Ako sa lieči Facetova artróza? Rehabilitácia, fyzioterapia i lieky

Konzervatívnu liečbu zastupujú lieky zo skupiny analgetík - na tlmenie bolesti, nesteroidných  protizápalových liekov, lieky na uvoľnenie svalov - myorelaxanciá, plus antidepresíva.

Dôležitá je fyzioterapia, rehabilitácia, terapeutické cvičenia, aplikácia suchého tepla, akupunktúra. Popri tomu je možná potreba psychoterapie.

Ako je spomínané pri diagnostike, v prípade facetového syndrómu je účinná diagnosticko - terapeutická metóda, a teda facetová blokáda.

Ide o invazívnu techniku, keď sa ihlou pod CT či USG kontrolou vpichne lokálne pôsobiaci liek do blízkosti nervu zásobujúceho facetový kĺb. Táto metóda má tak diagnostický, tak i liečebný význam. 

Na určitý čas pôsobí úľavu od bolesti. Tieto blokády sa vykonávajú počas viacerých sedení, nakoľko jedna aplikácia nepostačuje pre uzatvorenie diagnózy.

Podáva sa lokálne anestetikum.

V terapii sa uvádza i podanie kortikosteroidov. Ktoré tlmia zápalový proces.

Rádiofrekvenčná denervácia, alebo tiež ablácia,je invazívna metóda, pri ktorej sa nerv inervujúci postihnutý facetový kĺb vyradí z činnosti.

Pri výkone sa vpichne ihla, ktorou sa zavedie elektróda a dostatočným teplom na jej konci sa poškodí príslušný nerv.

Avšak, nemá trvalý efekt a po nejakej dobe sa musí opakovať. Dôvodom je regenerácia nervu, ktorá prebieha u každého rôzne dlho. To na ako dlho pomôže je vysoko individuálne, zväčša vyradí nerv na jeden rok. 

Táto metóda sa volí hlavne po úplnom zlyhaní konzervatívnej liečby a po minimálne dvoch facetových blokádach, ktoré potvrdili diagnózu.

Zdroj informácií uvádza tiež:

Nervové vlákna sú zničené pôsobením fyzikálnych prostriedkov, tým je vysoká teplota a  chlad - kryoneurolýza či chemické prostriedky, akým je napríklad alkohol, alebo fenol.

Odkaz: ncbi.nlm.nih.gov (US National Library of Medicine National Institutes of Health)

fzdieľaj na Facebooku