Liečba Schwanómu: Pozorovanie, operácia v prípade potreby + iné metódy
Každá liečba je totiž spojená s komplikáciami a vedľajšími účinkami, ktoré môžu neurologický status pacienta dokonca aj mierne zhoršiť. Preto je potrebné, aby pomer riziko vs. benefit boli v rovnováhe.
Ak je však nádor už priveľký, pristúpi sa k liečbe. Existuje niekoľko metód, ktorými sa tumor buď odstráni, alebo sa jeho rast zastaví.
Hlavné metódy liečby neurinómu akustiku zahŕňajú:
- Neurochirurgický zákrok
- Stereotaktická rádiochirurgia
- Stereotaktická rádioterapia
Pri rozhodovaní o vhodnosti či už invazívneho zákroku, alebo neinvazívnej metódy, sa berie do úvahy celkový zdravotný stav, vek pacienta a poloha či veľkosť tumoru.
Neurochirurgický zákrok
Ide o invazívne riešenie s cieľom odstrániť celý, alebo aspoň podstatnú časť nádoru. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Úspešnosť výkonu je pomerne vysoká a približne 90% tumorov sa podarí odstrániť.
Ak sa však nádor nepodarí úplne odstrániť, pre komplikovanú polohu alebo vysoké riziko trvalých následkov, odstráni sa iba časť nádoru.
Zbytok ponechaného tkaniva sa dolieči rádioterapiou, ktorá zastaví rast zvyšku nádoru, čiže nehrozí, že by znovu začal tlačiť na dôležité štruktúry mozgu.
Pri operácii je najvážnejším rizikom poškodenie statoakustického nervu s trvalou a nevratnou stratou sluchu a poškodenie tvárového nervu, ktorý je v tesnej blízkosti.
Porušením tohto nervu, n. facialis, vznikne obrna tvárového svalstva polovice tváre. Tento stav je veľmi náročné zrehabilitovať a pacientom ostávajú trvalé následky.
Ďalším rizikom je poškodenie mozgového kmeňa, ktoré môže mať fatálne následky.
Aby sa neurochirurgovia vyvarovali týmto rizikám, využíva sa peroperačný neuromonitoring.
Rádioterapeutické metódy
Rádioterapia je neinvazívna metóda liečby, čiže nedochádza k porušeniu kožného krytu pacienta a liečba je aplikovaná zvonka. Využíva sa na liečbu malígnych aj benígnych nádorov.
Rádioterapia sa aplikuje s cieľom zastaviť rast tumoru, ktorý sa dokonca môže aj zmenšiť.
Ide o ožiarenie konkrétnej lokality ionizujúcim, rádioaktívnym žiarením. Toto žiarenie zasahuje do bunkového rastu nádoru. Výsledkom je, že bunky nádoru sa prestanú množiť a začnú zanikať.
Stereotaktická rádiochirurgia
Pri metóde liečby pomocou stereotaktickej rádiochirurgie sa ožaruje ložisko tumoru vysokými dávkami žiarenia, špeciálne vykrojeným lúčom, jednorázovo a to s minimálnym zasiahnutím okolitého zdravého tkaniva mozgu.
Tenké ožarovacie lúče sú nasmerované do cieľa z rôznych smerov, čím sa šetria okolité štruktúry a v tumore vzniká priesečník týchto lúčov s vysokou dávkou žiarenia.
Pri liečbe mozgových nádorov pomocou stereotaktickej rádiochirurgie sa využívajú rôzne najmodernejšie stroje, napríklad kybernetický nôž CyberKnife®, ktorý využíva robotické rameno, gamma nôž, alebo lineárny urýchľovač tzv. LINAC.
Rozdiel medzi nimi je v typoch žiarenia, ktoré tvoria. Kybernetický nôž používa umelo vytvorené ionizujúce žiarenie. Gamma nôž využíva prírodný zdroj ionizujúceho žiarenia a tým je kobalt.
Lineárny urýchľovač využíva žiarenie, ktoré vzniká pri prudko zabrzdených rýchlo letiacich elektrónoch.
Cieľom zákroku je zabránenie ďalšieho rastu neurinómu, pri zachovaných zvyškoch sluchu a obídení zrakového nervu, čiže aj zachovaní zraku. Používa sa aj ako pooperačné doriešenie nádorov, ktoré nebolo možné celé vyoperovať.
Základným krokom pri zahájení liečby je lokalizácia ložiska tumoru a fixácia pomocou stereotaktického kruhu.
Stereotaktický kruh je upevnený na hlave pacienta. Je zafixovaný pomocou štyroch karbónových skrutiek s titánovými hrotmi, priamo ku kostiam lebky.
Takýto kruh je najčastejšie vyrobený z titánu alebo keramiky. Tento materiál pri zobrazovaní na počítačovej tomografii (CT) netvorí tzv. artefakty.
Dôsledné upevnenie je zásadné pre správne ožiarenie malého ložiska tumoru. Pacient sa nepohne ani o milimeter, čím sa opäť minimalizuje riziko zasiahnutia zdravých tkanív.
Stereotaktické ožiarenie trvá približne 30 – 60 minút. Po sňatí stereotaktického kruhu zostáva ošetrený pacient hospitalizovaný 1 až 2 dni, podľa klinického stavu pacienta.
Takéto špeciálne ožiarenie je k dispozícii len na úzko špecializovaných onkologických pracoviskách. Na Slovensku je takéto pracovisko v Onkologickom Ústave sv. Alžbety v Bratislave.
Stereotaktická rádioterapia
V prípade, ak je tumor lokalizovaný v blízkosti kritických štruktúr (mozgový kmeň, zrakové štruktúry, hypothalamus), prevádza sa opakované stereotaktické ožarovanie po menších dávkach asi 3 – 7 krát.
Takto sa vyhne tomu, aby sa vysokými dávkami radiácie poškodili okolité zdravé dôležité štruktúry.
Liečba trvá 3 – 5 dní a pacienti ju znášajú dobre.
Samozrejme táto liečba má rad nežiadúcich účinkov, medzi ktoré patrí napríklad strata vlasov, podráždenie pokožky, neurologické ťažkosti v dôsledku malého absorbovania žiarenia zdravými časťami mozgu.