späť na zoznam príznakov

Šupiny na koži

Autor: Michal Hrebík

Šupiny na koži sa prejavujú aj v súvislosti so suchou kožou a veľakrát ide o príznak dehydratácie. Bežná obmena starej časti kože za novú odlupovaním je neškodná a nejde o problém, ktorý by mohol byť príznakom ochorenia. Menšie šupinky odumretej kože môžu byť aj lupiny, ktoré vznikajú najmä na vlasoch a súvisia so suchou alebo naopak príliš mastnou kožou, pričom ide najmä o dermatologický problém súvisiaci aj so svrbením hlavy.

Väčším problémom sú ale rôzne kožné ochorenia, ktoré sa tiež prejavujú šupinatením kože. Napríklad lupienka, inak nazvaná aj psoriáza, je nepríjemné ochorenie, ktoré sprevádza začervenaná koža a jej svrbenie, niekedy sa vyskytujú aj bolesti. Prejavuje sa niekedy aj pľuzgiermi alebo zápalovými ložiskami. Existuje niekoľko typov lupienky podľa oblastí, ktoré postihuje a vplyv na to majú aj dedičnosť či hormóny. Ochorenie sa lieči väčšinou masťami.

Kožným ochorením, ktoré ma tiež rôzne formy, je aj mykóza. Ide o hubové ochorenie, ktoré spôsobujú plesne a môže ísť buď o dermatofyty, kvasinky alebo rôzne huby. Najčastejšie sa vyskytuje ochorenie vo forme dermatofytózy a typické je začervenanie kože, svrbenie a šupiny na koži. Túto formu ochorenia spôsobujú dermatofyty, ktoré sa živia kožnými bunkami a napádajú aj nechty a vlasy. Podobne ako pri psoriáze, aj tu je treba vyhľadať lekárske ošetrenie.

Šupiny na koži sa môžu vyskytnúť napríklad aj pri alopécii, čo je ochorenie typické najmä plešatosťou a stratou vlasov. Časté je vypadávanie vlasov v určitej ohraničenej oblasti. Ochorenie má dve formy a to nejazviacu a jazviacu, pričom častejšia je nejazviaca alopécia. Pri nej je koža v ložiskách bez vlasov bez šupín a je hladká a jemná. V prípadoch jazviacej formy straty vlasov nastáva zánik vlasového folikulu a na koži sa vyskytujú jazvy a tiež rôzne šupiny.

Šupiny na koži môžu spôsobiť aj niektoré infekčné ochorenia, ktoré sa na koži prejavujú, napríklad šarlach. Ten je typický výskytom najmä šarlachovej vyrážky a je spôsobený bakteriálnou infekciou baktériou Streptococcus pyogenes. Ekzém na koži sa vyskytuje zas pri atopickom ekzéme, čo je ochorenie kožné, ale spôsobené imunitnou reakciou na základe genetickej poruchy. Veľakrát sprevádza alergické ochorenia a prítomné sú pupienky so šupinami.

Na stav pokožky vplýva aj hladina hormónov, pričom nedostatok hormónov v tele sa odzrkadlí napríklad suchou pokožkou, ktorá sa môže olupovať a má nažltlú farbu, čo je typické pre hypotyreózu, čiže poruchu nedostatočnej tvorby hormónov v štítnej žľaze. Pri anorexii alebo bulímii, čo sú psychické ochorenia a poruchy príjmu potravy, je možné niekedy ako necharakteristický symptóm tiež pozorovať šupiny na koži a to v dôsledku jej dehydratácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Prečo má JÓD dôležité miesto v našom jedálničku? Ako vplýva na organizmus? Prečo má JÓD dôležité miesto v našom jedálničku? Ako vplýva na organizmus?

Jód predstavuje esenciálnu mikroživinu, ktorá zohráva kľúčovú a nezastupiteľnú úlohu v regulácii energetického metabolizmu každého z nás. Aké sú jeho ďalšie funkcie? Prečo je...

Šarlach, scarlatína a jeho typické príznaky: Ako ho spoznať včas? Šarlach, scarlatína a jeho typické príznaky: Ako ho spoznať včas?

Šarlach patrí k najčastejším bakteriálnym ochoreniam, ktoré postihuje najmä deti vo veku od 3 do 10 rokov. Prejavuje sa najmä exantémom – kožným výsevom, ale aj horúčkou, zimnicou, či...

Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár

S koncom zimy a príchodom jari sa otepľuje a všetko na okolí dostáva zelený nádych. Kvitnúca príroda je nádherná, ale nesie so sebou aj negatíva. Tých by sa mali obávať hlavne...

Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči? Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči?

Svrab je zákerné parazitárne ochorenie vyvolané roztočom nazývaným zákožka svrabová. Postihuje kožu na rôznych miestach tela s istými rozdielmi medzi deťmi a dospelými jedincami....

Krásne opálená pokožka a naše zdravie: Ako na zdravé opaľovanie? Krásne opálená pokožka a naše zdravie: Ako na zdravé opaľovanie?

Leto a krásne opálená pokožka sfarbená luxusne bronzovo idú k sebe. Avšak nadobudnúť vzhľad zdravo opálenej pokožky bez nežiaducich prejavov, či už na samotnej pokožke, alebo celom...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Leusa 03.02.2020 22:06

mala som cervene zapalene flaky so supinkami - islo o atopicky ekzem - pomohol protopan set