späť na zoznam príznakov

Kŕčovité prehnutie tela do záklonu

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "kŕčovité prehnutie tela do záklonu"

Kŕčovité prehnutie tela do záklonu, inak nazvané aj opistotonus, nastáva vtedy, ak sa trup oblúkovito prepne do akéhosi zakloneného mostu dozadu a hlava je tiež zavrátená dozadu. Tento stav nastáva charakteristicky pri poruchách signálov svalstva, tiež pri niektorých typoch hysterických záchvatov, ale aj vtedy, ak došlo k zraneniu, zápalu alebo nádoru v strednom mozgu. Ide všeobecne o príznak vážneho ochorenia, takže je treba hneď vyhľadať lekára.

Najčastejšie je tento príznak súčasťou epilepsie, čo je choroba nervového systému. Je spôsobená nerovnováhou medzi excitačnými a inhibičnými systémami, pričom táto nerovnováha sa prejavuje epileptickým záchvatom, ktorý nastáva vtedy, ak sa do prevahy dostanú stimulujúce, čiže excitačné systémy. Záchvaty môžu byť klinické a subklinické. Klinické sa prejavujú navonok poruchou vedomia, psychickými prejavmi a pohyblivosťou.

Subklinické záchvaty tieto príznaky neobsahujú a prejavia sa len pozmenenou aktivitou mozgu. Hlavnú úlohu pri epileptických záchvatoch zohrávajú aminokyseliny, ktoré patria práve medzi stimulujúce faktory. Epileptické záchvaty sú navonok typické najmä cez kŕčovité prehnutie tela do záklonu, ale nastávajú aj iné svalové kŕče, zášklby v svaloch aj na tvári, niekedy poruchy vedomia a strata vedomia na krátku dobu, prípadne poruchy nálady.

Okrem epilepsie je opistotonusom charakteristické aj infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Clostridium tetani a ide o tetanus. Proti ochoreniu už dnes existujú očkovacie programy a tak sa prípady počítajú len na niekoľko ľudí za rok, ale stále sa môže choroba vyskytnúť napríklad v dôsledku nekompletného zaočkovania a podobne. Ide o infekčné ochorenie, ktoré sa do tela človeka dostane prostredníctvom nejakej otvorenej krvavej rany.

Prejavuje sa celkovými kŕčmi a stuhnutosťou svalov, pri kŕčoch svalov brucha, šije a chrbtice môže prísť ku kŕčovitému ohnutiu tela dozadu a veľakrát prichádza aj ku kŕčom bránice alebo hrtanu, čo môže viesť k narušeniu činnosti dýchacej trubice a niekedy aj k zaduseniu. Tetanus je veľmi vážna choroba, ktorá si vyžaduje okamžitú liečbu jednak podávaním očkovacích tetanových protilátok proti toxínu, ktorý baktérie vylučujú, ale tiež aj cez antibiotickú liečbu zamerané na samotné baktérie.

Kŕče, ktoré spôsobia prehnutia trupu do oblúku smerom dozadu sú prítomné aj pri niektorých psychicky labilných osobách ak trpia akútnym hysterickým záchvatom a súvisia s hyperventiláciou pľúc. Taktiež pri rôznych nádoroch na strednom mozgu, pri zápale mozgových blán alebo pri masívnom krvácaní do mozgu je možné pozorovať tento príznak, takže aj v tomto prípade ide o vážne stavy, ktoré si vyžadujú okamžité lekárske ošetrenie.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Kŕčovité prehnutie tela do záklonu patri medzi príznaky Pohybového aparátu
Ďalšie názvy: opistotonus
V obsahu nájdete:

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.