Liečba spondylartritídy: Lieky, biologická liečba i cvičenie
Ochorenie sa nedá vyliečiť, ale dá sa liečiť.
V prvom rade ide o farmakologickú liečbu, pod ktorú spadá použitie viacerých liekov:
- NSAID - nesteroidné protizápalové lieky, SpA má dobrú odpoveď, avšak pri súčasnom zápale čreva nemôže prebiehať dlhodobo
- kortikosteroidy - znižujú zápalovú činnosť, môžu byť podané priamo do kĺbu
- antibiotiká - používajú sa na bakteriálne infekcie, a to počas prebiehajúceho bakteriálneho ochorenia
- DMARDs - čo sú antireumatické lieky modifikujúce chorobu z anglického Disease Modifying Antirheumatics Drugs, pri ktorých sa využíva imunosupresívny proces a biologická liečba
Chirurgická liečba - využíva sa v prípade, že nastalo úplné poškodenie chrbtice či napríklad bedrového kĺbu a je potrebná náhrada bedrového kĺbu - TEP (totálna endoprotéza).
Následne popri farmakologickej liečbe je nutná zmena životosprávy.
Režimové opatrenia a obmedzenie pohybu sú nutné iba v akútnej fáze. Inak počas celého života je významná pohybová aktivita, ktorá dopomáha udržiavať pohybový aparát v dobrej kondícii.
Nutný je výber vhodnej pohybovej a športovej činnosti, cvičenie, liečebná gymnastika a iné, a to v prvom čase pod vedením skúseného fyzioterapeuta či trénera. Neskôr i samostatne doma.
Potrebné je osvojiť si správne držanie tela. Pomáhajú masáže, kúpele, rehabilitácia, fyzioterapia, aplikácia chladu či tepla a ostatné metódy.
V životospráve má svoje miesto upravenie stravovacích návykov, príjem zeleniny a ovocia, vlákniny. V prípade nadváhy a obezity je nutné znížiť telesnú hmotnosť. Plusom sú doplnky stravy pre výživu kĺbov a doplnenie vitamínu C a D.
Potrebné je prestať fajčiť a obmedziť príjem alkoholu.