Alopécia: Liečba je ambulantná i domáca. Lieky lokálne i celkové

Liečba alopécie môže byť ambulantná aj domáca. Často sa využíva ich kombinácia, pri ktorej sa jednotlivé spôsoby dopĺňajú.

V prvom rade sa musíme sústrediť na odhalenie príčiny ochorenia. V ďalšom kroku lekár zvolí liečbu podľa typu alopécie a podľa pohlavia. V nasledujúcej časti si opíšeme možnosti lokálnej a celkovej liečby alopécie. Taktiež správnu starostlivosť o naše vlasy.

Lokálna liečba

V lokálnej liečbe alopécie sa často používa dermálny roztok, ktorý obsahuje 2 liečivá: prednizolón (syntetický kortikosteorid/kortikoid) a kyselinu salicylovú. 

Prednizolón sa používa na zníženie zápalu vlasového folikulu. Kyselina salicylová môže v koncentráciách do 0,5 % pôsobiť najmä tak, že uľahčuje penetráciu iných liečiv. Taktiež pôsobí keratolyticky a má protizápalový účinok.

Kyselina salicylová má aj slabý antimikrobiálny účinok na grampozitívne a gramnegatívne baktérie, patogénne kvasinky, plesne a dermatofyty.

Dávkovaniedávkovacia schéma:

Dermálny roztok sa nanáša 1-krát denne (najlepšie večer). Keď zápalové prejavy ustúpia, stačí roztok nanášať 2 až 3-krát týždenne. Nanáša sa aplikátorom s otvorom obráteným smerom nadol a zľahka sa ním pohybuje ponad postihnuté miesta.

Dĺžka liečby závisí od typu a priebehu ochorenia, lekár ju stanovuje individuálne. Vzhľadom na obsah kortikosteroidu sa nemá roztok nanášať na malé plochy dlhšie ako 2 až 3 týždne.

Minoxidil

Na našom trhu je k dispozícii vo forme roztoku. Je určený najmä pre mužov, ktorí trpia vypadávaním vlasov alebo oslabovaním vlasov v hornej časti hlavy a ženám s celkovým oslabovaním vlasov.

Minoxidil má komplexný účinok na vlasový folikul a predlžuje rastovú fázu. Jeho účinok je len dočasný. Po ukončení liečby dochádza k opätovnému vypadávaniu vlasov.

Minoxidil sa nemá používať samostatne, ale v kombinácii s inými liečivami na lokálne použitie. Napríklad s 0,05 % all-trans retinoickou kyselinou, lokálnym kortikosteroidom, antralínom alebo celkovými kortikosteroidmi.

Spôsob aplikácie roztoku minoxidilu:

Roztok sa aplikuje iba na suché vlasy a pokožku hlavy. Naneste jednu dávku dermálneho roztoku priamo na pokožku hlavy v mieste, kde vlasy vypadávajú, dvakrát denne (ráno a večer). Dávku rozotrite po celej postihnutej ploche a končekmi prstov ju vmasírujte do pokožky.

Celková liečba

Antiandrogény

Antiandrogény sa využívajú len v liečbe alopécie u žien. U mužov sú antiandrogény kontraindikované vzhľadom k ich mechanizmu účinku. V liečbe androgenetickej alopécie u žien sa používajú lieky, ktoré majú nasledujúce účinky:

  • znižujú pôsobenie androgénov (mužské pohlavné hormóny)
  • zvyšujú hladinu SHBG (sex hormon binding globulin), ktorý je nosičom androgénov v krvi
  • stimulujú rastovú fázu vlasov
  • znižujú oddychovú fázu rastového cyklu

V praxi sa používa liečivo cyproterónacetát. Potláča účinok androgénov, ktoré sa v malom množstve tvoria v ženskom organizme. Má taktiež gestagénny a antigonádotropný účinok.

U ženy znižuje:

  • patologicky zvýšené ochlpenie tela (hirzutizmus)
  • vypadávanie vlasov podmienené androgénmi (androgénna alopécia)
  • zvýšenú činnosť mazových žliaz (pri akné a seborei)

Spironolaktón

Spironolaktón je kálium šetriace diuretikum. Štrukturálne sa  podobá aldosterónu, ktorý má antiandrogénny účinok. Jeho antiandrogénny účinok je zabezpečený redukciou hladín testosterónu a blokovaním androgénnych receptorov v cieľovom tkanive. Spironolaktón spomaľuje vypadávanie vlasov, no nestimuluje ich rast.

Aké je dávkovanie?

Dávka spironolaktónu sa pohybuje od 50 mg denne s postupným navyšovaním dávky o 50 mg v mesačných intervaloch až do dosiahnutia kumulatívnej dávky 200 mg denne. Liečba by mala trvať aspoň 6 mesiacov.

Nežiaduce účinky spironolaktónu:

  • poruchy menštruačného cyklu
  • postmenopauzálne krvácanie
  • hyperkaliémia
  • slabosť

Inhibítory 5-alfa reduktázy

Enzým 5 alfa-reduktáza sa v ľudskom organizme vyskytuje v dvoch formách. Prvá forma sa vyskytuje v mazových žľazách, pečeni, koži a v kapilíciu. Druhá forma sa nachádza v prostate a niektorých oblastiach terminálneho vlasu.

Inhibítory 5-alfa reduktázy regulujú premenu testosterónu na dihydrotestosterón v bunkách dermálnej papily folikulárnej jednotky. Medzi inhibítory 5-alfa reduktázy patria liečivá finasteriddutasterid.

Finasterid sa v praxi používa na liečbu benígnej hyperplázie prostaty. Počas testovania sa zistili jeho priaznivé účinky na vlasy. Finasterid je najúčinnejší na vlasy vo frontálnej oblasti a na temene hlavy.  Účinok liečby však nie je trvalý, z tela sa vyplaví približne mesiac po ukončení liečby. Po 6 mesiacoch sa stav vlasov vracia do pôvodnej úrovne.

Finasterid sa neodporúča aplikovať u žien.

Dutasterid je duálny inhibítor 5 alfa-reduktázy, ktorý sa používa na liečbu benígnej hyperplázie prostaty. Odporúčaná denná  dávka je 0,5 mg po dobu niekoľkých rokov.

Efekt liečby sa objaví približne za 12 mesiacov. Podľa výskumných prác je účinnejší ako finasterid.

Finasterid aj dutasterid sú liečivá viazané na predpis urológom. Majú závažné nežiaduce účinky:

  • strata libida
  • poruchy erekcie
  • psychické ťažkosti

Iné možnosti liečby

Medzi ďalšie možnosti liečby alopécie zaraďujeme mezoterapiu, transplantáciu vlasov, laserovú terapiu a transplantáciu kmeňových buniek.

Liečba vypadávania vlasov, lekárka dávkuje injekčne liek do hlavy pána, pacienta
Dôležitá je diagnostika s následnou voľbou správnej formy liečby. Zdroj foto: Getty images

Mezoterapia

Mezoterpia je miniinvazívna metóda, ktorá sa využíva v liečbe alopécie tak u mužov ako aj u žien. Pri tejto metóde sa miniinjekčnou technikou vpravuje do pokožky revitalizujúci roztok. Roztok obsahuje tieto zložky:

  • 4 biomimetické patentované peptidy – revitalizujú existujúce vlasy, podporujú tvorbu nových vlasov
  • komplex 13-tich vitamínov – priaznivé účinky na revitalizáciu pokožky a vlasových vačkov
  • 24 aminokyselín - napomáha vytvárať vlasový vačok
  • 5 minerálov – chráni pokožku pred nepriaznivými vplyvmi, napomáhajú vstrebať výživu
  • 4 koenzýmy – revitalizujú vlasové korienky
  • 4 nukleové kyseliny – blokujú účinky stresu a ďalších nepriaznivých vplyvov
  • 2 redukčné činidlá – napomáhajú tvorbe kolagénu vo vlasoch, prečisťujú pokožku hlavy

Podpora rastu vlasov, zvýšená cirkulácia krvi a predĺženie rastovej fázy sú zabezpečené nielen pomocou aplikovaného roztoku, ale aj reflexnou stimuláciou spôsobenou samotnými vpichmi.  

Nežiaduce účinky mezoterapie:

  • zápal
  • infekcie
  • alergické reakcie

Transplantácia vlasov

Pre mnohých pacientov je táto metóda z ekonomického hľadiska nedostupná. Výsledkom transplantácie by mali byť pekne vyzerajúce vlasy. Tento typ liečby je označovaný ako invazívny chirurgický zákrok.

Transplantácia vlasov je založená na odoberaní štepov z miest, ktoré nie sú citlivé na vplyv androgénov. Takto transplantované vlasy nepodliehajú lokálnym hormonálnym vplyvom, čo im zabezpečuje trvalý rast a prežívanie.

Nevýhodou tejto liečebnej metódy je to, že nedokáže zastaviť vypadávanie okolitých vlasov. Môže sa stať, že transplantáty ostanú vo frontálnej oblasti zachované, zatiaľ čo okolité vlasy vypadnú.

Laserová liečba

Presný mechanizmus účinku laserov na liečbu alopécie nie je známy. Predpokladá sa, že stimulujú vlasové korienky a ich prechod z fázy odpočinku do fázy rastu, predlžujú rastovú fázu a podporujú delenie buniek vo vlasových korienkoch v rastovej fáze.

Transplantácia kmeňových buniek

Táto forma liečby je vhodná len pre začiatočné štádiá alopécií.

Transplantácia kmeňových buniek patrí k poloinvazívnym liečebným metódam. V liečbe alopécie sa využívajú najmä kmeňové bunky, ktoré sú izolované z tuku alebo vlasových folikulov. Takto získané bunky sa spracujú v špeciálnom prístroji a následne sa v podobe tekutej suspenzie injekčne aplikujú hlboko do zóny problémových alopetických oblastí.

fzdieľaj na Facebooku