Liečba zápalu sedacieho svalu: Lieky, lokálne, režim a rehabilitácia
Liečba je volená na základne vyvolávajúceho ochorenia - príčiny vzniku ischiasu.
Vo všeobecnosti sa v prvom rade volí konzervatívna terapia, v rámci ktorej sa využíva farmakoterapia, režimové opatrenia a fyzioterapia - rehabilitácia.
V prípade jej neúspechu a podľa vyvolávajúcej príčiny sa následne pristupuje k chirurgickému riešeniu.
Konzervatívna liečba
Farmakoterapia zahŕňa použitie:
- analgetiká
- myorelaxanciá (lieky na uvoľnenie svalstva)
- nesteroidné antireumatiká
- lokálne anestetiká - gély, masti, krémy
- kortikosteroidy - protizápalové lieky
- antikonvulzíva
- antidepresíva
- a lieky podporujúce regeneráciu nervov
- vitamíny a minerály
Základom úspešnej liečby je pravidelné cvičenie, a to najmä cviky na posilnenie chrbtových svalov, hlbokého stabilizačného systému a celkové zlepšenie držania tela. Ďalej strečing a mobilizačné cvičenia pre uvoľnenie postihnutých štruktúr.
Fyzioterapia zahŕňa aj rôzne špeciálne cvičenia (napríklad SM-systém, DNS koncept, McKenzie technika). Dopomôcť može aj lepenie pružnej bavlnenej pásky - Tapu/tejpovanie.
Cieľom fyzioterapie je eliminácia svalových dysbalancii tela. Ostatne prvky konzervatívnej liečby spočívajú v rehabilitácii a fyzioterapii. Príkladom sú masáže, akupunktúra, akupresúra či hydroterapia, elektroliečba, magnetoterapia, ultrazvuk, fototerapia.
Domáce opatrenia a cvičenie
V prvej fáze môžu pomôcť skôr studené obklady, neskôr naopak teplé (nahrievanie fénom, hrejivé náplasti, prekrytie dekou).
Do režimových opatrení ďalej patrí spočiatku pokoj na lôžku a vyhýbanie sa fyzickej záťaži. Dôležitá je správna poloha a dobrý kvalitný matrac.
V rámci cvičenia je vhodný strečing - natiahnutie skráteného a preťaženého svalstva. Mobilizačné cvičenia na zlepšenie pohyblivosti a flexibility bedrového kĺbu a bedrovej chrbtice.
Naopak je vhodné posilnenie oslabených svalov, ako sú hlboké svaly chrbta a stred tela.
Domácu liečbu a vhodnú pohybovú aktivitu je najlepšie odkonzultovať s odborníkom, nakoľko podľa základnej príčiny sa určujú aj vhodné cviky. Samozrejme, aj podľa telesných a kondičných dispozícií každého človeka.
Konzultáciu poskytne neurológ, fyzioterapeut či tréner orientovaný v danej problematike. Vhodná je aj kúpeľná liečba.
Odborný garant MUDr. Andrea Bullová dopĺňa: Ku konzervatívnej terapii: vitamíny najmä vitamíny skupiny B aj s obsahom B12, z liekov plus opioidy vo forme kombinovaných preparátov (napríklad kombinácia tramadol a paracetamol), intramuskulárne injekcie (tramal) alebo náplasti (fentanyl). Z nefarmakologickej terapie aj ozonoterapia, ktorá má veľmi dobrý efekt.
Operačná liečba
Konzervatívna liečba má zväčša vysokú mieru úspechu. V prípade, že zlyháva a podľa nálezu sa volí chirurgická operačná liečba.
Indikáciou k chirurgickému riešeniu je napríklad syndróm caudae equinae - syndróm kaudy a iné závažné koreňové syndrómy. Cieľom je uvoľnenie útlaku nervových koreňov.
V ťažších prípadoch musí pacient podstúpiť operatívny zákrok.
Medzi najčastejšie operačné metódy patria:
- Diskektómia – odstránenie vyskočenej platničky alebo jej časti tlačiacej na nerv
- Chirurgické spojenie dislokovaných stavcov
- Laminektómia – odstránenie časti stavca pri zúžení chrbticového kanála
Prevencia je dôležitá
Prevencia, prevencia a ešte raz prevencia. Vždy je lepšie predchádzať problému, ako ho riešiť. Hlavne čo sa zdravia a chrbtice týka.
Chrbtica potrebuje dostatok primeraného pohybu (plávanie, bicyklovanie, cvičenie s vlastnou váhou, joga, rehabilitačné cviky). V prípade zdravotných komplikácií postačí chôdza. Následne, dôležité je správne držanie tela a postoj.
Rovnako dôležitá je správna poloha počas spánku a kvalitný matrac.
V prípade sedavého zamestnania a kancelárskej práce je nutné myslieť na vhodné pracovné prostredie, stoličku, stôl a polohu počas sedenia.
Nevyhnutné sú pravidelné prestávky pri práci v sede či v jednej polohe.
Počas veterných alebo chladných dní, je nutné myslieť na primerané oblečenie a predchádzanie prechladnutiu pohybového aparátu. Pri nadváhe alebo obezite je vhodná redukcia hmotnosti a, samozrejme, aj ostatné prvky zdravej životosprávy.