späť na zoznam príznakov

Nechutenstvo do jedla: Má rozličné príčiny, ktoré z nich poznáte?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Nechutenstvo do jedla: Má rozličné príčiny, ktoré z nich poznáte?
Zdroj foto: Getty images

Nechutenstvo je príznak, ktorý môže mať množstvo príčin. Tie môžu byť psychické, ale aj fyzické. Medzi najčastejšie psychické poruchy patrí anorexia a bulímia. Výskyt pri telesných problémoch je variabilný. Nechutenstvom sa môže prejavovať akékoľvek ochorenie.


Choroby s príznakom "nechutenstva do jedla"

Byliny používané na nechutenstvo do jedla

Nechutenstvo do jedla, alebo odmietanie jedla, má viac príčin. Pričom, môže ísť buď o príznaky nejakej choroby alebo len o dočasný stav. V prípade, ak má človek napríklad nevoľnosti od žalúdka, tak je celkom pochopiteľné odmietanie jedla a nechutenstvo.

S nevoľnosťou sa spája aj pocit na vracanie (nausea, nauzea), čo vylučuje príjem potravín. Taktiež pri zápche nastáva pocit plnosti brucha a človek tak nemôže prijať žiadnu ďalšiu potravu.

Anorexia a bulímia

Zároveň, strata chuti na jedlo býva príznakom niektorých ochorení a porúch príjmu potravy. Tak je to napríklad pri anorexii alebo bulímii.

Anorexia je psychická porucha, teda porucha príjmu jedla. Pričom ide o duševné ochorenie charakteristické neustálou snahou schudnúť. Človek sa snaží buď obmedziť prísun jedla, alebo sa snaží schudnúť extrémnym cvičením preťažovaním organizmu.

Žena s hráškom na tanieri, obmedzuje jedlo
Obmedzovanie jedla pri anorexii

Veľmi často sa ako symptómy, okrem odmietania jedla a nechutenstva, prejavujú aj chudnutie, nespokojnosť, nervozitanepokojnásledkom zníženého príjmu potravy aj iné symptómy nedostatku výživy v tele.

Nechutenstvo do jedla môže nastať aj v prípade bulímie. Je to menej časté, pretože táto psychická porucha, síce tiež spadá medzi poruchy príjmu potravy, je charakteristické fázami nadmerného prejedenianásledne nadmerného výdaja.

Výdaj je najčastejšie vo forme vracania alebo cestou preháňadiel. V tomto prípade sa objavuje nechutenstvo práve vo fáze po vyvolaní vracania. Niekedy sa bulímia a anorexia kombinujú a vyskytujú súčasne.

Nechutenstvo do jedla u detí

U malých detí je veľakrát spojené s bolesťami brucha. Ale veľakrát aj s inými problémami, napríklad s bolesťou zubov. Vyskytuje sa pri zápaloch či problémoch v ústnej dutine.

Zníženú chuť do jedla môžu spôsobiť aj bežné choroby respiračného charakteru. Pri zápaloch horných dýchacích ciest, ale aj pri angíne, kedy dochádza k bolesti hrdla a krku. Bolesť je zhoršená prehĺtaním.

Detský vek je na chorobné zmeny v organizme obzvlášť citlivý. Aj na zvýšenie telesnej teploty môže dieťa reagovať nechutenstvom. Pri odmietaní jedla je dôležité, aby bol zachovaný dostatočný príjem tekutín. Tým sa zabráni dehydratácii.

U detí je ťažšie odhaliť tieto príčiny, a to hlavne u tých malých, keďže najmenšie deti ešte nevedia presne popísať všetky príznaky a symptómy. V tom prípade je odporúčané navštíviť lekára.

Detská ruka, dva červené cukríky, zlé stravovacie návyky
Za odmietaním jedla u detí môžu byť zlé stravovacie návyky

Iné príčiny nechutenstva

Veľakrát sú za prirodzene zníženou chuťou do jedla onkologické ochorenia. Vtedy postihnutý človek nemusí pociťovať odpor k jedlu, ako skôr nechutenstvo, hoci mu nie je jedlo odporné. Pridružuje sa slabosť a únava.

Aj pri niektorých ochoreniach nervového systému je možné u postihnutých, hlavne starších ľudí, pozorovať nechutenstvo. Napríklad pri Alzheimerovej chorobedemencii alebo pri Parkinsonovej chorobe.

Nechutenstvo v tehotenstve

U tehotných žien sa nechuť do jedla vyskytuje hlavne počas obdobia nevoľnosti. Dôležitá je úprava stravy. Rovnako významné je rozdelenie porcií na menšie, ale frekventovanejšie počas celého dňa

Nechutenstvo môže byť jedným z príznakov tehotenstva.

Niektoré príčiny nechutenstva

Žena odmieta jedlo, na tanieri je jablko, nechutenstvo
U žien je časté nechutenstvo pri: anorexii, strese, v tehotenstve
 • porucha príjmu jedla, anorexia a bulímia
 • akútne, ale hlavne chronické zápaly a infekcie
 • septické stavy
 • zvýšená telesná teplota, horúčka
 • bolesť
 • nádory
 • ochorenia tráviaceho systému
 • zlyhávanie pečene
 • ochorenia obličiek
 • srdcovo - cievne ochorenia
 • neurologické ochorenia
 • autoimunitné ochorenia
 • pooperačné stavy
 • starší vek
 • u detí aj zlé stravovacie návyky
 • stres
 • lieky, a to hlavne pri ich veľkom počte, polypragmázia
 • tehotenstvo
 • alkoholizmus

Vo všeobecnosti je potrebné zamyslieť sa nad možnými príčinami, prečo nechce človek jesť, prečo mu nechutí. Za nechutenstvom u dospelých, ale aj detí môže byť množstvo ochorení. Každopádne, je to dôvod na návštevu lekára.

Infografika o najčastejších príčinách nechutenstva
Nechutenstvo spôsobuje množstvo ochorení, toto sú jeho najčastejšie príčiny

Video o nechutenstve

Video o nechutenstve

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s Nechutenstvom do jedla

Nechutenstvo do jedla: Má rozličné príčiny, ktoré z nich poznáte? patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: Nechutenstvo, nechuť do jedla, strata chuti do jedla, anorexia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Úloha FOSFORU v tele. Je dôležitý pre zdravie? Čo ho obsahuje najviac? Úloha FOSFORU v tele. Je dôležitý pre zdravie? Čo ho obsahuje najviac?

Aká je úloha FOSFORU v našom tele? Je dôležitý pre udržanie zdravia a prečo je potrebný? Čo ak je ho málo či veľa?

Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín? Kalorické tabuľky: Aké sú výživové/nutričné hodnoty jedál, potravín?

Kalorické tabuľky vám ponúkajú prehľad do množstva energie, ktorú majú jednotlivé potraviny. Uvádzajú obsah kalórií, bielkovín, cukrov a tukov.

Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči? Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči?

Nastalo obdobie zvýšeného výskytu ochorení dýchacích ciest. Medzi najčastejšie sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči? Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči?

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje

Silné kosti, zdravé zuby. Aká je dôležitosť VÁPNIKA v našom živote? Prečo je potrebný, môže tiež škodiť?

Naposledy aktualizované 19.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
RaiNy 19.06.2018 18:05

V poslednej dobe mám obrovské problémy pri prijímaní potravy. Z jedla mi je zle a nič mi nechutí a aj tekutiny mi robia problém. Cvičím každý deň no po cvičení mám pocit na zvracanie tiež. Neviete čo by to mohlo byť?

Stela 15.10.2017 12:33

V posledných dňoch mávam nevoľnosti. Odmietam jesť, a ak sa najem, tak mi často býva zle. Zatiaľ som nevracala, no môže sa to stať. Nebývam hladná a ani smädná. Porcie obmädzujem na menšie, keďže z väčších vždy nechám. Bojím sa, že to prepukne do anorexie a nebudem to môcť zastaviť. Vážim sa niekoľkokrát do dňa a cvičím každý jeden deň...