späť na zoznam príznakov

Hnisavý výtok z močovej trubice

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "hnisavý výtok z močovej trubice"

Hnisavý výtok z močovej trubice môže znamenať zápalové alebo infekčné ochorenie, pričom okrem tohto výtoku je často krát možné pozorovať aj iné príznaky napríklad bolesť pri močení, častejšie močenie, prípadne iné typy bolestí, podľa toho, o aký zápal sa jedná. Veľakrát sú postihnuté napríklad močová trubica, močové cesty, močové ústrojenstvo, prípadne ak sa jedná o pohlavne prenosné ochorenie tak aj pohlavné orgány a ústrojenstvo.

Ako najčastejší príznak je hnisavý výtok z močovej trubice pre infekčné ochorenie kvapavka, ktoré sa prenáša takmer výhradne pohlavným stykom. Kvapavka patrí medzi najčastejšie sexuálne prenosné ochorenia a častejšie postihuje mužov ako ženy. Pokiaľ sa nelieči, má zlý vplyv na potenciu a plodnosť a preto by určite mal postihnutý v prípade podozrenia na ňu vyhľadať lekárske ošetrenie. Pôvodcom ochorenia je baktéria Neisseria gonorrhoeae, nazývaná aj gonokok.

Baktéria je veľmi málo odolná voči vonkajšiemu prostrediu a preto potrebuje hostiteľa. Takmer vždy sa prenáša pohlavným stykom, len výnimočne napríklad cez uteráky alebo používaním verejných toaliet. Ochorenie je lokálne a postihuje močovú trubicu, konkrétne sliznicu močovej trubici, v prípade neliečenia sa môže dostať aj do pohlavných orgánov a práve preto môže spôsobiť aj neplodnosť. U žien sa najčastejšie dostáva do krčka maternice.

Výtokom z močovej trubice a niekedy aj krvou v moči sa prejavuje aj zápalové ochorenie močových ciest. Najčastejšie ide o bakteriálne ochorenie spôsobené baktériou Escherichia coli, ktorá sa dostane do močového systému, výnimočne môže napadnúť aj obličky. Zápal močových ciest ale môže niekedy spôsobiť aj nechránený sex s osobou, ktorá ho už má, prípadne môže byť spôsobený aj prechladnutím takpovediac zospodu, čo je časté u žien.

V rámci močových ciest a ústrojenstva je veľmi častá aj uretritída, čiže zápal močovej trubice. Tu je tiež charakteristickým symptómom práve hnisavý výtok z močovej trubice, pričom sú dve formy tohto ochorenia a to kvapôčková forma a nekvapôčková forma zápalu močovej trubice. Pri nekvapôčkovej je príčinou buď baktéria, adenovírus alebo aj podchladenie, pričom táto forma je častejšia pri ženách a jedným z príznakom je aj časté močenie a pálenie či rezanie pri močení.

Ako liečba sa aplikujú antibiotiká a rôzne urologické čaje. Kvapôčková forma je najčastejšie vo forme kvapavky, čo už spadá medzi pohlavne prenosné ochorenia. Aj kvapavka sa lieči antibiotikami. Riziko pri hnisavom výtoku z močovej trubice je to, že môže ísť o symptóm pre zápalové a infekčné ochorenie, ktoré sa môže rozšíriť aj do celej močovej sústavy, prípadne podľa charakteru ochorenia napadá aj pohlavné orgány alebo obličky a preto treba podstúpiť lekárske vyšetrenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Hnisavý výtok z močovej trubice patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Zápal močových ciest v lete: Častejšie u žien. Čo na zápal s liekmi? Zápal močových ciest v lete: Častejšie u žien. Čo na zápal s liekmi?

Letné aktivity, nočné bazénové párty či nie celkom rozumný životný štýl, môžu spôsobiť nemalé zdravotné nepríjemnosti. U žien to často býva práve zápal močových ciest či močového mechúra...

Pohlavné choroby v lete: Aké nebezpečie prináša sexturizmus? Pohlavné choroby v lete: Aké nebezpečie prináša sexturizmus?

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.