Podvýživa: Čo ju spôsobuje a aké má následky? + Typy

Podvýživa: Čo ju spôsobuje a aké má následky? + Typy
Zdroj foto: Getty images

Aj v dnešnej dobe sa s ňou stále stretávame a je problémom v mnohých krajinách. Prípady jej výskytu nájdeme aj na Slovensku. Okrem podvýživy v dôsledku zlej socio - ekonomickej situácie, poznáme aj takú, ktorá sa objavuje ako príznak rôznych ochorení.

Podvýživa vzniká na základe nedostatku živín, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie organizmu. Tento nedostatok môže mať viacero príčin. Preto aj podvýživu delíme na niekoľko typov.

Kachexia je takisto výraz pre označenie straty hmotnosti.

Podvýživa = malnutrícia = marazmus = kvašiorkor = karencia = kachexia.

Základy primárnej podvýživy treba hľadať v nedostatočnom príjme potravy. Tento typ sa vyskytuje v rozvojových krajinách, vo vrstvách v zlej socio - ekonmickej situácii. Dobre známe je hladovanie modeliek, ktorým udržujú svoje kilá na nízkych hodnotách.

O sekundárnej podvýžive sa hovorí vtedy, ak vzniká na základe nejakého ochorenia. Poznáme množstvo chorobných stavov, ktoré ju zapríčiňujú. Vo veľkom percente sa jedná hlavne o chronické choroby.

Podvýživa sa odborne nazýva aj malnutrícia (z latinského malus - zlý, nutritio - výživa).

Okrem delenia na primárnu a sekundárnu poznáme aj iné delenie. A to hovorí o energetickej malnutrícii a proteínovej (bielkovinovej) malnutrícii.

Energetická malnutrícia je označovaná aj ako marazmus. Spôsobená je nedostačujúcim prísunom energie. Človek ňou postihnutý je chudý, chýba mu alebo ubúda podkožná tuková vrstva. Ale nemá postihnutú imunitu a hladina bielkovín v krvi je v norme.

tuky, cukry, kocky cukru, maslo
Organizmus nevyužíva cukor a tuk pre energiu. Zdroj foto: Getty images

Proteínová teda bielkovinová malnutrícia nazývaná aj ako kvašiorkor (inak aj kwashiorkor), sa vyznačuje viacerými príznakmi. Jedným je nízka hladina bielkovín v krvi a ďalším je nižšia hladina bielych krviniek, čo má vplyv na zníženú imunitu.

Organizmus v tomto prípade nie je schopný využiť cukry a tuky pre získanie energie. Ako náhradu využíva energiu z bielkovín. Znížená hladina bielkovín následne vyvolá opuchy.

K tomu sa pridružuje zlé hojenie rán a medzi najťažšie komplikácie patrí multiorgánové zlyhanie, sepsa. Osobitým stavom je karencia. Označuje sa ňou chýbanie jedného nutričeného prvku. Pod tento pojem spadá napríklad nedostatok vitamínov alebo stopových prvkov.

Medzi najčastejšie príčiny podvýživy patrí

Vzniká napríklad pri rozličných infekciach, nádorových ochoreniach alebo poruchách tráviacej sústavy, kedy sa do tela nedostáva dostatok živín a potrebných látok.

Ruka v ruke ide s kachexiou častokrát aj oslabená imunita, prípadne nedostatok červených krviniek. Podvýživa nastáva aj u ľudí s ochorením AIDS, čo je ochorenie imunitného systému, pričom človek s touto chorobu trpí aj chudnutím, hnačkami, nevoľnosťami a tiež zvracaním.

žena nechutenstvo na jedlo, zelenina, kapusta, cibuľa
Anorexiou trpia častejšie ženy. Zdroj foto: Getty images

Pri cirhóze pečene, čo je chronický proces spôsobený odumieraním tkaniva a nahradením väzivom. Dochádza k uzlovitej prestavbe pečene, pri nej je tiež prítomná podvýživa. A to hlavne z dôvodu nechutenstva do jedla.

Človek následne chudne, je unavený a má poruchy vyprázdňovania stolice. Nastáva aj zväčšenie pečene. Najčastejšie je za cirhózou alkoholizmus, hepatitída, poškodenie liekmi alebo niektoré metabolické poruchy, ktoré narušia správnu činnosť pečene.

Kachexia nastáva aj pri rakovine pankreasu, pričom vzhľadom na to, že ide o veľmi dôležitý orgán regulujúci metabolické a tráviace činnosti v organizme, tak narušenie jeho funkcie sa prejaví viacerými symptómami.

Existujú dva druhy nádorov, ktoré postihujú pankreas a to duktálny alebo mucinózny nádor. Duktálny karcinóm je nebezpečnejší. Toto nádorové ochorenie sa prejavuje bolesťami brucha, chudnutím, únavou, zníženou chuťou do jedla aj nevoľnosťou.

Podvýživa je častá pri rôznych mentálnych poruchách, príkladom je mentálna anorexia. Tá je typická odmietaním jedla, chudnutím a neustálou snahou dosiahnuť dokonalú postavu.

Väčšinou toto ochorenie je typické pre ženy, ktoré nie sú spokojné samé so sebou a preto buď odmietajú jedlo alebo sa snažia nadmerným fyzickým cvičením znížiť svoju váhu. Veľakrát užívajú preháňadlá alebo si vedome vyvolávajú zvracanie po jedle v snahe obmedziť príjem potravín.

Pri niektorých ochoreniach nervového systému môže vzniknúť podvýživa v dôsledku chorobného stavu organizmu. Tak je to pri Huntingtonovej chorobe. Ide o neurodegeneratívne ochorenie, ktoré sa vyznačuje pohybovou poruchou, demenciou a poruchami osobnosti.

V posledných štádiách choroby je prítomná aj ťažká forma podvýživy. Vo všeobecnosti by mali ľudia trpiaci podvýživou vyhľadať lekára, ktorý im pomôže zlepšiť ich stav.

Následky podvýživy

Malnutrícia sa teda delí na viacero druhov.

Všeobecne sa prejavuje nasledovne:

  • stratou podkožného tuku
  • úbytok svalovej hmoty
  • opuch dolných končatín, brucha teda ascites
  • zhoršenie psychického stavu
  • kožné zmeny, lámavosť nechtov
  • pri marazme chudnutie, zníženie hmotnosti následkom úbytku tuku a svalov
  • u kvašiorkoru býva normálny vzhľad a aj zachované telesné tuky a svaly
  • zhoršené hojenie rán
  • dekubity sa tvoria častejšie
  • znížená imunita
    Infografika o podvýžive a jej príčinách
    Aké sú najčastejšie príčiny

Podvýživa u detí je výsledkom tých istých príčin, ako v dospelosti. Výstižným príkladom je hladovanie detí v rozvojových krajinách a v niektorých afrických štátoch.

Následkom hladovania dochádza k úbytku svalovej hmoty, zníženej hladine krvných bielkovín. Čoho výsledkom je vychudnutá postava s výrazným opuchom brucha. Ten sa inak nazýva aj ascites

Video o malnutrícii

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané