späť na zoznam príznakov

Pergamenová koža

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "pergamenová koža"

Pergamenová koža je pomenovanie pre kožu s narušenou výživou, ktorá je tenká, vyschnutá, krehká, veľmi ľahko sa poraní a dosť často sa vyskytuje u ľudí v pokročilom veku. Táto koža stráca aj svoje prirodzené ochlpenie, farbu vlastnosti a jemnosť a podobá sa práve na pergamen, podľa čoho dostala aj pomenovanie. Koža týchto vlastností môže byť príznakom veku, dehydratácie, ale aj niektorých ochorení, najmä cievneho systému a nedostatočného prekrvenia.

S pribúdajúcim vekom sa koža prirodzene stenčuje a stráca svoju pružnosť, pričom ubúda spojového tkaniva a tak môže koža mať povrch ako pergamenový papier. Častejšia je u ľudí vo veku nad 80 rokov a u ľudí s nižším objemom podkožného tuku. Rovnako u starších ľudí môže spôsobiť tenšiu kožu aj dehydratácia, kedy sa neprirodzený povrch kože ešte viac zvýrazní. Veľmi často môžu byť komplikáciou pre vznik tejto kože aj preležaniny u seniorov.

Práve preto treba ľudí, ktorý majú preležaniny, viac polohovať a suchú pokožku premasťovať, aby nevznikalo jej vysušovanie a stenčovanie. Veľakrát je však pergamenová koža prítomná u ľudí trpiacich rôznymi ochoreniami žíl, tepien a ciev, napríklad u ľudí s chronickou žilnou nedostatočnosťou, čiže kŕčovými žilami. Pergamenová koža je jedným z typických a charakteristických príznakov pre toto ochorenie, ktoré patrí k najčastejším žilovým ochoreniam u nás.

Výskyt kŕčových žíl závisí aj od veku, genetickej a dedičnej predispozície a ochorenie trápi oveľa viac ženy ako mužov. Najčastejšie vznikajú kŕčové žily, odborne povedané varixy, na dolných končatinách, ktoré sú viac zaťažované a krv musí od nich tiecť do srdca aj s prekonaním prirodzenej gravitácie. U žien má vplyv na vznik kŕčových žíl aj hladina hormónov, najmä počas tehotenstva. Častým symptómom je aj opuch končatín, rozšírenie žíl a bolesť.

Práve žilová nedostatočnosť a následný vznik kŕčových varixov má zlý vplyv na kožu, pretože sa v nej naviac ukladá pigment a spomaľuje sa odstraňovanie produktov metabolizmu cez krvný obeh. Dolné končatiny sú tiež viac namáhané, čo len zlepšuje podmienky pre problémy s prekrvením a správnym obehom krvi v žilách. V dôsledku týchto podmienok dochádza k deformácii pôvodnej štruktúry koži, ktorá sa aj ľahšie poraní a tiež sa ľahšie vysuší.

Veľmi častým problémom sú aj bércové vredy, čo je tiež ochorenie žíl a tepien, pričom práve príčiny tohto druhu stoja najčastejšie za vznikom týchto vredov. Ide o chronické a dlhodobé ochorenie, ktoré sa často opakovane vracia a nastáva chronický defekt koži, pri ktorom sa rozkladá jej tkanivo a následne odumiera. Koža je tenšia, stráca svoje pôvodné ochlpenie a tak sa stáva pergamenovou. Niekedy môže byť aj suchá, začervenaná a ľahšie dochádza k jej poraneniam.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Pergamenova koža. - ana4641 08.03.2019 11:28

Na rukách mám tenkú kožu.Pri uskrabnuti sa mi roztrhne koža a vytvorí sa mi podliatiny.Dlho mi to krváca.Je na to nejaký liek?Je to nie pekne na rukách,musím stále nosiť poviazane ruky obväzom.