8 liečebných postupov zvládnutia syndrómu lenivého čreva

Liečba tohto ochorenia nie je jednoduchá. V prvom rade sa orientujeme na zmeny stereotypov a návykov. Tiež je vhodné zaradiť do jedálnička prirodzené preháňadlá. Snažíme sa pacientovi vysvetliť dôležitosť pohybových aktivít.

Pri syndróme lenivého čreva sa nezvyknú podávať liečivá zo skupiny laxatív.

1. Diétne zmeny

Diéta by mala byť racionálna, s prihliadnutím aj na iné ochorenia, ktorými pacient trpí.

Syndróm lenivého čreva môže súvisieť aj s nízkym príjmom vlákniny v potrave. Zaradenie surového ovocia, zeleniny či obilnín do jedálnička zvyčajne naštartuje peristaltiku.

Dobrým zdrojom vlákniny sú mandľové oriešky a mlieko, slivky, banány, figy a jablká. Zo zeleniny sú vhodné karfiol, brokolica, či ružičkový kel. Zo semien sa zvykne odporúčať ľan, slnečnica a tekvica. Ovsené vločky môžu tiež peristaltiku posmeliť.

Pri zápche je tiež podstatný príjem dostatku vody počas celého dňa. Tá zrieďuje tuhšiu stolicu.

Potraviny ako zmrzlina, zemiakové čipsy a sladené nápoje by mali byť naopak zakázané.

Káva, ktorá dehydratuje črevný systém, by mala byť tiež vyradená z konzumu.

Vláknina z rastliny skorocel indický (psyllium) je tiež vhodná na zjemnenie stolice a zlepšenie vyprázdňovania.

Niektoré zdroje odporúčajú príjem zeleného čaju, ktorý posilňuje peristaltiku čriev a zlepšuje defekáciu (vyprázdňovanie). Medzi ďalšie prirodzené laxatíva radíme aj ricínový olej a listovú zeleninu.

Liečba probiotikami pri syndróme lenivého čreva ešte nie je dostatočne objasnená, nevie sa, presne ktoré probiotiká by mohli byť účinné.

2. Pohybové aktivity

Cvičenie a šport sú veľmi potrebné pri ťažkostiach so zápchou, ako aj iných ochoreniach. Je vhodné zaradiť také cviky, ktoré posilňujú panvové dno a uvoľňujú jeho svalstvo. K tomu môže byť veľmi dobrou pomôckou fit lopta.

Je však vhodné, aby zostava pri cvičení bola zameraná na celý organizmus, svalstvo trupu, brucha, končatiny, ako aj posturu. Je tiež dôležité orientovať sa na správne hrudníkové dýchanie. Aj vďaka nemu sa uvoľnia spazmy svalstva chrbtice, i posilní črevná peristaltika a činnosť vnútorných orgánov.

Chôdza je výbornou terapeutickou záťažou pre organizmus. Je pri nej možné zaťažiť prirodzene os tela, čo má v súčinnosti s ďalšími skupinami svalov odľahčujúci účinok na vnútorné orgány. Môže byť prevádzaná aj so psom, ktorý udáva kráčajúcemu tempo.

Zo športov je v každom veku vhodné plávanie. To sa môže uspôsobiť individuálnym potrebám, ako aj individuálnej tolerancii záťaže. Je to vhodný šport hlavne pri pridruženej obezite, pretože odľahčuje kĺbne spojenia, zlepšuje funkcionalitu pľúc, kardiovaskulárny a tiež tráviaci systém.

Záťaž ako beh či bicyklovanie sa tiež odporúča, hlavne však mladším pacientom bez kontraindikácií.

3. Návyky na toalete

Existuje prístup k vyprázdňovaniu s anglickým názvom „squatty potty“, pri ktorom sú na toalete nohy položené na vyvýšenom mieste, schodíku. Týmto spôsobom sa mení anorektálny uhol a pacient sa ľahšie vyprázdni.

4. Chirurgická liečba

Najvážnejšie prípady ochorenia sa riešia chirurgicky. Ide o odstránenie časti hrubého čreva, alebo tzv. ileorektálnu anastomózu (prepojenie tenkého čreva s konečníkom).

5. Klystír

Jednou z možností terapie je podanie klystíru. Používa sa instilácia tekutiny cez análny otvor do konečníka a ďalších častí hrubého čreva.

6. Retréning čreva

Táto procedúra pozostáva z vedenia si denníka po dobu dvoch týždňov, v ktorom sa zaznamenáva defekácia. Je dôležité dodržanie pravidelného stravovania v rámci denného režimu. V potrave by malo byť prítomné väčšie množstvo vlákniny, aj sa dbá na príjem vody, vylúči sa príjem kávy a podobne.

7. Biofeedback

V niektorých prípadoch je možné siahnuť aj po liečbe biofeedbackom, hlavne pri chronickej zápche. Používa sa monitor, vďaka ktorému sa zobrazuje meranie vonkajšieho análneho zvierača počas jeho veľkej námahy. Pacient pri tom mení svoju odpoveď na stimul, ktorý k nemu prichádza.

Biofeedback ako prístup v správaní môže byť nápomocný v liečení ľudí, ktorí nedobrovoľne stláčajú análny zvierač (tzv. dyssynergická defekácia). Počas vyprázdňovania, svaly panvového dna a vonkajší análny sfinkter by totiž mali relaxovať, naproti tomu niekedy dochádza k ich veľkej námahe.

8. Interferenčné prúdy

Dôležité postavenie v liečbe tohto ochorenia má elektroliečba, konkrétne terapia interferenčnými prúdmi. Je bezbolestná a zvyšuje rýchlosť trávenia. Môže byť efektívnou alternatívou chirurgických prístupov. Je vykonávaná v kúpeľoch či iných rehabilitačných zariadeniach.

fzdieľaj na Facebooku