Liečba zväčšenia prostaty: Sledovanie, lieky a operácia
Životospráva je založená na dostatočnom prijme tekutín a obmedzení príjmu alkoholu i kofeínu. Súčasťou je aj špecifický tréning močového mechúra a svalov panvového dna s cieľom zvýšenia samotnej kapacity mechúra.
Vo väčšine prípadoch je indikovaná farmakologická liečba, ktorá spočíva v užívaní inhibítorov 5alfa-reduktázy. Cieľom je tlmenie premeny testosterónu na dihydrotestosterón, ktorý stimuluje rast tkaniva prostaty.
Užívanie alfa-blokátorov spôsobuje uvoľnenie tlaku a svalového napätia v močových cestách. Odstraňujú tak nepríjemné obtiaže s močením.
Operačná liečba je volená v prípade neúspešnej farmakologickej a konzervatívnej liečby.
Operačná liečba pri benígnom zväčšení prostaty je indikovaná v prípade príznakov, ktoré výrazne zhoršujú kvalitu života pacienta. Jedná sa primárne o silnú inkontinenciu moču a problémy s vylučovaním moču.
Chirurgický zákrok je volený pri opakovaných početných infekciách močových ciest, chronickej retencii moču, cystolitiáze a iných pridružených ochorení močovej sústavy.
V rámci operačnej liečby je v súčasnosti možné vykonať menej invazívne zákroky, vďaka ktorým je možné vyhnúť sa prostatekómii – chirurgickému odstráneniu prostaty.
Možnosťou je transuretálna recesia alebo incízia prostaty, ktorá slúži na úpravu tkaniva prostaty a odstránenie problémov s vylučovaním moču pomocou spriechodnenia močovej trubice. Jedná sa o neinvazívny zákrok uskutočnený cez močovú trubicu pacienta.
Laparoskopická operácia je moderný chirurgický zákrok cez kožné vpichy pacienta, pričom dochádza k upraveniu a odstráneniu nadmerného tkaniva prostaty.
Možnosťou je i operatívna laserová terapia, ktorá odstraňuje prerastené tkanivo prostaty a zároveň eliminuje pooperačné komplikácie.
Presný typ operačného zákroku vždy závisí na operatérovi vzhľadom na vek a anamnézu pacienta, rozsahu zväčšenia prostaty zdravotných komplikáciách s vylučovaním moču.