späť na zoznam príznakov

Zhoršenie sluchu

Autor: Michal Hrebík

Zhoršenie sluchu je typické najmä pre starších ľudí u ktorých dochádza k starnutiu sluchového aparátu a k vzniku poruchy sluchu v dôsledku vyššieho veku. Ide o nedoslýchavosť typickú pre seniorov, ktorá postihuje zhruba 5 percent populácie ľudí vo veku nad 65 rokov. Okrem toho ale môže byť zhoršenie sluchu spôsobené aj inými príčinami, či už chorobnými alebo vplyvmi vonkajšieho okolia a takéto poruchy trápia bežne aj mladších ľudí.

Pomerne bežne môže byť za zhoršeným sluchom aj upchatie zvukovodu ušným mazom, s čím si pomerne ľahko poradí každý ušný lekár. Taktiež môže byť sluch ale poškodený aj natrvalo, napríklad prácou v hlučnom prostredí alebo pri dlhodobom vystavení nadmernému hluku. Tento problém sa začína práve prejavovať zhoršením sluchu, ktoré je čím ďalej tým väčšie a ide o dlhodobo prítomný príznak. Takéto zhoršovanie je ale neodvratné a hrozí trvalé poškodenie sluchu.

U starých ľudí je najčastejšie porucha sluchu a jeho zhoršenie spôsobené presbyakúziou, čo je ochorenie, ktoré je vyvolané starnutím sluchového aparátu. Laicky sa tomuto stavu hovorí aj starecká nedoslýchavosť a na úvod sa prejavuje najmä neschopnosťou počuť tóny vyššej frekvencie. Ide o degeneratívne ochorenie, ktoré sa postupne zhoršuje a jediným riešením je používanie naslúchacieho prístroja, ktoré umožní seniorovi počuť zvuky, ktoré by inak nemohol.

Viaceré zápalové ochorenia v ušiach tiež môžu spôsobiť poruchy sluchu. Napríklad zápal stredného ucha sa typicky prejavuje bolesťou ucha, pocitom pichania v uchu a tiež zhoršením sluchu. Obvykle prepukne takýto zápal v akútnej podobe a veľakrát môže byť spôsobený aj nejakým infekčným ochorením horných dýchacích ciest. môže byť jednostranný aj obojstranný a človeka sprevádza aj pocit zaľahnutia v uchu, kedy horšie počuje podnety z okolia.

Zápal môže postihnúť aj vonkajšie ucho a zvukov a práve zhoršenie sluchu nastáva pri zápale zvukovodu. Najčastejšie vzniká na podklade nejakej infekcie kože, ktorá môže byť vírusová, bakteriálna alebo mykotická, ale pokiaľ ide o neinfekčný pôvod, zvukovod sa môže zapáliť aj v dôsledku upchatia ušným mazom. Na rozdiel od zápalu stredného ucha je typická pre tento zápal bolestivosť ucha na dotyk. Najčastejšie sa tento stav lieči prepláchnutím ucha a lokálnymi antibiotikami.

Postihnutie sluchu môže nastať aj v prípade niektorých infekčných ochorení, napríklad pri príušniciach alebo pri zápale mozgových blán, pokiaľ sa dostane infekcia do sluchového aparátu, kedy nastáva obvykle jednostranné zhoršenie sluchu a poruchy počutia. Zhoršený sluch podobne ako aj zrak trápi aj ľudí s mnohými neurologickými ochoreniami, napríklad detskou mozgovou obrnou. Sluchové problémy majú aj epileptici počas epileptických záchvatov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s Zhoršenie sluchu

Zhoršenie sluchu patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: poruchy sluchu
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Ako súvisí krčná chrbtica a točenie hlavy? Čo pomôže na závraty? Ako súvisí krčná chrbtica a točenie hlavy? Čo pomôže na závraty?

Vo veku 18 až 65 rokov trpí približne 15 - 20 % populácie na bolesti krčnej chrbtice. Bolesť je len jedným z príznakov, o ktorých sa dozviete v nasledovnom článku. 

Správna liečba angíny u detí? Aké má príčiny a príznaky? Správna liečba angíny u detí? Aké má príčiny a príznaky?

Angína ako ju poznáme je častým ochorením sprevádzaným bolesťami hrdla, problémom s prehĺtaním a vysokými teplotami.

Pomôžu na hučanie v ušiach bylinky, alebo len odborná liečba? Pomôžu na hučanie v ušiach bylinky, alebo len odborná liečba?

Hučanie, pískanie či šumenie v uchu, spája rovnaké pomenovanie. Tinnitus. Život s ním je ťažký. Je tento problém naozaj nevyliečiteľný?

Apatia, únava, ospalosť: Poznáte príčiny? 5 tipov ako ich prekonať Apatia, únava, ospalosť: Poznáte príčiny? 5 tipov ako ich prekonať

Aj vás premohla únava ? Ste ospalí, padajú vám viečka, zahmlieva sa vám pred očami, často zívate a jediné na čo dokážete myslieť je vaša posteľ? Prestávate vnímať okolie, ste...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Poruchy sluchu - Igor Paška 29.08.2019 14:21

no prekáža mi že to niekto chce zneužiť. Zrejme to tiež využijem v neprospech toho orgána.

Čo mi pomohlo

Netreba sa dať zneužívať

Poruchy sluchu - Igor Paška 29.08.2019 14:15

Poslednú dobu sa mi striedajú stavy že nepočujem nič a niekedy ma vyľaká aj najmenšie šuchnutie. Mám 75. rokov. Je to dôsledok starnutia? Mám si zvyknúť alebo sa to ešte dá upraviť?

Čo mi pomohlo

v podstate už kašlem na to.

Igor Paška 29.08.2019 14:25

Ale nie je dobré ako sa nezodpovední dajú strhnúť k tomu, aby tento stav len tak mne nič tebe nič zneužívali. Tak t tiež využijem ako dôkaz fašizácie nášho systému a tieto móresy raz navždy zatrhnem a bude!