späť na zoznam príznakov

Zníženie počtu červených krviniek

Autor: Michal Hrebík

Zníženie počtu červených krviniek súvisí s ochoreniami krvi, ale dochádza k nemu napríklad aj pri väčšej strate krvi a v dôsledku krvácania. Časté je napríklad vnútorné krvácanie zo žalúdočných vredov, kedy tiež klesá počet červených krviniek. Pri viacerých chronických zápaloch dochádza tiež k zníženiu počtu, podobne aj pri patologickej reakcii vlastného imunitného systému, ktorý ich ničí. Niektoré vrodené anomálie krvi spôsobujú ich zachytávanie v slezine.

Najčastejšie je zníženie počtu erytrocytov, teda červených krviniek, typické pre chudokrvnosť, odborne nazvanú anémia. Je to ochorenie krvi, konkrétne červených krviniek, pri ktorom dochádza k zníženiu hemoglobínu, čo je červené krvné farbivo, ktoré na seba viaže kyslík. Klesá počet aj objem červených krviniek, pričom veľký vplyv na to má aj nedostatok železa a vitamínov B9 a B12. U človeka postihnutého anémiou je častá únava, bledosť a nadmerná spavosť.

Zníženie počtu červených krviniek môže byť spôsobené aj ich nedostatočnou tvorbou. K tomuto stavu dochádza napríklad pri leukémii, čo je v podstate rakovina krvi, pri ktorej nastáva genetická odýchlka a je viacero foriem leukémie. Pri akútnej myeloidnej leukémii, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u ľudí vo vyššom veku, dochádza k zníženiu počtu červených krviniek a to utlačenou krvotvorbou priamo v kostnej dreni vďaka množiacim sa leukemickým bunkám.

Problémom priamo v kostnej dreni je aj mnohopočetný myelóm, čo je nádorové ochorenie, ku ktorému dochádza nárastom počtu plazmatických buniek a ich akumuláciou priamo v kostnej dreni. Aj v tomto prípade dochádza k nedostatočnej krvotvorbe priamo v kostnej dreni a to práve z dôvodu rozšírenia plazmatických buniek, keďže myelóm kostnú dreň poškodzuje, tá tak nie je schopná dostatočnej produkcie a preto vzniká málo erytrocytov, ktoré môžu nahradiť tie staré.

Problémy sú aj pri ochoreniach obličiek. Pri nádorovom ochorení obličiek napríklad dochádza tiež k zníženiu počtu červených krviniek a to z viacerých príčin. Jednak v dôsledku krvácania, kedy sa vyskytuje krv v moči a organizmus tak stráca aktuálne červené krvinky. Na príčine ale tiež môže byť aj nedostatok krviniek spôsobený anemickými príčinami, čo je komplikácia a často sprievodný jav tohto nádorového ochorenia. Typickým príznakom je, ak je človek poblednutý.

Aj zápal obličiek môže spôsobiť zníženie počtu červených krviniek tiež v dôsledku častejšieho krvácania, kedy sa vyskytuje krv v moči, niekedy dochádza tiež ku krvavým hnačkám. Ľudia s celiakiou, čo je chronické autoimunitné ochorenie tenkého čreva, ktoré je citlivé na zmes bielkovín zvanú lepok, trpia tiež znížením erytrocytov a to tiež v dôsledku pridruženia anémie. Tá môže vzniknúť práve na základe poruchy vstrebávania vitamínov cez črevo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Som chudokrvný  - anemický? Príčinou nemusí byť len strava Som chudokrvný - anemický? Príčinou nemusí byť len strava

Anémia, alebo anemický syndróm patrí medzi časté chorobné stavy. Väčšina príčin chudokrvnosti predstavuje nedostatok živín potrebných pre tvorbu červených krviniek, či krvného farbiva....

V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky? V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky?

Tehotenstvo predstavuje určitú záťaž pre celý organizmus. Srdce i pľúca už nepracujú len pre jedno telo. Zvyšuje sa objem krvi, ktorá sa musí postarať i o potreby nenarodeného dieťaťa. S...

Búši vám srdce v pokoji, či po jedle? Čo to môže znamenať? Búši vám srdce v pokoji, či po jedle? Čo to môže znamenať?

Keď sa nám rozbúcha srdce pri námahe alebo psychickom rozrušení, väčšinou tomu nepripisujeme žiaden význam. V kľude to už ale úplne bežné nie je.

Starostlivosť o obličky: Ako ich zregenerovať a posilniť? Starostlivosť o obličky: Ako ich zregenerovať a posilniť?

Ochorenia obličiek mnohokrát prinášajú so sebou riziká komplikácií. Tieto bývajú rovnako nebezpečné ako ochorenie samotné. Ako sa však vyhnúť ich možným ochoreniam? Na svoje obličky by...

S kyselinou listovou k vytúženému bábätku i k zdravým cievam? S kyselinou listovou k vytúženému bábätku i k zdravým cievam?

S kyselinou listovou sa stretávame najmä v súvislosti s tehotenstvom. Tento vitamín sa významne podieľa na prevencií vývojových vád, či takzvanému rázštepu chrbtice. Avšak rovnako ako...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.