Afty: Liečba je lokálna a symptomatická. Aké lieky pomôžu?

Liečba je vo väčšine prípadov lokálna a symptomatická. Lieči sa symptóm, príznak teda ťažkosti, ktoré afty vyvolávajú. Príčinou je v drvivej väčšine neznáma príčina ich vzniku.

Pýtate sa čo na afty?

Zväčša prípadov afty miznú samé do 10 dní. Stáva sa tak v približne 80 percentách. Avšak, aj v tomto prípade je nutné dbať na dostatočnú hygienu ústnej dutiny.

Hrozí infekcia baktériami, ako je napríklad streptokok. V tom prípade by už boli potrebné antibiotiká (ATB). ATB liečba je účinná iba pri bakteriálnej infekcii. Inak je jej nasadenie kontraproduktívne.

Na mieste v tej chvíli môže byť používanie ústnej vody. A tých je na trhu dostatočné množstvo.

Ani veľké afty si nevyžadujú špeciálnu terapiu.

Avšak, volí sa lokálna liečba. Tá zahŕňa miestne znecitlivenie, používajú sa lokálne anestetiká. Pri väčších bolestiach sú vhodné aj analgetiká, teda lieky na bolesť.

Lokálne anestetikum slúži na znecitlivenie bolestivého miesta. Účinok nie je dlhodobý. Pomáhajú aj ďalšie prípravky, a to vo forme mastí, gélov, roztokov, čajov.

Dôležitá je aj lokálna dezinfekcia. Rovnako, aj v tomto prípade sú dostupné rôzne formy.

Všeobecne sa dá opísať, že sa volí aj podávanie vitamínových prípravkov, a to vitamínov B12, B9 - kyseliny listovej či B6. Prípadne železa.

Umývanie zubov je dôležité, lebo zubný plak je zdrojom rôznych mikroorganizmov.

Afty lieči zubný lekár, lepšie napísané stomatológ. Pri diagnostike sa môže podieľať aj praktický lekár pre dospelých alebo deti, či imunológ a alergiológ.

Pamätajte si: 
V prípade závažnejšieho priebehu je nutné vylúčiť iné ochorenie. Navštívte lekára. 
Domáca liečba v tomto stave nemusí byť nápomocná a iba oddiali odborné riešenie.

fzdieľaj na Facebooku