späť na zoznam príznakov

Bolesť pri stolici: Čo značí ostrá bolesť, pálenie, svrbenie či tlak?

Autor: Bc. Lukáš Tóth , Zdravotnícky pracovník
Bolesť pri stolici: Čo značí ostrá bolesť, pálenie, svrbenie či tlak?
Zdroj foto: Getty images

Môže ísť v tomto prípade o vážne či nezávažné ochorenie, poškodenie konečníka? Časté sú hemoroidy, fisúry. Závažné sú onkologické choroby. Ťažkosti vznikajú pri pohlavne prenosných ochoreniach. Pridružuje sa krvácanie. Dôležité je vyšetrenie.


Bolesť pri stolici môže byť symptómom pre rôzne ochorenia v oblasti análneho otvoru. Bolestivé vyprázdňovanie je veľakrát príznakom pre rôzne ochorenia. Nemusí priamo súvisieť s konečníkom, môže byť aj gynekologického alebo pohlavného charakteru.

Podľa toho, či je bolesť jediným príznakom, alebo je možné pozorovať aj iné symptómy, sa dá určiť, či ide o závažné ochorenie, ktoré je treba zveriť lekárovi, alebo o prechodný problém.

Samotná bolesť priamo pri vyprázdňovaní stolice bez iných príznakov, snáď okrem občasného výskytu krvi v stolici, je veľmi pravdepodobne spôsobená ochorením análneho otvoru. Tie menej závažné sú hemoroidy alebo fissury.

Zlatá žila a bolesť

Hemoroidy, inak aj zlatá žila, sú spôsobené narušením funkčnosti cievnych pletencov v oblasti konečníka. Čo je základom pre vznik uzlovitých rozšírení ciev. Môžu byť vnútorné alebo vonkajšie.

Pridružujú sa ťažkosti ako:

 • nepohodlie v oblasti ritného / análneho otvoru
 • svrbenie konečníka a jeho okolia
 • pocit tlaku, napätia v konečníku
 • bolesť, hlavne pri zápale, dráždení kože a pri trvalom prolapse vnútorného hemoroidu
 • krvácanie, krv na toaletnom papieri
 • výtok z konečníka, sekrécia hlienu
 • výtok stolice pre netesnosť zvieračov a špinenie spodnej bielizne stolicou
 • výstup zlatej žily pri tlačení na stolicu
 • opuch v oblasti konečníka
 • začervenanie až trhlina v oblasti ánusu, fissura ani
 • zápcha 

Čítajte viac v článku: 
Hemoroidy, zlatá žila: Aké sú príznaky a liečba? (vonkajšie, vnútorné) 

Muž sedí za počítačovým stolom, má sedavé zamestnanie
Častou príčinou hemoroidov je sedavé zamestnanie. Zdroj foto: Getty images

Vznik hemoroidov podmieňuje:

 • vek, ľudia nad 50rokov
 • sedavé zamestnanie
 • nedostatok pohybu
 • znížený príjem tekutín
 • strava s nedostatkom vlákniny
 • alkohol
 • chlad
 • psychické faktory, stres, napätie

Okrem chirurgického zákroku, je tak do budúcnosti pre postihnutého človeka, potrebné zmeniť zloženie jedálnička, a to zvýšením obsahu vlákniny. Konzervatívna liečba zahŕňa aj zvýšenie príjmu tekutín, análnu hygienu, ošetrovanie masťami a čapíkmi.

Trhlina konečníka a bolesť pri stolici

Fissura ani, teda trhlina konečníka, je trhlina v ritnom otvore. Tieto trhliny sú časté, bolestivé, a to priamo pri defekácii. Spôsobuje ju mechanické poškodenie.

Môže byť akútna, ale aj chronická. Akútna sa vyznačuje narušením povrchového epitelu. Naopak, chronická postihuje celú hrúbku sliznice análneho otvoru.

Uprednostňuje sa ambulantná liečba, kedy sa používajú čapíky a autodilatátory. Súčasťou konzervatívnej liečby je úprava stravovania s ohľadom na správnu konzistenciu stolice. Operačná liečba je na ústupe.

Ochorenia pohlavnej sústavy ako príčina

Muž a žena ležia v posteli, žena sa drží za hlavu
Bolesť pri stolici môžu vyvolať aj ochorenia pohlavnej sústavy. Zdroj foto: Getty images

Dôležité je sledovať aj iné príznaky. Ak je prítomná bolesť v podbrušku, pri močení a zvýšená telesná teplota, môže ísť o zápal maternice, čo je pomerne časté ženské ochorenie.

Zápal sa môže nachádzať v rôznych častiach maternice, či už vo svalovine, sliznici alebo v hrdle. Väčšinou ide o ochorenie vyvolané bakteriálnou infekciou. Tu je prítomná bolestivosť v podbrušku, bolesť pri stolici je len jeden z príznakov choroby.

Aj pohlavne prenosné choroby sa môžu prejavovať bolesťou pri vyprázdňovaní stolice. Infekcie sa dostanú do okolia análneho otvoru a spôsobujú bolestivé zápaly a infekcie. Príkladom je kvapavka, syfilis, genitálne bradavice a herpes

Ťažkosti pri iných ochoreniach

Niekedy sa bolesťou konečníku pri vyprázdňovaní prejavujú aj nádory v konečníku, ale napríklad aj syndróm dráždivého čreva, inak aj dráždivý tračník, čo je funkčný problém. Čiže môže ísť o závažné, ale aj menej závažné ochorenia.

Radiačná proktitída je komplikáciou radiačnej liečby pri nádorových ochoreniach, a to hlavne pri liečbe ochorení v malej panve. Okrem bolesti sa môže pridružiť aj krvácanie, hnačka a iné ťažkosti.

Ťažkosti, a bolesť pri vylučovaní stolice, vznikajú aj pri zápche. Kedy tuhá stolica bráni v jej odchode cez análny otvor. Následkom zápchy vznikajú už spomínané hemoroidy a aj trhlina.

Konečník postihujú aj menšie infekčnézápalové ochorenia, ktoré môžu byť akútne alebo chronické. Bolesť sa vyskytuje aj pri ulceróznej kolitíde alebo Crohnovej chorobe.

Rovnako, problém môže byť aj v tenkom čreve. Ak je bolesť dlhodobejšia a sú pozorovateľné aj iné komplikácie, napríklad krv v stolici, netreba s návštevou lekára váhať.

Bolesť môže byť zapríčinená: 

 • zlatou žilou / hemoroidmi
 • fisúrou - trhlinou ánusu
 • zápchou
 • hnačkou
 • zápalom a to i v oblasti genitálií, prostaty, maternice, pošvy, kože
 • syndróm dráždivého čreva
 • zápalom čreva - zápalové ochorenie čreva IBD - inflammatory bowel disease / Crohnova choroba či ulcerózna kolitída
 • pohlavnými ochoraniami ako je syfilis či chlamýdie, bradavice - pre HPV infekciu
 • nádorom / rakovinou
Infografika združuje najčastejšie príčiny bolesti pri stolici
Najčastejšie bolesti pri stolici v zhrnutí

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Bolesťou pri stolici

Bolesť pri stolici: Čo značí ostrá bolesť, pálenie, svrbenie či tlak? patri medzi príznaky Bolestí
Ďalšie názvy: bolestivé vyprázdnenie, bolestivé vyprázdňovanie, bolestivá defekácia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
24. týždeň tehotenstva (24.TT): Otváranie očí a žmurkanie plodu? 24. týždeň tehotenstva (24.TT): Otváranie očí a žmurkanie plodu?

Plod rastie a naberá na sile, čím stále viac cítite jeho pohyby. Striedajú sa u neho obdobia spánku a aktivity. Môže sa stať, že dieťatko zostane aj pár hodín nepohnute v jednej polohe. 

27. týždeň tehotenstva (27. TT): Má už plod svoj rytmus spánku? 27. týždeň tehotenstva (27. TT): Má už plod svoj rytmus spánku?

Končíte 6. mesiac tehotenstva, druhý trimester a prichádza posledný tretí trimester. Vaše dieťatko rastie a priberá v brušku, dáva vám o sebe vedieť svojimi pohybmi, ktoré sú niekedy aj...

31. týždeň tehotenstva: Čas keď dieťatko začína s vami komunikovať? 31. týždeň tehotenstva: Čas keď dieťatko začína s vami komunikovať?

Komunikáciou s vašim bruškom, dostáva bábätko základ reči. Hlasom, ktorý počúva a vníma ho, vám odpovedá svojimi pohybmi, mrvením a kopnutím. 

33. týždeň tehotenstva: Keď sa priestor v maternici stále zmenšuje? 33. týždeň tehotenstva: Keď sa priestor v maternici stále zmenšuje?

Vášmu bábätku sa zmenšuje priestor v maternici a už nemá dostatok priestoru na svoje akrobatické kúsky. 

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

Naposledy aktualizované 16.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Tlak pri vyprazdnovani - Katla 05.07.2021 00:15

Dobre ráno...trpim hemoroidami uz 15 rokov no posledne.mesiace som.si všimla.ze pri stolici ked tlačim tak pociťujem tlak.....velmi.silny tlak ...ked odchádza stolica s konečníka vtedy pociťujem.tlak....o.co.vlastne ide????