Amniocentéza - odber plodovej vody

amniocentesis, is, f. – [amnio- + g. centesis nabodnutie]

amniocentéza – [amniocentesis] transabdominálne nabodnutie amniovej dutiny cez brušnú stenu pod kontrolou ultrazvukom. Laicky je to odber plodovej vody, určený na kontrolu. Pri amniocentéze sa odoberá 10 – 30 ml amniovej tekutiny na chemickú analýzu, kultiváciu amniových buniek (odlúpaných z kože plodu) na cytogenetické a biochemické vyšetrenie (AFP, acetylcholínesteráza). Chromozómová analýza umožňuje identifikovať mnoho dedične ?73 podmienených sy., ako aj určiť pohlavie v rodine, v korej sa vyskytujú recesívne dedičné choroby viazané na X-chromozóm. Vykonáva sa medzi 12. a 16. týždňom gravidity.

Pred 15. týždňom ide o tzv. včasnú aniocentézu. Odporúča sa najmä ženám nad 35 rokov. Úmrtnosť plodu pri amniocentéze je asi v 1 % (u matky infekcia a krvácanie, u plodu nabodnutie a potrat).

V odôvodnených prípadoch, resp. na žiadosť gravidnej ženy sa môţe v 15. – 16. týždni vykonať transabdominálna amniocentéza a odobrať vzorka plodovej vody a v prípade gen. rizika v 1. trimestri (8.–10. týždni) vzorka choriónových klkov (je tu však riziko pre ďalší vývoj plodu a hematómu).

fzdieľaj na Facebooku

Odporúčané