Paranoidita: Aké príčiny má paranoja a ako sa prejavuje?

Paranoidita: Aké príčiny má paranoja a ako sa prejavuje?
Zdroj foto: Getty images

Paranoja je porucha, ktorá môže byť ako samostatná jednotka, ale aj ako súčasť inej psychiatrickej poruchy. Človek sa prejavuje typickými črtami, ako sú napríklad prehnaná žiarlivosť, presadzovanie vlastného ega, prehnané obavy o svoju osobu, stihomanstvo, pocit ohrozenia. Zakladá neoverené konšpiračné teórie, ale môže mať aj pocit prehnanej potreby a dôležitosti pre okolie a svet. 

Paranoidita - paranoja je stav, keď človek trpí vzťahovačnosťou predstavami, pre ktorú podozrieva iných ľudí. Prípadne má sklon afektívne skresliť skutočnosť.

Ľudia, ktorí majú paranoju, ju môžu mať buď už v povahe, čomu sa hovorí paranoidná porucha osobnosti, alebo sa paranoidita u nich vyvinula v dôsledku nejakého ochorenia.

Paranoia, z prekladu mimo seba, je termín, ktorý sa používal už období antického Grécka, keď sa ním označovali stavy šialenstva a demencie.

V tom prípade ide aj o symptóm choroby. Najčastejšie duševnej a psychiatrickej poruchy. Tento stav treba určite riešiť, hoci liečba je veľmi ťažká a hlavne trvalá.

Ľudia trpiaci paranoidnou poruchou osobnosti sa môžu prejavovať ako:

  • nedôverčiví
  • žiarliví
  • vidia vo svojom okolí nepriateľa
  • majú podozrievavé predstavy
  • sú vzťahovační
  • agresívni
  • majú strach, že im chce okolie len ublížiť
  • zdôrazňujú vlastné ego
  • prekrúcajú skutočnosť
  • niekedy majú pocit, že majú nadľudské schopnosti a sily či pocit, že majú dôležitú úlohu
Muž sa skrýva za žalúziami, pozerá cez priezor, výrez tváre, oko, prsty
Strach z nebezpečia, podozrievanie, nedôverčivosť. Zdroj foto: Getty images

U mladých ľudí je typická nedôvera voči rodičomodmietanie komunikácie s nimi. Pokiaľ je paranoidita ako súčasť príznakov inej choroby, môže sa prejavovať aj mierne odlišne.

Napríklad, aj rôznymi bludmi alebo halucináciami, ale princíp je podobný.

Paranoidné stavy sa považujú za samostatnú jednotku medzi poruchami, ale aj ako súčasť schizofrénie alebo afektívnej poruchy.

Bipolárna afektívna porucha a paranoja

Ľudia poznajú túto poruchu skôr pod starším názvom mániodepresívny syndróm či psychóza.

Často sa paranoiditaparanoidné správanie vyskytuje u ľudí trpiacich mániodepresívnou psychózou. Ide o psychiatrickú poruchu, pri ktorej dochádza k periodickým zmenám nálady, vitality, ale aj celkového fungovania organizmu.

Žena kľačí, má depresiu, ruky na hlave
Stavy eufórie sa striedajú s depresiou. Zdroj foto: Getty images

Ochorenie sa prejavuje najmä poruchami nálady, zmenami osobnosti, depresiou, zmenami správania, niekedy aj eurofickou náladou a správaním. Sprevádzajú ho tiež niekedy rôzne bludy, halucinácie ale aj vyčerpanie.

Zmeny sa u ľudí postihnutých mániodepresívnou psychózou prejavujú v cykloch. Väčšinou ide o štyri cykly. Strieda sa hypomanická forma, manická forma, depresívna formazmiešaná forma.

Ochorením trpí len necelé jedno percento ľudí. Pričom svoju úlohu tu má aj dedičnosť. Ochorenie sa lieči najčastejšie liekmizmenou životného štýlu. Samozrejme, je potreba zveriť liečbu odborníkom.

Schizofrénia a paranoidita

Paranoidné stavy sú aj súčasťou schizofrénie. Ide tiež o vážne psychiatrickú poruchu, ktorú charakterizuje rozpad osobnosti. A to najmä v emočnej časti ľudskej psychiky.

Žena, rozbité zrkadlo, zmeny správania, emócií, citov
Rozpad osobnosti, poruchy správania, emócií, aj myslenia. Zdroj foto: Getty images

Ako symptómy sú najčastejšie viditeľné zmeny správania, poruchy emóciícitov, neschopnosť racionálneho premýšľania, človek môže trpieť bludmi alebo halucináciami. Časté sú zmeny osobnosti, poruchy náladysprávania. Niekedy sa vyskytujú depresie alebo agresivita.

Schizofrénia sa najčastejšie objavuje v období rannej dospelosti. Veľký vplyv na vznik poruchy majú genetické predispozície. Ale niekedy môže ísť aj o získanú formu, na ktorej sa podieľali vplyvy vonkajšieho prostredia.

Na liečbu choroby sa využívajú najmä antipsychotiká. Majú pozitívny dopad na myšlienkové pochody pacientov.

Ostatné príčiny

Niekedy je paranoidita súčasťou príznakov niektorých ochorení nervového systému. Príklad je pri Alzheimerovej chorobe. Najmä v pokročilom štádiu sa objavujú aj halucinácie a bludy.

Inou príčinu môže byť alkoholizmus. Ako dôsledok dlhodobého poškodzovania mozgu a jeho funkcií alkoholom. Vyskytnúť sa môže aj v rámci predelirantného štádia. Rovnako pôsobia aj drogy a ich dlhodobé zneužívanie. Napríklad, medzi stimulanciá sa zaraďuje pervitín a halucinogény, čiže marihuana, LSD.

Infografika znázorňuje hlavné črty paranoidnej povahy a paranoidity
Paranoidita má tieto hlavné črty
fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané