Liečba GERD: Pomôžu lieky, zmena životného štýlu či chirurgia?
Zmena životného štýlu
Úpravy životného štýlu zahŕňajú:
- chudnutie (ak máte nadváhu)
- vyhýbanie sa alkoholu, káve, čokoláde, citrusovej šťave a výrobkom na báze paradajok, cibuľovinám a mäte piepornej.
- vyhýbanie sa veľkým porciám jedla
- počkajte 3 hodiny po jedle, než si ľahnete
- mierne zdvihnutie hlavy lôžka
Úpravy životného štýlu sú prvou líniou manažmentu u tehotných žien s GERD.
Farmakologická terapia
antacidá
Antacidá (lieky znižujúce kyslosť v žalúdku) boli štandardnou liečbou v sedemdesiatych rokoch minulého storočia a sú stále účinné pri kontrole miernych symptómov GERD. Antacidá sa majú užívať po každom jedle a pred spaním.
antagonisty H2 receptorov a terapia H2 blokátormi
Antagonisty H2 receptora (histamínové receptory) sú liekmi prvej línie u pacientov s miernymi až stredne závažnými symptómami a ezofagitídou I-II stupňa. Možnosti zahŕňajú cimetidín, famotidín, ranitidín.
Antagonisty H2 receptora sú účinné na vyliečenie len miernej ezofagitídy u 70 % až 80 % pacientov s GERD a na poskytovanie udržiavacej terapie na prevenciu relapsu.
Bola pozorovaná tachyfylaxia (rýchle oslabovanie účinku opakovaných dávok liečiva), čo naznačuje, že farmakologická tolerancia môže znížiť dlhodobú účinnosť týchto liekov.
U pacientov so závažným ochorením (najmä u pacientov s Barrettovým pažerákom), u ktorých došlo k nočnému prieniku kyseliny, sa uvádza, že ďalšia liečba blokátorom H2 je užitočná.
inhibítory protónovej pumpy (PPI)
PPI sú najsilnejšie dostupné lieky na liečbu GERD. Tieto prostriedky by sa mali používať len vtedy, keď bol tento stav objektívne zdokumentovaný.
Majú málo nepriaznivých účinkov. Ich užívanie môže zasahovať do metabolizmu kalcia a to môže spôsobiť poruchy srdcového rytmu.
Dlhodobé používanie týchto liečiv bolo tiež spojené so zlomeninami kostí u žien po menopauze, chronickým ochorením obličiek, akútnym ochorením obličiek, komunitnou pneumóniou a črevnou infekciou Clostridium difficile.
Dostupné PPI zahŕňajú omeprazol, pantoprazol, lansoprazol, rabeprazol a esomeprazol. Podávajú sa 30 – 45 minút pred jedlom (na dosiahnutie ich maximálneho účinku) jedenkrát denne v štandardnom dávkovaní po dobu 4 týždne.
Výskumný prieskum Agentúry pre výskum a kvalitu zdravotnej starostlivosti dospel k záveru, na základe dôkazu stupňa A, že PPI boli lepšie ako antagonisty H2 receptora pri riešení symptómov GERD po 4 týždňoch a pri hojení ezofagitídy po 8 týždňoch
prokinetické lieky a inhibítory refluxu
Prokinetické činidlá sú trochu účinné, ale iba u pacientov s miernymi symptómami. Ostatní pacienti zvyčajne vyžadujú ďalšie lieky na potlačenie kyseliny, ako sú PPI. U dospelých sa používa metoklopramid, itoprid a domperidón.
Dlhodobé používanie prokinetických látok môže mať vážne, dokonca potenciálne smrteľné komplikácie, a preto by sa tomu malo zabrániť.
Dlhodobá (udržiavacia) liečba GERD
Keďže symptómy alebo samotný GERD sa vrátia až u 80 % pacientov po ukončení antisekrečnej liečby v priebehu 1 roka, je u väčšiny pacientov potrebná dlhodobá liečba.
Cieľom dlhodobej liečby je použiť "najmiernejšiu liečbu" (podávanie PPI v čo najnižšom dávkovaní), ktorá pacientovi zaručí život bez symptómov a zabráni vzniku komplikáciám GERD.
V prevencii recidívy GERD sa odporúča u pacientov s NERD alebo u pacientov s ľahkou formou erozívnej GERD podávanie PPI 1-krát denne.
Často je dostačujúce podávanie najmenšej možnej dávky, poprípade dávkovanie podľa potreby pacienta (terapia "on demand"). Prokinetiká v tejto indikácii nie sú odporúčané.
Chirurgická liečba
Najčastejšie vykonávanou operáciou dnes u detí aj dospelých je tzv. Nissenova fundoplikácia. Vykonáva sa laparoskopicky a je potrebná asi u 10 % pacientov s GERD.
Chirurgickú liečbu vyžadujú:
- pacienti so symptómami, ktoré nie sú úplne kontrolované liečbou PPI, možno u nich zvážiť operáciu. Chirurgický zákrok možno zvážiť aj u pacientov s dobre kontrolovaným GERD, ktorí si ale želajú definitívnu, jednorazovú liečbu.
- pacienti s ezofagitídou alebo s prítomným Barrettovým pažerákom sú indikovaní na operáciu
- pacienti s extraezofageálnymi prejavmi GERD môžu vyžadovať potrebu chirurgického zákroku. Tieto zahŕňajú nasledovné:
- respiračné prejavy (napr. kašeľ, sipot, aspirácia)
- prejavy v uchu, nose a hrdle (napr. chrapot, bolesť hrdla, zápal stredného ucha)
- prejavy na zuboch (napr. erózia skloviny)
- mladí pacienti
- zlá spolupráca (compliance) pacienta pri užívaní liekov
- ženy po menopauze s osteoporózou
- pacienti s poruchami srdcového vedenia
- vysoké náklady na liečbu