Časté smrkanie nosom: aké sú možné príčiny? Kedy navštíviť lekára?

Časté smrkanie nosom: aké sú možné príčiny? Kedy navštíviť lekára?
Zdroj foto: Canva

Pocit upchatého nosu a smrkanie je častým príznakom infekčného i neinfekčného zápalu nosovej dutiny. Plný nos zhoršuje dýchanie i samotnú kvalitu života. Aké sú možné príčiny smrkania a kedy je vhodné vyhľadať lekársku pomoc?

Pocit plného nosu a smrkanie je príznak rôznorodej etiológie. Je typický pri respiračnej alergii, zápale nosovej dutiny a prínosových dutín. Je bežným príznakom nádchy, chrípky, no vzniká aj pôsobením suchého či prašného vzduchu.

Smrkanie z nosu často krát sprevádza pocit plnej upchatej nosnej dierky, výtok (hlien) z nosu, problém s dýchaním, bolesť hlavy, dutín i očí.

Príčiny smrkania a upchatého nosu

Etiológiu smrkania nosom možno rozdeliť na infekčnú a neinfekčnú.

Akútne respiračné ochorenie

Akútny zápal nosnej dutiny a nosohltanu je jedno z najčastejších ochorení horných dýchacích ciest u detí i dospelých. Rinitída je spôsobená zvýšeným prekrvením nosovej sliznice, jej opuchom a tvorbou hlienu.

Samotné príznaky závisia od pôvodcu zápalu a intenzity infekcie.

Medzi infekčné príčiny patrí nákaza patogénom, a to najmä adenovírusmi, rinovírusmi a coronavírusmi. Možná je nákaza i baktériou či plesňami.

Upchatý nos býva plný vodového sekrétu a neskôr prípadne hlienovo-hnisavého sekrétu. Zápal v sliznici spôsobí jej napuchnutie, čo má za následok obranné smrkanie a upchatý nos.

Okrem upchatého nosa patria medzi ďalšie klasické príznaky prechladnutia, nádchy a chrípky: zvýšená únava, slabosť, bolesť hlavy, zvýšená telesná teplota, zväčšené lymfatické uzliny a časté smrkanie a kýchanie.

Respiračné ochorenie ako príčina smrkania a upchatého nosa
Respiračné ochorenie ako príčina smrkania a upchatého nosa. Zdroj foto: Canva.

Čítajte viac: ako rozlíšiť bežné prechadnutie od respiračných infekcií?

Alergia

Výskyt alergie je v dnešnej dobe je pomerne častý a nárast alergií stále sa zvyšuje.

Jedná sa o stav, kedy náš imunitný systém tela negatívne reaguje na bežné podnety (inak nazývané alergény), ako je napríklad peľ, tráva, plesne, roztoče či prach. Je charakteristické hyper-senzitívnou reakciou na určitý externý podnet.

Alergia sa môže prejavovať v podobe opuchu slizníc a plného nosa, ťažkostí s tráviacim traktom alebo v podobe kožných problémov (ekzém, žihľavka).

Pri respiračných alergiách najviac kýchaním, smrkaním a svrbením nosa i očí. Bežný je číry priehľadný výtok z nosa.

Senná nádcha

Senná nádcha je najčastejšou chorobou vzniknutou na podklade alergickej reakcie. Príznaky sennej nádchy výrazne znepríjemňujú život pacienta.

Senná nádcha sa označuje aj ako peľová alergia alebo odborne polinóza. Jej výskyt je sezónny, a to počas kvitnutia konkrétnych kvetov, stromov a rastlín.

Akútna senná nádcha vzniká pri kontakte s alergénom a prejavuje sa primárne ako smrkanie, kýchanie a svrbenie nosa i očí.

Čítajte viac: čo je to alergia a aké poznáme typy alergií a alergénov?

Alergia ako príčina smrkania a upchatého nosa
Alergia ako príčina smrkania a upchatého nosa. Zdroj foto: Canva.

Zápal prínosových dutín (sinusitída)

Sinusitída je zápalové ochorenie vedľajších dutín dýchacích ciest. Prejavy sinusitídy môžu byť akútne alebo chronické.

Pri zápale prínosových dutín sú prítomné príznaky ako tupá tlaková bolesť medzi očami i na čelovej kosti, bolesť hlavy, zvýšená produkcia hlienu z nosu, zhoršené dýchanie a časté smrkanie nosom.

Infekcia dutín môže spôsobiť aj svalové bolesti hlavy alebo tlak v čele a tvári.

Vírusová sinusitída trvá jeden až dva týždne. V prípade bakteriálnej infekcie môže akútna sinusitída trvať až štyri týždne. Ak sa infekcie pravidelne opakujú, je nutná návšteva lekára.

Chronický zápal

Chronický zápal nosovej sliznice či už na infekčnom alebo neinfekčnom základe, je zápalový proces, ktorý trvá dlhšie ako 12 týždňov. Môže sa časom prejaviť vznikom polypov v sliznici.

Jeho príčinou môže byť chronická alergia (dlhodobé vystavovanie alergénu) alebo dlhotrvajúca či opakovaná infekcia, a teda zápal spôsobený patogénmi (baktérie, vírusy, plesne) alebo ako dôsledok štrukturálnych nosových problémoch.

Nosové polypy

Za dlhodobým výtokom  a zhoršením dýchania nosom bývajú aj nosové polypy, a teda nerakovinové výrastky na výstelke nosových priechodov dutín.

Polypy sú mäkké útvary s nepravidelným hruškovitým tvarom. Ich farba je ružovo sivá alebo sivá. Tvorené sú bunkami sliznice a ich vnútro je vyplnené drobnými cievami, väzivom s rôznymi typmi bielych krviniek.

Ich vznik je spojený najmä s chronickým zápalom. Diagnostika polypov prebieha u lekára špecialistu ORL – otolaryngológa (ušno-nosno-krčné).

Vybočená nosná priehradka

Pocit upchatého nosu, a to hlavne na jednej strane, môže byť prítomné aj pri vybočení nosovej priehradky.

Tá rozdeľuje dutinu nosa na dve polovice, pričom pri jej vybočení nastáva problém s dýchaním, upchatie jednej strany, zápaly a smrkanie nosom.

Prítomné môže byť aj chrápanie či nosová reč. Vybočenie nosovej priehradky môže byť vrodené, ale aj získané (úraz). 

Jednej skupine pacientov nespôsobuje žiadne problémy a o vybočení dokonca možno ani len netuší. Druhej skupine spôsobuje im problémy so spánkom, s dýchaním či častými zápalmi prínosových dutín. 

Farba výtoku/hlienu z nosa

Smrkanie nosom sprevádza výtok z nosa. Farba hlienu a jeho konzistencia môže napovedať, s akým zdravotným problémom organizmus bojuje.

  • Číry bezfarebný hlien – zvýšená produkcia čírej „vody“ môže byť prejavom alergie, sennej nádchy alebo ľahkej vírusovej infekcie.
  • Biela farba hlienu – môže poukazovať na infekciu horných dýchacích ciest alebo alergiu.
  • Žltá až zelená farba – objavuje sa najmä v prípade bakteriálnej alebo vírusovej infekcie. Spočiatku býva hlien sfarbený do žlta, neskôr môže prejsť až do zelenej farby.

Ak hlien vykašliavate, jedná sa o zápal dolných dýchacích ciest.

  • Hnedý hlien – môže sa objaviť pri dolných dýchacích ciest, zápale pľúc či priedušiek bakteriálneho pôvodu, no i pri pneumokonióze.
  • Čierny hlien – najčastejšie sa objavuje u fajčiarov alebo u pacientov s pneumokoniózou a pracovníkov v uhoľnom priemysle.
  • Červená/ružová farba hlienu – toto zafarbenie je spôsobené prímesou krvi v hliene. Ak  v nosnom hliene spozorujete iba malý náznak krvi, nemusíte sa obávať, môže ísť len o prekrvenie podráždenej sliznice a prasknutie malej cievy.

Ak spozorujete pri vykašliavaní krv, je potrebná návšteva lekára. Najčastejšie sa vyskytuje pri vážnom zápale a ochorení dolných dýchacích ciest.

Diagnostika a liečba

Príznak častého smrkania nosom sa spočiatku diagnostikuje na vyšetrení u všeobecného lekára. Doktor odoberie anamnézu, posúdi klinické príznaky, vyšetrí pacienta aspekciou i posluchom.

Zameriava sa na zväčšené krčné lymfatické uzliny, stav nosohltanu a farbu hlienu z nosa.

V prípade podozrenia na alergiu, preposiela pacienta k špecialistovi alergiológovi. V prípade závažnejších alebo chronických obtiaží môže byť pacient preposlaný na ORL – „ušno-nosno-krčné.“

Produkcia výtoku a smrkanie je často krát prirodzeným mechanizmom organizmu, ako vyčistiť nosovú dutiny od všetkých nevhodných látok.

V prípade vírusovej infekcie je volená symptomatická liečba, a teda liečba a tlmenie príznakov.

Často so využívané voľne dostupné spreje a kvapky do nosa, ktoré krátkodobo zmierňujú opuch sliznice a uvoľňujú dýchanie. Vhodné sú prírodné zvhlčujúce spreje s morskou soľou.

V prípade silného či často opakujúceho sa zápalu je možné predpísať lokálne kortikosteroidy vo forme spreju. Pri akomkoľvek liečive je potrebné dbať na maximálnu dobu používania vzhľadom na návykovosť a zdravie nosovej sliznice.

V prípade bakteriálnej infekcie je volená antibiotická liečba.

V prípade alergií lekár určuje individuálnu farmakologickú liečbu (celkovú i lokálnu) a doporučuje pacietnovi úpravu prostredia.

Bez ohľadu na príčinu vzniku, dôležitá je vždy domáca liečba a úprava životosprávy. Tá spočíva v eliminácii dráždivého, suchého či prašného prostredia (a to najmä pri alergii). Vhodné sú zhlhčovače a čističky vzduchu.

Ďalej dostatočný prísun vitamínov a minerálov, kľudový režim, dostatočný pitný režim, eliminácia pôsobania chlaadu, naparovanie – inhalácia teplej pary s prímesou bylinných zložiek.

Vhodná je i konzumácia prírodných protizápalových potravín, ako je cesnak, cibuľa, kurkuma, echinacea či zázvor.

Naparovanie - inhalácia pary a uvoľnenie nosových dutín
Naparovanie - inhalácia pary a uvoľnenie nosových dutín. Zdroj foto: Canva.

Kedy navštíviť lekára?

Smrkanie nosom môže byť nepríjemné, no často krát sa nejedná o závažný stav.

Ak však smrkanie a upchatý nos po pár dňoch neustupuje a nepomáhajú voľne dostupné liečivá, obráťte sa na odbornú pomoc lekára.

Ak smrkanie z nosa sprevádza vysoká telesná teplota a iné prejavy nákazy (bolesť hrdla, kašeľ, zimnica, svalové bolesti..), obráťte sa na lekára.

Ak v čase pozorujete často opakujúce sa zápaly nosnej dutiny, smrkanie či pocit upchatého nosa, obráťte sa na lekára. Je potrebná diagnostika pre vylúčenie alergií, chronického zápalu a iných zdravotných obtiaží.

Vyhľadajte lekársku pomoc, ak:

  • Vám upchatý nos a smrkanie neustupuje do pár dní napriek voľno-dostupnej a domácej liečbe
  • Pozorujete príznaky, ako je horúčka, zimnica, bolesti a iné symptómy infekcie
  • Pozorujete sýto sfarbené hlieny z nosa, prípadne krv
  • Máte dlhodobo opakujúce sa problémy s upchatým nosom a smrkaním
  • Pociťuje pravidelne sezónne zhoršenia príznakov

Najčastejšie otázky a odpovede

Pýtate sa...

Prečo často smrkám z nosu?

- Časté smrkanie môže byť spôsobené alergiami, prechladnutím, respiračnou infekciou, chronickým zápalom, suchým vzduchom a inými zdravotnými stavmi. Je dôležité preto zistiť príčinu, aby bola zvolená liečba efektívna.

Je časté smrkanie škodlivé?

- Časté smrkanie samo o sebe nie je škodlivé, no ak je príliš silné, môže spôsobiť zvýšený tlak v nosných dutinách i ušiach. Ďalej i podráždenie pokožky okolo nosa. Dôležité je preto citlivé smrkanie s mäkkou vreckovkou.

Existujú domáce prostriedky na zmiernenie častého smrkania?

- I keď je základom správna diagnostika a odborná liečba, veľmi dôležitá je i domáca starostlivosť. Príkladom je inhalácia pary, používanie zvlhčovača vzduchu, dostatočný pitný režim, hydratácia či prírodné nosové spreje s morskou soľou.

Môže byť časté smrkanie znamením alergie?

- Áno, časté smrkanie môže byť príznakom alergií. Alergény ako peľ, prach, zvieracie chlpy alebo plesne môžu vyvolať alergickú reakciu, ktorá vedie k zvýšenej produkcii číreho vodnatého hlienu a potrebe smrkať.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • medicalnewstoday.com - Medical News Today: What to do about a runny nose
  • healthline.com - Healthline: Everything You Need to Know About Allergies
  • verywellhealth.com - Very Well Health: Rhinorrhea (Runny Nose)
  • HAUSEN, Thomas. Pneumologie v každodenní praxi. Přeložil Eva ONDROUŠKOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-2469-5.
  • PEŠEK, Miloš. Praktická pneumologie. 2. vydání. Jessenius. Praha: Maxdorf, [2021]. ISBN 978-80-7345-710-5.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané