Nevädza poľná - benefity a účinky pre zdravie. Prečo si ju všimnúť a používať?

Nevädza poľná - benefity a účinky pre zdravie. Prečo si ju všimnúť a používať?
Zdroj foto: Getty images

Symbol lásky a vernosti, pamiatka na obete vojny, vzdanie úcty vojnovým veteránom či symbol pacientov s amyotrofickou laterálnou sklerózou – to všetko je nevädza. Jednoduchý, no krásou vyčnievajúci kvet, ktorý prekvapí mnohými zdravotnými benefitmi nejdeného z nás.

Charakteristika

Nevädza poľná je kvitnúca bylina charakteristická pôvabnými intenzívne modro-zafarbenými kvetmi.

Zaraďujeme ju do čeľade rastlín astrovité (po latinsky Asteraceae). Jej dlhodobo používaný latinský názov je Centaurea cyanus. Po zmene zatriedenia a podľa novšej botanickej taxonómie bol jej názov upravený na Cyanus segetum. Názov Centaurea cyanus sa používa už len ako synonymum.

Rod rastlín Centaurea (nevädza) zahŕňa okrem nevädze poľnej aj niekoľko stoviek ďalších druhov kvitnúcich bylín. Sú rozšírené hlavne v Európe, vo veľkej časti Ázie, v Severnej a Južnej Amerike či na severe Afriky.

Rastú zvyčajne v stepných a lesných oblastiach, na lúkach a horských nivách, niektoré druhy nevädze tiež na poliach. Za dobrých podmienok vytvárajú na týchto miestach robustné porasty a majú tendenciu dominovať nad ostatnými rastlinami.

Sú považované za burinu, niekedy je ich šírenie až invazívne, čo môže spôsobovať problémy najmä poľnohospodárom.

V závislosti od druhu môžu byť jednoročné, dvojročné alebo aj viacročné rastliny, pričom počtom prevažujú viacročné druhy.

Jednotlivé druhy sa vzájomne líšia tvarom a stavbou rastliny, alebo tiež farebnou škálou kvetov – od intenzívnej modrej, červenej a žltej, až po svetlejšie odtiene týchto farieb a bielu. Sú veľmi dobrým lákadlom pre rôzne druhy hmyzu.

Mnohé rastliny z rodu nevädza sú ľuďom známe už dlhé roky a nachádzajú svoje miesto aj v tradičnej medicíne. Používajú sa ako močopudné látky, pri liečbe abscesov, hemoroidov, žalúdočných vredov, či pri prechladnutí. V niektorých krajinách sú dokonca aj oficiálnymi liekopisnými drogami.

Hovorí sa, že rod Centaurea dostal pomenovanie podľa mytologického kentaura Cheiróna (po latinsky Chiron). Ten používal rastliny vrátane nevädze na hojenie svojich rán. Práve Cheirónovi sa pripisuje zásluha v tom, že poučil ľudstvo ohľadne liečivých schopností bylín.

Najznámejším a u nás najrozšírenejším druhom z rodu nevädza je práve nevädza poľná.

Mnohí z nás ju poznajú ako bylinku, ktorú ešte naše staré mamy používali na pomoc pri miernych zápaloch očí.

Nevädza poľná pochádza pôvodom z miernych pásiem Európy. Obľubuje najmä skalnaté pôdy a dostatok slnka.

V minulosti ju bolo možné veľmi často nachádzať v blízkosti polí, kde sa pestovali obilniny alebo kukurica. Bola divoko-rastúcou bylinou a ľudia ju považovali viac-menej za burinu.

V súčasnosti ju na poliach vídavať už len zriedkavo. Úzko to súvisí s rozvojom poľnohospodárstva a nadmerným používaním hnojív či iných chemických látok pri pestovaní plodín, na ktoré je nevädza veľmi citlivá.

Momentálne zastáva skôr pozíciu okrasnej rastliny v záhradách. Využitie nachádza však aj v potravinárstve, medicíne a kozmetickom priemysle.

Nevädza poľná je jednoročnou kvitnúcou rastlinkou. Dorastá do výšky 40 – 90 cm. Stonka je vzpriamená, hranatá a rozvetvená. Má sivo-zelené zafarbenie. Listy sú tiež sivo-zelené, majú podlhovasto kopijovitý tvar s dĺžkou 1 – 4 cm. Stonka aj listy sú chlpaté.

Kvety vyrastajú jednotlivo na koncoch rozvetvenej stonky. Sú pomerne veľké a majú krásne modré až modro-fialové sfarbenie. Kvitnú približne od júna do septembra. Plodom je nažka. Semená sa šíria zvyčajne vetrom alebo ich nevedome roznášajú ľudia a zvieratá.

Nevädza poľná je významnou medonosnou rastlinou. Nemá však význam pre hospodárske zvieratá, nakoľko vďaka chlpatej drsnej stonke a listom je ako krmivo nevhodná.

Nevädza poľná Centaurea cyanus
Nevädza poľná (Centaurea cyanus). Zdroj foto: Getty Images

Okienko do histórie...

V minulosti bola nevädza poľná spájaná s láskou – nosili ju zamilovaní mládenci. Ak im kvetina rýchlo zvädla, znamenalo to, že ich láska nie je opätovaná.

Osobitný význam má nevädza tiež pre francúzsku históriu. Symbolizuje súcit s vojnovými obeťami, vdovami či sirotami v dôsledku vojny. Vzdáva hold vojnovým veteránom.

Dodnes je nevädza symbolom vernosti. Aj preto je vhodným doplnkom napríklad aj do svadobnej kytice.

Ďalšie druhy nevädze

Na území Slovenska sa môžeme stretávať aj ďalšími druhmi nevädze – napríklad druh nevädza lúčna, nevädza horská, nevädza frygická alebo nevädza belavá.

Nevädza lúčna (po latinsky Centaurea jacea) je po novom už preradená do rodu Jacea – došlo aj k zmene jej pomenovania na nevädzovec lúčny (Jacea pratensis).

Vyskytuje sa najmä v nížinách a pahorkatinách, rastie na pastvinách, lúkach, okrajoch lesov či okrajoch ciest. Preferuje slnečné suchšie až mierne vlhké oblasti.

Je viacročnou pomerne vysokou bylinou, dorastá do výšky 50 – 120 cm. Má vzpriamenú hranatú stonku vyrastajúcu z podzemku, v hornej časti je riedko rozvetvená.

Spodné listy rastú v tvare ružice, sú kopijovité, na okraji zúbkaté a majú dĺžku od 5 do 20 cm. Horné listy sa postupne zmenšujú, sú prisadnuté, majú vajcovitý až kopijovitý tvar a celistvý okraj.

Na koncoch rozvetvenej stonky vyrastajú kvety po jednom alebo po dvoch. Kvety sú pomerne veľké (okolo 4 cm) a majú ružové až fialové zafarbenie. Kvitnú približne od júla do septembra. Plodom je nažka.

Nevädza horská (Centaurea montana) a jej latinský názov bol podľa novšej botanickej taxonómie upravený na Cyanus montanus.

Rastie najmä na horských lúkach, lesných rúbaniskách či okrajoch lesov. Preferuje vlhkejšie a mierne tienisté miesta.

Opäť ide o viacročnú bylinu. Dorastá do výšky od 30 do 70 cm. Stonka je priama, len mierne alebo vôbec nevetvená, pokrytá chĺpkami.

Listy sú na stonke usporiadané striedavo. Sú sediace prípadne majú krátke stopky, majú kopijovitý až elipsový tvar s dĺžkou 8 – 15 cm. Sú chlpaté a na okraji celistvé.

Kvety vyrastajú na koncoch stonky a sú sfarbené na sýto modro, fialovo až ružovo. Kvitnú približne od júna do augusta. Plodom je nažka.

V prírode patrí nevädza horská medzi ohrozené druhy. Využíva sa tiež ako okrasná rastlina v záhradách.

Nevädza horská Centaurea montana
Nevädza horská (Centaurea montana). Zdroj foto: Getty Images

Nevädza frygická (Centaurea phrygia) je podľa novšej botanickej taxonómie preradená do rodu Jacea a aj v jej prípade došlo k zmene pomenovania na nevädzovec frygický (Jacea phrygia).

Jej výskyt na území Slovenska je v porovnaní s vyššie uvádzanými druhmi menej častý. Rastie najmä v podhorských a horských oblastiach.

Jedná sa o viacročnú bylinu dorastajúcu do výšky 40 – 100 cm. Stonka je priama, chlpatá a vetvená najmä v jej hornej časti.

Listy sú na stonke usporiadané striedavo, majú kopijovitý tvar s dĺžkou 7 – 12 cm a na okrajoch sú celistvé. V dolnej časti rastliny sú listy stopkaté.

Kvety vyrastajú na koncoch rozvetvenej stonky jednotlivo. Sú ružovo-fialovej farby a dorastajú do veľkosti 4 cm. Plodom je nažka.

Obsahové látky nevädze a ich účinky

Prítomnosť a škála obsahových látok sa v rámci jednotlivých druhov rodu nevädza značne líšia. Dodnes nie je k dispozícii dostatočný počet štúdií týkajúcich sa úplného chemického zloženia alebo biologického pôsobenia druhov nevädze.

Z doteraz potvrdených obsahových látok prevažujú flavonoidy, fenolové zlúčeniny, lignány, steroidy, terpény, alkaloidy či laktóny.

Podľa charakteru týchto zlúčenín môžeme jednotlivým druhom nevädze pripisovať nasledovné účinky – antioxidačné, protizápalové, antimikrobiálne a tiež napríklad protinádorové či antireumatické účinky.

V prípade nevädze poľnej prevažujú obsahové látky ako sú flavonoidy, triesloviny, saponíny, horčiny a rôzne minerálne látky. Tieto obsahové látky sú sústredené hlavne v kvetoch.

Za charakteristické intenzívne modré sfarbenie kvetov nevädze poľnej sú zodpovedné flavonoidy, konkrétne rastlinný pigment nazývaný protokyanín. Štruktúra protokyanínu je tvorená šiestimi molekulami antokyanínu a šiestimi molekulami flavónu v kombinácii s molekulami železa, vápnika a horčíka.

Antokyanínový pigment prítomný v kvetoch nevädze sa nachádza napríklad aj v kvetoch červených ruží. Rozdiel vo finálnej farbe kvetov je spôsobený odlišným pH v lupienkoch týchto kvetov.

Antokyaníny a flavóny vykazujú silné antioxidačné účinky. Znamená to, že účinkujú proti voľným kyslíkovým radikálom, ktoré sa tvoria v organizme pri bežnom procese metabolizmu, a eliminujú ich.

Voľné kyslíkové radikály zasahujú do DNA buniek a sú tak zodpovedné za vznik a rozvoj rôznych chronických ochorení ako sú srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka alebo tiež nádorové ochorenia.

V hlavičkách kvetov nachádzame aj ďalšie účinné látky – polysacharidy a N-feruloylserotonín (fenolová zlúčenina). Obidve vykazujú najmä protizápalové účinky.

Medzi ďalšie účinky obsahových látok nevädze poľnej zaraďujeme: antibakteriálne účinky, podporu vylučovania moču a žlče, či účinok pri poruchách trávenia (najmä vďaka látkam ako kvercetín, apigenín a kyselina kávová).

Antokyaníny prípadne iné fenolové zlúčeniny sa využívajú tiež ako prírodné farbivá.

Nevädza lúčna Centaurea jacea
Nevädza lúčna (Centaurea jacea). Zdroj foto: Getty Images

Vnútorné použitie

Najhodnotnejšou časťou nevädze sú z hľadiska prítomnosti obsahových látok a ich biologického účinku práve kvety.

Kvety vďaka tomu nachádzajú široké využitie v rôznych odvetviach priemyslu či v medicíne.

Sú určené na externé aj interné použitie, môžu sa konzumovať priamo v čerstvom alebo sušenom stave, alebo sa ďalej spracovávajú – pripravujú sa z nich rôzne čaje, zápary, nálevy, obklady, pleťové vody či masky, a pod.

Použitie v kuchyni

Kvety nevädze poľnej sú jedlé. Konzumujú sa čerstvé, sušené alebo sa dokonca môžu tepelne upravovať. Používajú sa ako prísada do jedál, na prípravu nápojov (najčastejšie čaje), využívajú sa ako korenina alebo tiež jedlá dekorácia do rôznych šalátov, nápojov i dezertov.

V potravinárskom priemysle sa môžu kvety nevädze využívať aj ako prírodné farbivo pridávané do potravín.

Medicínske použitie

Z medicínskeho hľadiska sa všetka pozornosť sústreďuje najmä na tie aktívne látky, ktoré dokážu v organizme vyvolávať biologický efekt.

V tomto smere nachádzajú uplatnenie predovšetkým kvety, v ktorých je škála a obsah aktívnych látok najvyšší. V menšej miere sa však využívajú aj ďalšie časti rastliny, a to listy a semená.

Protizápalový účinok nevädze sa využíva v liečbe zápalov slizníc alebo tkanív.

Je účinná pri rôznych poruchách trávenia – vo všeobecnosti podporuje trávenie, zmierňuje tráviace ťažkosti a zlepšuje chuť do jedla. Podporuje taktiež vylučovanie žlče, čo má tiež priaznivý vplyv na trávenie.

močopudné účinky, tzn. napomáha pri problémoch s močovými cestami a pri zadržiavaní prebytočnej vody v tele.

Niektoré štúdie uvádzajú aj slabý efekt pri podpore imunitného systému.

Z antioxidačného pôsobenia antokyanínov a flavónov je možné odvodiť niekoľko ďalších priaznivých účinkov na ľudský organizmus:

  • podpora zdravia srdca a ciev, udržiavanie ich správnej funkcie.
  • regulácia hladiny tukov a cukru v krvi.
  • ochranný účinok na pečeň.
  • protirakovinové pôsobenie.
  • anti-aging pôsobenie.

Kvety nevädze sa historicky používali aj pri poruchách menštruácie alebo vaginálnych infekciách spôsobených kvasinkami.

V súvislosti s vnútorným používaním alebo konzumáciou nevädze neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky. Môžu sa vyskytnúť alergické reakcie na niektoré zložky rastliny, v takom prípade sa má s jej užívaním prestať.

Tehotné a dojčiace ženy by mali použitie nevädze konzultovať s lekárom.

Nevädza frygická Centaurea phrygia
Nevädza frygická (Centaurea phrygia). Zdroj foto: Getty Images

Vonkajšie použitie

Nevädza je už roky známa svojím použitím pri podráždení zápaloch očí, pri hnisavých ochoreniach očí alebo pri zápaloch očných spojoviek. V podobne obkladov na oči prináša protizápalový a upokojujúci efekt.

Veľmi často býva súčasťou očných kvapiek alebo očných výplachov.

Vo forme obkladov sa využíva aj pri rôznych zápaloch či problémoch s kožou a pri spálení pokožky po nadmernej expozícii slnku. Používa sa pri ošetrení a na dezinfekciu rán, podporuje hojenie rany.

Nevädza ma dôležité zastúpenie aj v kozmetickom priemysle. Má protizápalové a upokojujúce vlastnosti, pôsobí proti tmavým kruhom pod očami a tiež proti lupinám.

Býva súčasťou vlasových produktov, pleťových vôd či vôd na odstránenie make-upu.

V neposlednom rade sa nevädza využíva ako okrasná rastlina v záhradách, používa sa ako súčasť kytíc alebo kvetinovej výzdoby.

Zber a skladovanie

Ak sa rozhodnete nazbierať si nevädzu svojpomocne, hľadať ju môžete na už spomenutých miestach. Divo rastúcu nevädzu poľnú nachádzame predovšetkým v okolí obilných polí, na lúkach, rumoviskách, okrajoch ciest, alebo tiež v blízkosti skládok alebo násypov.

Zbierame predovšetkým kvety. Odtrhávame buď celé súkvetia (pretože aj spodná časť kvetu obsahuje účinné látky) najlepšie bez stopiek, alebo sa zo súkvetí odtrhávajú len lupienky kvetov.

Nazbierané kvety sa konzumujú čerstvé alebo ich môžeme ďalej sušiť. Ak sa rozhodneme pre sušenie, zvolíme dobre vetrané miesto s dostatočnou teplotou, maximálne do 35 ºC.

Kvety rozložíme do tenkých vrstiev napríklad na sieťku. Nevädzu nesušíme na priamom slnku, vhodnejšie je vnútro príbytku.

Dostatočne vysušené kvety nevädze následne uchovávame v uzatvárateľnej nádobe na suchom mieste.

Vypestujte si nevädzu vo vlastnej záhrade

Nevädza sa čoraz častejšie vyskytuje aj v záhradách ako cielene pestovaná okrasná rastlina. Odrody určené na pestovanie sa poväčšine odlišujú od divoko-rastúcich druhov väčším vzrastom rastliny a väčšími kvetmi.

Kvety sú rôznofarebné, od modrej, cez fialovú, ružovú či bielu farbu.

Nevädza vyžaduje pre svoj rast teplo, veľa slnka a dostatočne vlhkú pôdu. Dokáže však odolať aj suchším obdobiam. Pôda by mala byť bohatá na živiny, dostatočne priepustná a hnojená najmä hnojivami s obsahom fosforu.

Výsev zo semien sa uskutočňuje koncom jari, semená sa vkladajú do hĺbky približne jeden centimeter s rozstupom aspoň 25 cm medzi jednotlivými semenami. Rastlina vyklíči pomerne rýchlo po zasiatí. Výsev sa môže robiť aj na jeseň.

Nevädza ako významná medonosná rastlina

Nevädza je veľmi obľúbenou a významnou rastlinkou aj pre producentov medu. Je nenáročná na pestovanie, darí sa jej častokrát aj v nie príliš úrodnej pôde.

Zároveň je veľkým lákadlom pre hmyz, vrátane včiel. V neposlednom rade nevädza produkuje porovnaní s inými rastlinami vysoké množstvo nektáru, čo v konečnom dôsledku znamená vyššiu výťažnosť medu.

Med z nevädze je bohatý na prítomnosť antioxidantov. Je prospešný v boji s infekciami, prechladnutím a kašľom. Používa sa pri hnačke, kedy skracuje dĺžku jej trvania. Zabraňuje refluxu žalúdočných štiav a používa sa tiež pri hojení rán.

Kvety nevädze
Kvety nevädze sa konzumujú v čerstvom alebo sušenom stave, prípadne sa z nich pripravujú rôzne čaje, zápary, nálevy, obklady, pleťové vody či masky, med a pod. Zdroj foto: Getty Images

Nevädza a čakanka – čo majú spoločné?

Obdobným sfarbením kvetov, aké má nevädza poľná sa môže pochváliť aj čakanka obyčajná (Cichorium intybus).

Podobne ako nevädzu, aj čakanku nachádzame rásť najmä v okolí ciest, na okrajoch polí, na lúkach či pastvinách. Je považovaná viac-menej za burinu.

Čakanka dorastá do výšky približne jedného metra. Stonka je pevná, vetvená. Listy sú stopkaté, majú kopijovitý tvar a sú pokryté chĺpkami.

Kvety majú veľkosť 3 – 5 cm, majú svetlo-modré až fialkové sfarbenie, zriedkavo sú aj biele. Kvitnú od júna do októbra. Plodom je nažka. Zo všetkých častí rastliny vyteká biele horké mlieko.

Čakanka nachádza využitie v medicíne aj v kuchyni – využiteľné sú kvety, listy aj korene rastliny. Používajú sa najčastejšie pri poruchách trávenia, na zlepšenie chuti do jedla alebo pri ochoreniach žlčníka a pečene. Korene čakanky sa pražia a slúžia ako náhrada kávy.

Zaujímavosť: Symbol lásky a vernosti, pamiatka na obete vojny, vzdanie úcty vojnovým veteránom či symbol pacientov s amyotrofickou laterálnou sklerózou – to všetko je nevädza. Jednoduchý, no krásou vyčnievajúci kvet, ktorý prekvapí mnohými zdravotnými benefitmi nejdeného z nás.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • ncbi.nlm.nih.gov - Comparative Assessment of the Phytochemical Composition and Biological Activity of Extracts of Flowering Plants of Centaurea cyanus L., Centaurea jacea L. and Centaurea scabiosa L., Natalia Sharonova et al.
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Anti-inflammatory and immunological effects of Centaurea cyanus flower-heads, N. Garbacki, V. Gloaguen, J. Damas, P. Bodart, M. Tits, L. Angenot
  • sciencedirect.com - Chemical features and bioactivities of cornflower (Centaurea cyanus L.) capitula: The blue flowers and the unexplored non-edible part, Lara Lockowandt et al.
  • ncbi.nlm.nih.gov - A Cornflower Extract Containing N-Feruloylserotonin Reduces Inflammation in Human Skin by Neutralizing CCL17 and CCL22 and Inhibiting COX-2 and 5-LOX, Christophe Carola et al.
  • ncbi.nlm.nih.gov - Secretory Products in Petals of Centaurea cyanus L. Flowers: A Histochemistry, Ultrastructure, and Phytochemical Study of Volatile Compounds, Aneta Sulborska-Różycka et al.
  • sciencedirect.com - Cornflower (Centaurea cyanus L.) honey quality parameters: Chromatographic fingerprints, chemical biomarkers, antioxidant capacity and others, Piotr Marek Kuś et al.
  • britannica.com - Cornflower
  • webmd.com - Cornflower - Uses, Side Effects, and More
  • beeswiki.com - Cornflower Honey
  • botany.cz - CENTAUREA CYANUS L. – chrpa modrá / nevädza poľná
  • botany.cz - CENTAUREA MONTANA L. – chrpa horská / nevädza horská
  • botany.cz - CENTAUREA JACEA L. – chrpa luční / nevädzovec lúčny
  • botany.cz - CENTAUREA PHRYGIA L. – chrpa třepenitá / nevädzovec frygický
  • botany.cz - CICHORIUM INTYBUS L. – čekanka obecná / čakanka obyčajná
  • drkresanek.sk - Nevädza poľná
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.