späť na zoznam článkov

Zápal močových ciest v lete: Častejšie u žien. Čo na zápal s liekmi?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Zápal močových ciest v lete: Častejšie u žien. Čo na zápal s liekmi?
Zdroj foto: Getty images

Letné aktivity, nočné bazénové párty či nie celkom rozumný životný štýl, môžu spôsobiť nemalé zdravotné nepríjemnosti. U žien to často býva práve zápal močových ciest či močového mechúra – cystitída.


Týmito ťažkosťami si prejde mnoho ľudí, minimálne jeden krát v živote. Je to totiž druhý najčastejšie sa vyskytujúci infekt, hneď po zápale dýchacích ciest.

S touto bakteriálnou infekciou sa stretávajú najmä ženy. Dôvodom sú iné anatomické rozmery. Ich močová rúra je kratšia. Baktéria Escherichia coli, ktorá sa prirodzene nachádza v črevách, to teda má blízko do močových ciest, kde vyvolá infekt.

Je pôvodcom zápalu v 70 až 80 percentách.

Príčinou zápalu môžu byť aj chlamýdie.

Zápaly sa nevyhýbajú ani mužom či deťom. Viac, nielen o takýchto zápaloch u detí, sa dočítate tiež v magazíne: Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete ako sa im vyhnúť?

Prečítajte si tiež článok: Zápal močových ciest.

Ako sa vyhnúť zápalom močových ciest

Leto je obdobím zábav a rôznych vodných aktivít. Často sa zabúda na prevenciu a opatrnosť. To so sebou prináša ideálne podmienky pre vznik zdravotných nepríjemností.

Vlhko, mokré plavky a chlórovaná voda

Dlhý pobyt vo vode či ponechanie si mokrých plaviek na sebe, oslabuje obranyschopnosť močových ciest. Navyše mokrévlhké prostredie je ideálne pre množenie sa baktérií.

Mladí ľudia sa radujú
Letné aktivity a radovánky sú často príčinou ochorenia močových ciest. Foto: Thinkstock

Pitný režim

Dostatočný príjem tekutín zabezpečuje častejšie močenie, pri ktorom sa baktérie lepšie odplavujú z tela. Ak sa mechúr dlhšie nevyprázdni, baktérie majú dostatok času na množenie.

Baktéria E coli dokáže zdvojnásobiť svoj počet za 20 minút.

Čím viac baktérií, tým ťažší priebeh ochorenia a nepríjemnejšie príznaky. Preto treba piť ako o život. Optimálny je urologický čaj a čistá voda.

Zaujímavé informácie sa tiež dozviete v článku: Správny pitný režim v lete. Koľko tekutín je málo a koľko veľa?

Sex a hygiena

Pred aj po pohlavnom styku sa vymočte. Baktérie sa tak z tela čiastočne vyplavia, spláchnu. Tým sa zamedzí ich prestup do okolia močovej rúry počas intímnych chvíľ.

Dôležitá je aj hygiena. Vyvarujte sa však parfumovaným mydlám.

Prečítajte si tiež: Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Oblečenie

Preferujte bavlnené a nie príliš tesné spodné prádlo. Nevhodné je i nosenie tango nohavičiek.

Prievan, sedenie na mokrej či studenej zemi

To všetko močovým cestám neprospieva. Hoci je leto a vonku vysoké teploty, nepodceňujte riziko sedenia na zemi, v chládku, či v mokrej tráve. 

Aký je priebeh zápalu močových ciest a jeho príznaky?

Príznakmi sú náhle vzniknutá bolesť v podbrušku s nutkaním na močenie. Počas vyprázdňovania sa bolesti ešte zväčšujú a odchod moču spôsobuje pálenie či rezanie.

Najtypickejším príznakom je pocit nedostatočného vyprázdnenia sa. Je to vlastne obranný mechanizmus, pri ktorom sa telo snaží zvýšeným močením zbaviť baktérií a vyplaviť ich. Výsledkom je teda časté nutkanie na močenie, hoci sa vyprázdni len malé množstvo moču.

Ubolená žena sedí na sedačke
Bolesti sa môžu prejaviť nielen v oblasti brucha ale i v oblasti krížov. Foto: Thinkstock

Prítomná býva i zvýšená teplota. Moč býva tmavý, zakalený, často aj s prímesou krvi.

Príznaky závisia od množstva baktérií v mechúry, či močových cestách. Čím väčšie množstvo, tým je priebeh a príznaky najpríjemnejší. 

Liečba zápalu močového mechúra a močových ciest

Pri týchto infektoch hrozí, že sa zápal dostane močovodmi do vyšších oblastí močového ústrojenstva, teda do obličiek. Preto je dôležité nepodceniť liečbu a predpísané lieky doužívať. Predídete tak opakovanému návratu ťažkostí. 

Tekutiny, bylinné a urologické čaje

Veľký význam má dostatočný príjem tekutín. Hoci je močenie bolestivé, baktérie treba doslova spláchnuť.  Moč by mal byť číri a čo najmenej stagnovať v močových cestách. Ideálna je čistá voda a urologicky čaj.

S návštevou u lekára neotáľajte. Často sa bez antibiotík, ktoré vám môže predpísať len lekár nezaobídete.

Brusnice 

Pozitívny účinok brusníc spočíva v tom, že napomáha vyplaveniu baktérií von z tela a sťažuje ich priľnutiu na sliznicu močových ciest. Ich protizápalové účinky však neboli vedecky potvrdené.

brusnicový nápoj v pohári so slamkou
Brusnice obsahujú látku zvanú proantokyanid, ktorá pomáha ľahšie odplavenie baktérie E. coli. Foto: Thinkstock

Analgetiká

Od pálčivých ťažkostí uľavia i lieky proti bolesti. Pomôcť môže aj teplý obklad na oblasť v podbrušku.

V tabuľke uvádzame jedla a nápoje, ktoré môžu škodiť, alebo naopak pomôcť pri zápale močových ciest

Čo vám pomôže
 • citrón a citrónová voda
 • grapefruit
 • melón 
 • cesnak, cibuľa
 • petržlen, brokolica
 • bylinkové čaje 
Čomu sa radšej vyhnúť
 • korenisté a ostré jedlá
 • mäso
 • mlieko
 • káva
 • alkohol
Vyvarujte sa konzumácií jedál, ktoré prekysľujú moč. Je to napríklad mäso či mlieko.

Koho ohrozujú časté zápaly močových ciest?

Niektorí ľudia sú náchylnejší na takéto zápaly. U nich sa zápal môže prejavovať často, mať vracajúci sa charakter, či bolestivejší a závažnejší priebeh. Sú to najmä:

 • ženy s oslabenou imunitou
 • tehotné ženy
 • diabetici
 • ľudia s anatomickou odchýlkou v močových cestách
 • pacienti so zavedeným močovým katétrom
 • jedinci s močovými kameňmi
 • inkontinentní pacienti, pacienti s poruchou odtoku moču
Zaujímavé informácie: Všetky letné problémy na jednom mieste

 

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • solen.sk - odborný článok o opakujúcich sa infekciách močových ciest v pdf

Cesta baktérie E. coli do močového ústrojenstva

Cesta baktérie E. coli do močového ústrojenstva

Naposledy aktualizované 01.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Domáca liečba kvasinkovej infekcie pošvy: Ako sa prírodne zbaviť mykóz? Domáca liečba kvasinkovej infekcie pošvy: Ako sa prírodne zbaviť mykóz?

Kvasinková infekcia pošvy, nazývaná aj vaginálnou mykózou je nepríjemná hubová infekcia postihujúca ženské pohlavné orgány. Prejavuje sa nepríjemným svrbením, pálením, opuchom a výtokom...

Menštruačná hygiena: Ako na voľbu menštruačnej pomôcky? Spoznaj riziká a zásady Menštruačná hygiena: Ako na voľbu menštruačnej pomôcky? Spoznaj riziká a zásady

Intímne pomôcky ženám uľahčujú život, pomáhajú udržovať hygienu a zdravotnú prevenciu. V minulosti bola téma menštruácie tabu. No dnes je to téma, o ktorej je potrebné hovoriť verejne. V...

Prvá menštruácia: Aké základné informácie by sme mali vedieť? Dieťa/dievča, žena, matka a ich spoločná príprava Prvá menštruácia: Aké základné informácie by sme mali vedieť? Dieťa/dievča, žena, matka a ich spoločná príprava

Prvá menštruácia so sebou prináša zodpovednosť a určité otázky, na ktoré by dievčatá - ženy mali poznať odpovede. Spoznajte najdôležitejšie informácie o tomto významnom momente každého...

Prevencia rakoviny prsníka: nárok na vyšetrenie, fakty a mýty o mamografii Prevencia rakoviny prsníka: nárok na vyšetrenie, fakty a mýty o mamografii

Karcinóm prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien. Jeho výskyt v populácii narastá. Pre prognózu liečby je dôležitá včasná diagnostika. Aká je prevencia rakoviny prsníka a...

Čo je to hormón Estrogén a ako vplýva na ženský organizmus? Čo je to hormón Estrogén a ako vplýva na ženský organizmus?

Estrogén je prezývaný ako „ženský hormón“, nakoľko významne vplýva na organizmus ženy po celý život. Predstavuje hlavný pohlavný hormón ženy, no v malej miere sa vyskytuje aj u mužov....


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Enzymy - Ivik 12.08.2018 12:39

Dlho ma trápil zápal močových ciest, užívala som antibiotiká a popritom aj wobenzym, lebo som počula, že enzýmy pomáhajú. Našťastie, osvedčilo sa mi to a dostala sa z toho.