Hnisavý výtok z pošvy: ako vyzerá a aké sú príčiny vzniku patologického výtoku?

Hnisavý výtok z pošvy: ako vyzerá a aké sú príčiny vzniku patologického výtoku?
Zdroj foto: Canva.

Vaginálne výtoky sú pomerne častým dôvodom návštevy gynekológa. Spôsobujú diskomfort a narušujú intímny život ženy. Ktorý výtok z pošvy je fyziologický a kedy naopak vyhľadať odbornú pomoc lekára?

Vaginálny výtok svojou farbou a konzistenciou poskytuje dôležité informácie o fáze ženského cyklu a je ukazovateľom prípadných ochorení.

Žena môže pozorovať fyziologický výtok ako prirodzený samočistiaci proces či ako hlien krčka maternice v čase ovulácie.

Priemerné denné množstvo vylúčeného vaginálneho výtoku je približne 5 mililitrov.

Výtok z pošvy môže byť dôsledkom mnohých zdravotných komplikácií. Keď sa však výtok zmieša s nežiadúcimi patogénmi (baktérie, kvasinky..), začne sa meniť jeho farba, konzistencia i zápach.

Aký výtok je "normálny"?

Fyziologický výtok z pošvy je normálny jav, vďaka ktorému sa udržiava zdravé poševné prostredie a závisí spravidla od fázy menštruačného cyklu ženy.

V období ovulácie je výtok najintenzívnejší. Jedná sa o hlien krčka maternice, vďaka ktorému sa vytvára hostinné prostredie pre mužské spermie. Napríklad i pri sexuálnom vzrušení sa zvýši vaginálny sekrét, ktorý obsahuje viac tekutín.

Fyziologický výtok môže byť číry, priehľadný, vodnatý či belavý (farba surového bielka). Nezapácha a nespôsobuje pálenie, svrbenie ani iné zdravotné obtiaže.

Pokiaľ je však výtok sfarbený do iných farieb, má tvarohovitú alebo hrudkovitú konzistenciu, zapácha, je potreba vždy spozornieť.

Patologický výtok z pošvy

Nezdravé farby a konzistencie výtoku z pošvy sa objavujú pri narušení vaginálnej mikroflóry, pri bakteriálnych a kvasinkových infekciách, zápaloch ale aj pri niektorých gynekologických a sexuálne prenosných ochoreniach.

Vo väčšine prípadov stojí za nežiadúcim výtokom zápal spôsobený nákazou. Pôvodcom sú zväčša bakteriálne a kvasinkové infekcie.

Práve za hnilobným, rybacím alebo kvasinkovým zápachom sa môžu skrývať rôzne pohlavné infekcie.

Príznaky nezdravého výtoku:

  • Zapáchajúci výtok
  • Hrudkovitý výtok
  • Tvarohovitý výtok
  • Hnisavý výtok
  • Sýto biely, sivý, žltý, zelený alebo hnedý výtok
  • Krvavý výtok mimo menštruácie
  • Lokálne svrbenie a pálenie
  • Začervenanie a opuch sliznice pošvy

Hnisavý výtok

Hnisavý výtok je patologickým sekrétom, ktorý je spôsobený pri narušení bakteriálnej rovnováhy v poševnom prostredí. Môže mať žlté, šedé, zelené až hnedé sfarbenie.

Sprevádza ho nepríjemný zápach a lokálne obtiaže, ako svrbenie, pálenie, začervenanie a opuch podráždenej pošvovej sliznice.

Farby výtokov

  • Biely hrudkovitý výtok – sýto biely výtok hrudkovitého charakteru býva prítomný pri vaginálnej mykóze, a teda kvasinkovej infekcii. Prítomný je vaginálny diskomfort, lokálne svrbenie i začervenanie.
  • Sivý až žltý výtok – býva prítomný pri bakteriálnej infekcii. Býva sprevádzaný výraznejším zápachom, svrbením a pálením vagíny. Ďalej i pri nákaze pohlavne prenosnou baktériou Gonorrhea.
  • Zelený výtok – je spôsobený bakteriálnou infekciou pri bakteriálnej vaginóze, no je prítomný i pri niektorých sexuálne prenosných ochoreniach, ako sú chlamýdie, kvapavka, syfilis či trichomoniáza.
  • Krvavý výtok – krvavý výtok mimo menštruácie a mierne ovulačné špinenie môže poukazovať na mnohé zdravotné obtiaže a je potrebné vždy navštíviť gynekológa.
  • Hnedý výtok – (ružový výtok) môže sa jednať o krv na začiatku i konci menštruácie či ako slabé ovulačné špinenie. V inom prípade je potrebné vyhľadať gynekológa.

Príčiny vzniku výtoku z pošvy

Bakteriálna infekcia (bakteriálna vaginóza)

Bakteriálna vaginóza predstavuje narušenie pošvového systému. Je spôsobená redukciou laktobacilov (prirodzená súčasť pošvového prostredia) a naopak premnožením iných nežiadúcich baktérií (Gardenella, Mykoplazma..).

Príznaky bakteriálnej vaginózy sa radikálne nelíšia od prejavov vaginálnej mykózy. Prítomný je vaginálny diskomfort vrátane pocitov pálenia a svrbenia, podráždenia, začervenania a opuchu pošvovej sliznice.

Prítomný je patologický hlienovitý výtok, ktorý býva sfarbený do sivejžltej až zelenej farby. Je  sprevádzaný výrazným nepríjemným zápachom (môže pripomínať rybu).

Na liečbu bakteriálnej vaginózy je obvykle potrebná lokálna antibiotická liečba viazaná na lekársky predpis (vaginálny krém, gél, čapíky..).

Kvasinková infekcia (mykóza)

Kvasinková kolpitída je najčastejšou príčinou výtoku z pošvy. Reprezentantom je Candida albicans. Vzniká premnožením kvasiniek vo vaginálnom prostredí.

Ženy trápi vaginálny nekomfort, svrbenie, podráždenie sliznice a v neposlednom rade výtok. Typický je sýty biely tvarohovitý výtok. Nemá až tak výrazný zápach oproti bakteriálnej vaginóze.

Liečba vaginálnej mykózy zahŕňa lokálne antimykotiká, zväčša viazané na lekársky predpis (vaginálny krém, gél, čapíky..).

Parazitárna infekcia

Parazitárna kolpitída, ak už z názvu vyplýva, je zapríčinená prvokom parazitom Trichomonas vaginalis. Vyvoláva hnisavý pošvový výtok. Prítomná je bolesť v podbrušku, hojný riedky výtok a svrbenie i začervenanie vonkajšieho genitálu.

Toto ochorenie je oproti vaginóze a mykóze zriedkavejšie a jedná sa o sexuálne prenosné ochorenie.

Pohlavne prenosné ochorenia

Sexuálne prenosné ochorenia, skrátene STDs (sexual transmission diseases) môžu spôsobiť hnisavý patologický výtok z pošvy, bolesť v podbruší, bolesť pri pohlavnom styku, pálenie i svrbenie. Patrí sem trichomoniáza, chlamýdie, kvapavka, gonorea či syfilis.

Pohlavné ochorenia (asymptomatické i príznakové) si vždy vyžadujú odbornú liečbu lekárom.

Čítajte viac: Prevencia pohlavne prenosných ochorení a sexuálne zdravie

Zápaly a ochorenia pohlavných orgánov

Zápalové ochorenia panvových orgánov (vaječníky, vajcovody, maternica) môžu viesť nielen k nežiadúcemu výtoku. Sú sprevádzané aj inými symptómami, ako je bolesť lokalizovaná v podbruší.

Zápaly môžu byť infekčného i neinfekčného charakteru, akútne i chronické. Patria vždy do rúk lekára.

Diagnostika, liečba a prevencia výtoku

Liečba vaginálneho výtoku vždy závisí od príčiny vzniku. Je preto potrebná odborná diagnostika gynekológom.

Miernejšie formy vaginálneho diskomfortu si nevyžadujú návštevu lekára. Príkladom takéhoto stavu môže byť narušenie vnútorného prostredia nesprávnou hygienou, dráždivým prostriedkom, nevhodným spodným prádlom alebo  počiatok miernej mykózy/vaginózy.

Je možné siahnuť po voľnopredajných lokálnych prípravkoch, ktoré majú základné antibakteriálne či antimykotické vlastnosti a napomáhajú udržiavať rovnováhu vaginálnej mikroflóry. 

Ak prejavy do pár dní neustúpia, vždy sa obráťte na lekára. Pri bolesti podbrušia vyhľadajte gynekológa neodkladne.

Ak spozorujete hnisavý žltý, zelený alebo krvavý výtok, navštívte gynekológa ihneď.

Gynekológ vyšetrí pacientku pohľadom, palpačne, ultrasonografiou panvovej dutiny a prípadne odoberie ster na laboratórne vyšetrenie.

Podľa príčiny a pôvodcu infekcie volí farmakologickú liečbu (antibiotiká, antimykotiká..). Vo väčšine prípadov sa jedná o lokálnu aplikáciu krémov alebo vaginálnych čapíkov.

V prípade pohlavne prenosných či iných závažnejších ochorení a infekcií, lekár volí konkrétny liečebný postup a celkovú farmakologickú liečbu.

Základné gynekologické vyšetrenie pre diagnostiku a liečbu vaginálneho výtoku
Základné gynekologické vyšetrenie pre diagnostiku a liečbu vaginálneho výtoku. Zdroj foto: Canva

Prevencia vzniku výtoku

Základom prevencia gynekologických problémov je bezpečný pohlavný styk, intímna hygiena oboch partnerov a pravidelná návšteva gynekológa/urológa.

Na zachovanie zdravej vaginálnej mikroflóry je potrebné každodenné umývanie intímnej oblasti vlažnou vodou a rukami.

Na intímnu hygienu je možné využívať kozmetické produkty na to určené. Tieto intímne mydlá obsahujú  zložky, ktoré citlivú sliznicu ošetrujú, dezinfikujú a ochraňujú. Obsahujú napríklad kyselinu mliečnu a prebiotické zložky. Avšak aplikujte intímne mydlo len v oblasti vonkajšieho genitálu. 

Spodnú bielizeň noste z prírodnejších viac vzdušných materiálov.

Pre zdravie vaginálnej mikroflóry je možné preventívne perorálne i lokálne užívať probiotiká, nakoľko bohatá vaginálna mikroflóra je menej náchylnejšia na rozvoj kvasinkovej či bakteriálnej infekcie.

Častá strava bohatá na jednoduché cukry môže prispievať k rozvoju vaginálnej mykózy, nakoľko práve cukry slúžia ako potrava pre kvasinky. 

Najčastejšie otázky a odpovede o hnisavom výtoku v pošvy

Pýtate sa...

Čo spôsobuje hnisavý výtok z pošvy?

- Hnisavý výtok môže byť spôsobený najmä bakteriálnymi infekciami, pohlavne prenosnými chorobami (PCH), zápalovými ochoreniami panvových orgánov (PID) alebo cudzími telesami v pošve.

Ako spoznám, že môj výtok je hnisavý?

- Hnisavý výtok je obvykle hustejší, má žltú až zelenú farbu a často je sprevádzaný nepríjemným zápachom. Môže tiež spôsobovať lokálne podráždenie, začervenanie, svrbenie alebo bolesť v oblasti pošvy.

Je hnisavý výtok znakom pohlavne prenosnej choroby?

- Hnisavý výtok môže byť príznakom PCH, ako sú napríklad chlamýdie, kvapavka alebo trichomoniáza, ale nie je to pravidlom. Môže sa vyskytovať pri bakteriálnej vaginóze a iných ochoreniach pohlavnej sústavy.

Ako sa lieči hnisavý výtok z pošvy?

- Liečba závisí od príčiny vzniku výtoku. Antibiotiká sú bežne predpisované na bakteriálne infekcie a pohlavne prenosné ochorenia, zatiaľ čo antifungálne a antimykotické lieky sa používajú na liečbu kvasinkových infekcií. V prípade hormonálnych zmien môže byť odporúčaná hormonálna terapia.

Aká je prevencia pred hnisavým výtokom?

- Áno. Zaraďujeme sem praktizovanie bezpečného chráneného sexu (používanie kondómov), udržiavanie dobrej intímnej a osobnej hygieny, vyhýbanie sa používaniu dráždivých výrobkov, ktoré môžu narušiť vaginálnu flóru a v neposlednom rade pravidelné návštevy gynekológa.

Kedy by som mala vyhľadať lekársku pomoc?

- Ak zaznamenáte zvláštne sfarbený výtok zmenenej konzistencie či so zápachom, obráťte sa na gynekológa. A to najmä ak je sprevádzaný bolesťou, svrbením, pálením alebo inými nezvyčajnými príznakmi. Rýchla diagnostika a liečba sú kľúčom k predchádzaniu komplikáciám.

Môže hnisavý výtok ovplyvniť tehotenstvo?

- Niektoré závažnejšie infekcie a pohlavne prenosné ochorenie spôsobujúce hnisavý výtok, môže mať negatívny vplyv na tehotenstvo i dieťa. Je dôležité, aby tehotné ženy s akýmkoľvek podozrivým výtokom neodkladne vyhľadali lekársku pomoc.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • medicalnewstoday.com - Medical News Today: A color-coded guide to vaginal discharge
  • healthline.com - Healthline: Bacterial Vaginosis vs. Yeast Infection: Which Is It?
  • medicalnewstoday.com - Medical News Today: What to know about vaginal infections
  • PILKA, Radovan. Gynekologie. 2. aktualizované vydání. Jessenius. Praha: Maxdorf, [2022]. ISBN 978-80-7345-743-3.
  • DUBOVÁ, Olga a ZIKÁN, Michal. Gynekologie a porodnictví: praktické repetitorium. 2. vydání. Jessenius. Praha: Maxdorf, [2022]. ISBN 978-80-7345-716-7.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané