Arnika horská

Arnika horská
Zdroj foto: Getty images

Arnika horská patrí medzi trvalé byliny z čeľade hviezdicovité a je na Slovensku chránená a veľmi sa tu vo voľnej prírode nevyskytuje. Najčastejšie sa teda na našom trhu objavuje dovozom z divorastúcich rastlín z Rakúska alebo Talianska, pričom využiť sa pri rôznych zdravotných problémoch dá celá rastlina - kvety, vňať, podzemok aj koreň. Bylinka má veľmi široké vnútorné aj vonkajšie použitie, avšak treba používať iba naozaj pár kvapiek, pretože inak hrozí podráždenie.

Charakteristika

Arnika je trváca bylina vysoká zhruba 30 až 60 cm, ktorá má typické veľké žltooranžové kvety, pričom sa vyznačuje tým, že má všetky listy okrem dvoch protistojných, usporiadané pri zemi. Podzemok je hrubý a krátky, plazivý a do šikma. Kvety sú zoradené do úborov, pričom plody rastliny sú nažky s chocholcom. Rastlina ako taká nie je príliš aromatická, ale pozor - vo väčšom množstve môže byť jedovatá a preto treba s touto bylinou zachádzať veľmi opatrne a využívať ju naozaj len v malých dávkach.

Čo sa týka výskytu, nájsť sa dá len v Európe a ide o typický kvet vlhkých horských lúk, pričom obľubuje kyslú pôdu, či už piesčitú, humusovú alebo rašelinovú. Nájsť sa dá aj v svetlých ihličnatých lesoch, v kosodrevine a blízko lesných ciest a ide o svetlomilný druh, ktorý potrebuje pre svoju plný rast dostatok slnka a ak ho nemá, vytvára len prízemné ružice. Arnika horská má pomerne dlhú tradíciu použitia v rámci liečivých a podporných účinkov, známa je v podstate od 12. storočia.

Vnútorné použitie

Ak chcete arniku horskú na vnútorné použitie, mal by Vám ju indikovať najprv lekár a v prípade vnútorného použitia je potrebná veľká opatrnosť, pretože predávkovanie môže mať veľmi nepriaznivé účinky. Čo sa týka využitia z vnútra, arnika veľmi dobre stimuluje nervový systém, zažívacie ústroje, krvný obeh, dýchacie ústrojenstvo, má čistiacu schopnosť na hlien v bronchoch a pomáha napríklad pri čiernom kašli, zápale pľúc, angíne pektoris, dne a dyzentérii.

Veľmi dobre účinkuje vnútorne aj pri zažívacích problémoch a zápaloch žalúdka, prípadne pri ochoreniach čriev a priedušiek. Rastlina je veľmi dobré aperitívum a diuretikum, podporuje aj priaznivo menštruáciu a jej priebeh. Vďaka obsahu cholínu a flavonidom má aj priaznivé účinky na kardiovaskulárny systém, konkrétne na zlepšenie cirkulácie krvi v periférnom cievnom systéme v končatinách, ale aj v mozgu a v koronárnych tepnách. Arnika zvyšuje aj obranyschopnosť a zlepšuje imunitný systém.

Pri vnútornom použití sú takéto možnosti prípravy:

Tinktúra na vnútorné použitie

  • 10 štipiek suchých kvetov
  • 1 pohár 80 percentného alkoholu
  • Macerujte kvety v alkohole po dobe dvoch týždňov a následne používajte po kvapkách v sladkom bylinkovom čaji
  • Dávkovanie by malo byť: jedna kvapka prvý deň, dve kvapky druhý deň a takto vzostupne až po 7. deň a následne podobne, ale klesaním znova k jednej kvapke
  • Tinktúra je veľmi dobrá proti čiernemu kašľu, zápalu pľúc, angíne pektoris a proti dne

Zápar

  • Ak ide o prípravok z kvetov, tak 5-10 štipiek na 1 liter vody, pričom veľmi dobre prípravok následne prefiltrujte
  • V prípade, ak používate listy Arniky, tak najviac 15 štipiek listov na jeden liter vody
  • Pri použití koreňa pridajte do 1 litra vody nie viac ako 5 štipiek koreňa
  • Pije sa jedna šálka denne, pričom ide o veľmi dobré diuretikum, aperitívum a aj prostriedok na zmiernenie horúčky

Arnikový čaj

  • 1 čajová lyžica sušenej Arniky
  • 0,5 litra vody
  • Sušenú arniku vložte do sitka na čaj, zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 10 minút
  • Získate 2 dávky po 2,5 dcl čaju, piť môžete 1-2 čaje a to 2 lebo 3 krát za týždeň

Odvar na vnútorné použitie

  • 1 kávová lyžička sušených kvetov
  • 1 pohár vody
  • Zmiešajte, nechajte lúhovať
  • Pije sa najviac 5 krát denne

Vonkajšie použitie

V rámci vonkajšieho využitia nie je treba mať až také obavy z predávkovania ako pri vnútornom, ale aj tu môže nadmerné užívanie spôsobiť nepríjemné reakcie na pokožke. Celkovo je Arnika horská veľmi dobrá podporná bylina pri šokoch, otrasoch, odstraňuje nahromadenie krvi, ktoré sprevádza typické modriny a pomliaždeniny a má veľmi pozitívne účinky aj pri vytknutí a vykĺbení kĺbov končatín. Veľmi dobrá je aj pri vredových chorobách, opuchoch, trombózach alebo akné.

Bylina sa používa aj pri otvorených poraneniach, ale bodnutiach hmyzom, ochoreniach povrchových ciev a reumatických problémoch svalov a kĺbov. Arnikový olej sa používa pre regeneráciu pokožky aj svaloviny. Pozor však na otvorené rany, tu by sa na priamo nemala arnika nikdy používať. Bylinka sa môže používať aj na kloktanie v ústnej dutine a ako vlasový kozmetický prostriedok, ale aj v tomto prípade len v obmedzenom dávkovaní a to vždy len v zriedenej forme, nikdy nie ako silný koncentrát.

Najčastejšie sa navonok používa tinktúra, ale je aj viacero iných „receptov“:

Zriedená tinktúra na vonkajšie použitie

  • Tinktúra sa môže pripraviť z listov alebo kvetov, maximálne z 10 štipiek
  • 1 liter vody
  • 1 pohár tvrdého alkoholu s obsahom 80 percent
  • Najprv macerujte 14 dní bylinky v pohári alkoholu a následne zrieďte v 1 litre vody
  • Hodí sa na modriny a poranenia a pri traumatických zraneniach

Alternatívna tinktúra

  • 1 plná polievková lyžica drveného koreňa, listu alebo kvetu
  • 2 dcl 80 percentného liehu
  • Nechajte lúhovať 10 dní, občas pretrepte
  • Následne precediť cez husté plátno a používať len po kvapkách
  • Pri nepenetrujúcom zmliaždení a pri hematómoch miešať aj s 5 až 10 násobkom octanu hlinitého

Odvar a nálev

  • 2g bylinky, či už listu, koreňa alebo kvetu
  • 1liter vody
  • Nasypte Arniku do vody, priveďte do varu a nechajte 2-3 minúty povariť
  • Výborný na rôzne reumatické a pohybové problémy a na opuchy

Špeciálna tinktúra z kvetov

  • 1 lyžička sušených kvetov
  • 100 až 130 ml prevarenej vody
  • Zmiešajte a nechajte chvíľku odstáť
  • Namočte handričku a voľne prikladajte zvonka ako obklad
  • Meníme každých 20 minút, ide o ideálny prostriedok na kĺbové artritické a artrózne zápaly

Zber a skladovanie

Čo sa týka zberu, tak samotná arnika rastie najčastejšie na horských lúkach a kvitne od júna do augusta. Kvety sa zberajú pred rozvinutím, ale zbierajú sa aj listy a aj korene. Celá rastlina výborne schne a uchováva sa v tme, avšak pri sušení nesmiete arniku stláčať a bylinu treba sušiť len v tenkých vrstvách a na vzdušnom mieste. Podzemky s koreňmi je ideálne vykopať až na jeseň a usušiť ich v tieni a pod umelou teplotou. Pri skladovaní treba dbať na dobré uzavretie nádoby a chrániť sušenú bylinu aj semená pred svetlom a vlhkom. Kúpiť sa dá aj hotový prípravok ako homeopatikum, jeho cena nie je vysoká.

Na čo si dať pri Arnike pozor

Hoci je Arnika horská považovaná za všeobecne prospešnú, existujú aj niektoré kontraindikácie ohľadom použitia byliny. Čo sa týka vnútorného použitia, v tomto prípade môže oficiálne predpísať bylinu jedine lekár, pričom u citlivých ľudí môže prísť aj k alergickej reakcii a dermatitíde, prípadne môže dochádzať k závratom alebo strate vedomia a paralýze svalstva. Pri vonkajšom použití si treba dať pozor na koncentráciu a množstvo použitej byliny, inak môže prichádzať k dráždeniu a páleniu pokožky. V rámci vnútorného použitia je aj kontraindikácia pri súčasnom použití fytofarmakologických prostriedkov.

Využitie pre ženy

Arnika horská podporuje dobrý priebeh menštruácie a pomáha aj na lepšie hojenie rán, čo sa môže pre ženy hodiť napríklad po operácii alebo po pôrode v rámci obdobia šestonedelia. Na druhú stranu, prípravky s výťažkom tejto byliny nie sú pre svoje zloženie vhodné pre dojčiace ženy alebo v tehotenstve a pozor by si mali dávať aj malé deti. Užívanie vnútorne by mala každá žena radšej konzultovať so svojim lekárom, inak hrozí napríklad aj odumretie vnútorného svalstva a podráždenie iných vnútorných orgánov.

Účinné látky, ale aj jed

Najväčšie zastúpenie v rámci účinných látok v byline má silica, pričom v kvetu je jej zastúpenie 0,14 % a v podzemku až 1.5 %. Okrem toho obsahuje Arnika aj horčík, karotenoidy, triesloviny, mastné kyseliny, thymol, flavonidy, seskviterpenoidné laktóny a v menšej miere aj netoxické pyrrolizidinové alkaloidy. Z flavonidov obsahuje najmä glykosidy a glukuronidy. Kvet obsahuje najmä astragalín a izokvercitrín. Rastlina má aj bakteriostatické, spazmolytické a diuretické účinky, ale pri predávkovaní spôsobuje závažné poškodenie zdravia. Najlepšie je samostatné užívanie bez kombinácie s inými bylinami.

Prehľad pozitívnych účinkov, ale aj rizík

Stručný prehľad pozitívnych účinkov na zdravie ale aj prípadných kontraindikácii a príznakov predávkovania v prehľadnej a jednoduchej tabuľke:

Priaznivé účinky na zdravie Nepriaznivé účinky v prípade predávkovania
 Antiseptické účinky  Alergia na pokožke, pľuzgiere
 Odstraňovanie bolesti kĺbov  Podráždenie čriev a tráviaceho ústrojenstva
 Hojenie kožných ochorení a rán  Zvracanie a vykašliavanie krvi
 Podpora trávenia a odstraňovanie plynatosti  Zrýchlenie pulzu
 Zvýšenie chuti do jedla  Začervenanie tváre
 Zabraňovanie tvorbe zrazenín krvi  Bolesť brucha a hnačka
 Zvýšenie pozornosti  Srdcová dysfunkcia
 Zvýšenie krvného tlaku  Respiračná dysfunkcia
 Úprava pravidelnosti menštruácie  Odumretie svalstva

Zdroje

Predstavenie Arniky a informácie o nej

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.