sú nadmerne vystavované slnku (tvár, dekolt, ramená).

To spôsobuje nepekné, zväčša hnedo s farbené ostrovčekovité škvrny, ktorým hovoríme pigmentové škvrny.

Pigmentové škvrny u detí

Poruchy pigmentácie môžu potrápiť aj deti a to z rovnakých príčin ako je to u dospelých. U detí sa však jedná o raritnú záležitosť, keďže ich mladá pokožka ešte nie je zničená a dlhodobo vystavená negatívnym faktorom.

Pigmentové škvrny u detí sú teda vzácne a treba za nimi hľadať prednostne inú patológiu ako je slnko.

Aké rôzne poruchy pigmentácií vás môžu potrápiť?

Poruchy ukladania pigmentových zŕn sa navonok môžu prejavovať u rôznych ľudí rôznymi spôsobmi na základe pôsobnosti rôznych súčinných mechanizmov, ktoré sa takisto okrem slnečného žiarenia môžu podieľať na vzniku pigmentových škvŕn.

Slnko teda nie je jediným vyvolávateľom nesúmerne sfarbenej pokožky ale jeho pôsobenie môže fľaky zintenzívňovať. Tie môžu byť tmavo sfarbené - hyperpigmentácie (chloasma) ale aj ostrovčeky s menším počtom pigmentov teda navonok bledšie plochy kože ako na iných častiach tela - hypopigmentácie.

Kožné farbivo môže aj úplne chýbať - depigmentácie.

Tmavé pigmentové škvrny - hyperpigmentácie

spokojná ženská tvár s pigmentovými škvrnami a so zavretými očami
Hyperpigmentácia

Hyperpigmentácie sú spôsobené nadmernou produkciou melanínu a vyskytujú sa na rôznych miestach na tele. Najčastejšie sa vyskytujú na tvári, krku, dekolte a ramenách. Sú to ostro ohraničené, hnedo sfarbené škvrny nepravidelného tvaru. Nevystupujú nad povrch kože, sú hladké v jednej rovine s povrchom pokožky.

Intenzita ich sfarbenia je rôzna od svetlo hnedých až po tmavé, ktoré je ťažko prekryť make-upom.

Fyziologické - prirodzené hyperpigmentácie:

1. Melanizmus - je geneticky podmienené sfarbenie pokožky. Pri melanizme majú ľudia pokožku sfarbenú dohneda, zväčša majú hnedé oči a hnedé alebo tmavšie vlasy. Na slnku sa rýchlejšie opália a opálenie nie je červené.

Majú nižšiu pravdepodobnosť, že sa rýchlo spália a takisto sa u nich menej často objavujú pigmentové škvrny.

2. Periorbitálna hyperpigmentácia - je dedičná hyperpigmentácia vyskytujúca sa v oblasti horného a dolného očného viečka a zintenzívňujúca sa vekom. Nespôsobuje žiadne ďalšie ťažkosti.

3. Mongolská škvrna - vzniká najčastejšie u Mongolov a Afroameričanov, z čoho pochádza aj názov. V menšej miere sa vyskytuje aj u Turkov a  Aziatov. Ide o šedo-čiernu plošnú a hladkú hyperpigmentovú škvrnu, ktorá vzniká už počas vnútromaternicového vývoja, kedy sa v pokožke zachytia melanocyty.

Predilekčným miestom je chrbát a sedací sval. Vekom škvrna postupne bledne a stráca na intenzite.

Patologické - chorobné hyperpigmentácie

1. Chloasma (melasma) gravidarum - sú pigmentové škvrny, ktoré vznikli súbežne počas gravidity (tehotenstva) alebo po pôrode bábätka. Vyskytujú sa na základe hormonálnych zmien u gravidných žien a to prevažne na tvári v oblasti čela, spánkových a lícnych kostí ako mapovité hnedé škvrny.

V niektorých prípadoch po tehotenstve vymiznú, inokedy pretrvávajú. Počas tehotenstva súčasne možno pozorovať hyperpigmentáciu v oblasti vonkajšieho genitálu, prsných bradaviek a tzv. linea negra alebo čiara tehotenstva prebiehajúca od pupka po panvu.

Ide o hyperpigmentáciu linea alba (biela čiara), ktorú má v tejto oblasti každá žena a až do tehotenstva nemusí byť viditeľná.

2. Chloasma hormonale - je hyperpigmentácia, ktorá vzniká na podklade hormonálnych zmien. Najčastejšie sa vyskytuje u mladých dievčat v súvislosti s nasadením antikoncepcie. V nejednom prípade sa naopak objavuje po jej vysadení.

Medzi chloasma hormonale patrí aj chloasma gravidarum spôsobená hormonálnymi zmenami počas tehotenstva a krátko po ňom. Ženy si nemôžu vydýchnuť ani neskôr, keď sa nepekné škvrny objavia počas menopauzy - tzv. starecké škvrny. Najčastejšie je postihnutá tvár rovnako ako pri škvrnách v tehotenstve.

Hormonálne podmienené pigmentové škvrny však vznikajú aj pri rôznych hormonálnych ochoreniach alebo pri liečbe preparátmi na báze hormónov.

3. Chloasma solare - je v poslednom období veľmi rozsiahlym a často spomínaným problémom týkajúcim sa prevažne žien a mladých dievčat. Ide o hladké pigmentové škvrny nepravidelného tvaru zväčša hnedého sfarbenia.

Postihujú najmä tie časti tela, ktoré sú alebo v minulosti boli najviac vystavované nepriaznivému vplyvu UV-žiarenia (slnenie, solárium). Najčastejšie je to tvár, často nad hornou perou, potom krk, dekolt a ramená. Vznikajú na základe tzv. photoagingu, čo znamená predčasné starnutie pokožky a jej poškodenie vplyvom UV-lúčov. To spôsobuje poškodenie epidermy.

Photoaging sa prejavuje okrem porúch jednotného farebného tónu pleti - pigmentovými škvrnami aj stratou elasticity (kolagénových vláken), stratou hydratácie, zníženou pružnosťou a predčasnou tvorbou vrások.

4. Chloasma medicamentosum - sa nevyskytuje až tak často. Vzniká na podklade účinkov niektorých liekov s výnimkou chloasma hormonale (antikoncepcia, hormonálna terapia).

Patria sem niektoré lieky stimulujúce melanogenézu (nadmernú produkciu melanínu) ako napríklad lieky používané na liečbu depresie a psychických porúch - chlórpromazín a iné antikonvulzíva (protikŕčové lieky - epilepsia, kŕčové stavy) alebo niektoré druhy liekov proti bolesti.

Veľmi známe sú napríklad antibiotiká, ktoré obsahujú fotosenzibilizujúce látky a preto je aj v príbalovom letáku upozornenie, aby sa pacient, ktorý ich užíva vyhýbal počas terapie priamemu slnečnému žiareniu. Ďalej sú to atimalariká (na liečbu malárie) či arzén.

5. Chloasma cosmeticum - sú pigmentové škvrny vznikajúce na základe používania nesprávnej kozmetiky. Môže to byť napríklad krém alebo make-up s obsahom fotosenzibilizujúcich látok ale aj nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu v nesprávnych hodinách bez použitia krému s ochranným faktorom.

Momentálne je veľmi trendy používanie aktivátrov a bronzerov namiesto krémov s ochranou.

6. Chloasma cachecticorum - je veľmi vzácna. Vyskytuje sa len pri závažných ochoreniach, ktoré môžu byť rôzne, zväčša sa jedná o internistické ochorenia. Škvrny sú len sprievodným prejavom. Vyskytovať sa môžu kdekoľvek na tele.

V tomto prípade treba liečiť základné ochorenie a hyperpigmentácie alebo aj hypopigmentácie predstavujú len banálny estetický problém u pacienta, ktorého život a zdravie ohrozuje závažnejšia choroba (Adisonova choroba 

7. Melanodermia - je plošná hyperpigmentácia vyskytujúca sa kdekoľvek na tele. Je hladká a tmavo-hnedého sfarbenia. Tvar závisí od primárnej príčiny vzniku hyperpigmentácie.

Príčiny vzniku sú buď biologické (bakteriálne alebo plesňové ochorenia kože) alebo mechanické (vznikajú v mieste chronicky vystavovanému mechanickému tlaku a dráždeniu).

Vyskytujú sa teda v miestach predchádzajúcich kožných zápalov (akné, dermatitídy, psoriáza) alebo mechanicky napríklad u obéznych ľudí v podpazuší, pod prsiami, medzi stehnami a v podbrušku.

8. Ephelides - je dedičné ochorenie vyskytujúce sa prevažne u ľudí s ryšavými či svetlými vlasmi. Vplyvom UV-žiarenia u nich dochádza k nadprodukcii melanínu a jeho tvorba je podstatne rýchlejšia ako u ostatných.

Navonok sa hyperpigmentácia prejavuje ako mnohopočetné okrúhle až nepravidelné žlto-hnedé hladké škvrny v úrovni pokožky. Dosahujú priemer od 1 mm až po niekoľko milimetrov. Najčastejšie sú na tvári, chrbte a ramenách.

Menej často sa vyskytujú na dekolte a úplne chýbajú na ostatných častiach tela. Ľudovo ich nazývame aj pehy.

Pozrime sa spolu na všetky letné problémy:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia

Svetlé až biele škvrny - hypopigmentácie a depigmentácie

žena s bielymi fľakmi po tele - vitiligo
Hypopigmentácia

Hypopigmentácie a depigmentácie sa nevyskytujú v takej miere ako hyperpigmentácie. Ide o vzácnejšie buď ochorenia alebo estetické problémy. V postihnutej oblasti je znížená alebo žiadna produkcia hnedého kožného farbiva.

To vytvára nesúvislé ostrovčekovité škvrny bieleho sfarbenia.

Rovnako ako pri hyperpigmentácii sú hladké a nevyčnievajú nad povrch kože. Aj pre ľudí s týmto typom depigmentových škvŕn je leto a slnko nočnou morou. Napriek tomu, že škvrny zostávajú aj naďalej biele, ostatná pokožka vplyvom slnečného žiarenia tmavne zvýšenou produkciou melanínu.

To opticky biele škvrny zvýrazňuje.

1. Albinismus - je dedičné ochorenie spôsobená defektom tyrozinázy (enzým) nachádzajúcej sa v melanocytoch. Výsledkom je depigmentácia nielen kože ale aj vlasov, chlpov a sietnice. Koža albínov je citlivá na slnečné žiarenie.

Rýchlo sa spália, je u nich vyššia pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože. Ich oči sú takisto citlivejšie na slnko (fotofóbia), majú neostré videnie a v noci sa ich oči odrážajú do červena - mačací efekt. Je u nich vysoké riziko vzniku slepoty.

2. Vitiligo - je pravdepodobne dedičné ochorenie ako albinizmus. Na príčine vzniku sa môže podieľať aj autoimúnne ochorenie. V poslednom období sa spája aj s ochorením štítnej žľazy, chudokrvnosťou či cukrovkou.

Na celom tele chorého vznikajú rozsiahle ostrovčekovité a ostro ohraničené biele škvrny z dôvodu absencie (chýbania) melanocytov v týchto miestach. Sú ojedinelé alebo splývajú a vytvárajú veľké plochy.

Vplyvom opálenia okolitej pokožky sa stávajú viditeľnejšími a neestetickými. Liečba neexistuje. Väčšina pacientov sa vyhýba slnku a skrýva telo pod odevom či kozmetickými prípravkami.

3. Leukoderma - je spoločný názov zahrňujúci hypopigmentáciu až depigmentáciu z rôznych patologických príčin. Ložisková strata pigmentu je daná zničením melanocytov v danej oblasti následkom patologického procesu.

To spôsobuje lokálne biele plochy a vzniká v mieste buď predchádzajúceho bakteriálneho kožného zápalu, kožných plesní, poranenia, popálenia či v pooperačnej jazve.

Faktory zhoršujúce pigmentové škvrny

Pri liečbe a odstraňovaní pigmentových škvŕn je dôležité byť opatrný a vyhýbať sa faktorom, ktoré by liečbu mohli narušiť a tým zhoršiť aj stav pokožky.

V podstate sa dá povedať, že tie príčiny, ktoré pigmentové škvrny vyvolávajú, zároveň aj zhoršujú ich stav a zvýrazňujú intenzitu pigmentácie, pokiaľ nie sú odstránené.

Najčastejšie faktory zhoršujúce stav pigmentových škvŕn:

  • slnečné a iné formy UV žiarenia (solárium)
  • hormonálne vplyvy - antikoncepcia, substitučná hormonálna terapia
  • fotosenzibilizujúce látky obsiahnuté v niektorých liekoch či kozmetike (antidepresíva)
  • alkoholické nápoje a cigarety
  • pridružené ochorenia najčastejšie pri poškodení pečene
  • vek

Čo pomáha zmierniť pigmentové škvrny?

Pigmentových škvŕn nie je ľahké sa zbaviť. Ťažkosti a časovú náročnosť liečby pozná snáď každý, kto má alebo v minulosti mal takýto problém. Na internete koluje množstvo rád, ktoré nám majú pomôcť škvrny vybieliť alebo odstrániť.

Referencie od rôznych ľudí sa veľakrát nezhodujú a to čo jednému pomohlo, ďalším dvadsiatim nie.

Dôvod je jednoduchý a nie jeden. Nie každý reagujeme rovnako na tú istú terapiu. To čo vyzerá na prvý pohľad ako pigmentová škvrna zo slnka, môže byť napríklad pečeňová škvrna vznikajúca pri ochoreniach a závažných poškodeniach pečene.

Je treba poznať predchorobie (to čo predchádzalo vzniku ochorenia) napríklad predchádzajúce dlhoročné slnenie, používanie lacných a nekvalitných krémov, požívanie alkoholických nápojov vo vyššom množstve, niektorých liekov či ochorenia vyskytujúce sa v rodine.

Keď poznáme príčinu, je jednoduchšia aj liečba. Čo sa týka pigmentových škvŕn, vzhľadom na celkovú náročnosť je vhodné sa hneď od začiatku obrátiť na odborníka.

Najlepšie lekára - dermatológa. Ten vie najlepšie pomenovať konkrétny problém, vysloviť najpravdepodobnejšiu možnú príčinu a navrhnúť správnu terapiu či estetický zákrok.

Prírodná liečba v.s. slimačí elixír

slimák na pleci ženy
Zázračný slimačí elixír v boji proti škvrnám

Určite ste už počuli, že na odstránenie pigmentových škvŕn pomáha citrónová šťava, sóda bikarbóna a iné domáce recepty. Naozaj v niektorých málo prípadoch môžu tieto látky škvrny zosvetliť ale len ťažko odstrániť.

Existuje však jeden domáci recept, ktorý má docela slušnú úspešnosť v liečbe nielen škvŕn ale aj akné a vyhladenia vrások. Je to extrakt zo slimačieho slizu.

Extrakt zo slimačieho slizu používal už Hippokrates ako prísadu do zmesi na hojenie rán a zápalov kože. Neskôr neunikol jeho účinok chillským farmárom, ktorý si všimli, že pri zbere slimákov sa im rany na rukách hoja rýchlejšie.

Najnovšie výskumy ukázali, že má neuveriteľne silné regeneračné a hojivé účinky pri liečbe popálenín. Kozmetické salóny hlavne v Japonsku za posledných pár rokov zažívajú veľký boom slimačej terapie.

Extrakt sa získava z látky, ktorú slimák začne vylučovať keď sa zľakne. Táto liečba sa dá použiť priamo prikladaním slimáka na konkrétne miesto či tvár alebo krémom z výťažkov zo slimačieho slizu.

Slimačí sliz pokožku regeneruje, hojí drobné poranenia, akné, dermatitídy či ekzémy. Zároveň ju vyhladzuje a zjemňuje čím prispieva ku korekcii drobných jazvičiek a zmierňuje vrásky.

Ktoré krémy majú najväčší úspech?

Nielen sliz ale aj krém s obsahom slimačieho slizu je veľmi efektívny pri liečbe nepekných tmavých škvŕn. Pri výbere krému je najdôležitejšie dbať na percentuálny obsah samotného slizu. Lacnejšie preparáty ho obsahujú len 10% až 15%. Tie drahšie výrobky až okolo 80% až 90%.

žena si aplikuje pred zrkadlom krém na tvár
Krémy treba aplikovať pravidelne

Medzi najznámejší patrí napríklad Elicina. Táto značka je dosť známa hlavne v zahraničí. Na Slovensku je problematické ho zakúpiť. Tí čo s ním majú skúsenosti si ho museli zadovážiť zo zahraničia.

Vyrába sa priamo v Chille zo slimáka Helix Aspera. U nás je možné zakúpiť napríklad Mizon s vysokým obsahom slizu.

Cenovo dostupnejší je krém Vit-vit alebo Syis.

Veľmi dobré referencie nielen v liečbe škvŕn má značka Mary-Kay. Ponúka špeciálne sérum na vyhladenie tónu pleti. Podľa pozitívnych skúseností veľkého počtu spokojných zákazníčok je jedným z najpredávanejších krémov v liečbe pigmentových škvŕn.

Po 12-týždňovom používaní až 95% žien zaznamenalo výrazné zmeny na pokožke. Okrem odstránenia škvŕn, zjednocuje farebný tón, rozjasňuje a ozdravuje.

Značka vyrába aj kvalitné make-upy s ochranným faktorom proti slnečnému žiareniu, ktoré sú vhodné aj počas letných mesiacov ako ochrana pred slnkom a čiastočné prekrytie fľakov a pieh. Nevýhodou je vyššia cena.

Cenovo dostupnejšia novinka na trhu od značky Eucerin je denný a nočný depigmentačný krém, ktorý možno zakúpiť spoločne s bieliacim sérom proti pigmentovým škvrnám.

Obsahuje látku B-resorcinol (butylresorcinol), ktorý preukázateľne znižuje tvorbu melanínu v melanocytoch. Intenzita pigmentových škvŕn je menšia už po mesiaci. Krém sa zameriava prednostne na melasmu a starecké škvrny.

Liečba svetlom v boji proti pigmentovým škvrnám

vysmiata žena s blond vlasmi v bielom tričku drží v rke žiarovku
Liečba svetlom - fototerapia

Už dlhé roky ľudia poznajú liečivé účinky svetla ale len máloktorí ich aj využívajú v praxi.

Liečba svetlom alebo takzvanými biolampami nie je cudzia ani v zdravotníckych zariadeniach, kde sa osvedčila hlavne v dermatológii, kde je často využívaná v liečbe kožných zápalov, akné, jaziev, ekzémov a pigmentových škvŕn. Svoje miesto má aj v chirurgii na liečbu pooperačných či hnisavých rán a dekubitov.

Pomáha pri bolestiach svalov, kĺbov, chrbta či poúrazových chronických bolestí.

Biolampy využívajú polarizované svetlo schopné preniknúť do hlbších štruktúr pokožky, ktorá ho následne absorbuje. Pôsobí priamo na bunky a ich membrány čím zlepšuje bunkový metabolizmus, prekrvuje danú oblasť, okysličenie a urýchľuje regeneráciu poškodených tkanív. Využíva sa pri širokom spektre ochorení.

Existuje množstvo literatúry, v ktorej nájdete manuály a návody biolámp ako dlho a často treba pri konkrétnom ochorení na tkanivo či oblasť pôsobiť.

Množstvo ľudí používajúcich biolampy zaznamenali redukciu až vymiznutie pigmentových škvŕn bez toho, aby používali nejakú inú a drahú kozmetiku proti tomuto problému.

Svetlo okrem toho pôsobí aj proti akné, rozšíreným pórom, menším jazvičkám po akné, ekzémom a vráskam. Pleť je po liečbe svetlom celkovo zdravšia, zregenerovaná a vrásky a drobné jazvičky sú zredukované.

Biolampy možno zakúpiť spolu s farebnými filtrami, ktorými dosiahneme možnosť koloroterapie - liečby farbami. Tie sa využívajú prevažne na liečbu depresií a psychických porúch.

Dermatologické centrá a centrá estetickej medicíny

Tieto zariadenia využívajú najnovšie technológie v starostlivosti nielen o pleť ale aj telo. Za použitia rôznych prístrojov Vás vedia rýchlejšie a účinnejšie zbaviť chybičiek krásy. Po konzultácii s odborníkom je liečba efektívnejšia.

V niektorých ambulanciách je možnosť UV-fotografie, na ktorej je vidno každá nedokonalosť skrytá ešte pod povrchom kože (aj pigmentové škvrny).

Q-SWITCHED Laser - je laserová metóda ošetrenia pokožky, ktorá využíva špeciálne navrhnuté hlavice laseru. Je vhodný na ošetrenie akné, zväčšených pórov, popraskaných cievok, vrások.

Odstraňuje pigmentové škvrny a pehy, dokonca je možné s ním odstrániť aj tetovania. V liečbe pigmentových škvŕn sa jedná o prelomovú technológiu s vysokou účinnosťou.

Laser Pigmet Therapy - je štandardná  laserová terapia za účelom odstránenia pigmentových škvŕn s vysokou účinnosťou. V porovnaní s najnovšou technológiou Q-SWITCHED Laser je takmer o polovicu lacnejšia.

Chemický peeling - je osvedčená metóda pri odstraňovaní nielen hyperpigmentácií ale aj akné a jazvičiek. Rozdeľuje sa na povrchový, stredný a hlboký podľa závažnosti problému. Najnovšie sa využívajú ovocné kyseliny, ktoré sú k pokožke šetrnejšie. Vhodná je kyselina glykolová (ovocná), iné AHA-kyseliny.

Pri hlbokom peelingu sa preferuje kyselina trychlóroctová. Zhodnotenie stavu pokožky a typu peelingu je na špecialistovi.

Fotorejuvenizácia - v preklade znamená fotoomladenie. Ide o ošetrenie pleti s využitím svetla. Robí sa 5 až 6 ošetrení s odstupom niekoľkých týždňov.

Ovplyvňuje povrchové bunky čím zlepšuje stav akné, sťahuje rozšírené póry a cievky a odstraňuje povrchové pigmentačné zmeny. Zahriatím prístroja sa dosiahne preniknutie do hlbších štruktúr kože pri vážnejších problémoch. Pri hlbšom prieniku pôsobí na kolagén a vyhladzuje vrásky.

Tým je umožnená regenerácia a liečba ako povrchových tak aj hlbších štruktúr pokožky.

 

Otestujte sa

1. Čo je to melanín?

2. Ako sa nazývajú bunky, v ktorých sa melanín nachádza?

3. Ako pôsobí slnk na pigmentové škvrny?

4. Čo znamená depigmentácia?

5. Kde sa najčastejšie nachádzajú pigmentové škvrny?

6. Čím sa dajú zosvetliť?

7. Ktoré zviera produkuje sliz využívaný v liečbe hyperpigmentácie?

8. Akou technológiou vieme zdiagnostikovať stav pokožky?

9. Aké sú rizikové obdobia u žien na vznik pigmentových škvŕn?

10. Aké ošetrenia pleti sú vhodné pri hyperpigmentácii?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 29.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Ideálne riešenie, ako sa zbaviť tukov, ak nemáte čas a priestor na cvičenie Ideálne riešenie, ako sa zbaviť tukov, ak nemáte čas a priestor na cvičenie

Ak vás zaujala titulka tohto článku, pravdepodobne ste sa rozhodli, že kilá navyše by mali ísť konečne dolu. Alebo vás zaujíma, ako si udržať ideálnu váhu bez starostí? V oboch...

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Lipogel - terezia B 08.07.2020 12:52

Mne pomohol Lipogel, super vecička :)

Barbora 28.06.2021 14:52

Mne takisto, skúšala som všetko, avšak Lipogel mi jediný priniesol viditeľné výsledky

Odstraňovanie škvŕn - Ivo 08.09.2019 20:04

Mám pigmentové škvrny na čele (tzv mapy ktoré sú v lete tmavšie ako ostatná časť), a nepomohlo nič, frakčný laser, YAG laser, povrchový i hĺbkový chemický peeling, zbrusovanie, kozmetika značková i obyčajná.... Ja som dal na to ozaj kvantum peňazí a nejak som dúfal že sa vyliečim a jedného dňa sa tiež pekne, rovnomerne opálim. Ale to sa nikdy nestalo. Všetky tie ponuky na odstránenie škvŕn sú pravda len z časti. Teda zosvetliť to ide ale v skutočnosti to ide aj zadarmo (v zime, keď letné opálenie pominie škvrny zblednú, ustúpia..). Viac neurobí ani jeden salón. Každý Vám povie, treba sa natierať "50-kou" a budete mať pleť bez škvŕn... V pohode že budete v lete biely ako sneh... Problém je ten, že po vás budú ľudia pozerať zas preto :D Takže čo na záver? Asi prestať riešiť škvrny a nechať to tak. Podporovať predražené kliniky a salóny nemá význam, lebo celé to odstraňovanie je vlastne iba zavádzanie.

Eva 01.09.2019 19:25

na silne skvrnite pigmentove fliacky na rukach mi pomohol kremik estee re nutriv z notina - zjemnil velke a vyrazne a mensie odstranil