Liečba vrodených srdcových chýb: Lieky i chirurgia
Liečba sa odvíja od formy a rozsahu ochorenia. Niektoré malé defekty sa časom samé upravia, iné nepotrebujú liečbu. Iným príkladom sú ochorenia, ktoré sú závažnejšieho charakteru.
Liečba liekmi, čiže farmakologická terapia má za úlohu zmierniť ťažkosti a prípadne podporiť činnosť srdca.
Vo väčšine prípadov je nutný invazívny zákrok = operácia alebo katetrizácia.
Katetrizácia sa vykonáva za pomoci katétra, dlhej flexibilnej rúrky, ktorá sa vpravuje do cievy a cievnym obehom sa pristupuje do srdca.
Operačné riešenie za pomoci otvorenej operácie srdca cez hrudník. Srdce je počas výkonu zastavené s použitím mimo telového obehu.
Príkladom je:
- uzatvorenie defektu,
- korekcia pozície ciev,
- plastika či náhrada chlopne, cievy.
Transplantácia je nutná vtedy, ak sa chirurgicky nedá vrodená choroba srdca napraviť.
Bc. Lukáš Tóth
Zdravotnícky pracovník
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Zobraziť všetky články autora