Hypochondria je psychiatrické ochorenie charakterizované úzkostlivým sebapozorovaním, kedy sa človek zameriava na svoj zdravotný stav a hľadá u seba príznaky a prejavy chorôb. Človek sa prehnane a intenzívne zaujíma o svoj zdravotný stav a je prakticky opakovane presvedčený o vlastnom vážnom ochorení, pričom ide o duševnú poruchu a poruchu správania sa, ktorá vážne zasahuje do života jedinca. Obvykle je možné spozorovať začiatok tohto ochorenia už v mladšej dospelosti.
Príznaky Hypochondrie
Charakteristika
Hypochondria patrí medzi neurotické a stresové poruchy duševného typu, pričom jej základnou charakteristikou je pretrvávanie myšlienok, že človek trpí nejakou vážnou progresívnou alebo somatickou chorobou, pričom v tomto prípade viaceré normálne a úplne bežné prejavy či príznaky človek interpretuje ako patologické a choroboplodné. Väčšinou sa pozornosť jedinca postihnutého hypochondriou sústreďuje na konkrétne orgány alebo konkrétne systémy v organizme.
Ochorenie postihuje zhruba jedno percento populácie a nie je veľký rozdiel medzi mužmi a ženami. Ľudia postihnutý hypochondriou sa zaoberajú sami sebou a svojim zdravotným stavom až nezdravo často a intenzívne a hoci je potrebné sa zaoberať príznakmi ochorení, nemalo by to prerásť až do obsesie. Typicky sa u ľudí s hypochondriou stáva, že miesto prvých príznakov určia ako oblasť pod rebrami, čo vlastne po grécky v preklade znamená práve slovíčko hypochondria.
Príčiny
Ochorenie môže vzniknúť na základe rôznych príčin. Obvykle sa jedná o vzor z detstva, kedy sa o človeka v detstve jeho rodičia až prehnane starali, prípadne, pokiaľ počas ochorenia malo v detstve dieťa dovolené niečo, čo inokedy nesmelo. Častý je výskyt hypochondrie aj u prvorodených detí, ktorým sa matky viac venovali ako ich ďalším súrodencom. Väčšinou choroba prepukne a prejaví sa v období do 30. rokov, málokedy to býva v neskoršom veku, po 50ke už len výnimočne.
Príznaky
Hypochondria sa najčastejšie začne prejavovať po nejakej závažnejšej chorobe, kedy síce prišlo objektívne k uzdraveniu, ale človek to tak pocitovo nevníma. Najčastejšie sa prvýkrát príznaky tejto choroby objavujú u ľudí vo veku medzi 20. a 30. rokom života, neskôr sú už ojedinelé. Veľakrát sa prejavuje hypochondria nekľudom, nervozitou, úzkosťou, depresou, človek môže mať zmeny nálad, byť aj agresívny a práve takýmto spôsobom dať najavo svoje pocity.
Typické je neustále sebapozorovanie, branie rôznych vitamínov a podporných prostriedkov, pričom jedinec má opakovane pocity, že stále trpí zhoršovaním zdravia. Človek zároveň zveličuje malé bolesti a veľa času trávi sebapozorovaním a v dnešnej dobe, kedy sú informácie prístupné voľne na internete, aj študovaním rôznych chorôb a symptómov, pričom jeho snahou je nájsť chorobu na symptómy, ktoré on subjektívne pociťuje, avšak v skutočnosti nie sú tak závažné.
Diagnostika
Ochorenie je veľakrát pomerne ťažké diagnostikovať, pretože existuje riziko, že viacerí ľudia so systémovými chorobami, ktoré sa nemusia naplno hneď prejavovať, budú vyhlásení za hypochondrov a naopak skutoční hypochondri budú absolvovať veľa rokov rôzne vyšetrenia a liečebné postupy. Dôležitá je osobná iniciatíva vyšetrujúceho lekára, ktorý by mal človeka poslať za psychiatrom. Ten môže na základe anamnézy, sedení a následne psychoterapie odhaliť hypochondriu.
Čo je hypochondria?
Čo je hypochondria?
Priebeh
Ochorenie vo väčšine prípadov prepukne v adolescentnom až mladšom dospelom veku, väčšina prípadov sa prvýkrát prejaví do 30. roku života. Niektoré vzácnejšie prípady sa môžu objaviť aj neskôr, ale ide o výnimku. Najčastejšie hypochondria začína po prekonaní závažnejšieho ochorenia, ktoré sa síce objektívne vyliečilo, ale pacient subjektívne pociťuje ťažkosti naďalej. Neskôr zveličuje slabšie rozličné príznaky či bolesti a neustále vyhľadáva lekárske ošetrenie a uistenie o zdravotnom stave.