späť na zoznam príznakov

Pomalý rast ochlpenia

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "pomalý rast ochlpenia"

Pomalý rast ochlpenia, nazvaný odborne aj hypotrichóza, sa týka najmä rastu sekundárneho ochlpenia. Ide o ochlpenie, ktoré rastie počas pohlavného dospievania každého človeka a najviac ho ovplyvňujú hormóny. Aj z toho dôvodu môže za pomalší rast hladina týchto pohlavných hormónov. U žien sú tieto hormóny najmä estrogén a progesterón, u mužov sú to androgény a testosterón. Ochlpenie začína rásť počas puberty a je to veľmi individuálne u každého.

Nedostatočný rast ochlpenia môže byť spôsobený buď nedostatkom hladiny niektorých pohlavných hormónov, ktoré najviac rast tohto ochlpenia ovplyvňujú, prípadne poruchou chemickej syntézy týchto hormónov. V niektorých prípadoch sa problémy týkajú aj iných pohlavných znakov a nielen ochlpenia. Výnimočne ovplyvňuje rast hormónov aj ochorenie cievneho systému, pričom v tomto prípade môže ísť o lokálne problémy s pomalým rastom ochlpenia.

Ochlpenie druhotného typu o ktorom je reč zahŕňa rast fúzov a brady u mužov a tiež ochlpenie na hrudníku, pričom práve u mužov rastie ochlpenie na hrudníku oveľa dlhšiu dobu ako na tvári. U žien naopak toto ochlpenie nerastie a jeho výskyt súvisí s inými ochoreniam, väčšinou tiež hormonálneho typu. Vzhľadom na to, že rast ochlpenia môže byť u každého iný, nie je treba sa hneď obávať nejakého závažného ochorenia, ale nie je vylúčené, že je to aj nejaký symptóm.

Problémy s hladinou hormónov v tele vyvoláva aj hypotyreóza, čo je ochorenie štítnej žľazy, ktorá neprodukuje dostatočné množstvo hormónov. Najčastejšie choroba postihuje ženy, pričom prejavuje sa celkovým spomalením organizmu, únavou, spavosťou, niekedy aj zimomrivosťou postihnutého človeka. V dôsledku spomalenie organizmu dochádza aj k pomalému rastu ochlpenia, ale aj vlasov, dokonca niekedy dochádza k vypadávaniu vlasov a plešatosti.

Problémom sú aj Klinefelterov a Turnerov syndróm. Ide o ochorenia vyvolané nadbytočným pohlavným chromozómom X v genetickej výbave, pričom je to dedičná choroba. Klinefelterovým syndrómom trpia muži, ktorí sú neplodní alebo majú zníženú plodnosť a majú aj málo testosterónu, takže im chýba ochlpenie. Turnerov syndróm postihuje ženy a aj u nich je ochlpenie nedostatočné, taktiež sa u nich veľakrát neobjavuje menštruácia a iné sekundárne pohlavné znaky.

Pomalý rast ochlpenia alebo dokonca strata ochlpenia môžu byť vyvolané aj niektorými srdcovo-cievnymi chorobami, napríklad ischemickou chorobou dolných končatín. V tomto prípade dochádza k trofickým zmenám v pokročilej fázy choroby, objavuje sa suchá koža, pomalší rast ochlpenia na dolných končatinách, niekedy aj úplná strata ochlpenia. Pomalý rast ochlpenia môžu vyvolávať aj problémy syntézy pohlavných hormónov, takže je treba radšej vždy navštíviť lekára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s Pomalý rast ochlpenia

Pomalý rast ochlpenia patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: hypotrichóza
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Prečo má JÓD dôležité miesto v našom jedálničku? Ako vplýva na organizmus? Prečo má JÓD dôležité miesto v našom jedálničku? Ako vplýva na organizmus?

Jód predstavuje esenciálnu mikroživinu, ktorá zohráva kľúčovú a nezastupiteľnú úlohu v regulácii energetického metabolizmu každého z nás. Aké sú jeho ďalšie funkcie? Prečo je...

Bhringaraja: Prírodne na rast vlasov? Ayurvedou proti vypadávaniu Bhringaraja: Prírodne na rast vlasov? Ayurvedou proti vypadávaniu

Máte problém s vypadávaním vlasov a nové nie a nie rásť? Kvôli neustupujúcemu rednutiu vám presvitá pokožka hlavy, ktorú ste nútení zakrývať? Je to tak zlé, že ste začali zvažovať...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
risi 26.04.2021 15:29

neviem ako vám chlapi, ale mňa to hrozne sralo že mi rastú fuzy len niekdy a nie su husté ... Vyskúšal som bársčo aj žihľavové výluhy a tak podobne ale až teraz sa to upravilo s beard dopingom (angrybeards.sk/panska-kozmetika-na-fuzy/beard-doping-big-d-100-ml/) a dáva to celkom pekný výsledok

Braniso 02.05.2021 14:20

Mňa to serie posledné 2 roky, všetci rovesníci sú už ochlpení, a ja furt čakám...Ako dlho si ten doping používal, kým si videl výsledok? Díky za info

risi 23.05.2021 09:17

nepamatam si presne, ale zda sa mi ze mesiac - daval som si ale pat pumpiciek angrybeards droppingu denne ako pisu na stranke ze tolko mozes

Peter 23.04.2019 14:43

Bol som na gymnáziu posledný z triedy, kto nemal fúzy. Riešil som to celkom dlho, skúšal nejaké vitamíny a nakoniec mi celkom pomohol olej na rast fúzov https://www.angrybeards.sk/oleje-na-fuzy/olej-na-fuzy/ Zistil som ale, že je to tiež o správnom životnom štýle. Obmedziť fajčenie, zapracovať na pohybe a podobne. Veľa šťastia s rastom brady!

Čo mi pomohlo

vitamíny, pohyb, olej na bradu