Ako sa lieči vaginizmus? Pomôže psychoterapia i lieky
Liečba je možná, z viacerých hľadísk, spočíva k zmierneniu až odstráneniu vaginálneho spazmu.
Na prvom mieste je vylúčenie príčiny, či nie je zapríčinená iným ochorením, ako napríklad ochorenie chrbtice, gynekologické, neurologické, urologické, alebo aj gastrointestinálne.
Liečba pozostáva z gynekologického vyšetrenia a psychoterapii.
Váš gynekológ vám môže vysvetliť a poukázať na anatomické schémy. Je vhodné začať s liečbou hneď, na začiatku, kde sa ešte problém len začína, nerozširuje a kde je rozvinutá hanba a slabé sexuálne cítenie. Hlavne v začiatkoch sexuálneho života.
Psychoterapia spočíva v získavaní pocitov k mužom, k sexu a vlastnej sexualite, svojmu telu. A následná snaha pomocou relaxácie k odstráneniu fóbie.
Liečba pozostáva z postupných a trpezlivých uvoľňovaní spazmov. Začína sa rozťahovaním pomocou vaginálnych dilatátorov. Dilatátorom od veľkosti pár centimetrov a hrúbkou ako ceruza, neskôr prstov, menším vaginálnym vibrátorom až po najväčší dilatátor.
V dnešnej dobe sa už používajú silikónové dilatátory, ktoré sú mäkšie a pohodlnejšie na používanie. Takýto postup v liečbe má pomerne dobrý výsledok. Žene to pomáha uvoľniť sa a tým aj pocitu mať niečo vo vagíne.
Domáci tréning v rozťahovaní pošvového vchodu pomocou prstou, alebo vaginálnych pomôcok sa môže podporiť pomocou lubrikantov, gélov na znecitlivenie, alebo podávanie liekov anxiolytik, ktoré zmierňujú úzkosť. V terapii sa najskôr treba vyrovnať s problémami, sklamaniami, napätím, výkyvmi nálad a samozrejme láskou.
Ďalšou možnosťou liečby je párová terapia, alebo účasť na skupinových psychoterapiách, kde sa stretávajú ženy s rovnakým problémom.
V párovej terapii, nazvanej aj ako Masters a Johnson terapia, je dôležitý vzájomný vzťah partnerov, ich vzájomná príťažlivosť, láska, ochota a samozrejme podpora partnera a následná motivácia a spolupráca v cvičení.
Pri tejto terapii sa partneri zameriavajú na maznanie a uvoľňovanie. Neskôr počas maznania a relaxácie ženy sa muž snaží zaviesť malý dilatátor, napokon väčší. Naposledy, sa postupne počas naučenej relaxácie snaží partner vsunúť svoj penis postupne do vagíny. Tento postup mal v priemere dobré výsledky a väčšina žien aj dosiahla orgazmus.
Spomaliť liečbu môže odmietanie, pocit hanby a zábrany zo strany ženy. Niektoré ženy majú problém rozprávať o svojich problémoch s partnerom a terapeutom, a aj počúvanie čo im terapeut hovorí im môže byť nepríjemné, odmietajú následné cvičenie s partnerom kvôli pocitu hanby. Čo prináša rôzne nezhody a následné hádky, negatívne vplývajúce na ženu.
Po postupnom navštevovaný terapeuta, ktorý im vysvetlí celý postup nácvikov, čo majú doma realizovať, sa po viacerých návštevách, keď už je žena uvoľnenejšia, rozprávajú o tom, aký bol priebeh v domácom prostredí, či sa im darilo. A o prípadnom neúspechu a ďalšom následnom riešení problému a o pocitoch, ktoré sprevádzali cvičenie.
Vďaka získavaniu informácií sa veľakrát príde na danú príčinu, ktorá problém vyvolala aspoň čiastočne a snaží sa ju odstrániť.
K liečbe vaginizmu sú niekedy potrebné aj podávanie liekov podľa stavu pacientky a príčin jeho vyvolania. Odporúča sa vždy používanie lubrikačných gélov, pri nízkej hladine estrogénu, podanie hormónu estrogénu a antidepresívna terapia.
Často sa pýtate, ako si pomôcť z pohodlia domova?
Tak sa poďme o to aspoň pokúsiť.
Snažte sa vyrovnať so svojim telom, odstrániť pocit hanby a odhaľovať svoju sexualitu, so svojim partnerom. Keď máte harmonický vzťah, niet sa čo hanbiť pred partnerom. Súčasťou domácej terapie je, skúmanie pomocou zrkadla svoje intímne partie.
Snažte sa uvoľniť a pomocou prstov rozťahovať pošvový vchod, je to zdĺhavejší proces a vyžaduje svoj čas na tréning. Neskôr sa zavádza do pošvy malý vaginálny vibrátor na dilatáciu, roztiahnutie pošvového vchodu.
Pre niektoré ženy je frustrujúce sa rozprávať o svojich sexuálnych problémov s doktorom alebo so psychológom.